Do it yourself!

Lne μου, εκανες εξαιρετικη δουλεια!!! :flower:

Τελεια τα κοσμηματα, ειδικα εκεινο που στολιζει το προσωπο, στην μυτη, και το βαψιμο της ινδης πολυ πετυχημενο!!!! Γεια στα χερια σου! Επισης πολυ ωραια ιδεα και ο τροπος που λυγισες τις καρφιτσες για τα σκουλαρικια!!! Μπραβο!!! :)
 
Αναστασια μου σ ευχαριστω παρα πολυ!κοριτσια μου δινεται θαρρος! λοιπον ετοιμες οι φωτο με την ινδη. α κ προφανως δεν το εχω με την βελονα... παντα προτοιμουσα τη ζωγραφικη...ισως αν ριξω τον εγωισμο μου την επομενη φορα να ζητησω βοηθεια απ τη μητερα μου...παντως ειναι πολυ ''πλουσια'' νυφη!!

καποια στιγμη που θα εχω χρονο θα δοκιμασω κ το tytorial με τα παπουτσια κ θα σας πω εντυπωσεις.

IMG_7614.jpg

IMG_7608.jpg

IMG_7609.jpg

IMG_7610.jpg

IMG_7612.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TUTORIAL >>"Barbie σε βλεπω πολυ πεσμενη αποψε": Πως φτιαγνουμε ενα DOLL STAND

Μετα απο την φανταστικη ΟΟΑΚ της Lne μας, η οποια ομως ειναι τυχερη και εχει doll stand, βρηκα λιγο χρονο να σας ποσταρω ενα τουτοριαλ για το πως φτιαχνουμε ενα DOLL STAND για τις fashion doll μας!

Πιστευω πως σας εχει τυχει πολλες φορες να δειτε την αγαπημενη σας κουκλα πεσμενη, λογο ελλειψης σταντ! :xm: Τα σταντ κανουν γενικα αρκετα λεφτα, και επειδη εχουμε και κριση πρεπει να σφιξουμε το ζωναρι και να βρουμε μια οικονομικη λυση. Με αυτο τον τροπο κανεις δεν θα μας πει την γνωστη φραση "εδω καραβια καιγονται και βαρκες ανεμιζουνε" (ή η ιδια πανω κατω φραση σε διαφορες αλλες εκδοσεις :D ). Γιατι, οπως και να το κανουμε, αν δω την αγαπημενη μου μπαρμπι πεσμενη το πρωι ειμαι και εγω down!!! :xm:

Ετσι λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο στο web και με λιγη φαντασια εφτιαξα τα δικα μου σταντ και τωρα επιτελους εχω σχεδον ολες τις κουκλες μου τακτοποιημενες με πολυ λιγα ευρω! Το μυστικο ειναι να αναζητατε τα υλικα οχι σε μαγαζια για ειδη καλων τεχνων αλλα σε αυτα με ειδη εργοταξιου, χρωματοπωλεια κτλ. Εκει δηλαδη που πηγαινουνε και οι μαστορες. Κατι θα ξερουν.

Τι μας χρειαζεται:

1. Συρμα κηπουρικης (που ειναι επενδεδυμενο με πλαστικο). Μην χρησιμοποιησετε συρμα χωρις επενδυση γιατι θα σας αφησει σκουρια στην κουκλα και θα τραβατε τα μαλλια σας. :zip: Διαλεχτε ενα που να μπορειτε να λυγισετε με τα χερια σας, ουτε πολυ σκληρο ουτε πολυ λεπτο.

attachment.php


2. Τρυπανι και ορθιο στηριγμα για τρυπανι (κρατά το τρυπανι καθετα και δεν κινδυνευετε απο λαθος κινησεις.)

attachment.php


3. Μεταλλικο σωληνακι, απο αυτα που χρησιμοποιουνται στον μοντελισμο. Πουλουνται σαν βεργες και εμεις θα τις κοψουμε. Φροντιζουμε το συρμα που αγορασαμε να μπαινει μετα στο σωληνακι. Εγω βασικα αφου βρηκα το συρμα μετα αρχισα να το δοκιμαζω σε ολα τα μεταλλικα σωληνακια μεχρι να βρω αυτο που του ταιριαζει σε διαμετρο. Κατι σαν την Σταχτοπουτα.

attachment.php


4. Κομματια απο μελανινη/ξυλα παλια.

Πηγα σε ενα μαγαζι με ειδη εργοταξιου και εψαξα μεσα στα ξυλα που ειχαν για πεταμα. Τους παρακαλεσα αν εχουν την καλοσυνη να μου τα κοψουν σε μικρα τετραγωνα 10 εκατ. για να φτιαξω στηριγματα για τις κουκλες. #) Συγκινηθηκαν τοσο πολυ που τα παλιοξυλα θα χρησιμευαν σε τοσο ιερο σκοπο που μου τα εκοψαν τσαμπα. :flower:

Melamine-MDF.jpg


Οδηγιες

1. Ανοιγουμε τρυπα με το τρυπανι, διαλεγοντας μυτη αναλογα με την διαμετρο του σωληνακιου που διαλεξαμε.

Εχοντας το ορθιο στηριγμα μπορουμε απλα να κατεβασουμε το τρυπανι μεχρι να τρυπησει το ξυλο. Κραταμε το ξυλο κατα την διαρκεια του τρυπηματος. Οταν σβηνουμε το τρυπανι συνεχιζουμε να κραταμε το ξυλο, και το αφηνουμε μεχρι να σταματησει να γυριζει η μυτη. Διαφορετικα η μυτη γυριζοντας θα παρει σβαρνα και το ξυλο, στριφογυριζοντας το, και αυτο ειναι λιγο αβολο. :)

Αυτη ειναι η βαση μας. Αν θελουμε μπορουμε να κανουμε μια τρυπα στην μεση ή 2 στις ακρες ωστε να βαλουμε 2 κουκλες για περισσοτερη οικονομια χωρου και υλικων.

attachment.php


2. Μετραμε απο τον καβαλο μεχρι τις ακρες των παπουτσιων της κουκλας για να δουμε σε τι υψος πρεπει να κοψουμε τους μεταλλικους σωληνες μας. Τους χαραζουμε με ενα μαχαιρι και τους λυγιζουμε με προσοχη ωστε να μην στενεψουμε το ανοιγμα τους. Αν το στενεψουμε μπορουμε να το ξανανοιξουμε με ενα καρφι.

3. Κοβουμε ενα κομματι συρμα κηπουρικης και το λυγιζουμε ωστε να φτιαξει κατι σαν παρενθεση οπως βλεπετε στις φωτο που σας παρεθεσα. Αυτο το συρμα θα αγκαλιασει την λεκανη της κουκλας, κρατωντας την ορθια.

4. Βαζουμε το μεταλλικο σωληνακι στην τρυπα της βασης.

Ετοιμοι!!! :)

Εδω ποζαρει μια αγαπημενη βινταζ μπαρμπι με φανταστικη στολη αστροναυτη απο την αγαπημενη soufle!!! :flower:

attachment.php


Αν θελουμε την βαση μπορουμε να την ζωγραφισουμε, ή ακομα καλυτερα μπορουμε να της κανουμε decoupage με χαρτι υγειας:

Ανακατευουμε κολλα βυνιλιου με νερο και με ενα πινελο βρεχουμε την βαση μας. Μετα κολλαμε απο πανω κομματια απο χαρτι υγειας, και καποια λουριδα απο χαρτοπετσετα. Με αυτον τον τροπο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και τα πιο χαλια κομματια ξυλου που βρηκαμε!

Καλη επιτυχια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TUTORIAL >>"Barbie σε βλεπω πολυ πεσμενη αποψε": Πως φτιαχνουμε ενα DOLL STANDΜετα απο την φανταστικη ΟΟΑΚ της Lne μας, η οποια ομως ειναι τυχερη και εχει doll stand, βρηκα λιγο χρονο να σας ποσταρω ενα τουτοριαλ για το πως φτιαγνουμε ενα DOLL STAND για τις fashion doll μας!

Πιστευω πως σας εχει τυχει πολλες φορες να δειτε την αγαπημενη σας κουκλα πεσμενη, λογο ελλειψης σταντ!
tinysmile_hmm_t2.png
Τα σταντ κανουν γενικα αρκετα λεφτα, και επειδη εχουμε και κριση πρεπει να σφιξουμε το ζωναρι και να βρουμε μια οικονομικη λυση. Με αυτο τον τροπο κανεις δεν θα μας πει την γνωστη φραση "εδω καραβια καιγονται και βαρκες ανεμιζουνε" (ή η ιδια πανω κατω φραση σε διαφορες αλλες εκδοσεις
tinysmile_fatgrin_t2.png
). Γιατι, οπως και να το κανουμε, αν δω την αγαπημενη μου μπαρμπι πεσμενη το πρωι ειμαι και εγω down!!!
tinysmile_hmm_t2.png


Ετσι λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο στο web και με λιγη φαντασια εφτιαξα τα δικα μου σταντ και τωρα επιτελους εχω σχεδον ολες τις κουκλες μου τακτοποιημενες με πολυ λιγα ευρω! Το μυστικο ειναι να αναζητατε τα υλικα οχι σε μαγαζια για ειδη καλων τεχνων αλλα σε αυτα με ειδη εργοταξιου, χρωματοπωλεια κτλ. Εκει δηλαδη που πηγαινουνε και οι μαστορες. Κατι θα ξερουν.

Τι μας χρειαζεται:

1. Συρμα κηπουρικης (που ειναι επενδεδυμενο με πλαστικο). Μην χρησιμοποιησετε συρμα χωρις επενδυση γιατι θα σας αφησει σκουρια στην κουκλα και θα τραβατε τα μαλλια σας.
tinysmile_shutup_t2.png
Διαλεχτε ενα που να μπορειτε να λυγισετε με τα χερια σας, ουτε πολυ σκληρο ουτε πολυ λεπτο.

attachment.php


2. Τρυπανι και ορθιο στηριγμα για τρυπανι (κρατά το τρυπανι καθετα και δεν κινδυνευετε απο λαθος κινησεις.)

attachment.php


3. Μεταλλικο σωληνακι, απο αυτα που χρησιμοποιουνται στον μοντελισμο. Πουλουνται σαν βεργες και εμεις θα τις κοψουμε. Φροντιζουμε το συρμα που αγορασαμε να μπαινει μετα στο σωληνακι. Εγω βασικα αφου βρηκα το συρμα μετα αρχισα να το δοκιμαζω σε ολα τα μεταλλικα σωληνακια μεχρι να βρω αυτο που του ταιριαζει σε διαμετρο. Κατι σαν την Σταχτοπουτα.

attachment.php


4. Κομματια απο μελανινη/ξυλα παλια.

Πηγα σε ενα μαγαζι με ειδη εργοταξιου και εψαξα μεσα στα ξυλα που ειχαν για πεταμα. Τους παρακαλεσα αν εχουν την καλοσυνη να μου τα κοψουν σε μικρα τετραγωνα 10 εκατ. για να φτιαξω στηριγματα για τις κουκλες.
tinysmile_shy_t.png
Συγκινηθηκαν τοσο πολυ που τα παλιοξυλα θα χρησιμευαν σε τοσο ιερο σκοπο που μου τα εκοψαν τσαμπα.
tinysmile_kiss_t4.png


Melamine-MDF.jpg


Οδηγιες

1. Ανοιγουμε τρυπα με το τρυπανι, διαλεγοντας μυτη αναλογα με την διαμετρο του σωληνακιου που διαλεξαμε.

Εχοντας το ορθιο στηριγμα μπορουμε απλα να κατεβασουμε το τρυπανι μεχρι να τρυπησει το ξυλο. Κραταμε το ξυλο κατα την διαρκεια του τρυπηματος. Οταν σβηνουμε το τρυπανι συνεχιζουμε να κραταμε το ξυλο, και το αφηνουμε μεχρι να σταματησει να γυριζει η μυτη. Διαφορετικα η μυτη γυριζοντας θα παρει σβαρνα και το ξυλο, στριφογυριζοντας το, και αυτο ειναι λιγο αβολο.
tinysmile_grin_t.png


Αυτη ειναι η βαση μας. Αν θελουμε μπορουμε να κανουμε μια τρυπα στην μεση ή 2 στις ακρες ωστε να βαλουμε 2 κουκλες για περισσοτερη οικονομια χωρου και υλικων.

attachment.php


2. Μετραμε απο τον καβαλο μεχρι τις ακρες των παπουτσιων της κουκλας για να δουμε σε τι υψος πρεπει να κοψουμε τους μεταλλικους σωληνες μας. Τους χαραζουμε με ενα μαχαιρι και τους λυγιζουμε με προσοχη ωστε να μην στενεψουμε το ανοιγμα τους. Αν το στενεψουμε μπορουμε να το ξανανοιξουμε με ενα καρφι.

3. Κοβουμε ενα κομματι συρμα κηπουρικης και το λυγιζουμε ωστε να φτιαξει κατι σαν παρενθεση οπως βλεπετε στις φωτο που σας παρεθεσα. Αυτο το συρμα θα αγκαλιασει την λεκανη της κουκλας, κρατωντας την ορθια.

4. Βαζουμε το μεταλλικο σωληνακι στην τρυπα της βασης.

Ετοιμοι!!!
tinysmile_grin_t.png


Εδω ποζαρει μια αγαπημενη βινταζ μπαρμπι με φανταστικη στολη αστροναυτη απο την αγαπημενη soufle!!!
tinysmile_kiss_t4.png


attachment.php


Αν θελουμε την βαση μπορουμε να την ζωγραφισουμε, ή ακομα καλυτερα μπορουμε να της κανουμε decoupage με χαρτι υγειας:

Ανακατευουμε κολλα βυνιλιου με νερο και με ενα πινελο βρεχουμε την βαση μας. Μετα κολλαμε απο πανω κομματια απο χαρτι υγειας, και καποια λουριδα απο χαρτοπετσετα. Με αυτον τον τροπο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και τα πιο χαλια κομματια ξυλου που βρηκαμε!

Καλη επιτυχια!
 
αναστασια μου εισαι θεα κ κυριως μες το μυαλο μου!!το stand της ινδης μου ειναι δανεικο δυστυχως απο αλλη κουκλα. η πλειοψηφια των κουκλων μου δεν εχει stand κ εσπαγα εδω κ καιρο το κεφαλι μου να βρω εναν τροπο να φτιαξω μονη μου...ιδου λοιπον!να σαι καλα!! το καλυτερο απ ολα ειναι οτι τα υλικα ειναι ειτε φθηνα ειτε γινεται ανακυκλωση αχρηστων (για αλλους) πραγματων!συγχαρητηρια!!
 
:bow: :bow: :bow: Δεν υπάρχεις Αναστασάκι!!!! Η πιο οικολογική υπερπατέντα που έχουμε δει!!! Δεν έχω τρυπάνι βέβαια αλλά 1-2 πατέντες τις έχω στο ''μανίκι'' για να ανοίγω τρυπίτσες σε ξύλο. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω για το αποτέλεσμα. Και πάλι συγχαρητήρια!! Αλήθεια η Βarbie που ποζάρει είναι η Tahiti 1992??

:bow: :bow:Lne μου εκπληκτικό το αποτέλεσμα!!! Είναι τέλεια σε κάθε λεπτομέρεια να την χαίρεσαι!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλάαα,, όταν φτιάχνει TUTORIAL η Αναστασία μας, όλοι βάζουμε τα γυαλιά μας-όσοι φοράνε-, καθομαστε αναπαυτικά στις πολυθρόνες μας-σε όσους δεν εχει γινει ακόμη κατάσχεση-, παίρνουμε χαρτί και στυλο-γιατι έχω τα Jumbo πλάι μου..- και μελετάμε το "άρθρο" εξονυχιστικοτατα..!! :) :p

Σ ευχαριστουμε Αναστασια μας για τις πολύτιμες ιδέες σου....! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια μου, οι μεγαλυτερες πατεντες γεννηθηκαν σε περιοδους οικονομικης και οικολογικης κρισεως! :D




soufle είπε:
Αλήθεια η Βarbie που ποζάρει είναι η Tahiti 1992??




:soufle μου αναθεμα κι αν ξερω αυτη η μπαρμπι απο που ειναι. Ξερεις ποσες ωρες ειχα φαει στο web να ψαχνω μπας και την βρω?


Θα παω να δω αν ειναι αυτη που λες!



...



Οχι
:( δεν ειναι ουτε αυτη...


Αυτη η barbie επειδη ακριβως εχει χασει την ταυτοτητα της σε αυτον τον πλανητη ειπα να την ντυσω αστροναυτη, να της βαλω και το πρωτο doll stand που εφτιαξα μπας και αποκτησει πιο πολυ αυτοπεποιθηση.



topic>
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω πως ήταν καιρός να γίνει υπόμνημα το θρεντάκι :)

Μπράβο σε όλους/ες σας για το μεράκι και την εφευρετικότητα σας.
 
Kambia είπε:
Νομίζω πως ήταν καιρός να γίνει υπόμνημα το θρεντάκι :) Μπράβο σε όλους/ες σας για το μεράκι και την εφευρετικότητα σας.
Για ολα φταιει το retromaniax που μας εμπνεει!!! :)
 
συγχαρητηρια κοριτσια για την εφευρετικοτητα σας!!!ειστε πραγματικες χρυσοχερες :) :) :)
 
Αναστασία μου, μιλάμε για την πατέντα!!!! :eek: Χίλια μπράβο!! Απλά δεν υπάρχει! Πωπω και έχω φάει όλο το χαρτζηλίκι μου σε βάσεις εξ Αμερικής.... :xm: :precry: Που να 'ξερα...

Lne, πανέμορφη η Ινδή σου, συγχαρητήρια! Πολύ ξεχωριστή κούκλα, να τη χαίρεσαι! :thumbup:
 
οντως η αναστασια ελυσε παλι τα χερια μας κ ανεξοδα!

mytinyworld ευχαριστω πολυ πολυ!
 
Τέλεια βάση! Και πάλι μπράβο!
 
Πριν μερικούς μήνες, έφτασε στα χέρια μου ένα διαλυμένο νυφικό πρώτης περιόδου, το λεγόμενο "Ανθη λεμονιάς". Η φραουλίτσα, που δεν είναι πια στην παρέα μας, μου το είχε χαρίσει. Μετά από μερικούς μήνες αναμονής μέσα στο κουτί με τις εκκρεμότητές μου, σήμερα "ξαναγεννήθηκε" όσο βέβαια το επέτρεπαν οι δυνατότητές μου! Σας δείχνω τα βήματα που ακολούθησα. Η κούκλα που το παρουσιάζει, είναι η Βίκυ, η ταλαιπωρημένη κουκλίτσα που μου χάρισαν και επιτέλους έχει καινούρια μαλλιά και χεράκια! Πάλι ευχαριστώ τη φραουλίτσα για το νυφικό και για τα χεράκια!

1. Εφτιαξα μια φούστα από σατέν φόδρα, η οποία έχει μήκος ίσο με το μακρύτερο μέρος της δαντέλας του νυφικού, δηλαδή όσο είναι το πίσω μέρος. Η φούστα γίνεται με δύο κομμάτια σε σχήμα τραπέζιο τα οποία ενώνουμε από την ανάποδη.

2. Στο κάτω μερος της φούστας έραψα γύρω γύρω δαντέλα.

3. Μετά ένωσα τη φούστα με το νυφικό

attachment.php


4. Εφτιαξα κι ένα πέπλο από σκέτο τούλι σε σχήμα ημικύκλιο, στο οποίο έραψα γύρω γύρω δαντέλα

attachment.php


5. Στο πέπλο, αφού το σούρωσα από την ίσια μεριά (όχι δηλαδή τη μεριά που κάνει κύκλο), έραψα ένα λαστιχάκι πάνω στη σούρα για να περνάει στο κεφάλι.

6.Στο νυφικό έδεσα και μια κορδέλα στη μέση!

Και ορίστε η νύφη!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld έκανες πάρα πολύ καλή δουλειά. Το νυφικό έγινε πολύ όμορφο. Πολλή όμορφη είναι και η κούκλα. Τα μαλλιά της πρέπει να είναι πολύ όμορφα. Πολλά,πολλά συγχαρητήρια.

Κρίμα που η φραουλίτσα δεν γράφει πια εδώ και δε βάζει φωτογραφίες με τις πολύ όμορφες κούκλες της.
 
EL GRECO, σ'ευχαριστώ πολύ! Θα προσπαθήσω να βάλω μια φωτογραφία της κούκλας να φαίνονται τα μαλλιά της! Πάντως τα μάτια της δεν κατάφερα να τα ξεθολώσω....
 
mytinyworld η κούκλα φαίνεται υπέροχη και τα μάτια της επίσης. Να τη χαίρεσαι!
 
χαιρεται σε ολους!

mytinyworld απλα συγχαρητηρια!!! εμενα μου βγαινουν συνηθως θεοστραβα τα ρουχαλακια κ οι μεταποιησεις μου!!μπραβο!

ειχα μια ιδεα λοιπον οσον αφορα στις βασεις.δυστυχως δεν καταφερα να βρω ξυλινες βασεις οπως εκανε η καταπληκτικη αναστασια, αλλα σκεφτηκα τον πηλο.προσφατα αγορασα πηλο που ειτε σταγνωνει με αερα ειτε ψηνεται για πιο γρηγορα, για μια μακετα που προσπαθω να φτιαξω κ νομιζω πως θα ηταν καλη ιδεα κ για βαση.τις διαστασεις θα τις παρω απο μια ηδη υπαρχουσα πλαστικη βαση κ το συρματακι (ντυμενο παντα με πλαστικο οπως λεει κ η αναστασια) θα το σφηνωσω στον πηλο οταν θα ειναι ακομα μαλακος.

μοιραζομαι την ιδεα μου μαζι σας πριν την επιχειρησω καθως λογω ελλειψης χρονου δεν ξερω ποτε θα καταφερω να το κανω κ να σας το δειξω κ να πω αν τελικα πετυχε. οποιος καταφερει ας το δοκιμασει!ο πηλος αυτος αγοραστηκε απο μαγαζι με ειδη για χομπι κ καλλιτεχνικες δημιουργιες κ δεν ειναι καθολου ακριβως..

καλη επιτυχια!
 
Πίσω
Μπλουζα