DIY Arcade Stick

vorlon

Retro Member
Joined
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
139
Αντιδράσεις
20
Έχω ξεκινήσει ένα project για ένα arcade stick στυλ Street Fighter. Φυσικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και γι' άλλα παιχνίδια. Η πρώτη μου προσπάθεια θα αφορά stick για PS3 και PC. Έχω ήδη όλα τα υλικά, οπότε είναι θέμα χρόνου να το ολοκληρώσω. Μετά από παράκληση φίλου, του υποσχέθηκα ότι θα αναρτήσω φωτό απ' όλο το project και links όπου άντλησα πληροφορίες και προϊόντα.

Έχω ήδη στα πλάνα ένα 2ο stick για PS3 και PC, καθώς και ένα για Xbox360 (ποιό πολύπλοκο λόγο ιδιαιτερότητας της Microsoft), ενώ πιθανόν να είναι multiconsole stick, κάτι που θα εκτιμήσει ιδιαίτερα ένα φίλος και moderator του site.

Επανέρχομαι, εύχομαι σύντομα...
 
Αν και δεν με ενδιαφερει κανενα απο τα δυο project, παρολα αυτα ευχομαι καλη επιτυχια! :thumbup:
 
Καλη τυχη στο να λειτουργει σωστα σε ps3/360. Μονο εξουσιοδοτημενοι συνεργατες εχουνε βγαλει λειτουργικα περιφερειακα, και κανενα σοβαρο αποτελεσμα απο τριτους μεχρι στιγμης..
 
Ευχαριστώ για την υποστήριξη. Έχω βρει τόσο υλικό στο Internet, που νομίζω ότι καλύπτει τα πάντα. Χρόνο θα πρέπει να βρω για να μην απογοητεύσω τον εαυτό μου. Κουράγιο! Θα σας κρατάω ενήμερους.
 
Τελείωσα το PCB (printed circuid board). Παράλληλα έκοψα και τα ξύλα στις επιθυμειτές διαστάσεις, οπότε μένουν μερικά μετρήματα, τρύπες, τοποθετήσεις κουμπιών & joystick, κολήσεις και φυσικά το τελικό φινίρισμα. Επανέρχομαι σύντομα με πληροφορίες και φωτογραφίες. Όσοι ενδιαφέρονται ευχαρίστως να τους βοηθήσω.

Χρήσιμα Links

Building information

Ένα απίστευτο web site με ότι χρειάζεστε για να κατασκευάσετε ένα arcade stick και όχι μόνο… Συγχαρητήρια στο δημιουργό του

http://www.slagcoin.com/

PCB information

Από άλλον ένα χομπίστα που κατασκεύασε ένα δικό του PCB όπου όλοι τοποθετούν στα DIY arcade sticks. Επίσης συγχαρητήρια.

http://forums.shoryuken.com/showthread.php?t=162026

...και οι οδηγίες συναρμολόγησης του PCB.

http://www.instructables.com/id/How_to_Assemble_a_Cthulhu_PCB/

Online Stores

Lizard Lick Amusements – Βρίσκεται στις Η.Π.Α. Ένα από τα δύο μαγαζιά που πουλάνε το παραπάνω PCB. Έχω παραλάβει τρεις φορές χωρίς προβλήματα.

http://www.lizardlick.com/

Arcade Shop - Βρίσκεται στη Γερμανία. Διαθέτει μεγάλη ποικιλία από γνωστές μάρκες κατασκευής arcade stick. Έχω παραλάβει δύο φορές χωρίς προβλήματα.

http://www.arcadeshop.de/

Φυσικά υπάρχουν άπειρες ακόμα πληροφορίες και ιστοσελίδες στο διαδίκτυο, αλλά οι παραπάνω αποτελούν μια πολύ καλή αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εν αναμονη των φωτο λοιπον ;)
 
Οι φωτογραφίες από το PCB.

Όλα τα τεμάχια όπως τα παρέλαβα στη συσκευασία.

large.17344.jpg.ec7c25b8623b79085a926f10ac1d7914.jpg


Ολοκληρωμένο και ελεγμένο ότι λειτουργεί σε PC. Αναγνωρίζεται ως Cthulhu PCB board σε όλες τις εκδόσεις των Windows (το δοκίμασα σε win 2000, XP και Vista). Δεν το έχω συνδέσει ακόμα με το PS3, αλλά εφόσον αναγνωρίζεται σωστά από PC σημαίνει ότι οι κολήσεις έχουν γίνει κανονικά και το εγκατεστημένο τσιπάκι λειτουργεί.

large.14641.jpg.e23ec4c2dd1330206cf6bf283e68380d.jpg
large.14640.jpg.e61bb42433b53653aa43755f0489a4a5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το project ολοκληρώθηκε. Έχω αναρτήσει όλες τις φωτογραφίες στο album



. Το αποτέλεσμα είναι μοναδικό και συνίσταται ανεπιφύλακτα σε όλους τους λάτρεις των fighting games, ανεξαρτήτως κονσόλας. Φυσικά έχει αντίστοιχα καλό αποτέλεσμα και στα MAME. Θα επανέλθω εν καιρώ και μ' άλλα project, όχι σύντομα πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια φίλε μου! :)

Μπήκα στο προφίλ σου να δω το album, αλλά δεν τα κατάφερα... Μήπως το έχεις private? (δηλ. να το βλέπουν μόνο όσοι είναι friends με σένα?)...

Ανεξάρτητα από αυτό, είναι εξαιρετική και η προσπάθεια, και (είμαι σίγουρη!) το αποτέλεσμα! :)

Καλό gaming! :D
 
Fixed

Σπυρο τρελο το stick που εφτιαξες! Μολις "ισιωσεις" θα ερθω να το βασανισουμε!
 
Πολύ ωραία δουλειά Vorlon. Και καλή η μαγκιά να χρησιμοποιήσεις έτοιμο κουτάκι...
 
Είδα τις φωτογραφίες!

Τα σπάει, λέμε! :) Έκανες ΦΟ-ΒΕ-ΡΗ δουλειά! :)

(μόνο μην το δει η Κάμπια, γιατί θ' αρχίσουμε τις "κι-εγώ-θέλω" γκρίνιες! :D )
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Παιδιά είναι πολύ εύκολο αν έχεις τα σωστά εργαλεία. Επειδή μπήκα στον κόπο και τα προμηθεύτικα, στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται να στήσει κάτι ανάλογο.

Επειδή κάποιοι δεν έχουν πρόσβαση στο album (δεν ξέρω γιατί, είναι public) μεταφέρω δύο φωτό σ' αυτό το post.

large.14946.jpg.fc475142dd0fd79fb0a95d48be99ecfd.jpg


large.14951.jpg.03a8b2c06783da89a1b2531a26026654.jpg


Εν αναμονή της συνέχειας.

Υ.Γ. Wally σε περιμένω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βάλε και σχισμή για κέρματα και το κανεις και κουμπαρά το κουτάκι!!!!!
 
Vorlon, το κουτάκι από μαχαιροπηρουνα είναι;
 
γουρουνάκι

Saulot είπε:
Βάλε και σχισμή για κέρματα και το κανεις και κουμπαρά το κουτάκι!!!!!
ήθελα να το βάψω ροζ, αλλά η επένδυση κερασιάς με απέτρεψε, οπότε δε θα έχω το γουρουνάκι μου... γκροϊνκ, γκροϊνκ
 
Εξαιρετική δουλεια vorlon

D@redevil είπε:
Είδα τις φωτογραφίες!
Τα σπάει, λέμε! :) Έκανες ΦΟ-ΒΕ-ΡΗ δουλειά! :)

(μόνο μην το δει η Κάμπια, γιατί θ' αρχίσουμε τις "κι-εγώ-θέλω" γκρίνιες! :D )
Τώρα ξέρεις τί έχουμε να φτιάξουμε τα επόμενα Σ/Κ :D
 
Επανέρχομαι με την αλλαγή του έτους.

Χρόνια Πολλά σε όλους και Καλή Χρονιά.

Στην αρχή του post υποσχέθηκα και dual mode arcade stick για PS3 και 360. Είχα στο μυαλό μου ένα δύσκολο project, αλλά χτύπησε και πάλι ο toodles, μ' ένα pcb με ενσωματωμένο chip που αναγνωρίζει την κονσόλα αυτόματα (Chimp). Το έχω παραγγείλει και θα το έχω σύντομα στα χέρια μου, οπότε θα ξεκινήσω δουλειά.

Στο μεταξύ παλεύω να τελειώσω τη 2η προσπάθεια γα arcade stick και μέσα στο μήνα θα είναι έτοιμη. Θα ενωμερώσω σύντομα...
 
Πίσω
Μπλουζα