Doris Day

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.947
Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θρεντ για να μπορουμε να γραφουμε περισσοτερα πραγματα σχετικα με τις ταινιες που πρωταγωνιστουσε η γλυκια κι αγαπημενη μας Doris Day :flower:

πληροφοριες για τη Doris Day στη wikipedia

Θα γραψω λιγα λογια(χωρις να μπω σε λεπτομερειες) για τις ταινιες που ειδα,ξεκιναω με τις 3 κωμωδιες του θρυλικου ζευγαριου Doris Day & Rock Hudson:

PILLOW TALK (1959) η πρωτη συνεργασια της Ντορις με τον Ροκ

, εδω ακουμε το διασημο τραγουδι "que sera sera" που επαιξε σημαντικο ρολο στην εξελιξη της ταινιας αφου χαρη σ αυτο σωθηκε ο γιος τους που τον ειχαν απαγαγειΗ οικογενεια του γιατρου ΜακΚεννα πηγαινει διακοπες στο Μαροκο.Λιγο πριν φτασουν στον προορισμο τους συναντουν εναν Γαλλο που φαινεται ταυτοχρονα φιλικος αλλά και μυστηριωδης(ιδιως στη Ντορις) ,τους καλει σε δειπνο αλλά το ακυρωνει..Την επομενη μερα,ενω κανουν τη βολτα τους,τον βλεπουν μεταμφιεσμενο σε Αραβα να καταδιωκεται απ την αστυνομια,λιγο πριν ξεψυχησει λεει στον Τζέιμς ενα μεγαλο μυστικο "ενας ξενος αρχηγος κρατους προκειται να δολοφονηθει στο Λονδινο" και του δινει ενα στοιχειο.Η αστυνομια καλει το ζευγος να τους ακολουθησει για καταθεση (αφηνουν τον γιο τους σε ενα ζευγαρι που γνωρισαν το προηγουμενο βραδυ στο δειπνο),εκει μαθαινουν οτι ο μυστηριωδης Γαλλος ηταν μυστικος πρακτορας..Λιγο αργοτερα ο Τζέιμς δεχεται τηλεφωνημα και του ανακοινωνεται η απαγωγη του γιου του...

attachment.php


φωτογραφιες του "ζευγαριου" :

attachment.php
attachment.php


Τελος,θα αναφερθω και στο υπεροχο ψυχολογικο θριλερ:

"MIDNIGHT LACE" (1960) συμπρωταγωνιστης της Ντορις ειναι ο Rex Harrison

trailer

H Nτορις δεχεται τηλεφωνηματα απο μια παραξενη "ηλεκτρονικη" φωνη που την αποκαλει με το ονομα της και απειλει οτι θα τη σκοτωσει μεσα σε ενα μηνα.Ο Ρεξ προσπαθει να την καθησυχασει..παραξενα γεγονοτα συμβαινουν και οπως ολα δειχνουν,καποιος εχει σκοπο να τη σκοτωσει.Ενημερωνουν τη Σκοτλαντ Γιαρντ αλλά ο επιθεωρητης πιστευει οτι η Ντορις τα κανει ολα αυτα επειδη αισθανεται μοναξια και θελει καπως να τραβηξει την προσοχη του συζυγου της.Η Ντορις οσο περναει ο καιρος εξακολουθει να δεχεται τις ιδιες τηλεφωνικες απειλες και γινεται ολο και πιο νευρικη και παρανοϊκη..Ποιος κρυβεται αραγε πισω απ ολα αυτα;

attachment.php


φωτογραφιες του "ζευγους" :

attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως, εχω εκδηλωσει πολλες φορες εδω μεσα τη λατρεια που εχω σ' αυτη την υπεροχη ηθοποιο και τραγουδιστρια. :)

Η Ντορις Ντεϊ ηταν εξαιρετικη σε ο,τι κι αν καταπιαστηκε. Ξεκινησε ως τραγουδιστρια, αλλα ευτυχως για εμας, συνεχισε και ως ηθοποιος, σε κωμωδιες, μιουζικαλ, δραματα, θριλερ. Μεγαλη η γκαμα της λοιπον.

Οταν γυριζε το Midnight Lace στη σκηνη οπου καταρρεει στη σκαλα του σπιτιου της, ολο αυτο που βλεπουμε ειναι αληθινο και χρειαστηκε να μεταφερθει αμεσως μετα σε κλινικη. Η Ντορις εχει πει σε συνεντευξεις της οτι ο ρολος της απαιτουσε μεγαλη αυτοσυγκεντρωση και ηταν γενικα πολυ δυσκολος, ωστε εκεινη επρεπε να ταυτιστει απολυτα μαζι του για να τον φερει εις περας. Το αποτελεσμα βεβαια, τη δικαιωσε απολυτα γιατι μιλαμε για ενα απο τα καλυτερα ψυχολογικα θριλερ ολων των εποχων.

Οπως εχω επανειλημμενα δηλωσει, η Ντορις και ο Ροκ Χαντσον ειναι για μενα και παρα πολλους αλλους θεατες ακομη, το ωραιοτερο και πιο ταιριαστο ζευγαρι που περασε ποτε απο τη μεγαλη οθονη. Γυρισαν μαζι τρεις πολυ επιτυχημενες ταινιες και μακαρι να ειχαν γυρισει πολλες περισσοτερες, αφου τετοιο δεσιμο δεν ξαναειδαμε αλλη φορα.

Ο Τζεϊμς Στιουαρτ στο The man who knew too much ειχε την αρχοντια και το δυναμισμο που ηθελε ο ρολος του και εφτιαξαν μαζι ενα πολυ δυνατο ζευγαρι.

Ο Κλαρκ Γκεϊμπλ δεν ηταν για μενα ο,τι καλυτερο στο Teacher's pet, καθως δεν ειχε αυτο που σημερα λεμε "χημεια" με τη Ντορις και συναμα της επεφτε πολυ μεγαλος.

Ο Ρεξ Χαρισον στο Midnight Lace νομιζω ηταν ο,τι ακριβως επερεπε στο πλαϊ της πρωταγωνιστριας για μια ταινια αυτου του ειδους και ονειρεμενος στο ρολο του.

O Kαρι Γκραντ στο That touch of mink ηταν για αλλη μια φορα ακαταμαχητος, αλλα οχι τοσο ταιριαστος με τη Ντορις.

Ο Τζεϊμς Γκαρνερ στο The thrill of it all και στο Μove over darling ηταν παρα πολυ καλος μαζι της, αν και μια ιδεα κρυος, κατα τη γνωμη μου.

Ο Ροντ Τεϊλορ στο Do not disturb υπηρξε αλλος ενας πολυ καλος ηθοποιος και ενας ακρως γοητευτικος αντρας διπλα στη Ντορις, αλλα φαινοταν αρκετα μικροτερος της και γενικα δεν μπορεσε να δεσει μαζι της.

Η ταινια Move over darling που γυρισε η Ντορις το 1963 ηταν ουσιαστικα η ταινια Something's got to give που αφησε η Μαιριλιν Μονροε ημιτελη λογω του θανατου της.

Η Ντορις κρατησε το ρολο που θα ειχε η Μαιριλιν και υποδυθηκε μια νεαρη συζυγο και μητερα που επιστρεφει σπιτι της υστερα απο πεντε χρονια, ενω ολοι τη θεωρουν νεκρη. Το κακο ειναι ομως οτι λιγη ωρα πριν την επιστροφη της, ο ανηξερος συζυγος της, Τζεϊμς Γκαρνερ, ξαναπαντρευεται.

Ετσι αυτη πρεπει να τρεξει και να τον προλαβει προτου περασει την πρωτη του νυχτα με μια αλλη γυναικα.
 
ευχαριστουμε πολυ ΒΒ για τις τοσο ενδιαφερουσες πληροφοριες!!!!!!!

Στο "Midnight Lace" η Ντορις μπηκε με απολυτη επιτυχια στο "πετσι" του ρολου,ισως να ηταν αυτος ο πιο απαιτητικος ρολος της καριερας της.Ειχε ενταση και αγωνια που καταφερε να τα μεταφερει και στο θεατη.

Ο Καρι Γκραντ πιστευω κι εγω οτι δεν ειχε απολυτη "χημεια" με τη Ντορις,αντιθετα θεωρω οτι με την Eva Marie Saint στην ταινια "North by northwest" ειχε καταπληκτικο "δεσιμο".

Την ταινια "Calamity Jane" που αποτελει διαφορετικο ειδος ταινιας απ αυτες που αναφερθηκαν παραπανω(ειδα ενα μικρο βιντεο στο ΥΤ και μου θυμισε κατι αναμεσα σε γουεστερν και μιουζικαλ)παρατηρησα οτι δεν την αναφερεις καθολου στο ποστ σου..θα την προτεινες ομως; εχει ενδιαφερον ακομα και για καποιον που δεν του αρεσουν τα γουεστερν;
 
Προσωπικα, το μονο ενδιαφερον που βρηκα στο Calamity Jane ειναι η παρουσια και η εκπληκτικη ερμηνεια της Ντορις.

Η ταινια αυτη ειναι ενας συνδυασμος μιουζικαλ - γουεστερν, αντιπαθω τρομερα και τα δυο αυτα ειδη, οποτε δε νομιζω πως χρηζει ειδικης μνειας απο μενα.
 
bambinella 100 είπε:
Προσωπικα, το μονο ενδιαφερον που βρηκα στο Calamity Jane ειναι η παρουσια και η εκπληκτικη ερμηνεια της Ντορις.Η ταινια αυτη ειναι ενας συνδυασμος μιουζικαλ - γουεστερν, αντιπαθω τρομερα και τα δυο αυτα ειδη, οποτε δε νομιζω πως χρηζει ειδικης μνειας απο μενα.
ΒΒ ευχαριστω πολυ για την απαντηση :) ετσι εξηγειται ο λογος που δεν την ανεφερες

ουτε κι εμενα μ αρεσουν αυτα τα δυο ειδη ταινιων(δεν τα αντεχω ουτε δευτερολεπτο,μοναδικες εξαιρεσεις στα ξενα μιουζικαλ ειναι οι 2 ταινιες της Ντισνεϋ : "Μαιρη Ποπινς" και "η μελωδια της ευτυχιας" ), οποτε αν τυχει και τη δω θα ψαξω μονο για τις σκηνες που εμφανιζεται η Ντορις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγουρα δε γινοταν να αναφερθω σε καθε ταινια της πρωταγωνιστριας.

Επελεξα οσες ανεφερες στο αρχικο σου ποστ και καποιες αλλες που θεωρω ιδιαιτερα απολαυστικες.

Εδω θα ηθελα να πω οτι η Ντορις επαιξε σε ενα ακομα διασημο θριλερ, το Julie (1956). Κραταει το ρολο μιας αεροσυνοδου που ανακαλυπτει σιγα σιγα οτι ο συζυγος της, Λουι Ζουρνταν, δεν ειναι απλως παθολογικα ζηλιαρης, αλλα και ψυχοπαθης.

Πολυ ωραια η ιστορια, απιθανοι και οι δυο πρωταγωνιστες, τρελαινομαι για ψυχολογικα θριλερ, αλλα το εν λογω φιλμ δε θα το εβλεπα και δευτερη φορα,

Με ξενισε φοβερα η ασπρομαυρη φωτογραφια του γιατι τη βρηκα πολυ χαμηλου επιπεδου και δε μου αρεσε καθολου ο τροπος που σκηνοθετηθηκε.

Ειναι μια απο τις πιο γνωστες ταινιες της ηθοποιου, αλλα οχι για μενα ξανα.
 
φαινεται ενδιαφερουσα η ιστορια της Julie,μακαρι να τη δω κι εγω καποια στιγμη :flower:

Ψαχνοντας,ανακαλυψα κατι πριν λιγο : η Ντορις τραγουδησε μαζι με τον Βugs Βunny το "Freddie get ready" στην ταινια "my dream is yours"

 
Ευχαριστούμε για το θέμα.

Εγώ, στα πλαίσια του ότι προσπαθώ να δω ολόκληρες τις φιλμογραφίες μεγάλων ηθοποιών, έχω δει και από τη Doris Day 22 από τις 40 ταινίες της έως τώρα (κρατάω λίστα :D ).

Εκτός από τις υπέροχες παραπάνω ταινίες (δεν έχω δει ακόμα το Calamity Jane & το Teacher's Pet) να προτείνω:

- The Glass Bottom Boat μια διασκεδαστική κωμωδία πάλι με τον Rod Taylor.

- On Moonlight Bay και το σίκουελ By the light of Silvery moon, στο πλευρό του Gordon MacRae και οι οποίες προσφέρονται πολύ για θέαση τώρα το χειμώνα και τα Χριστούγεννα (καθώς έχουν χριστουγεννιάτικες, και χιονισμένες σκηνές). Υπέροχες οικογενειακές και ζεστές ταινίες! (ΠΡΟΣΟΧΗ: είναι μιούζικαλ :p )

- Storm Warning, ένα θρίλερ ας το πούμε, με την Κου Κλουξ Κλαν (εκεί βέβαια έχει λίγο πιο δεύτερο ρόλο, όχι τον πρωταγωνιστικό)

να προσθέσω επειδή αναφέρθηκε, η ταινία Move Over Darling είναι και ριμέηκ του My Favorite Wife με τον Cary Grant και Irene Dunne (πολύ καλή και εκείνη η ταινία).

Μάλιστα στην ταινία με την Doris γίνεται αναφορά σε αυτή την ταινία με τον Cary Grant (του στυλ, "να, σαν την ταινία με τον Cary Grant", κάπως έτσι)

Y.Γ.: Γιατί βρε παιδιά δεν αντέχετε τα μιούζικαλ; χεχε

και η Doris όλο τέτοια έκανε στην αρχή της καριέρας της.

Τρελλαίνομαι για musical γιατί σε πάνε εντελώς ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, και είναι κάτι που το χρειαζόμαστε αυτή την εποχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο που δεν αντεχω στα μιουζικαλ ειναι οτι εκει που περιμενω να δω την υποθεση να προχωραει και το θεμα να μπαινει στο ψητο, ξαφνικα τα παντα διακοπτονται απο ενα μινι μουσικοχορευτικο σοου. Ολο αυτο το βρισκω πολυ καλο για τους ιδιους τους Αμερικανους, αλλα εκτος ελληνικης πραγματικοτητας, ανιαρο και κουραστικο.

Η Τζενη Καρεζη ανεβασε στο θεατρο το 1963 τη Γειτονια των αγγελων. Φωτα, σκηνικα, κοστουμια, μουσικες....χαμος! Το εργο μεσα σε τρεις εβδομαδες επιασε πατο γιατι οι θεατες δεν αντεξαν αυτη την ελλειψη του ειρμου. Τα λεει ολα αυτα με λεπτομερειες ο Ζαχος Χατζηφωτιου στο βιβλιο του για τη Τζενη.

Υστερα απο το παθημα της, η Καρεζη ανεβασε με συνοπτικες διαδικασιες το Δεσποινις διευθυντης και ηρθε στα ισα της.
 
Αυτο που με ενοχλει στα μιουζικαλ ειναι τα μουσικοχορευτικα και τα τραγουδια τους,στο τελος δεν εχεις ορεξη να δεις την ταινια..

Βεβαια δεν ισχυει το ιδιο με τα ελληνικα μιουζικαλ,αυτα μου αρεσουν γιατι εχουν ωραια τραγουδια και χορογραφιες.

Δεν ηξερα οτι "η γειτονια των αγγελων" ηταν μιουζικαλ,τελικα μονο ο Γιαννης Δαλιανιδης καταφερε να κανει τα μιουζικαλ του μεγαλες επιτυχιες

Και για να επανελθουμε στο θεμα μας,βρηκα ενα βιντεο με τους συμπρωταγωνιστες της Ντορις,με σειρα εμφανισης στο βιντεο ειναι οι: Jack Carson,Kirk Douglas,Gordon MacRae,Ronald Reagan,Gene Nelson,Danny Thomas,Ray Bolger,Howard Keel,Robert Cummings,Frank Sinatra,James Cagney,Cameron Mitchell,

James Stewart ( :cheers: :cheers: :cheers: ),Louis Jourdan,John Raitt,Richard Widmark,Clark Gable,Jack Lemmon,Rock Hudson ( :award: :award: :award: ),David Niven,

Rex Harrison ( :cheers: :cheers: ),Cary Grant( :cheers: :cheers: ),Stephen Boyd,James Garner,Rod Taylor,Richard Harris,Peter Graves,Patrick O' Neal,Brian Keith

 
Για το midnight lace, την θεωρούσαν σίγουρη για την οσκαρική πεντάδα. Αντ΄αυτής μπήκε η "ξένη" Μελίνα Μερκούρη, γεγονός που έκανε πολλές παρα-καλλιτεχνικούς συντάκτες της εποχής να σύρουν τα εξ αμάξης στην Ελληνίδα. Φυσικά για τους γνωρίζοντες αυτό είναι άκρως κουλό, γιατί ουδείς ξέρει ποια πήρε την θέση της Doris Day
 
Ε, φαντάζομαι σε όσους δεν αρέσει αυτό το είδος μουσικής βαριούνται τα μιούζικαλ.

Εγώ ως μουσικός και δη της κλασικής, δε μπορούσε να μη μου αρέσει..

Δηλαδή θέλετε να πείτε ούτε οι κλασικές ταινίες κινουμένων σχεδίων της Disney σας αρέσουν; (που είναι κατεξοχήν μιούζικαλ) (πχ. Χιονάτη, Σταχτοπούτα, Πινόκιο κτλ..)

bambinella δε νομίζω ότι ήταν εκτός ελληνικής πραγματικότητας το μιούζικαλ.

Όπως είπε και η katerina, τα μιούζικαλ του Δαλιανίδη έγιναν μεγάλες επιτυχίες. Και θύμιζαν τα αμερικάνικα.. (στο πιο κακομοίρικο βέβαια :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Δηλαδή θέλετε να πείτε ούτε οι κλασικές ταινίες κινουμένων σχεδίων της Disney σας αρέσουν; (που είναι κατεξοχήν μιούζικαλ) (πχ. Χιονάτη, Σταχτοπούτα, Πινόκιο κτλ..)
οταν γραφω οτι δε μ αρεσουν τα μιουζικαλ αναφερομαι μονο στις ταινιες που πρωταγωνιστουν ηθοποιοι (προσθεσα ομως δυο εξαιρεσεις: "Μαιρη Ποπινς" * και "η μελωδια της ευτυχιας") .Σχετικα με τα κλασσικα κινουμενα σχεδια της Ντισνεϋ: δεν εχω κανενα προβλημα να τα παρακολουθησω (μου αρεσουν τα κινουμενα σχεδια)υπαρχει ενδιαφερον ακομα και μ αυτες τις μικρες "διακοπες",πραγμα που δε συμβαινει με τις ταινιες..

Σκεφτομαι να παρακολουθησω πολυ συντομα την ταινια "Calamity Jane" για να δω εστω και μια φορα τη Ντορις σε μιουζικαλ :flower:

* μεχρι και θρεντ εφτιαξα για τη "Μαιρη Ποπινς"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Filmmusic, το εχω γραψει και σε αλλο μου ποστ μεσα στο φορουμ, οτι τα μιουζικαλ του Δαλιανιδη τα παρακολουθω με πολλη ευχαριστηση γιατι ο σκηνοθετης ειχε την εξυπαναδα να τα προσαρμοσει στην ελληνικη πραγματικοτητα. Δηλαδη δεν εμπαιναν πολλες μουσικοχορευτικες σφηνες μεσα στην υποθεση, τα τραγουδια ηταν λιγα και υπεροχα (σε αντιθεση με τα αμερικανικα που τα βρισκω εντελως ανοστα στην πλειονοτητα τους) και το μεγαλο σοου το αφηνε για το τελος, οπου πια το εργο ειχε ουσιαστικα τελειωσει.

Και παλι ομως, ακομα και το ελληνικο μιουζικαλ που μου αρεσει ασυγκριτα περισσοτερο απο το ξενο, συνεχιζει να μην ειναι πρωτο στις προτιμησεις μου.

Προτιμω παντα ενα ασπρομαυρο δραμα της Φινος Φιλμ, παρα ας πουμε το Ραντεβου στο αερα.

Για κινουμενα σχεδια μη με ρωτας καθολου. Επισης εχω ξαναγραψει εδω, οτι δεν τα εβλεπα ουτε οταν ημουν μικρη, ποσο μαλλον τωρα!

Katerinak, η Γειτονια των αγγελων μεταφερθηκε απο το θεατρο στον κινηματογραφο. Ειναι η γνωστη ταινια Γυμνοι στο δρομο και ο Κουρκουλος κρατησε και στα δυο τον ιδιο ρολο.
 
bambinella 100 είπε:
Katerinak, η Γειτονια των αγγελων μεταφερθηκε το θεατρο στον κινηματογραφο. Ειναι η γνωστη ταινια Γυμνοι στο δρομο και ο Κουρκουλος κρατησε και στα δυο τον ιδιο ρολο.

:thanx2: :thanx2: BB !! μου αρεσε η ταινια "γυμνοι στο δρομο" ,απ τα τραγουδια που ακουστηκαν αγαπημενο το "μην πιεις νερο"

Για να επανελθουμε στο θεμα μας: διαβασα οτι η Ντορις επιλεχθηκε για συμπρωταγωνιστρια του Τζέιμς Στιουαρτ στην ταινια του "ο ανθρωπος που γνωριζε πολλα" γιατι αρεσε η ερμηνεια της στην ταινια "storm warning" (1951)
 
Κι εμενα μου αρεσει η ταινια Γυμνοι στο δρομο, αν και απο ο,τι εχω διαβασει, εχει πολλες διαφορες απο το αρχικο θεατρικο εργο του Καμπανελλη.

Το φιλμ εχει επισης λιγοτερα χορευτικα και τραγουδια και διαφορετικο συνθετη. Τη μουσικη για την παρασταση ειχε γραψει ο Μικης Θεοδωρακης, ενω για την ταινια τη μουσικη εγραψε ο Σταυρος Ξαρχακος.
 
QUIZ No 1

QUIZ1:

Τι κοινο υπαρχει αναμεσα στις ταινιες "Midnight Lace" (πρωταγωνιστρια η Ντορις Ντέι) και "Gaslight" (πρωταγωνιστρια η Ινγκριντ Μπεργκμαν) ;
 
Η απαντηση εμπεριεχει spoiler, οποτε καλυτερα να μην τη διαβασουν οσοι δεν εχουν δει ακομα τις δυο ταινιες, αλλα σκοπευουν να τις δουν:

Και στις δυο περιπτωσεις πισω απο την υποτιθεμενη τρελα της πρωταγωνιστριας, κρυβεται ο καλος της συζυγος που προσπαθει με καθε τροπο να την κλεισει στο φρενοκομειο η να τη σκοτωσει για να καταχραστει την περιουσια της.
 
φυσικα,απαντησες σωστα στην ερωτηση του κουιζ ΒΒ :) :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Αν θελεις μπορεις να βαλεις κι εσυ κουιζ :flower:
 
Σε ευχαριστω πολυ!

Θα βαλω αργοτερα κι εγω ενα, μολις το σκεφτω....
 
Πίσω
Μπλουζα