DivX players που διαβάζουν srt με Ελληνικά..

Ε λοιπον αυτο το ΑΒΙΔΤΣΣΘΜΠΣΧΘΤΟΥΜΒΣ ειναι εκπληκτικο προγραμμα τελικα :biglaugh:
 
Ρε ειναι εργαλειο λεμε,μικρο,γρηγορο και φοβερα αποτελεσματικο....!!!
 
Πρόσφατα πήρε ένς φίλος μου ένα dvd player το οποίο υποστηρίζει dvx..όταν όμως ξεκινά η ταινία τα Ελληνικά τα παίζει με ακαταλαβίστικους χαρακτήρες γνωρίζει κάποιος τι παίζει?

Βγάζει κάτι τέτοια χαζά...οοο""Ωοος΄΄ςοδο'δ
 
Πολυ απλα akmakas,δε διαβαζει το DVD υποτιτλους για DivX απο εξωτερικο srt αρχειο.....

Το προγραμμα που ανεφερα παραπανω ειναι η λυση αυτου ακριβως του προβληματος....!
 
telamonas.stokos είπε:
Ε λοιπον αυτο το ΑΒΙΔΤΣΣΘΜΠΣΧΘΤΟΥΜΒΣ ειναι εκπληκτικο προγραμμα τελικα :biglaugh:
Μόλις το δοκίμασα και είναι καταπληκτικό. Θενκς Μανο για το λινκ και τελ για το σαπορτ :D

Μπερδεγουέι, το προγραμματάκι είναι φτιαγμένο με ένα utility με ονομα CalcIT με το οποίο δε φτάχνεις εφαρμογές μεγάλες αλλά μικρά Utilitάκια τέτοιου είδους και θα ασχοληθώ λίγο μαζί του γιατί θέλω να κάνω λίγο κουμάντο τα MP3 μου.

Πολύ καλό!!

@Ακμακάκο, το φιλαράκι σου έχει εγκζάκτλι το ίδιο πρόβλημα με μένα. Το utility αυτό είναι διαμάντι και η λύση στο πλόβρημα.
 
Τιποτα φιλε,χαιρομαι που σου δουλεψε κι εσενα..!
 
Τελικά είμαι αγκαούγκαγκας:mad:

Φτιάχνω την ταινία με τους ενσωματωμένους υπότιτλους. Στο media player η θέση των υποτίτλων είναι μια χαρά. Το βάζω στο ντεβεντε και δεν τους έδειχνε. Πατάω στο κοντρολ το κουμπί Subtitles, και η ένδειξη Subtitles: Off αλλάζει σε Subtitles: 1. ***, αλλά πάλι δεν έδειχνε τίποτα. Το κοντρόλ έχει και ένα κουμπί με όνομα Anykey, το οποίο λειτουργεί κάπως σαν right click και εμφανίζει ένα υπομενού το οποίο ναι μεν το ήξερα αλλά δεν ήξερα ότι το εμφανίζει όταν παίζει AVI. Νόμιζα ότι λειτουργεί μόνο για τις ταινίες που έχω καταγράψει στο σκληρό δίσκο από την τηλεόραση. Το πατάω λοιπόν και βλέπω ότι η τελευταία επιλογή γράφει Subtitle encoding και έχει υπομενού με 3 επιλογές, Unicode, Western και Greek (εκεί αναπήδησα). Βγάζω το ντεβεντέ από ντεβεντέ, το πετάω και ξαναγράφω το οριτζιναλ AVI με το αντίστοιχο αρχείο SRT (ιδιο ονομα με το AVI). Το βάζω στο ντεβεντέ, ξεκινάει και αρχίζει να δείχνει κινέζικα. Πάω στο Subtitle Encoding και επιλέγω Greek.........

Να γράψω και για το αυτοβρισίδι που επακολούθησε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 
Δηλαδη το DVD σου τοσο καιρο διαβαζε υποτιτλους απο srt και......εσυ δεν το ειχες δει..;;!;!;!; :animeek: :vbwave: :gun: :banghead: :tease: :shout: :moutza: :wow: :ylsuper:
 
Ναι!!! Βάρα με!!!! Πες με αυτό που σκέφτηκε το μυαλό σου!!! ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ!!!!!

Ξέρεις ΠΟΣΟ πολύ έχω παιδευτεί για να καταφέρω να βάλω υπότιτλους; Η τελευταία προσπάθεια ήταν το προγραμματάκι που πρότεινες. Τελικά το ρημάδι το ντεβεντέ είχε ρύθμιση αλλά εγώ είμαι γκάου-μπίου :mad:
 
manos426f είπε:
Πολυ απλα akmakas,δε διαβαζει το DVD υποτιτλους για DivX απο εξωτερικο srt αρχειο.....
Το προγραμμα που ανεφερα παραπανω ειναι η λυση αυτου ακριβως του προβληματος....!
,
Σωστός ο manos..τώρα μπορώ να αξρ3-*&(&ΥΤΓΤΓΩΒηυ δηλαδή!!!! :D
 
Οταν το αγόρασα, είχε όλα τα μανουαλς εκτος απο το εγγλέζικο (ελληνικό ούτε συζήτηση). Μπαίνω στη Samsung και το κατεβάζω, αλλά δε μου'κοψε να το διαβάσω όλο. Ειδα το κεφάλαιο για το Anykey, αλλά ίσως να το διάβασα και να μου διέφυγε μετά.

Συγνώμη :icon_cry:
 
Ου ρε,ουγκα-ουγκα...!!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Ανασταίνω αυτό το "πεθαμένο" thread,κατα πρώτον για ν' αναφέρω ότι αυτές τις ημέρες,φίλος μου προμηθεύτηκε αυτή ,αλλά κι αυτή τη συσκευή,την πρώτη για τον ίδιο και τη δεύτερη για την κοπέλα του,και τα πρώτα δείγματα είναι πολύ ενθαρρυντικά μέχρι στιγμής,και κατά δεύτερον για να κάνω και την ερώτησή μου:Aυτό το "Η δυνατότητα αύξησης της κλιμάκωσης εικόνας (Upscale σε 1080p)" που αναφέρεται στη δεύτερη συσκευή,τι σημαίνει ακριβώς βρε παιδιά,εσείς που ξέρετε ;
 
Στην ουσία το player μπορεί να "ταϊσει" την τηλεόραση με HD σήμα (1080p - 1920x1080) μέσω της HDMI θύρας. Η ταινία φυσικά είναι (και παραμένει) σε 576p (δηλαδή στην καλύτερη περίπτωση 720x576) οποτε το player αναλαμβάνει μέσω κάποιου chip να "μεγενθύνει" την ανάλυση της ταινία.Το πόσο επιτυχημένο θα είναι αυτό το εγχείρημα, έχει να κάνει καθαρά με το player φυσικά (μάρκα,κόστος κλπ)

Πάντως η ποιότητα δεν πλησιάζει (ούτε για πλάκα) την ποιότητα native 1080p video (ούτε καν 720p...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεσοβέζικες λύσεις. Θα συμφωνίσω απόλυτα με τον Stormwatch.

Ειδικά για το player που αναφέρεις, μην περιμένεις και πολλά. Ότι πληρώσεις παίρνεις στην τελική.
 
Ψιλοπαπάτζα ιστορία μου ακούγεται όλο αυτό με το upscaling γενικότερα....

Thanks guys !
 
Πίσω
Μπλουζα