DIY Arcade Stick

Επιτέλους ολοκλήρωσα το εσωτερικό της πρώτης μου απόπειρας. Είχα αφήσει τα καλώδια στην τύχη τους, αλλά τώρα βρήκαν τη θέση τους.

Οι φωτό στο άλμπουμ.
 
Οι πρώτες φωτογραφίες από το νέο μου arcade stick. Αυτό θα είναι πιο πολύπλοκο για πολλούς λόγους.

1. Το έφτιαξα όλο από το μηδέν με ξύλο Δρυ 2cm πάχους, plexi 0,4cm μπροστά στο πάνελ όπου θα μπει και background και plexi 0,6cm στη βάση όπου θα φαίνεται το εσωτερικό του.

2. Θα έχει διπλό pcb για να υποτηρίζει PS3 και Xbox 360. Το ένα pcb είναι το καινούργιο chimp από τον toodles (συνδιασμός cthulhu board και imp) με ενσωματωμένο αυτόματο διακόπτη που αναγνωρίζει την κονσόλα (βλέπε φωτό παρακάτω), το δεύτερο θα είναι χακαρισμένο pcb από gamepad της madcatz για Xbox 360.

Chimp

large.17341.jpg.895d53e57c7d2e8ad7d410cf95bcfdc8.jpg


Οι πρώτες φωτογραφίες από το κουτί που είναι σχεδόν τελειωμένο.

large.17342.jpg.56e198335bed058fb6c9db47aa410334.jpg


και με το πάνελ

large.17343.jpg.12274e6bc0ddde5a9331f2c4eaadbe46.jpg


Το πάνελ θα τρυπηθεί με το joystick δεξιά (A La Ελληνικά). Στην πρώτη προσπάθεια το έβαλα αριστερά όπως όλος ο πλανήτης, αλλά μου φάνηκε τόσο ξένο (ιδίως στα fighting games) που δεν μπορούσα να παίξω. Τι να κάνουμε, είμαι της παλιάς σχολής. Έχω αρκετούς φίλους αριστερόχειρες οπότε δε θα πάει χαμένο.

Προς θεού, μην αρχίσουμε κι εδώ το debate για το joystick.

Εν αναμονή της συνέχειας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
JOYSTICK ΔΕΞΙΑ?????????

:p :p:p

πολύ ωραίο ;)
 
Πολύ καλή προσπάθεια μπράβο αν και εμένα τα χέρια μου πιάνουν όσο αναφορά το κουτί τρύπες κλπ, το μόνο που δεν ξέρω είναι τα ηλεκτρονικά και τα τσιπακια που χρειάζονται και πώς γίνονται οι κολισεις.

Πιστεύω πώς θα ήταν μια καλή προσπάθεια αν έβγαινε ένα faq στα ελληνικά όσο αναφορά το τσιπαρισμα η ακόμα καλύτερα αν μπορούσε κανείς να το βρει έτοιμο οπότε να χρειαστεί να κάνει τις τρύπες μονό και να σύνδεση τα καλώδια οπός επίσης και μερικά λινκ με πακέτα από διάφορα χειριστήρια και κουμπιά έτσι ώστε να μπορεί να διαλέξει.
 
dukepapas είπε:
Πολύ καλή προσπάθεια μπράβο αν και εμένα τα χέρια μου πιάνουν όσο αναφορά το κουτί τρύπες κλπ, το μόνο που δεν ξέρω είναι τα ηλεκτρονικά και τα τσιπακια που χρειάζονται και πώς γίνονται οι κολισεις.Πιστεύω πώς θα ήταν μια καλή προσπάθεια αν έβγαινε ένα faq στα ελληνικά όσο αναφορά το τσιπαρισμα η ακόμα καλύτερα αν μπορούσε κανείς να το βρει έτοιμο οπότε να χρειαστεί να κάνει τις τρύπες μονό και να σύνδεση τα καλώδια οπός επίσης και μερικά λινκ με πακέτα από διάφορα χειριστήρια και κουμπιά έτσι ώστε να μπορεί να διαλέξει.
Εάν τσεκάρεις την πρώτη σελίδα του thread θα δεις κάποια links. Αφορούν είτε online καταστήματα που μπορείς να προμηθευτείς τα τσιπάκια (ακόμα και συναρμολογημένα με επιπλέον κόστος) - βλέπε lizardlick, είτε ολόκληρα forum που έχουν στηθεί ακριβώς γι' αυτή τη δουλειά.

Θα σου πρότεινα να μπεις στο http://www.slagcoin.com ένα καταπληκτικό site με άπειρες πληροφορίες και οδηγίες για αρχάριους.

Επίσης το http://wiki.arcadecontrols.com/wiki/Main_Page είναι ένα 2ο site, ένας πλήρης οδηγός επιβίωσης στο χώρο.

Θα έλεγα ότι οι δύο παραπάνω ιστοσελίδες αποτελούν τις "Βίβλους" στον τομέα τους. Αν δεν τις έχεις επισκευτεί μέχρι τώρα και ενδιαφέρεσαι, νομίζω ήρθε η ώρα.

Τέλος, προτείνω να κάνεις μια βόλτα στο thread του dkssprs: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7663&highlight=mame όπου θα βρεις μερικές καταπληκτικές δουλειές άλλων GRM μελών και άλλες χρήσιμες πληροφορίες.

Κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται ελληνικό site για όλες αυτές τις πληροφορίες. Υπάρχουν ήδη άφθονες στο διαδίκτυο και καλύπτουν σχεδόν τα πάντα. Επίσης, θα βρίσκεις εύκολα λάτρεις του αθλήματος να σε εξυπηρετήσουν.
 
ναι αλλα αν τα αγγλικα σου ειναι χαλια απο τις λεπτομεριες παιζοντε τα πραγματα φυσικα και διαβασα ολο το thread , απο την αρχη σε ευχαριστουμε για ολες τις πληροφοριες.
 
Ωραια δουλεια κι απ οτι βλεπω φιλε μου εχεις και τις σωστες πηγες ;)

Αν δε σε πειραζει να ποσταρω στο thread σου καποια απο τα δικα μου joystick θα το κανω ή μηπως θα μπορουσαμε να ξεκινησουμε ενα καινουργιο thread με τα αγαπημενα stick σας?

^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
bafiaris13 είπε:
Αν δε σε πειραζει να ποσταρω στο thread σου καποια απο τα δικα μου joystick θα το κανω ή μηπως θα μπορουσαμε να ξεκινησουμε ενα καινουργιο thread με τα αγαπημενα stick σας?
^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Εννοείται πως θέλουμε τη συνεισφορά όσων ασχολούνται με το αντικείμενο. Σκοπός δεν είναι να γεμίσουμε το site με thread του ίδιου αντικειμένου, αλλά να μπορούμε να συγκεντρώσουμε όλες τις πληροφορίες σε όσο το δυνατόν λιγότερα.

Be my guest, λοιπόν, και ανέβασε ότι τραβάει η ψυχή σου. Να παίρνουμε ιδέες.
 
Ωραια..

Λοιπον παλιοτερα σε αλλο forum ειχαμε κανει με εναν φιλο μου ενα post με λεπτομερειες και οδηγιες για το πως να φτιαξεις ενα φτηνο arcade stick.

Θα δω μηπως μπορεσω και ξεθαψω εκεινο το post για να το μιοραστω κι εδω μαζι σας :)

προς το παρων θα ποσταρω μερικες απ τις δουλειες μου κι εγω...

playstation 2:







playstation 3/pc (cthulhu):



wireless ps3:



και μερικα για xbox360:









αυτα ειναι μερικα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετική δουλειά και με μεράκι!
 
Συμφωνώ,αλλά τόσα πολλά τι τα θες βρε αδερφέ ;;;;
 
*Δεν ειναι ολα δικα μου..

Ξεκινησα να φτιαχνω 1-2 για μενα για να μπορω να παιζω street fighter σαν ανθρωπος αλλα τωρα πια φτιαχνω και τα πουλαω..
 
Μπράβο Baf, εξαιρετική δουλειά. Θα σου γνωρίσουμε και τον Arc να τα φτιάχνετε μαζί.

Ελπίζω να βρεις αυτό το post με τις ελληνικές οδηγίες διότι όπως θα διάβασες και σε προηγούμενες σελίδες τον ζητήσαν.

Εύγε!!!
 
Μάλλον χλωμό το κόβω γιατί το παλιό forum που το είχα ανεβάσει έχει πέσει εδώ και πολύ καιρό και δε ξέρω αν υπάρχει πουθενά backup...

τι γίνεται πολύ ησυχία έπεσε εδώ μέσα...
 
bafiaris13 είπε:
τι γίνεται πολύ ησυχία έπεσε εδώ μέσα...
E,εντάξει,δεν ήταν ποτέ και το Νο 1 σε δραστηριότητα και συμμετοχή thread του forum το συγκεκριμένο... :D
 
τι λες τώρα...τρελή κατασκευη!
 
εδώ μέσα παρουσιάζονται καλές δουλειές.

πολύ ωραία και -όπως τα βλέπω- ποιοτικά!

αν και είμαι πιο πιο ρετρο-80ίλας, αυτό που βλέπω μου αρέσει.
 
'Εχω δοκιμάσει και με κλασσικά buttons/joystick όπως αυτά των arcades εδώ..

DSC01866.jpg


αλλά σε ακρίβεια δε συγκρίνονται με τα japanese parts και στα fighting αυτό μετράει περισσότερο.
 
Πίσω
Μπλουζα