DivX players που διαβάζουν srt με Ελληνικά..

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Βασικα η ιδεα για το thread αυτο μου ηρθε χτες,οταν στο σπιτι μιας φιλης,προβληματιστηκαμε στιγμιαια για το αν το Sony DVD του πατερα της θα διαβαζε τους ελληνικους υποτιτλους απο το srt αρχειο -μια και DivX το εγραφε πανω οτι παιζει....

Ε,λοιπον,το Sony τα καταφερε περιφημα,και πρεπει να πω,οσο κι αν αντιπαθω τη Sony,οτι προκειται για μια αξιολογη συσκευη! ( :animeek: :animeek: Βγαζει και τετοιες η Sony...!;!;;! :biglaugh: :biglaugh: )

Ως ελαχιστο μειονεκτημα θα πω οτι απλα εμφανιζει τους υποτιτλους λιιιγο μικρους....

Δεν συγκρατησα το μοντελο,αλλα με ενα τηλ μπορω να το μαθω ασφαλως....

Παμε τωρα και στα δικα μου....

Εδω και καιρο,εχω προμηθευτει το Samsung DVD-V5600 το οποιο ειναι μια combo συσκευη,δηλαδη VHS και DVD player,αλλα βεβαια παιζει και XviD/DivX,(κι οχι μονο καθως παιζει και mpg,wmv και γενικα ολους τους γνωστους τυπους αρχειων,πλην H264 κωδικοποιηση βεβαια,καθοτι δεν υπηρχε το προτυπο αυτο οταν κυκλοφορησε η συσκευη....)

Το παραδοξο bug που εχει αυτη η συσκευη ειναι οτι απλα δεν εμφανιζει αριθμους ( !!!! ) οταν παιζει DivX/XviD....!Kατα τα αλλα ομως,κανενα προβλημα κι ειναι ιδιαιτερα βολικη,δεν εχει αρνηθει ποτε να διαβασει καποιο αρχειο και μαλιστα σχεδον παντα απο DVD-RW/DVD+RW δισκακια...

Εχει λοιπον κανεις αλλος τετοια συσκευη που να εχει τη δυνατοτητα αυτη,ωστε να γνωριζουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μοντελα τετοια,και ποια η εντυπωση σας απο αυτη..;;

Aληθεια,γνωριζετε αν υπαρχει πλεον και συσκευη που να παιζει και H264 κωδικοποιηση...;;

Μηπως εχει βγει και κανα DVD recorder που να παιζει DivX με ελληνικους υποτιτλους..;;

Πολλα ρωταω ε...;; :D :D :D
 
H καλυτερη divx-ιερα ειναι το modded XBOX1 (διαβαζει το .srt απο οπουδηποτε στο δικτυο ή αλλο φυσικο μεσο - μπορεις να επεμβεις στο συγχρονισμο (ΠΑΡΑ πολυ χρησιμο) - παιζεις με μεγεθος, χρωμα, θεση)

H264 μου φαινεται πως παιζει το PS3
 
Σε ολα τα παραπανω θελω να θεωρουμαι "ειδικος" και ειχα γνωση αρκετη, αλλα δυστυχως κατι η ζεστη ,κατι οι πληροφοριες που δεν σταματανε να ερχονται, τα εχω ξεχασει.

Σαν τον σκληρο που τον φουλαρεις, φουλαρεις και στο τελος σβηνεις πραγμα για κατι καινουργιο. :D
 
Wally είπε:
H καλυτερη divx-ιερα ειναι το modded XBOX1 (διαβαζει το .srt απο οπουδηποτε στο δικτυο ή αλλο φυσικο μεσο - μπορεις να επεμβεις στο συγχρονισμο (ΠΑΡΑ πολυ χρησιμο) - παιζεις με μεγεθος, χρωμα, θεση)
Oντως,το εχω δει,κανει παπαδες το ΧΒΟΧ..!!

Οσο για τον συγχρονισμο,ας ειναι καλα το Time Adjuster...!! :)
 
Oντως,το εχω δει,κανει παπαδες το ΧΒΟΧ..!!
Και εγώ που το έχω θα συμφωνήσω. Πάρα πολύ βολικό και με εξαιρετικές δυνατότητες. Πάντως εγώ που έχω πρόβλημα με ένα φορητό DivX Player, (που δεν μου παίζει καλά τα τελευταία Xvid), τα μετατρέπω σε DivX, και παραδόξως παίζουν καλά.
 
Είστε φοβεροί!!! Απίστευτοι!!!!! Ο άθρωπος ρώτησε έκανε συγκεκριμένη ερώτηση κι εσείς καταντήσατε να μιλάτε για το ΧΒΟΧ, ό,τι κάνει παπάδες, Χριστόδουλους κλπ κλπ. Το κακό είναι ότι παρασύρθηκε και ο ίδιος :D

Δεν ξέρουμε Μάνο, πήγαινε αλλού να ρωτήσεις :D :D:D

(εγώ γράφω ταινίες DIVX σε ντεβεντέ αλλά το Philips dvd player που έχω δείχνει τους υπότιτλους στα γιαπωνέζικα)
 
λοιπόν... έχω το dvd recorder TARGA DR-5300X που πήρα απο το Lidl

είμαι απολύτως ικανοποιημένος :)

παίζει τα ΠΑΝΤΑ με ελληνικούς υπότιτλους .srt αλλά βγαίνουν μικροί στην οθόνη !!!

μόνο μειονέκτημα: ότι άν έχει πολυ ψηλό bitrate η ταινία, δεν υπάρχει συγχρονισμός με τον ήχο :mad:

πάντως για τα λεφτά που το πήρα ΑΞΙΖΕΙ 100%

έχει και HDMI υπόψην... :)
 
Πόσο το πήρες..?γιατί νομίζω πως την καλύτερη ευκαιρία την τσίμπησα εγώ πριν από ενάμιση χρόνο..Toshiba DVD Rec 115E
 
χα χα χα!!

69,90 € :animeek:

ήταν άδειασμα αποθήκης...
 
Rygar είπε:
Το κακό είναι ότι παρασύρθηκε και ο ίδιος :D
Με βρηκαν....μικρο και με παρασυρουν..!!! :baby2: :baby2: :biglaugh: :biglaugh:

Rygar είπε:
(εγώ γράφω ταινίες DIVX σε ντεβεντέ αλλά το Philips dvd player που έχω δείχνει τους υπότιτλους στα γιαπωνέζικα)
ΑΚΡΙΒΩΣ αυτος ηταν ο σκοπος του thread,να ξερουμε τι να....αποφυγουμε..!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Rygar είπε:
(εγώ γράφω ταινίες DIVX σε ντεβεντέ αλλά το Philips dvd player που έχω δείχνει τους υπότιτλους στα γιαπωνέζικα)
Βασικά τα philips θεωρούνται ποιοτικά dvd-players.

Το "μελανό" σημείο είναι η μη υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων από τη μάνα τους, αλλά τα περισσότερα, αν όχι όλα, με ένα firmware upgrade δείχνουν μια χαρά και τους ελληνικούς υπότιτλους. :cool:

Ποιό μοντέλο έχεις; Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει custom firmware που να σου λύνει το πρόβλημα.

Εγώ ετοιμάζομαι να πάρω το philips 5160 για το οποίο έχει βγει και official firmware από την philips για υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων.

ΥΓ. Υπάρχει και για το PS2 πολύ καλός divx player για όσους δεν το γνωρίζουν... :)
 
trabakoulas είπε:
Βασικά τα philips θεωρούνται ποιοτικά dvd-players.

Ισως καποτε ...

trabakoulas είπε:
Εγώ ετοιμάζομαι να πάρω το philips 5160 για το οποίο έχει βγει και official firmware από την philips για υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων.
Σκεψου το καλυτερα και κοιταξε για κανενα Pioneer. Μπορει να το πληρωνεις κατι παραπανω αλλα δεν θα χρειαστεις καινουριο σε κανενα χρονο.
 
omega μου φαίνεσαι λίγο υπερβολικός...:rolleyes:

Γιατί να χρειαστώ καινούριο σε κάνα χρόνο;

Έχεις ακούσει να χαλάνε τα philips πάνω στον χρόνο; :confused:

Προσωπικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από άτομα με philips, παρεπιπτόντως έχω κι ένα philips κάποια χρόνια και δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα :)

Έχεις εσύ κακή εμπειρία με philips dvd player;
 
Δυστυχως φιλε trabakoula και μακαρι να ειναι η εξαιρεση εχω κολλητο στον οποιο εγω του ειχα αγορασει ενα Phillips DVDR και μεσα στο διμηνο χαλασε. 2 φορες πηγε service οπου ειχε βλαβη hardware και την τριτη του εδωσαν καινουριο βεβαια αλλα αλλο μοντελο γιατι εκεινο ειχε καταργηθει.

Εκεινο το διαστημα εψαχνα τα σχετικα φορουμ για να δω αν ηταν ενα γεγονος που ειχε συμβει μονο σε εμενα αλλα ολα τα ποστ ειχαν παραπονα.

Προσωπικα εχω ενα player Pioneer εδω και 6-7 χρονια το οποιο και παιζει καταπληκτικα αλλα και χωρις κανενα προβλημα και οσους εχω ακουσει να εχουν την συγκεκριμενη μαρκα ειναι καταευχαριστημενοι.

Εχω βεβαια και ενα DVDR Contel απο Carrefour αλλα ειναι μια αλλη ιστορια....

Τωρα να σου πω την αληθεια δεν μπορω να ειμαι απολυτος για το συγκεκριμενο μοντελο που περιγραφεις και απο reviews που ειδα εχει θετικες εντυπωσεις.

Για να μην νομιζεις οτι εχω τιποτα με την Phillips σου λεω οτι εχω τηλεοραση και πιστευω οτι σε αυτο τον τομεα η συγκεκριμενη εταιρια ειναι απιαστη.
 
Rygar,check this out...!!

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

Βρεθηκε λυση στο προβλημα σου για το Philips φιλε...!!

(το ιδιο ισχυει και για οποιον αλλο εχει DivX player που ΔΕΝ παιζει ελληνικους υποτιτλους απο srt αρχειο....)

To AVIAddXSubs δημιουργει απο τα avi και srt αρχεια,ενα νεο αρχειο καταληξης .divx,το οποιο εχει ενσωματωμενους τους υποτιτλους...!

Η δε δημιουργια του νεου αρχειου γινεται σε περιπου 2 λεπτα..!!

Αξιζει να το δοκιμασεις φιλε,θα εχεις κανονικα υποτιτλους πλεον και δε θα χρειαστεις XBOX..!

Μια συμβουλη μονο:Στο πεδιο configuration-->vertical position,βαλε τιμη 455 ωστε οι υποτιτλοι να μην ειναι πολυ χαμηλα στην οθονη με αποτελεσμα να μη φαινονται...!

(Διαβασε ομως και το readme,εχει καποιες ακομη χρησιμες πληροφοριες)
 
Παιδιά εγώ πήρα ένα dvd λέγετε silvercrest από το Lidl και παίζει Divx με ελληνικούς υπότιτλους είναι άψογο, μονο 50 ευρουλάκια.
 
Μανε ευχαριστώ σου'στειλα και πμ απάντηση.
 
Καλες δοκιμες φιλε,αν και σου εγγυωμαι επιτυχια,καθοτι το δοκιμασα κι εγω και πετυχε απολυτα...!!!

Απλα δωσε προσοχη στην τιμη του vertical position,οπως εγραψα και παραπανω,ωστε να βγαινουν οι υποτιτλοι σε σημειο που να φαινονται....!
 
Το προγραμματακι που συνεστησε ο Manos το χρησιμοποιω εδω και 2 μηνες και οντως ειναι διαμαντι (και γραμμενο απο Ελληνικα χερακια).

Ο λογος που (ξανα)γραφω πραγματα που ηδη ξερετε ειναι για να πω οτι το AVIAddXSubs δουλευει αψογα και κατω απο Wine και το χρησιμοποιω καθημερινα σε Linux χωρις κανενα προβλημα.
 
Εγινε λάθος εκ μέρους μου και το είδα μόλις τώρα καθώς το μυαλό μου το έχω στην τσέπη μου μονίμως. Εχω μεν Philips ντεβεντέ Player αλλά δεν υποστηρίζει DIVX. Αντιθέτως έχω ένα ντεβεντέ Player που παίζει DIVX και από το ντεβεντέ και από το σκληρό 160GB που έχει επάνω του. Αυτό λοιπόν δείχνει σκουπίδια για υπότιτλους. Το πρόγραμμα ΑΒΙΔΤΣΣΘΜΠΣΧΘΤΟΥΜΒΣ λοιπόν από τη στιγμή που ενσωματώνει υπότιτλους, λύνει το πρόβλημα παντού. Για να είμαι ειλικρινής, είχα βρει λύση με το να ξανασυμπιέσω AVI με τους υποτιτλους ενσωματωμένους αλλά ήθελα 5-6 ώρες ανα AVI κάτι το οποίο δε μου άρεσε. Και συν τοις άλλοις, όλο και κάποια λάθος ρύθμιση θα είχα κάνει, και άντε πάλι από την αρχή.

Μερσι γκάιζ.
 
Πίσω
Μπλουζα