Dario Argento

Legendary horror director Dario Argento, best known for his work on the 1977 film Susperia and collaborations with George A. Romero on the original Dawn of the Dead film, will voice a character in the Italian version of Dead Space from Electronic Arts.
Argento will voice the role of Doctor Kyne and while North American audiences won't hear his first vocal role, the famed director has already stamped Dead Space with his seal of approval. "Dead Space truly captures the essence of fear in an entertainment medium," Argento said in a press release outlining his involvement. "Not only is it the most terrifying game I've ever played, but it's also one that all fans of horror will appreciate."
dariosept25.jpg
dariosept25.jpg

Περιμενα οτι το Dead Space(14/10 360/ps3 - 20/10 PC) θα ειναι παιχνιδαρα αλλα και με τον Αρχηγο στα "φωνητικα" θα ειναι αλλη φαση!Κριμα που θα πρεπει να το παιξω στα Ιταλικα...:nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σύμφωνα με τον σεναριογράφο του Dario Argento νομίζω ονόματι David Hemmings στο Profondo Rosso (αλλά και σε άλλες ταινίες)

επιλέχθηκαν σκηνές βίας που όλοι έχουμε ζήσει...τι θέλω να πω..ο ίδιος στην συνέντευξη του δήλωσε ότι όλοι μπορούν να καταλάβουν έναν θάνατο απο πνιγμό ή απο χτύπημα στη γωνία ενός τραπεζιού (βλ. Profondo Rosso) γτ είναι κάτι φυσικό και όλοι έχουμε αισθανθεί τέτοιες εμπειρίες γι αυτό και προτιμήσαμε τέτοιες σκηνές εν αντιθέση με πολλές ταινίες που ενσωματώνουν σκηνές τρόμου με όπλα κάτι που ένας απλός πολίτης δεν μπορεί να αισθανθεί...

υγ: χίλια χρόνια μπροστά...
 
PhreakeR είπε:
Σύμφωνα με τον σεναριογράφο του Dario Argento νομίζω ονόματι David Hemmings στο Profondo Rosso (αλλά και σε άλλες ταινίες)
Ο Hemmings ήταν ηθοποιός (συγκεκριμένα ο πρωταγωνιστής του Profondo Rosso).

Σεναριογράφο δε θυμάμαι. Χωρίς να googλάρω, λέω (σχεδόν)τυχαία τον Ernesto Gastaldi ?
 
exetlaios είπε:
Ο Hemmings ήταν ηθοποιός (συγκεκριμένα ο πρωταγωνιστής του Profondo Rosso).
Σεναριογράφο δε θυμάμαι. Χωρίς να googλάρω, λέω (σχεδόν)τυχαία τον Ernesto Gastaldi ?

ναι συγνώμη πρέπει να ήταν αυτός..

βασικά έβλεπα συνεντευξή του σε ένα ντοκυμαντέρ

(ο σεναριογράφος του profondo rosso)

νομίζω ότι μια τέλεια ταινία εκτός απο σκηνοθέτη θέλει και έναν καλό σεναριογράφο..
 
Ο τύπος είναι όλα τα λεφτά,τι να λέμε τώρα...Σπουδαίο κομμάτι της ιστορίας του κιν/φου.Συν του ότι οι ταινίες του είναι από τις γοητευτικότερες χρονομηχανές για τα 70s και 80s..!
 
Πολύ καλός σκηνοθέτης! Οι περισσότερες ταινίες του, είναι πολύ δυνατές.Πάντως φαίνεται και λίγο περίπτωση.

Θυμάμαι, μια συνέντευξη της κόρης του Asia Argento, όπου απορούσε και η ίδια γιατί πάντα της δίνει ρόλους, θύματος βιασμου :( ...
 
ΝΤΑΡΙΟ ΑΡΤΖΕΝΤΟ

Πραγματι ο Αρτζεντο μας ταυτιζει πολλες φορες με το δολοφονο καθως ακολουθουμε το βλεμμα του.

Καποιος ειχε πει οτι ο Χιτσκοκ αναζητα τη λυση στο επιπεδο της ψυχαναλυσης, ενω ο Αρτζεντο στο γενετικο επιπεδο.

Τις ταινιες του μπορει να τις βρει κανεις ολες σχεδον στα καταστηματα ενοικιασης. Τις μονες που δεν βρηκα και κατεβασα απο το διαδικτυο ηταν οι "4 μυγες σε γκρι βελουδο" και "Inferno". Δυστυχως η κυκλοφορια καποιων δεν ευτυχησε, οσον αφορα την ποιοτητα εικονας, με αποτελεσμα να μην εμφανιζεται ολοκληρο το κινηματογραφικο πλανο.
 
Πάρα πολύ γνωστός και εξαιρετικός στις δουλειές του...Έχω μια κασετίνα και έχω τρείς ταινίες του,το "Σουσπίρια",το "Πουλί μα τα κρυστάλλινα φτερά" και το "Φαινόμενα"..Πολύ καλές ταινίες.Έχω δεί και άλλες του ταινίες και μπορώ να πώ πώς τον έχω στο top με τους αγαπημένους μου σκηνόθέτες-σεναριογράφους τέτοιων ταινιών...
 
μου φαινοταν παντα περιεργο πως αυτος ο ανθρωπος μπορει και σκηνοθετει την κορη του γυμνη σε πολλες απο τις ταινιες του....παντως περιμενω φετος να δω την εκδοχη του δρακουλα που θα γυρισει σε 3d κιολας
 
το trailer του dracula σε 3d δεν ξερω νομιζω οτι ο αρτζεντο εχει χαλασει και οι ταινιες του δεν μου αρεσουν οπως οι παλιοτερες

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς μοιάζει να έχει χάσει το ταλέντο του ο Dario από το Άγρυπνος και μετά κυρίως. Είμαι μεγάλος φαν πάντως.
 
Νομιζω και γω οτι ο νεοτερος Αρτζεντο εχει αλλαξει. Παντως θα ηταν ενδιαφερουσα μια αναλυση απο τον ιδιο για να διεισδυσουμε στην τωρινη ματια του. με συναρπαζει παντως η περιοδος 1970-1990
 
Eντάξει, δεν νομίζω να υπάρχει και κάποιος κλασσικός σκηνοθέτης τρόμου που να βγάζει ακόμα τις ταινίες που έβγαζε.

O Αρτζέντο τουλάχιστον, έβγαλε και ένα ''Νon Ηo Sonno'' το 2001 και από εκεί κι έπειτα τα μοναδικά που έχω δει από αυτόν είναι τα ''Card Player'' και ''Do you like Hitchcock'', τα οποία δεν ήταν και τόσο άσχημα για σύγχρονα gialli.
 
To Do You Like Hitchcock (tv movie) βλέπεται κάπως αλλά το card player...δεν.

Ωστόσο ο Dario έχει μπει στο πάνθεον των σημαντικών σκηνοθετών τρόμου (και μάλιστα ανέπτυξε και το δικό του ύφος)
 
Και εμενα ειναι απο τους αγαπημενους μου σκηνοθετες!

Βεβαια συμφωνω πως τωρα εχει χαλασει,αλλα δεν θα ελεγα πως φταιει ο ιδιος αλλα οι εποχη που ζουμε!

Δηλαδη το "La Terza Madre'' μου αρεσε παρα πολυ! Οταν τελειωσε και εκανα εναν απολογισμο του τι δεν ηταν καλο διαπιστωσα πως ειναι το οτι ειναι γυρισμενο τωρα!

Απλως πιστευω πως δεν τον εμπνεει πλεον η εποχη (οπως παθαινουν πολλοι)

Οπωσδηποτε θα δω το Dracula και θα στηριζω καθε του κινηματογραφικο ενχειρημα!
 
και μετα απο αυτο το επισημο trailer μπορω να πω οτι η καινουργια ταινια του αρτζεντο ειναι ισως η χειροτερη του 2012 κριμα παντως....http://www.youtube.com/watch?v=SfzwSfDXnAE
 
Πίσω
Μπλουζα