Dirty Dancing (1987)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Από τις ταινίες που ελάχιστοι (της σειράς μας) δεν έχουν δει. :dribble:

Γυρίστηκε την εποχή που οι «Βόρειοι και Νότιοι» μας είχαν καθηλώσει στους δέκτες κυρίως για να χαρούμε τον Patrick…

Η νεαρή Baby (Frances ) ακολουθεί τους γονείς της και τη μεγαλύτερη αδερφή της στην καλοκαιρινή διαμονή τους σε ένα ρεσόρτ. Εκεί γνωρίζει τον Johnny ο οποίος παραδίδει μαθήματα χορού στους ηλικιωμένους θαμώνες. Δε χρειάζεται πολύ για να ανάψει η σπίθα ανάμεσά τους και να μας χαρίσουν μερικές από τις πιο όμορφες χορευτικές σκηνές του Hollywood.

Η ιστορία αν και φτάνει στη δραματική της κορύφωση λίγο πριν το τέλος δεν αποφεύγει το happy end ίσως όχι όπως το περιμέναμε αλλά αρκετά όμορφο.

Στα συν της ταινίας:

- Οι υπέροχοι Patrick Swayze και Jennifer Grey

- Τα τραγούδια με τα οποία κάποια στιγμή όλοι μας ερωτευτήκαμε

- Η μοναδική ατμόσφαιρα…

Οι πιο σημαντικές στιγμές στα δύο παρακάτω βιντεάκια από το ΥΤ.


και το επίσημο site!

http://www.dirtydancing.com/site.php
 
Ημουν ερωτευμένος με δίδυμες εκείνο το διάστημα. Και όποτε ακούω το Time of my life τις θυμάμαι :( . Καλή τους ώρα όπου και να είναι...

Επειδή τα βιντεάκια δεν παίζουν εδώ, κάντε κλικ στον κόκκινο τίτλο του καθε βιντεο για να μεταβείτε στον Γιουτουμπή.
 
Πολυ ομαρφη ταινια πραγματικα....

Θυμαμαι οτι οταν ειχε βγει η ταινια και οσοι την ειχαν δει, μετα τρεχανε στις σχολες χορου να γινουν χορευτες :D
 
fetch


Η αφίσα της ταινίας και μερικές χαρακτηριστικές εικόνες...

fetch


fetch


Πρέπει να την είχα δει τουλάχιστον 4 φορές το ίδιο καλοκαίρι... #) (μέχρι που αγόραζα και το γερμανικό Seventeen που είχε συνέχεια αφιερώματα στον Swayze.. #) #) #) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita, με πρόλαβες!!! Είχα σκοπό αυτές τις μέρες να ανοίξω θρεντ για αυτή την ταινία μιας και την ξαναείδα και την θυμήθηκα. ;)

Από τις αγαπημένες μου! Ο Πάτρικ θεός :dribble:, η Γκρέυ ονειρεμένη.

Nobody puts Baby in the corner...
 
Από τις στιγμές που θα ήθελα να ξαναζήσω... Την εποχή που βγήκε η ταινία...
 
serano915 είπε:
Nobody puts Baby in the corner...
Η χαρακτηριστικη ατακα της ταινιας :D

Φοβερη μουσικη, απιστευτα κορμια, κλισε υποθεση - παραμυθακι, που ομως ολες θα θελαμε να ζησουμε #) Αχ Πατρικ :wub:

Δεν θυμαμαι ποσες φορες εχω δει την ταινια, αλλα εχει πολυ καιρο να παιχτει σε καποιο καναλι :(
 
Από τις ταινίες που απλά δε θα γυρίζονταν σήμερα πλέον.

Καλο αυτό,κακό αυτό,σίγουρα πάντως είναι εκτός της (αδυσώπητης) εποχής μας...

Nice μίνι παρουσίαση Juanita...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικό soundtrack το Dirty Dancing,όλα τα τραγούδια!
 
Εξαιρετική ταινία που συνοδεύεται από ένα ξαιρετικό soundtrack!!!! Ακόμα και τώρα υπάρχει αυτούσιο στο iPod μου και το ακούω με νοσταλγία! Ειδικά το "Hungry Eyes" & το all-time-classic "Time of my life"!

Εξαιρετική η σκηνή που χορεύουν πάνω στον κορμό του δέντρου και που κάνουν το "Τ" στη λίμνη!

Μαζί με το Τοπ Γκαν, τα 2 αγαπημένα μου έργα! Μπορώ να τα βλέπω χωρίς ποτέ να με κουράζουν! :)
 
Ανεκαθεν σιχαινομουν αυτη την ταινια.

Και παντα εισεπρατα γιουχα αλλα και μια φοβερη τιμωρια:

Στην "αυγη" των DVD players η τοτε MsWally με ειχε κανει Χριστο να τις βρω το DD σε DVD. Απλα δεν υπηρχε!

Βρηκα λοιπον εναν δυσμοιρο φιλο που το ειχε σε VHS γραμμενο απο τον ΑΝΤ1. Eιχε ενα φρικτο Video, μια νεκροκασελα PC και χασαμε ενα ολοκληρο ΣουΚου να το ψηφιοποιησουμε! Το ακομα πιο αστειο ειναι οτι την Κυριακη καταλαβαμε οτι δεν ειχαμε κενα DVD... :)
 
Θυμαμαι οτι κ'εγω το ειχα ψαξει, αλλα ειχα βρει μονο το soundtrack. Nowadays, thank heavens for rapidshare/torrents
 
Wally είπε:
Ανεκαθεν σιχαινομουν αυτη την ταινια.Και παντα εισεπρατα γιουχα αλλα και μια φοβερη τιμωρια:

Στην "αυγη" των DVD players η τοτε MsWally με ειχε κανει Χριστο να τις βρω το DD σε DVD. Απλα δεν υπηρχε!

Βρηκα λοιπον εναν δυσμοιρο φιλο που το ειχε σε VHS γραμμενο απο τον ΑΝΤ1. Eιχε ενα φρικτο Video, μια νεκροκασελα PC και χασαμε ενα ολοκληρο ΣουΚου να το ψηφιοποιησουμε! Το ακομα πιο αστειο ειναι οτι την Κυριακη καταλαβαμε οτι δεν ειχαμε κενα DVD... :)



 


Xεχεχε... :diablotin: καλά να πάθεις... :tease:

 
 
D@redevil είπε:
Ειδικά το "Hungry Eyes"
Αααα. Αυτό που το πας! Ερικ Καρμεν! Ακουστε και το All by myself, μπαλάντα του ιδίου, αλλά οχι απ'αυτή την ταινία.
 
............................................................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως το εχετε ηδη υποψιαστει η ταινια δεν εχει κυκλοφορησει ακομα επισημα σε dvd.

Υπαρχει στα γνωστα videoclubs μεσω εισαγωγης - χωρις ομως Ελληνικους υποτιτλους.

Η ποιοτητα ομως της εικονας και του ηχου ειναι πολυ καλη - και αξιζει ως αγορα.
 
Wally είπε:
Ανεκαθεν σιχαινομουν αυτη την ταινια.
Δεν είσαι μόνος. :D Αυτή η γλυκανάλατη ταινία μου την έδινε στα νεύρα μαζί και ο ξενέρωτος Patrick Swayze που μας είχαν πρήξει τα κοριτσάκια με αυτόν από τους Βόρειους και Νότιους. Ίσως και να ζηλεύαμε λίγο που γουστάρανε τέτοιου είδους τύπους. :p
 
Δεν καταλαβα ποτε πως εγινε επιτυχια οταν μαλιστα η πρωταγωνιστρια ειναι κακασχημη (μαλλον η ασχημοτερη συμπρωταγωνιστρια σε αισθηματικη κομεντι εβερ!)
 
............................................................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μεγάλη εντύπωση είδα ότι η Baby του Dirty Dancing πριν 1 χρόνο ήταν η Jeanie, η αδερφή του Ferris Bueller!!! Μια φιγούρα ότι πρέπει για σπαστικιά αδερφή!

Δε νομίζω να τη δω κι εγώ ποτέ αυτήν την ταινία. Δε μου άρεσε και η μουσική της, όση έχω ακούσει τελοσπάντον απ'αυτήν. Και αν ακούσω Time of our lives το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η διαφήμιση νες καφέ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα