DivIDE

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.349
Τελικά ρε παίδες τί γίνεται με αυτό; Θυμάμαι κάποιον που το είχε παραγγείλει και το περίμενε. Δοκιμάστηκε; Δε δοκιμάστηκε; Εχει αποτέλεσμα;
 
Εγώ έχω παραγγείλει το DivIDE Plus αλλά λόγω ενός bug που εντοπίστηκε, καθυστέρησε κάπως η παραγωγή τους.

Τώρα το bug έχει διορθωθεί και οι αποστολές έχουν ξεκινήσει. Περιμένω σε κανένα μήνα μάλλον.

Πάντως απ'ότι λένε, κάνει παπάδες....
 
gtsamour είπε:
Εγώ έχω παραγγείλει το DivIDE Plus αλλά λόγω ενός bug που εντοπίστηκε, καθηστέρησε κάπως ηα παραγωγή.Τώρα το bug έχει διορθωθεί και οι αποστολές έχουν ξεκινήσει. Περιμένω σε κανένα μήνα μάλλον.
Ευχαριστώ φίλε. Περιμένω ένα Spectrumaki 128 (ο ψυκτράς που ξέρω ποσο πολύ τον θέλουν μερικοί μερικοί) μέσα στην εβδομάδα και καθώς συνοδεύεται μόνο από το τροφοδοτικό του και τίποτε άλλο, πρέπει να ξεκαθαρίσω εάν θα χρησιμοποιησω κανένα κασετοφωνάκι στο μέλλον ή το συγκεκριμένο εργαλείο. Περιμένω με ανυπομονησία να σου έρθει :D .

Και που΄σαι, review ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
 
Καλό το κασετόφωνο και τα mp3 και το cd αλλά φαντάσου ότι θα μπορείς να έχει ότι παιχνίδι κυκλοφόρησε ποτέ, σε μια compact flash κάρτα....

Ε φυσικά και review θα κάνω μόλις το πάρω. Σύντομα θα βάλω φωτό από τον 128 ψύκτρα μου, που τον έχω κάνει λουστρίνι (έχει πέσει και γυάλισμα πλαστικών και έχει μπεί νέα μεμβράνη).

Ναι ναι, πολλοί τον θέλουν, και εδώ στο grm υπάρχει ένα κοράκι που τον ποθεί :D :D:D Wally το λένε νομίζω...
 
gtsamour είπε:
που τον έχω κάνει λουστρίνι (έχει πέσει και γυάλισμα πλαστικών και έχει μπεί νέα μεμβράνη).
Μόλις τον παραλάβω κι εγώ, και δώ σε τί κατάσταση είναι, θα πέσει σύρμα και φωτό στο GRM φυσικά καθώς μ'αρέσει να προσφέρω τροφή στα κοράκια, να πλησιάζουν , και να τ'αρχίζω με τη σκούπα :D :D:D:D:D
 
Αυτό παιδιά απαιτεί configuration αναλόγως σε τι Spectrum θα τοποθετηθεί; :confused:
 
Λειτουργεί σε όλα τα Spectrum, από το λαστιχάτο μέχρι και το +3.

"The DivIDE Plus hard disk interface will work with all Sinclair ZX Spectrums and many clones. There is a jumper on the Board (near the connector) which is required to be set to allow you to use the interface with Spectrum +2A, +2B and +3 computers. DivIDE Plus will even work from within the ZX Spectrum’s 128K BASIC mode, although this mode can only be enabled from within software – see programming for DivIDE Plus at the end of this manual."

Έχει επίσης μέσα 5 flashable firmwares

FATware 0.12

DEMFIR (DTP's Emulator Files Runner)

MDOS3

+DivIDE

ResiDOS

το manual μπορεί να το κατεβάσει κανείς από http://www.rwapsoftware.co.uk/spectrum/divide_plus_manual.doc
 
Έχει νομίζω ρυθμίσεις και ένα bios που το κάνεις ότι θες.Είναι πολυ εύχρηστο και μπένει σε όλους τους spectrum.Γενικά λέει πολύ!
 
εσύ να τα αφήσεις αυτά και να μου βρεις έναν Falcon. :)
 
Άσε....Με Demos απο το youtube και εγώ την βγάζω..... :icon_cry:
 
Λοιπόν, θα είναι η αγορά του επόμενου μήνα. Το ταμείο έχει ξεμείνει από χρήματα για ρετροκαταστάσεις.

Και ιδού

Ο τύπος αυτός έχει και άλλα πολλά πράγματα. Επίσης έχει συνεισφέρει πολύ για την κατασκευή του Divide.
 
Tελικά αποφάσισες να πάρεις το απλό Divide?
 
ΟΧΙ!! Τώρα είδα ότι ΔΕΝ έχει ATA interface. Αααααα! Ο πολωνός μας τα χαλάει :D . Ντάξει μπορώ να το πάρω από εδώ. Εϊναι λίγο φθηνότερο και έχει και ID. Ο,τι και να είναι πάντως, σίγουρα πάει τον άλλο μήνα. Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι με μεγαλύτερα μάτια από εμένα, γιατί εγω ορισμένες φορές δε βλέπω την τύφλα μου:mad:. Μπορεί και να το αγόραζα χωρίς να το πάρω χαμπάρι ότι μονο CF μπορεί να διαβάσει. Ευχαριστώ ρε.
 
Είναι και άλλα πράγματα εκτός από το ΑΤΑ. Το παλιό παίρνει ή ΑΤΑ ή CF (όχι και τα δύο μαζί).

Το καινούργιο έχει μέσα 5 διαφορετικά firmwares και πολύ περισσότερη μνήμη γι'αυτά = περισσότερες δυνατότητες.

Μην βιάζεσαι, θα πάρει πάνω από μήνα. Υπάρχει λίστα αναμονής γιατί είναι πολύ καινούργιο....αν δεν το βιάζεσαι αξίζει πιστεύω.

Εγώ το έχω προπαραγγείλει αλλά ακόμα περιμένω, και θα τραβήξει κιάλλο.
 
Δε βιάζομαι καθόλου. Οπως σου είπα, no money no funny. Οπότε πάει τουλάχιστον τον άλλο μήνα. Περιμένω και τη ρημάδα την εφορία να δω ποσο θα μου ερθει ΓΜΤ! :animangry:
 
Λοιπον, μετά από σχετική έρευνα έχω κολλήσει στο εξής σημείο. Υπάρχει η μνήμη Rambox που προσθέτει 512ΚΒ στον 6128άκο μας. Ομως, ΟΜΩΣ λέγω, το DIVIDE έχει και αυτό μνήμη RAM 512, εκτός βέβαια από τη 512ΚΒ ROM του. Με λίγα λόγια, ΔΕ χρειάζεται η RAMbox;
 
Μα το divide+ είναι για Spectrum, με τον 6128 τι σχέση έχει?

Το divide δεν προσθέτει RAM στον spectrum, η μνήμη αυτή είναι αποκλειστικά για χρήση από τις ROMS του divide και όχι από τα παιχνίδια που θα φορτώνεις.
 
gtsamour είπε:
Μα το divide+ είναι για Spectrum, με τον 6128 τι σχέση έχει?Το divide δεν προσθέτει RAM στον spectrum, η μνήμη αυτή είναι αποκλειστικά για χρήση από τις ROMS του divide και όχι από τα παιχνίδια που θα φορτώνεις.

ΦΤΟΥ!!!! Κοιτούσα το SYMBIFACE και ποστάρισα εδώ με το μυαλό μου στο DIVIDE.Τρομάρα μου!:mad:

Σόρι. Μην απαντάς θα νοίξω άλλο θρεντ.
 
Πίσω
Μπλουζα