[Disney] Μαίρη Πόπινς - Mary Poppins (1964)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Ειδα οτι δεν υπηρχε θεμα για τη συγκεκριμενη ταινια /μιουζικαλ και σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θρεντ

περισσοτερα στοιχεια απο τη wikipedia εδω

Βρισκόμαστε στο Λονδίνο των αρχών του 20ου αιώνα. Η Τζέιν και ο Μάικλ είναι τα κακομαθημένα παιδιά ενός πλούσιου τραπεζίτη και μιας αγωνίστριας σουφραζέτας. Οι πολυάσχολοι γονείς δεν ασχολούνται καθόλου μαζί τους αφήνοντας τους στα χέρια των νταντάδων που όμως πολύ γρήγορα εγκαταλείπουν την μάχη. Μέχρι που καταφτάνει η Μαίρη Πόπινς με τις μαγικές της ικανότητες που: θα τους χαλιναγωγήσει προσδίδοντας νόημα στην ζωή τους. Η μπέιμπι-σίτερ με την ομπρελίτσα που βγάζει από την τσάντα της πορτμαντό και τεράστιους καθρέφτες, η Μαίρη Πόπινς που μάγεψε τις προηγούμενες γενιές με τα απίθανα καμώματα της σίγουρα θα παρασύρει τις νεότερες. Η παραγωγή του Ντίσνεϋ, εξαιρετικά φροντισμένη, συνδυάζει κάτι αρκετά πρωτότυπο για την εποχή του: το καρτούν, την μυθοπλασία με ηθοποιούς, το μιούζικάλ, το χορό, κλπ.. Τα μαγικά τρικ, οι πολύχρωμες εικόνες, οι αξέχαστες μελωδίες, το απολαυστικό κλίμα, είναι σίγουρο ότι θα γοητέψουν μικρούς και μεγάλους τηλεθεατές τις ημέρες των εορτών. Η ταινία βραβεύτηκε με πέντε Όσκαρ, μεταξύ των οποίων το Όσκαρ γυναικείας ερμηνείας στην Τζούλι Άντριους, το Όσκαρ Μουσικής και το Όσκαρ καλύτερου τραγουδιού ("Chim Chim Cheree").

πηγη

βιντεο με καποια απ τα τραγουδια που ακουσαμε στην ταινια αυτη:

Supercalifragilisticexpialidocious (τραγουδουν οι : Julie Andrews και Dick Van Dyke )

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων που έχουν υποβληθεί από ενάγοντες, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται

 


Disney Enterprises, Inc.



disney[edit]


το τραγουδι αυτο το βρηκα και σε ελληνικη εκδοση με τη Μαριαννα Τολη (δεν ειναι ομως ρετρο το παρακατω βιντεο) :



Chim Chim Cher-ee :

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων που έχουν υποβληθεί από ενάγοντες, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται

 


Disney Enterprises, Inc.



disney[edit]
,το συγκεκριμενο βραβευτηκε με Οσκαρ καλυτερου τραγουδιου ,πληροφοριες εδω

A spoonful of sugar :

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Disney, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Ειναι απ τις αγαπημενες μου αυτη η ταινια: καταπληκτικη μουσικη και τραγουδια,υπεροχες ερμηνειες των πρωταγωνιστων,πανεμορφες φωτογραφιες.Επισης συμμετεχουν και ηθοποιοι και κινουμενα σχεδια και αυτο ειναι κατι που κανει την ταινια αυτη να ξεχωριζει.

ΥΓ: Οταν μπορεσω θα προσθεσω και screenshots
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπληκτική ταινία! Μπράβο Katerinak! :thumbup:

Δεν το πιστεύω ότι μια τόσο κλασική ταινία που έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές απουσίαζε από το φόρουμ! :)

Πράγματι, η Julie Andrews είναι μαγευτική και ο Dick Van Dyke ήταν ο πλέον καταλληλότερος ηθοποιός για το ρόλο!

Νομίζω ότι είναι μια ταινία από τις λίγες, που βλέπονται ευχάριστα και από τους γονείς, αλλά και από παιδιά, καθώς έχει πλήθος "μηνυμάτων" για τους τηλεθεατές...

Αρκετό υλικό κι εδώ: http://www.imdb.com/title/tt0058331/
 
Πάντα με άγγιζε αυτή η ταινία. Αυτή η γλυκιά μελαγχολία του μουντού - υγρού - σκοτεινού Λονδίνου. Τα υπέροχα τραγούδια, ο αυταρχικός πατέρας, οι κανονιοβολισμοί των απόστρατων του Ναυτικού κάθε ώρα.

Απίστευτη παραγωγή, είχε χαραχθεί βαθιά στο παιδικό μυαλό μου.
 
Την λατρεύω αυτή την ταινία και την μουσική της. Το A spoonful of sugar πολλές φορές το τραγουδάω στην κόρη μου όταν της δίνω κάποιο σιρόπι :)

Kαι το Chim Chim Cher-ee όποτε βλέπω καμινάδες να βγάζουν καπνό :D

Αγαπημένη σκηνή της ταινίας εκεί που "μπαίνουν" μέσα στις ζωγραφιές
 
@ Daredevil κι εμενα μου φανηκε παραξενο που απουσιαζε απ το ρετρομανιαξ η ταινια αυτη

ευχαριστω πολυ και για το λινκ της imdb , ενδιαφερουσες πληροφοριες βρισκουμε και εκει!!

@Kambia το τραγουδι "A spoonful of sugar" μου αρεσει πολυ κι εμενα :) Στη μικρη σου το τραγουδας με ελληνικους στιχους ή με αγγλικους;

κι εμενα η αγαπημενη μου σκηνη ξεκιναει απ τη στιγμη που "μπαινουν" μεσα στη ζωγραφια: εχει υπεροχα χρωματα και βλεπουμε εκτος απ τους ηθοποιους να συμμετεχουν και κινουμενα σχεδια
 
divined είπε:
Αυτή η γλυκιά μελαγχολία του μουντού - υγρού - σκοτεινού Λονδίνου.
Αυτό ακριβώς την έκανε μαγική και στα δικά μου μάτια,την αγαπώ,μαγική ταινία.
 
katerinak είπε:
@Kambia το τραγουδι "A spoonful of sugar" μου αρεσει πολυ κι εμενα :) Στη μικρη σου το τραγουδας με ελληνικους στιχους ή με αγγλικους;

κι εμενα η αγαπημενη μου σκηνη ξεκιναει απ τη στιγμη που "μπαινουν" μεσα στη ζωγραφια: εχει υπεροχα χρωματα και βλεπουμε εκτος απ τους ηθοποιους να συμμετεχουν και κινουμενα σχεδια
Δεν μπορώ τις μεταγλωττίσεις. Οπότε στα αγγλικά (αλλά μη φανταστείς οτι το ξέρω και όλο το τραγούδι :D )
 
Kambia είπε:
Δεν μπορώ τις μεταγλωττίσεις. Οπότε στα αγγλικά (αλλά μη φανταστείς οτι το ξέρω και όλο το τραγούδι :D )
ουτε κι εμενα μ αρεσουν οι μεταγλωττισεις ταινιων!!αν δεν κανω λαθος η "Μαιρη Ποπινς" πρεπει να κυκλοφορει και μεταγλωττισμενη για να μπορουν να την παρακολουθησουν και μικροτερα παιδια,χανει ομως πολυ στη μεταγλωττιση.Κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ πιο ωραια με τους ελληνικους υποτιτλους γιατι ετσι ακουγονται και οι πραγματικες φωνες των ηθοποιων
 
Πολύ καλή ταινία, με πολύ καλούς ηθοποιούς και το ότι ήταν έγχρωμη, είχε κάνει επιτυχία την εποχή που προβλήθηκε...
 
Αυτή την ταινία την είδα για πρώτη φορά το 1987 σε βιντεοκασέτα και την λάτρεψα. Τι να πεις από μουσική, σκηνικά, ερμηνείες όλα τέλεια. Δεν θυμάμαι πόσο 'Οσκαρ είχε πάρει η ταινία.
 
Πάρα πολύ γλυκιά ταινία που έχει αφήσει εποχή και είναι πάντα φρέσκια και γλυκιά με τραγούδια που ακόμα και μια φορά να έχεις δει τη ταινία, σου 'μένουν'!
 
Νομιζω οτι εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον το "the making of Mary Poppins" :

[edit]The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικα screenshots της ταινιας απ το σκηνικο που "μπαινουν" μεσα στη ζωγραφια :

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


συνεχιζεται ...

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

c.JPG

7.jpg

g.JPG

h.JPG

i.JPG

j.JPG

k.JPG

l.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα βιντεο με τα δυο τραγουδια που προσθεσα στο πρωτο ποστ δεν υπαρχουν στο ΥΤ,βρηκα ομως βιντεο με τα τραγουδια ανεβασμενα απο αλλους χρηστες :

Supercalifragilisticexpialidocious :

 
τα βιντεο με τα δυο τραγουδια που προσθεσα στο πρωτο ποστ δεν υπαρχουν στο ΥΤ,βρηκα ομως βιντεο με τα τραγουδια ανεβασμενα απο αλλους χρηστες :
Τα οποία είναι ζήτημα χρόνου να "κατεβούν" και αυτά από το youtube. Πέφτουν οι αναφορές για copyrights σαν στραγάλια!!!!!
 
Οι τιτλοι εναρξης της ελληνικης ταινιας "αγωνια" ειναι μια παραλλαγη της μουσικης του "chim chim cher-ee" , δυστυχως δε μπορω να βαλω βιντεακι γιατι τοσο το τραγουδι της ταινιας "Μαιρη Ποπινς" οσο και η μουσικη εχουν πνευματικα δικαιωματα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το βιντεο που ειχα προσθεσει σε ποστ με το "the making of Mary Poppins" δε λειτουργει, βρηκα ομως κι αλλο στο youtube ανεβασμενο απο αλλο χρηστη :

 
Πίσω
Μπλουζα