Disney Club (1993)

DianaTheSuperstar91 είπε:
Και το 1999 που ήταν στο ΣΚΑΪ που ήταν το τηλεπαιχνίδι βασισμένο στο επιτραπέζιο "Guess Who?"
Ωραιο τηλεπαιχνιδι και αρκετα μεγαλη παραγωγη! Επισης εκτος απο το ''Μαντεψε Ποιος" επαιζαν και το "Σκορ 4"!

Πωωω τη μυστικη λεσχη την ειχα ξεχασει τελειως !!!!! Ναι ο Λυκουργος το παρουσιαζε αλλα δεν ηταν οσο ωραιο ηταν το Disney Club...!! ;)
 
quote_icon.png
Αρχικό μήνυμα απο tasaros

Λες να ήταν στον σκάι κι όχι στην κρατική; Το θυμάμαι πολύ αμυδρά και θύμιζε λίγο disney club. Πες μου ότι θυμάσια πως λεγόταν!

Τον θυμαμαι κι εγω που μετα το disney club επαιζε στο αεροστατο.Η σειρα λεγοταν "Αερόστατο" (περιπέτεια-παιχνίδι - ΕΤ1),ηταν στη κρατικη τηλεοραση παραγωγη της οικογενειας Σοφιανου
 
ενα ακομη βιντεο με την εναρξη της εκπομπης disney club


και μια φωτογραφια απ το σαιτ MABRIDA disney club.jpg
 
είδα το βιντεάκι και πραγματικά ανατρίχιασα.Νιώθω πολύ τυχερός που πρόλαβα έστω και λίγο το Disney Club με Λυκούργο και Καρολίνα.Γενικά θεωρώ εκείνη την εποχή top για τα παιδικά με D.C. Power Rangers,Dragonball,Thundercats κτλ,ωραίες εποχές!

Και υπηρχαν και λεφτα και υπολογιζαν και το παιδικο κοινο σαν τηλεθεαση.
+1991
 
Θυμάμαι το disney club, ήταν ωραίο! Σε κάποια φάση της εκπομπής (μάλλον πριν από τηλεοπτικό διάλειμμα και στο τέλος της εκπομπής) τα παιδιά που ήταν καλεσμένα στο στούντιο φώναζαν ''Disney club!''.
 
dr_slump είπε:
Υπήρχαν παιδικά τηλεπαιχνίδια στην κρατική που σε συνεργασία με το ΜΙΝΙΟΝ έδιναν NES από το 1991. Μάλιστα τα παιδιά κέρδιζαν με βάση το score!
Συγκεκριμένα θυμάμαι ένα Game Boy και ένα NES όπου έπρεπε να κάνεις σκορ στο κάθε ένα 5000 βαθμούς στο αντίστοιχο Super Mario και αν τα κατάφερνες κέρδιζες τις κονσόλες (ίσως μαζί και το Super Mario).

To Disney Club πολύ αγαπημένη σειρά ο Λυκούργος πολύ καλός στη δουλειά του και η Καρολίνα κούκλα! Θυμάμαι τα φοβερά παιχνίδια τύπου "Παιχνίδια χωρίς σύνορα" καθώς και μια φορά όπου κέρδιζαν ως δώρο ένα SNES με παιχνίδια Dιsney φυσικά:Aladdin κτλ
 
Μια συνέντευξη του Λυκούργου Μαρκούδη από το http://www.iefimerida.gr .Την δημοσίευσαν στο group του retromaniax στο facebook κ είπα να την ποστάρω κ εδώ να υπάρχει.
 
katerinak είπε:
στη φωτογραφια βλεπουμε πώς ειναι σημερα ο Λυκουργος
Α ρε καψερε.....μεγαλωσες κι εσυ.....ασπρισες.... :precry:

and1 είπε:
Μια συνέντευξη του Λυκούργου Μαρκούδη από το http://www.iefimerida.gr .
Να 'σαι καλα Αντρικο! :thumbup:

Ενδιαφερουσα συνεντευξη! :)

Eιναι λιγο σνομπ η Καρολινα ως προς το ρετρο Η' μου φαινεται; :what:
 
stayros είπε:
Eιναι λιγο σνομπ η Καρολινα ως προς το ρετρο Η' μου φαινεται; :what:
Χεχεχε κ γω αυτό κατάλαβα :eek: Βέβαια μπορεί να έχει συμβεί κατι στο παρελθόν σχετικά με την εκπομπή το οποίο εμείς να μην γνωρίζουμε κ να θέλει να ξεχάσει. Who knows....
 
Ο Λυκούργος φαίνεται καλός άνθρωπος πάντως, πολύ ευγενικός και καταδεκτικός στις απαντήσεις του. Μια καλή κουβέντα για όλους είχε!
 
Thanks για τη συνέντευξη and1. Πάντως νομίζω ότι ο Λυκούργος ήταν πιο δυναμική παρουσία σε σύγκριση με την Καρολίνα. Ίσως να του άρεσε πιο πολύ η δουλειά αυτή ποιος ξέρει.
 
Με τιποτα δεν μπορουσα και δεν υπηρχε περιπτωση να δω λυκουργο-καρολινα,τα παιχνιδια που διαδραματιζοταν κλπ.Μονο τα παιδικα εβλεπα και μαλιστα οταν εκανα τιποτα αλλο ειχα την μανα μου που φυλουσε σκοπια οποτε οταν αρχιζαν Ducktales, Chip 'n Dale Rescue Rangers κλπ με φωναζε και πηγαινα να δω.
 
Ο Λυκουργος καποια περιοδο ειχε ερθει στο δημοτικο που πηγαινα και μοιραζε αυτογραφα :p

Οσο για το Disney Club το εβλεπα αρκετα μπορω να πω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έβλεπα, αλλά όχι φανατικά. Ομολογώ ότι κι εγώ προτιμούσα το κομμάτι που άρχιζαν τα παιδικά και ψιλοβαριόμουν όταν έβγαινε ο Λυκούργος με την Καρολίνα. Σε σύγκριση με τα σημερινά παιδικά βέβαια, δεν το συζητώ, χίλιες φορές αυτοί οι δύο! Είχα μία συμμαθήτρια που ήταν μεγάλη φαν και είχε πάρει μέρος στην εκπομπή.
 
Είχα στείλει μια ζωγραφιά μου στην εκπομπή και την έδειξαν. Απεικόνιζε τον Ντόναλτ ή την Νταίζυ, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Είχαν εντυπωσιαστεί για το πόσο ωραία ήταν. Που να ήξεραν όμως ότι ήταν αντιγραφή από ένα αντίστοιχο artwork :p
 
theoritikos είπε:
Είχαν εντυπωσιαστεί για το πόσο ωραία ήταν. Που να ήξεραν όμως ότι ήταν αντιγραφή από ένα αντίστοιχο artwork :p
Εισαι μεγαλο αλανι :thumbup:
 
Εγω θυμάμαι καπου το 1998-99 που είχε αρχίσει να ακούγεται η φήμη πως το Disney club θα σταματούσε και υπήρχε απίστευτη αναστάτωση σε ολα τα παιδιά της ηλικίας μου! Μιλάμε για τρελό χαμό τοτε! Όσο για τη πρόσφατη συνέντευξη του Λυκούργου θα κρατήσω αυτο που τα λέει ολα και θα πρέπει - επιτέλους - να ξυπνήσει πολλους: "Με πονάει που πλέον η τηλεόραση έχει γεμίσει με εκπομπές κοινωνικού προβληματισμού και σχολιασμού (κοινώς "κουτσομπολιά") και δεν υπάρχουν πια πολλές αξιόλογες παραγωγές. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορώ εδώ και χρόνια να παρακολουθήσω συστηματικά τηλεόραση. Το πρόγραμμα που απευθύνεται στα παιδιά, απλά δεν υπάρχει. Μόνο κάποιες σειρές κινουμένων σχεδίων και τέλος. Λείπει το όνειρο και το παραμύθι. Λείπει το μεράκι και το ενδιαφέρον για τους μικρούς τηλεθεατές"

Με λίγα λόγια η θλιβερή πρόβλεψη ειναι πως σε 20 χρονια απο τώρα σ'ενα μελλοντικό site οπως το retromaniax τα σημερινά παιδιά θα μιλάνε με "νοσταλγία" για τις κουτσομπολίστικες εκπομπές, τα τούρκικα και τις (κατα μεγάλη πλειοψηφία) ελληνικες σειρές της κακιάς ώρας επειδη μονο αυτες έβαζε η τηλεόραση της εποχής τους.. Ας αναλογιστεί ο καθένας τις ευθύνες του οσο ειναι νωρίς!
 
Jackie dragon είπε:
Ας αναλογιστεί ο καθένας τις ευθύνες του οσο ειναι νωρίς!
Νομίζω ότι το ποστ σου κλείνει με την καλύτερη φράση!
 
Πίσω
Μπλουζα