Donkey Kong Country returns!!!! (Wii)

οσοι ξεπερασετε το θεμα των γραφικων θα ανακαλυψετε οτι ειναι ενα platformer βγαλμενο απο τα παλια ειδικα στον τομεα δυσκολιας...οσο προχωραει το παιχνιδι θα κανει οσους δεν εχουν τα απαραιτητα ενσημα στο plaforming να το παρατησουν και αυτο απο μονο του ειναι λογος για καθε hardcore (retro)gamer να ασχοληθει μαζι του.
 
Μέχρι τον 6 κόσμο που έχω φτάσει έχω να πω:

Θετικά:

1) Πολύ καλύτερο level design σε σχέση με την τριλογία του SNES και μεγάλες πίστες με εναλλαγές.

2) Πολλές έξυπνες ιδέες.

3) Πολύ καλός χειρισμός αν και ένα τικ λιγότερο ακριβείας από το SNES κυρίως γιατί το rolling εχει πάει στο shake του χειριστηρίου.

4) Δύσκολο

5) Περισσότερες πίστες

6) Πολυ καλά γραφικά.

7) Δεν ξεκολλάς εύκολα, θέλεις να συνεχίσεις για να δεις τι γίνεται παρακάτω.

8. Ωραία εισαγωγή, σε βάζει στο κλίμα του παιχνιδιού.

9) Δύσκολο να βρεις τα μυστικά στους κόσμους, θέλει πολύ replay.

10) Δυναμική κάμερα μέσα στις πίστες

Αρνητικά:

1) Χειρότερες μουσικές από το SNES, ακόμα και σε ποιότητα ήχου, πέρα από τις μελωδίες!

2) Ο Diddy δεν είναι playable στο μονό!

3) Περιορισμένος ρόλος του Cranky, που πήγαν όλοι οι υπόλοιποι;!!!!

4) Γενικά φτωχό presentation, το DKC3 ήταν πιο πλούσιο στην παρουσίαση του.

5) Ατυχέστατα ονόματα στις πίστες και στους κόσμους (Beach, Jungle...)

6) Έλλειψη χιούμορ, πλοκής (μέχρι στιγμής)

7) Που πήγαν επίσης τα άλλα ζώα-φίλοι;

8. Πολλοί λίγοι εχθροί διαφορετικοί (μέχρι στιγμής)

9) Τέλος θα ήθελα περισσότερες πίστες με κάθετο scrolling για ποικιλία και λίγες καλές υποβρύχιες πίστες με την αξέχαστη μουσική aquatic ambience.

Αυτά!
 
wii

Imgema είπε:
Υπαρχει ένα fix που σου επιτρεπει να παιξεις με classic controller και έχουν βάλει το rolling στο κουμπι "R" αλλά θες softmodded Wii με καποιο USB loader για να το ενεργοποιήσεις. Εγώ που το έχω δοκιμάσει παιζει μια χαρά.

Δηλ πως γινεται με το κλασσικο χειρηστ.. :please:
 
geo2004z είπε:
Έχεις παίξει το παιχνίδι ή έτσι τα λες αυτά?
Aγαπητε geo τα εχουμε επισημανει ολα αυτα και στο αλλο forum της αγαπημενης μας εταιριας απο το Kyoto.. Αν οντως εσυ τα λες ολα αυτα για το παιχνιδι αφου το δοκιμασες τοτε πραγματι σε πιστευω..
 
DREDD αν θελεις ακομα βοήθεια σχετικα με το classic controller fix στειλε μου PM.
 
To παιχνίδι τελικά (SPOILER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) έχει πάνω από 100% για να το ολοκληρώσεις πλήρως αλλά δε νομίζω να έχω το ψυχικό σθένος να το κάνω... Προς το παρόν είμαι στο 114% και είναι παλούκι!
 
το Ξεθαβω το θεμα για να πω απλα κατι...ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ που δεν υπαρχει υποθαλασσιο επιπεδο!!Και κατι ακομη..που ειναι τα kremlings οεο?
 
παρ όλα αυτά όμως είναι από τις καλύτερες αναβιώσεις παλιού τίτλου μαζί με το new super mario bros
 
Φανατικος οπαδος των Donkey kong δεν ειμαι εκτος βεβαια απο το κλασικο στα Arcades που το γουσταρω ωσο ελαχιστα αλλα πραγματικα το Donkey kong country returns το καταευχαριστηθηκα.
 
Καταπληκτικό παιχνίδι, όμως με αρκετά αρνητικά στοιχεία, και αρκετά μακριά από την τριλογία του SNES σε όλα..
 
Τεχνικά πάντως είναι άρτιο, πολύ καλό level design και φυσικά 60fps, όπως πρέπει να είναι ένα game με 2D scrolling και όχι όπως το Sonic Generations.
 
Τεχνικά ναι, ήταν τέλειο!

Όμως στο θέμα design, χωρίς να είναι και κακό (Με εξαίρεση τους "κακούς" που παίζει να είναι από τους χειρότερους που έχω δει! Και σίγουρα είναι πολύ μακριά από τα παλιά.) δεν έφτανε τα επίπεδα του SNES που μου άρεσαν πολύ περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzehos είπε:
παρ όλα αυτά όμως είναι από τις καλύτερες αναβιώσεις παλιού τίτλου μαζί με το new super mario bros
Πολύ σωστός φίλε μου. Όταν άκουσα ότι θα βγει νέο DK Country σκέφτηκα αμέσως ότι θα είναι καμμία "πατάτα" για να βγάλουν λεφτά. Όμως η Retro έκανε σοβαρή δουλειά και για μένα το παιγνίδι ήταν καλλίτερο των προσδοκιών.....
 
Πίσω
Μπλουζα