• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Dead Space 1 και 2

iliekater

RetroMasteR
Αντιδράσεις
64
Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας , μιας και πρόσφατα αγόρασα τα Dead Space 1 και 2 και δυσκολεύομαι να τα κάνω να τρέξουν ...

Συγκεκριμένα , εγκατέστησα το Dead Space 1 , αλλά όταν πατάω το εικονίδιο να τρέξει , το πρόγραμμα αδρανεί για περίπου 20 δεπτερόλεπτα (άλλες φορές σχεδόν καθόλου) και κατόπιν μου βγάζει το κάτωθι μύνημα :

Έψαξα στο διαδίκτυο και εφάρμοσα ένα σωρό μεθόδους , αλλά δεν κατάφερα κάτι . Σημειώνω βέβαια πως οι λύσεις που βρήκα αφορούσα την περίπτωση που το πρόγραμμα έτρεχε , αλλά έπαυε σε κάποια φάση να τρέχει , οπότε ίσως ούτως ή άλλως να μην έκαναν κάτι . Συγεκριμένα δοκίμασα το κόλπο με το αρχείο Settings.txt , δοκίμασα με την ανάλυση , το V-Sync . Τίποτα . Δοκίμασα και την απενεργοποίηση των HID συσκευών (μάλλον Human Interface Devices σημαίνει) . Πάλι τίποτα . Οπότε σκεύτηκα μήπως αυτό που συμβαίνει να είναι τόσο απλό όσο προκύπτει από το μύνημα , δηλαδή μήπως να μη λειτουργεί ο ίδιος ο license server .

Έτσι είπα να δοκιμάσω το Dead Space 2 . Το εγκατέστησα και αυτό , αλλά όταν πήγα να τρέξω , έπεσα σε άλλο πρόβλημα ... το Dead Space 2 ξεκινάει μεν , αλλά ήδη από την αρχή του προγράμματος σου ζητάει να κάνεις κάποια ηλεκτρονική καταγραφή του προϊόντος . Αυτό δεν είναι κακό , αλλά πώς να το κάνω όταν δε μπορώ να διαβάσω τι μου δείχνει ; όλη η εικόνα δείχνει σαν να είναι "τραβηγμένη" προς τα κάτω και προς τα δεξιά , με αποτέλεσμα το κάτω περιεχόμενο να μην είναι ορατό . Αν πλησιάσω το ποντίκι προς το κάτω μέρος της οθόνης , στιγμιαία η οθόνη "πετάγεται" προς τα πάνω , τρέμει για μερικά κλάσματα του δεπτερολέπτου (αποκαλύπτοντας πως στο κάτω μέρος υπάρχουν και άλλα πράγματα τελικά) και αμέσως μετά ξαναμετακινιέται προς τα κάτω . Επισυνάπτω φωτογραφία :

Οπότε ούτε έτσι βγάζω άκρη ... Το μόνο νεώτερο που προέκυψε , είναι πως μετά από περίπου 4 ώρες που ξαναάναψα τον υπολογιστή , το μύνημα στο Dead Space 1 είναι λίγο πιο διαφορετικό και συγκεκριμένα τώρα μου εμφανίζεται το εξής όταν πάω να τρέξω το πρόγραμμα :

Αυτή τη φορά βγαίνει σαφέστερο νόημα . Αλλά μήπως δεν υπάρχει καν πια τέτοιος σέρβερ ; Μήπως καν δεν είναι εφικτό να τρέξει το πρόγραμμα ; ... Δε ξέρω . Ίσως να πρέπει να κατεβάσω τις μπανανοφάγες εκδόσεις των προγραμμάτων , παρότι έχω πληρώσει για τα αυθεντικά .

Για την ιστορία , χρησιμοποιώ WinXP Pro SP3 σε CPU i7 X980 @ 3.33GHz , 3.5 GB RAM , GTX 580 .

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

iliekater

RetroMasteR
Αντιδράσεις
64
Τελικά φαίνεται πως κατάφερα και ξεκόλησα . Όσο αφορά το Dead Space 2 απλά αποσύνδεσα ένα χειριστήριο που είχα συνδεμένο . Πηγαίνοντας στο Dead Space 1 είδα πως και εκείνο έτρεξε μια χαρά . Τώρα αν αυτό έγινε λόγω της αποσύνδεσης του χειριστηρίου ή απλά μπόρεσε και συνδέθηκε στο σέρβερ δε ξέρω , πάντως τώρα τρέχουν καί τα δύο .

Το μόνο κακό που υπάρχει (προς το παρόν τουλάχιστον ! διότι δε ξέρω τι άλλο θα προκύψει ) είναι πως στο Dead Space 1 δε μπορώ να επιβάλω για την κατεύθυνση να χρησιμοποιήσω τα βελάκια του πληκτρολογίου ... Ούτε που μπορώ να φανταστώ να παίξω ένα παιχνίδι με AWSZ ! Ξέρετε αν υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ; Υποθέτω πως το παιχνίδι προήλθε αρχικά ήταν φτιαγμένο για κονσόλες και γι'αυτό συμπεριφέρεται τόσο χάλια ...

Συμπλήρωση :

Εντάξει , ελύθη και αυτό . Χάρει στο προγραμματάκι στο τέλος αυτής της σελίδας :

http://forums.steampowered.com/forums/showthread.php?t=2481510

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

viking4a

RetroNuts!
Αντιδράσεις
263
Γι'αυτο, παιρνεις ενα PS4 και στανιαρεις!! :p :p :p

iliekater

RetroMasteR
Αντιδράσεις
64
Έλα μου ντε . Εκεί οι προγραμματιστές δεν έχουν να ανησυχήσουν για έναν ωκεανό από συσκευές , λογισμικά , συνδέσεις , συνδιασμούς και πάει λέγοντας . Είναι πιο "βάλε - παίξε" που λένε και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι . Βέβαια , από την άλλη , μετά από κάμποσο χρονικό διάστημα μένουν πίσω στις εξελίξεις ... Αλλά και αυτό έχει τον αντίκτυπό-του . Διότι μετά για να αγοράσεις ένα άλλο PC πρέπει να πληρώνεις περισσότερα απ'ότι μία κονσόλα . Τέλος πάντων ...

Stormwatch

RetroNuts!
Αντιδράσεις
89
Καλή διασκέδαση φίλε iliekater, τρελές παιχνιδάρες και τα δύο...

iliekater

RetroMasteR
Αντιδράσεις
64
Σε ευχαριστώ Stormwatch . Αν και προς το παρόν δεν με έχει ενθουσιάσει . Όχι πως είναι άσχημο , αλλά πιο πολύ μου θυμίζει Doom 3 . Απ'ότι είχα διαβάσει υποτίθεται πως είναι τρομακτικά , αλλά εμένα δεν με έχει τρομάξει καθόλου ! Ίσα-ίσα που κάθε φορά που μου την "πέφτει" ένα από έκείνα τα τερατουργήματα , η μουσική πιο πολύ ενοχλητική μου φαίνεται παρά τρομαχτική . Ίσως να φταίει το γεγονός πως από το Dead Space 1 έχει περάσει σχεδόν δεκαετία και έκτοτε έχουμε προλάβει να τρομάξουμε με άλλα . Ίσως το 2 να είναι καλλύτερο . Ίδωμεν . Πάντως απ'ότι έχω διαβάσει το 3 ούτως ή άλλως είναι χάλια . Στα αρνητικά-του συγκαταλέγω επίσης την από πίσω προοπτική και το γεγονός πως ο χειρισμός είναι δύσκολος (με το ποντίκι στρίβεις ή γρήγορα ή αργά και στο σημάδεμα άσ'τα να πάνε . Ή θα μετακινείς το στόχο πολύ αργά ή θα κινείται γρήγορα και δεν θα μπορείς να σημαδέψεις) .

Stormwatch

RetroNuts!
Αντιδράσεις
89
Εμένα το 2 μου άρεσε περισσότερο πάντως...

iliekater

RetroMasteR
Αντιδράσεις
64
Μακάρι ! Προς το παρόν πρέπει να τελειώσω το 1ο , διότι με τρώει η αποροία να δω τι έπαθαν τελικά στο σταθμό και πήγαν όλα στραβά ! Αλλά μάλλον μου θυμίζει πειράματα η κατάσταση ! ...

Κοίτα μη μου πεις ! Θέλω να μην χαλάσει η έκπληξη ! :)

ASiC

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
67
iliekater είπε:
Μακάρι ! Προς το παρόν πρέπει να τελειώσω το 1ο , διότι με τρώει η αποροία να δω τι έπαθαν τελικά στο σταθμό και πήγαν όλα στραβά ! Αλλά μάλλον μου θυμίζει πειράματα η κατάσταση ! ...Κοίτα μη μου πεις ! Θέλω να μην χαλάσει η έκπληξη ! :)
Νομίζω οτι για να καταλάβεις τι γίνεται και απο που ξεκίνησαν όλα, πρέπει να παίξεις το prequel στο wii

Μπλουζα