DIY arcade stick

xqtr

RetroNoob
Joined
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
22
Αντιδράσεις
38
IMG_20240709_145405.jpg
Μια δικη μου κατασκευή, arcade stick, για χρηση με το MAME. IMG_20240709_143116.jpg
Χρησιμοποιησα ενα kit με τον Zero Encoder USB απο Ελλαδα στα 25.00 περιπου. Το plexiglass το ειχα και ειναι 3mm παχος. Το γυρισμα έγινε με μικρο αναπτηρα αντιστασης. Επισης για τα πλαινα χρειαστηκα και λιγο ξυλο, mdf, 1.5cm, καθώς και για στηριξη στο μεσο/εσωτερικο της κατασκευης για καλυτερη στηριξη και αντοχη.

Η ολη κατασκευη ηταν πολύ ευκολη. Το πιο δυσκολο κομματι ηταν το τρυπημα του plexiglass, αλλα αν παρεις το κολλαει στην αρχη, μετα ειναι παιχνιδακι.

Ηθελα το joystick να ειναι για δεξιοχειρα, μιας και η κλασσικη θεση οπως στα arcades, ποτε δεν με βολευε και παντα επαιζα με τα χερια σταυρωτα. Τα κουμπια ειναι σε διαταξη street fighter, καθως πιο πολυ παιζω shoot em ups, platforms κα παρα fighting games.

Πολυ καλη φαση και με ενα arcade stick ευχαριστιεσαι πολυ περισσότερο να παιζεις arcade games. Αλλιως με το πληκτρολογιο και αλλιως με ενα stick. Το συνιστω σε οπoιον του αρεσει να παιζει arcade games.
 
Παρα πολυ ωραιο. Τι μοχλο και κουμπια χρησιμοποιησες;

Τα 3mm αρκουν για να μην καμπτει το πανω μερος του κουτιου στις πιο βιαιες κινησεις;
 
Ο μοχλος και τα κουμπιά είναι αυτα εδω:

DIY Arcade Game Controller USB Joystick Kit-Black - https://nettop.gr/index.php/raspber...e-game-controller-usb-joystick-kit-black.html

Δεν ξερω τι μαρκα είναι και μαλλον ειναι κινεζικες απομιμισεις. Παρολα αυτα όμως, παίζεις μια χαρά και το ευχαριστιεσαι. Στα υποψιν ο μοχλος, εχει σχετικά μεγαλη διαδρομή πχ απο τερμα δεξια, μεχρι τερμα αριστερα, οπότε δεν ενδυκνειτε για συγκεκριμένα παιχνίδια που θελουν αμεση.αποκριση. Και πάλι ομως, συνηθίζεται ή μπορεί να αλλαξει καποιος ενα εξαρτημα απο κατω και να το κανει να αποκρίνεται πιο αμεσα.

Το κουρμπαρισμα στο plexiglass, απο μόνο του δίνει αρκετή σταθερότητα και αντοχη στο εμπρος μερος. Άνετα αντεχει το βαρος των χεριών μου.

Θεμα υπήρχε προς το μεσον της κατασκευής που λυγιζε ελαφρώς και με καθε χτυπημα των κουμπιών εκανε αρκετό θόρυβο και ψιλολυγιζε. Το πρόβλημα λυθηκε με τοποθέτηση κομματιών ξύλου, ίδιου με τα πλαινα. Όπου υπήρχε μεγαλο κενό, εβαλα κομματια ξύλου ώστε να έχουν επαφή και με το πανω και με το κατω μερος. Με αυτο ηρθε και εδεσε και εγινε "τουβλο".

Μάλιστα αντεχει και χτυπηματα οταν τσαντιζομαι, χανοντας στο Raiden...
 
Δεν ξερω τι μαρκα είναι και μαλλον ειναι κινεζικες απομιμισεις.

Ειναι απομιμηση Sanwa JLF. Τουλαχιστον φαινεται ευκολο, οταν γουσταρεις, να το αντικαταστησεις με το αυθεντικο.

μπορεί να αλλαξει καποιος ενα εξαρτημα απο κατω και να το κανει να αποκρίνεται πιο αμεσα.

Και εγω στο δικο μου ειχα αλλαξει actuator.

Επιπλεον μπορεις να αλλαξεις το shaft με ενα πιο κοντο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και εγω στο δικο μου ειχα αλλαξει actuator.

Επιπλεον μπορεις να αλλαξεις το shaft με ενα πιο κοντο.
To shaft, για μενα τουλαχιστον, μου φαινεται καλο. Αλλα το actuator σιγουρα θελει αλλαγη. Υπαρχει καποιο καταστημα που μπορω να βρω, εντος Ελλαδας; ή μονο με παραγγελια απο εξωτερικο;
 
Εγω τουλαχιστον Ελλαδα δεν εχω βρει καπου, αλλα υπαρχουν πολλα εξαιρετικα μαγαζια μεσα στην ευρωπαϊκή ένωση. Πχ το smallcab.net στην Γαλλια...
 
Προβολή συνημμένου 282405
Μια δικη μου κατασκευή, arcade stick, για χρηση με το MAME. Προβολή συνημμένου 282406
Χρησιμοποιησα ενα kit με τον Zero Encoder USB απο Ελλαδα στα 25.00 περιπου. Το plexiglass το ειχα και ειναι 3mm παχος. Το γυρισμα έγινε με μικρο αναπτηρα αντιστασης. Επισης για τα πλαινα χρειαστηκα και λιγο ξυλο, mdf, 1.5cm, καθώς και για στηριξη στο μεσο/εσωτερικο της κατασκευης για καλυτερη στηριξη και αντοχη.

Η ολη κατασκευη ηταν πολύ ευκολη. Το πιο δυσκολο κομματι ηταν το τρυπημα του plexiglass, αλλα αν παρεις το κολλαει στην αρχη, μετα ειναι παιχνιδακι.

Ηθελα το joystick να ειναι για δεξιοχειρα, μιας και η κλασσικη θεση οπως στα arcades, ποτε δεν με βολευε και παντα επαιζα με τα χερια σταυρωτα. Τα κουμπια ειναι σε διαταξη street fighter, καθως πιο πολυ παιζω shoot em ups, platforms κα παρα fighting games.

Πολυ καλη φαση και με ενα arcade stick ευχαριστιεσαι πολυ περισσότερο να παιζεις arcade games. Αλλιως με το πληκτρολογιο και αλλιως με ενα stick. Το συνιστω σε οπoιον του αρεσει να παιζει arcade games.
Μοχλός δεξιά και διάταξη street fighter...
...σε συμπάθησα ήδη.
 
Πίσω
Μπλουζα