DC games, μεταχειρισμένα ή σφραγισμένα.

asemnos

RetroActive
Joined
11 Ιαν 2010
Μηνύματα
394
Αντιδράσεις
3
Καλησπέρα στην παρέα! Όπως όλα δείχνουν θα γίνω και εγώ περήφανος κάτοχος 2 κονσολών της μαμας Sega απο εναν συνφορουμίτη.

Το ερώτημά μου, κλασικό μάλλον: πού μπορώ να αγοράσω παιχνίδια? Εννοώ κυρίως καταστήματα (νομός Αττικής), μιας και Paypal δεν έχω και δεν θέλω να μπλέξω με κάρτες, τράπεζες, e-bay κλπ λόγω κακής εμπειρίας που είχα στο παρελθόν με πιστωτική κάρτα.

Δώστε μου τα φώτα σας!!

p.s.: ανυπομονώ να ΛΙΩΣΩ στο Shenmue...
 
Φίλε μου άμα θέλεις να μαζέψεις μια καλή συλλογή νομίζω δεν γίνεται χωρίς internet.

Δεν είναι ανάγκη να μπλέξεις με τράπεζες και κάρτες. Πας στην τράπεζα Κύπρου και σε 10 λεπτά σου έχουν βγάλει προπληρωμένη κάρτα για να κάνεις τις αγορές σου μέσω ίντερνετ. Μια ταυτότητα θέλεις μόνο. Την κάρτα αυτή τη "φορτώνεις" με όσα χρήματα θέλεις και κάνεις άνετα τις αγορές σου.

Δυστυχώς πλην λιγοστών εξαιρέσεων (το retromaniax είναι μια από αυτές) σε Ελληνικά forums και μαγαζιά θα δεις εξωφρενικές τιμές!
 
+1 για την prepaid της Κύπρου, αφού όντως το internet είναι μονόδρομος.Τα περισσότερα παιχνίδια θα τα βρεις σε νορμάλ τιμές κυρίως στο ebay,κάποια όμως ίσως...τσούξουν λίγο!
 
και η Eurobank βγαζει prepaid. τετοια εχω και αν εχεις και λογαριασμο κιολας μπορεις να την φορτιζεις και απο το ιντερνετ με μερικα κλικ

***ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΑΛΚΟΟΛ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΣΗ!!!***
 
Ομολογώ οτι με πείσατε χεχεχε... Έχω μια prepaid της Κύπρου (δεν την έχω χρησιμοποιήσει εδώ και 1μιση χρόνο), αλλά λέω να βγάλω της eurobank μιας και τράπεζα κύπρου δεν έχουμε εδώ κοντά. Μόνο ταυτότητα θέλουνε στην eurobank, έτσι? Και με το paypal τί γίνεται? Μπορώ να την χρησιμοποιήσω κανονικά στο e-bay?
 
Και της eurobank και της Κύπρου δουλεύουν με paypal, δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα σε συναλλαγές μου με την Κύπρου εγώ, ούτε και με την Eurobank που έχει ένας φίλος μου.

Δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά ότι η Eurobank όμως δεν θέλει λογαριασμό.

Όταν είχα πάει πρώτη φορά να βγάλω εγώ, η Eurobank ήθελε να ανοίξω λογαριασμό πριν μου βγάλει την prepaid (έστω και με μηδενικό υπόλοιπο).
 
Εγω εχω τραπεζα πειρεως και την φορτιζω μεσω ιντερνετ μεσα σε λιγα λεπτα..Επειδη εδω στα Μεγαρα δεν εχει τραπεζα κυπρου ουτε Αττικης και αναγκαζομουνα καθε φορα να αναιβαινω μοναστηρακι για να βαλω λεφτα...Πηγα στην Πειρεως....

Παντως οi ποιο πολες τραπεζες σημερα εχουν prepaid..

και κατι τελευταιο..

WELCOME TO DREAMCAST CLUB!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kάτι άλλο παιδιά... Οι κονσόλες μου θα είναι pal, για να παίξω ntsc παιχνίδια, τί θα χρειαστώ?

Επίσης, στην περίπτωση που πάρω ntsc κονσόλα, τί θα χρειαστώ για να παίξει στην TV μου?
 
Για το dreamcast μιλάμε πάντα; Η τηλεόραση σου καινούρια - παλιά;

Συνήθως δεν θες κάτι ιδιαίτερο, με κάποιο mod chip ή με το boot disc είσαι οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και να θυμήσουμε και ότι παίζει backups out of the box γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος από τα παραπάνω γραφόμενα ότι το γνωρίζεις... :)
 
Επειδή οι LCD τηλεοράσεις στο σπίτι μου είναι κατηλλειμένες, 99% θα το βάλω σε CRT Philips 21'...

Maddog, όταν λες out of the box τί εννοείς? -ναι είμαι τρελό noobie όσο αφορά το DC- :p
 
Εννοεί ότι παίζει χωρίς προσθήκες / μόντες backups. Απλά βάζεις το cd και τρέχει, σε άλλες περιπτώσεις ίσως να χρειαστείς κάποιο boot disc (το Utopia πχ).
 
Mάλιστα... τρέχει δηλαδή κατεβασμένα παιχνίδια με λίγα λόγια... Ευχαριστώ για την υπομονή σας και τις υποδείξεις σας παιδιά!
 
Απλά πρόσεχε αυτά που κατεβάζεις να είναι self boot cds.

edit: λακωνικά όπως τα είπα μάλλον σου άφησα κενά. :p Τα images που θα κατεβάσεις θα είναι είτε self boot (σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεσαι κάποιο ξεχωριστό boot disc για να τα τρέξεις, απλά τα βάζεις και παίζουν, είτε θα είναι σκέτα (χωρίς self boot) όπου εκεί για να τρέξουν θα χρειαστεί να έχεις και ένα boot disc ώστε να βάλεις πρώτα αυτό και μετά το backup για να παίξει.

Αυτά. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άρχοντας είσαι Haros! :D ευχαριστώ!
 
Αν έχεις ένα SCART καλώδιο, θα παίξει με τις νέες LG TFT τηλεοράσεις μια χαρά. Το Dreamcast που είναι ετοιμοπόλεμο λειτουργεί αυτή τη στιγμή με το τρόπο αυτό σε μια 19άρα που έχω συνδέσει επιπλέον πάνω Amiga, 360, Wii, και PC.

Η καλύτερη λύση είναι βέβαια ένα vga box το οποίο ο γόμαρος δεν το έχω αποκτήσει ακόμα γιατί δεν έχω κάρτα για αγορές από το εξωτερικό. Επιβεβαίωσα σήμερα με τη Eurobank ότι βγάζουν prepaid αλλά δεν ρώτησα αν είναι αναγκαίος ο λογαριασμός, έτσι και αλλιώς έχω. Θα με βάλετε σε βάσανα......

Έχε υπόψη σου ότι το καλύτερο πρόγραμμα για να γράψεις images είναι το Alcohol 120.
 
Έχω διαβάσει για το vga box αλλά δεν ήξερα οτι λύνει και το πρόβλημα pal-ntsc!

Όσο για τις prepaid, είχα μια της κύπρου η οποία έληξε, με έβγαλε ασπροπρόσωπο όσο την χρησιμοποίησα. Την βγάλανε σε 10' μόνο με την ταυτότητα μου. Σε μία σύντομη αναζήτηση που έιχα χθες, καθώς θα βγάλω καινούρια prepaid, μάλλον απο την πειραιώς θα το κάνω, άκουσα τα καλύτερα λόγια. Τα χειρότερα διάβασα για την eurobank.. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Για 32 μέρες λένε οτι κάνουν για να την πάρεις στα χέρια σου... Θα σε συμβούλευα να κάνεις ενα search φίλε pooky...
 
Thanks asemnos αλλά με τη Eurobank εγώ τη βγάζω σε 5 λεπτά. Έχω μεγάλη συνεργασία μαζί τους σε επενδυτικά προγράμματα σε βαθμό που, σε εποχή υποτιθέμενης κρίσης, να μου ζητήσουν αυτοί να εργαστώ εκεί, οπότε καταλαβαίνεις.

Για την Πειραιώς δεν ξέρω, η Κύπρου είναι ο πρωτοπόρος στο τομέα αυτό αλλά πολλές φορές ο μαθητής ξεπερνάει το δάσκαλο!!!!!

Το vga box είναι από τα πράγματα που σκέφτομαι για πρώτα να αγοράσω. Έχω δει στο Maddog dreamcast να λειτουργεί σε οθόνη υπολογιστή και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Σε σημείο που να του ζητάω να μην πάμε στο gathering του mame.gr. Φαντάζεσαι κάψιμο.

Σαν must σου προτείνω τα Japanese shooters τα οποία θα σε αφήσουν με το στόμα ανοικτό.
 
Ok πάω πάσο τότε!! :D

Νομίζω θα ξεκίνησω τώρα το search να κατεβάσω games μιας και για αρχή θα έχω μόνο τις κονσόλες λογικά... Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές pooky!!
 
Να σου προτείνω λοιπόν καμμένα για πρώτη φουρνιά:

Must για μένα:

-Triggerheart exelica

-Trizeal

-Ikaruga

-Border down

Βάλε αυτά, επέζησε 24ωρα gaming και εδώ είμαι να σου πω κι άλλα!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα