DivX Υπότιτλοι

TallMan είπε:
Σχετικα με το αρχικο θεμα παντως
exetlaios ο media player classic ειναι απολυτως αυτο που χρειαζεσαι.Κατεβασε το Κ-Lite και θα εισαι κυριος!
Ευχαριστό Ψηλέ !!! :thumbup:

Υ.Γ. : Το nιckname σου έχει καμία σχέση με τον "γνωστό" Tall-Man του Phantasm ?

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Tall_Man
 
Kατι σχετικο με greek γραμματοσειρα ,εχω τον Ελληνικο AVAST (antivirus) περασμενο σε αγγλικα windows και δυστυχως τις ειδοποιησεις του AVAST καθως και τις ρυθμισεις του μου τις βγαζει με ιερογλυφικα (εχω κλικαρει ολα τα greek στα regional setings) καμμια ιδεα περα απο το να κατεβασω τον αγγλο avast. :confused:
 
Θα πας:

Control Panel/Regional Options/Advanced

και θα διαλέξεις για τα non Unicode applications το Greek.

AARDVARK είπε:
Kατι σχετικο με greek γραμματοσειρα ,εχω τον Ελληνικο AVAST (antivirus) περασμενο σε αγγλικα windows και δυστυχως τις ειδοποιησεις του AVAST καθως και τις ρυθμισεις του μου τις βγαζει με ιερογλυφικα (εχω κλικαρει ολα τα greek στα regional setings) καμμια ιδεα περα απο το να κατεβασω τον αγγλο avast. :confused:
 
THANKS nkarytia μακαρι να εμπαινες νωριτερα στο forum και να μου το ελεγες μιας και την ζημια την επαθα (κολλησα ενα ιο σχετικο με τα xp:icon_cry: ). :thumbup:
 
μπορεις να μεγαλωσεις τις ελληνικες γραμματοσειρες να γινουν πιο εντονες οταν βλεπεις σε επιτραπεζιο dvd player?
 
Από ότι ξέρω μια γραμματοσειρά παίζει..Νομίζω πως δεν γίνεται...
 
οι γραμματοσειρες ειναι πολυ μικρες για να παρακολουθεις απο επιτραπεζιο dvd

akmakas thanks anyway
 
Γιατί δεν δοκιμάζεις με το AviSub...

Έχει επιλογή να αλλάξεις το μέγεθος της γραμματοσειράς, τύπο γραμματοσειράς, χαρακτηριστικά (bold)...

Στο τέλος τα εντάσσει - ενσωματώνει και στο αρχείο avisub.divx που δημιουργεί (άρα ξεχνάμε *.srt / *.sub). Με ένα απλό rename σε avisub.avi, έχεις ένα αρχείο βίντεο που δείχνει Ελληνικά ακόμα και σε dvix players που δεν τα υποστηρίζουν (you known - βγάζουν κινέζικα). Το δοκίμασα στο Digitrex JDP 500D - φορητό DVD Player που έχω και αρνείτο πεισματικά να παίζει gr-subs.

Μην ξεχάσω... είναι μόλις 1.7 ΜΒ, δεν χρειάζεται εγκατάσταση, DL & Run... είναι ταχύτατο μιας και για αρχείο ~700ΜΒ (ή 1½ ώρα video) χρειάστηκε λίγα λεπτά ενώ για ολόκληρη ταινία θέλει το πολύ κάνα 5λεπτό νομίζω.

avisubimageqa7.jpg


About :AviSub is an freeware tool that can mux up to three [srt/sub/txt(microdvd) or vobsubs] subtitle streams on an avi file.

Generates an *.divx file with embed xsubs from an regular avi. Uses the latest tecnology of the divx6 codec.

You can watch your's divx films with subtitles on your divx6 compatible hardware player !

The operation takes only 5 minutes !!!
Μην σας ξεγελά το μπλε χρώμα, δεν βγαίνει στην ταινία... :cool:


* Καλό θα ήταν να μην σβήσετε τα αρχεία .srt γιατί παρουσιάστηκε πρόβλημα στην αναπαραγωγή στα win με τους ενσωματωμένους υπότιτλους, δεν το έψαξα σε βάθος γιατί δεν τα βλέπω στο pc, οπότε δεν ήταν αυτό που με ενδιέφερε... Πάντως το consumer το κατάπιε αδιαμαρτύρητα.
 
Ambu..Φέεεερτω εδώωωωωωωω.Πολύ καλό προγραμματάκι φαίνεται. :thumbup:
 
Eνα θεματακι στο pc μου και στο ps3 οι υποτιτλοι εμφανιζονται κανονικα περασμενοι με το AVIAddXSubs κιολας για να εχεις την επιλογη που εχουν και τα DVD,σε pc γνωστου μου και στο WD TV live του που τις παιζουμε οι ιδιοι υποτιτλοι με τις ιδιες ταινιες εμφανιζονται και περνανε γρηγορα,γρηγοροτερα απο το κανονικο.


Να ταν μονο στο pc του θα ελεγα αυτο ειναι αλλα και στο WD του το ιδιο,πραμα που δεν συμβαινει στα δυο δικα μου μηχανηματα.



Any ideas..
 
Πίσω
Μπλουζα