Doris Day

Κι εγω σε ευχαριστω, katerinak, που μου προτεινες μονη σου να χρησιμοποιησω το χωρο σου.

Οσον αφορα το γεγονος οτι δε θυμηθηκες το Possess me, το βρισκω πολυ φυσικο. Εχει πει τοσα τραγουδια η Ντορις στις ταινιες της που ειναι αδυνατον να τα θυμομαστε ολα!
 
BB οποτε θελησεις μπορεις να χρησιμοποιησεις ελευθερα το χωρο αυτο για να προσθεσεις ο,τιδηποτε σχετικο με τη Ντορις :)

Για το "possess me" που δεν το θυμηθηκα μαλλον φταιει οτι εδωσα σημασια στις σκεψεις που εκαναν η Ντορις κι ο Ροκ και το τραγουδι περασε στα "ψιλα γραμματα"..Ετσι κι αλλιως οι ταινιες που ειδα με τη Ντορις (οπως φαινεται απ το αρχικο ποστ) δεν ειναι πολλες αλλά θα ελεγα οτι ειναι ολες σωστα διαμαντια!!

ΥΓ: Το "roly poly" για παραδειγμα (που ακουστηκε κι αυτο στην ταινια "pillow talk" ) δεν υπηρχε περιπτωση να το ξεχασω,ηταν πολυ χαρακτηριστικη η σκηνη
 
katerinak είπε:
ΥΓ: Το "roly poly" για παραδειγμα (που ακουστηκε κι αυτο στην ταινια "pillow talk" ) δεν υπηρχε περιπτωση να το ξεχασω,ηταν πολυ χαρακτηριστικη η σκηνη
Ειναι ενα τραγουδι χιουμοριστικο που δυσκολα ξεχνιεται. Οπως εχω διαβασει, κατα τη διαρκεια των γυρισματων του Pillow talk, η Ντορις και ο Ροκ εκαναν προβα στο τραγουδι αυτο, στο σπιτι της στο Μαλιμπου. Στο τελος κατεληγαν παντα σε αφθονα γελια!
 
bambinella 100 είπε:
Ειναι ενα τραγουδι χιουμοριστικο που δυσκολα ξεχνιεται. Οπως εχω διαβασει, κατα τη διαρκεια των γυρισματων του Pillow talk, η Ντορις και ο Ροκ εκαναν προβα στο τραγουδι αυτο, στο σπιτι της στο Μαλιμπου. Στο τελος κατεληγαν παντα σε αφθονα γελια!
ευχαριστουμε για την πληροφορια ΒΒ!! φανταζομαι ποσο δυσκολο θα ηταν να γυριστει η συγκεκριμενη σκηνη αφου και στην ταινια τους βλεπουμε να γελανε,συγκρατημενα βεβαια,μετα απο πολλες προβες υποθετω
 
οι παρακατω φωτογραφιες με τη Ντορις (εντος κι εκτος γυρισματων) ειναι σχετικες με τις ταινιες που αναφερθηκαν στο παρον θρεντ και ειναι αφιερωμενες στη bambinella που σημερα εχει τα γενεθλια της :flower:

πηγη

attachment.php
απ την ταινια "Pillow talk"

attachment.php
βολτα με το σκυλο της σε ενα απ τα διαλειμματα των γυρισματων της ταινιας

attachment.php
γυρισμα σκηνης της ταινιας "Send me no flowers"

attachment.php
ρουχο απο την ταινια "lover come back"

attachment.php
γυρισμα σκηνης στην ταινια "that touch of mink"

attachment.php
σκηνη απ αυτη την ταινια

attachment.php
φωτογραφια απο διαλειμμα της ταινιας "the thrill of it all"

attachment.php
φωτογραφια με την προβα τραγουδιου που ακουγεται στην ταινια "teacher's pet"

attachment.php
το διασκεδαζουν η Ντορις με τον Χιτσκοκ

attachment.php
απ την ταινια "Τhe man who knew too much"

attachment.php
σκηνη απ την ταινια "Μidnight lace"

attachment.php
με τον συμπρωταγωνιστη της Ρεξ Χαρισον

attachment.php
μικρες απολαυσεις στα διαλειμματα της ταινιας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χιλια Ευχαριστω, katerinak!

Αλλο ενα υπεροχο δωρο γενεθλιων που μου κανεις, εκτος απο την ασπρουλα στο προφιλ μου! :)

Για μενα η Ντορις δεν ειναι αγαπη, ειναι λατρεια, οσον αφορα τις γυναικες ηθοποιους. Κι αν μιλησουμε για αντρες, ο πιο αγαπημενος μου δεν ειναι αλλος απο το Ροκ Χαντσον, που ολως τυχαιως ( ;) υπηρξε ο πιο διασημος και ταιριαστος συμπρωταγωνιστης της.

Οι φωτογραφιες που παραθετεις ειναι μια και μια και προσωπικα δεν τις ειχα δει αλλη φορα. Πιο πολυ απο ολες μου αρεσει αυτη οπου η Ντορις βρισκεται στο ασανσερ για το γυρισμα της επιμαχης σκηνης στο Midnight Lace. Αν και τη στιγμη που τραβηχτηκε η φωτογραφια, το γυρισμα ειχε διακοπει, φαινεται καθαρα στο προσωπο της η εκφραση εντονης ταραχης. Σωστα λοιπον εχει πει η ιδια οτι την ταινια αυτη δεν την επαιξε, αλλα την εζησε!
 
BB χαιρομαι διπλα αφου προκειται για φωτογραφιες που δεν ειχες ξαναδει :)

Ξεχασα να γραψω οτι η λεζαντα της φωτογραφιας με τη Ντορις και τον Χιτσκοκ γραφει "Notorious prankster Alfred Hitchcock has designs on birthday girl Doris Day ' s foot. James Stewart joins the fun on the set of The Man Who Knew Too Much " , απ οτι φαινεται η φωτογραφια πρεπει να ηταν απ τα γενεθλια της Ντορις :flower:

πολυχρονη και παλι ΒΒ μας!!!
 
Και παλι σ' ευχαριστω!

Ηταν λοιπον κι η Ντορις birthday girl σαν εμενα....Κριμα να μην εχω κι εγω εναν Χιτσκοκ να με πιασει απ΄τον αστραγαλο!
 
αφου λοιπον προκειται για τα γενεθλια της Ντορις ,λογικα η φωτογραφια αυτη θα ειναι απ τις 3 Απριλιου του 1956
 
" Calamity Jane " (1953) συμπρωταγωνιστης της ο Howard Keel

ακουγεται κι αυτο το τραγουδι
attachment.php


οπως εχει ξαναειπωθει απ τη ΒΒ εδω,προκειται για ταινια που συνδυαζει γουεστερν και μιουζικαλ

πληροφοριες σχετικες με την ταινια υπαρχουν εδω

προσθετω μερικες φωτογραφιες

attachment.php
attachment.php
εδω τη βλεπουμε να φοραει γυναικεια ρουχα

attachment.php
μ αυτον (Philip Carey) ειναι ερωτευμενη ή ετσι νομιζει τουλαχιστον

attachment.php
αυτος ειναι ο καλυτερος της φιλος και μετεπειτα συζυγος

Ενα ακομη φορεμα

πριν
attachment.php
και μετα
attachment.php


την ωρα που πηγαινουν στο χορο,τη συνοδευει (υστερα απο κληρωση) ο καλυτερος της φιλος

attachment.php


αποκαλυπτεται το φορεμα της Calamity και ο Wild Bill μενει με το στομα ανοιχτο :eek:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
δεν προλαβαινει να γραφει τα ονοματα ολων αυτων που θελουν να χορεψουν μαζι της..

Για πρωτη φορα το ζευγαρι ανακαλυπτει ποσο ερωτευμενο ειναι

attachment.php


και... φυσικα παντρευονται

attachment.php


attachment.php
 
Katerinak, υπεροχο το αφιερωμα σου στην Calamity Jane!

Και η Ντορις επαιξε το ρολο της περιφημα χορευοντας, τραγουδωντας και δινοντας ολο της το παθος αφου επρεπε να υποδυθει μια εξαιρετικα δυναμικη γυναικα, την Calamity Jane που εδρασε στα τελη του 19ου αιωνα.
 
κούκλες Doris Day και Rock Hudson της Mattel

Ξερατε οτι κυκλοφορησαν κουκλες της Ντορις και του Ροκ; ειναι εμπνευσμενες απ την ταινια "Pillow Talk" και τα ρουχα τους ειναι αυτα που φορουσαν στην πρωτη συναντηση "προσωπο με προσωπο" που ειχαν στην ταινια :flower:

πληροφοριες εντος

attachment.php
attachment.php
attachment.php
σ αυτη τη φωτογραφια πετυχε το καλουπι του κουκλου Ροκ :) Το καλουπι της κουκλας Ντορις δεν ξερω σε ποια απ τις 3 εμφανισεις ειναι πιο πετυχημενο,μοιαζει δηλαδη περισσοτερο με την ηθοποιο

Βρηκα και κοντινοτερα πλανα με το προσωπο των κουκλων

attachment.php
attachment.php
το προσωπο του κουκλου δε μπορω να πω οτι μοιαζει και πολυ με τον Ροκ

Ας δουμε τωρα λεπτομερειες του φορεματος της κουκλας Ντορις

μπροστινη οψη

attachment.php
attachment.php


πισω οψη

attachment.php
attachment.php


πλαϊνη οψη

attachment.php


κοστουμι του κουκλου Ροκ στην πρωτη τους συναντηση:

attachment.php


attachment.php
εδω φαινεται καλυτερα αν και η σκηνη δεν ειναι απ την 1η συναντηση,ομως φοραει το ιδιο κοστουμι :flower:

pi6.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδεα δεν ειχα οτι ειχαν κυκλοφορησει κουκλες Ντορις και Ροκ!

Σε ευχαριστουμε πολυ, katerinak!
 
Μια ταινία της που προσφέρεται για θέαση αυτόν τον καιρό, καθώς έχει Χριστουγεννιάτικες σκηνές απ'ότι βλέπω (δεν την έχω δει), είναι το Young at Heart (1954) με τον Frank Sinatra.

Απ΄ότι διάβασα, η ταινία βγήκε Χριστούγεννα του '54 και έχει γίνει αγαπημένη για αυτή την εποχή καθώς προβάλλεται αρκετές φορές εκείνες τις μέρες..

young-at-heart-movie-poster-1020433887.jpg


young-at-heart-sinatra-day.jpg


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

young-at-heart-movie-poster-1020433887.jpg

young-at-heart-sinatra-day.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Ιδεα δεν ειχα οτι ειχαν κυκλοφορησει κουκλες Ντορις και Ροκ!Σε ευχαριστουμε πολυ, katerinak!
ΒΒ κι εγω τυχαια το ανακαλυψα,αλλωστε οι κουκλες αυτες δεν ειναι ρετρο οπως αναφερει η πηγη

Απλα τις προσθεσα εδω γιατι ειναι εμπνευσμενες απ την κωμωδια "Pillow Talk" κι εκανα τη συγκριση με τα ρουχα που φορουσαν στην ταινια για να δουμε τις λεπτομερειες και να επιβεβαιωσουμε οτι οντως ισχυει,απ αυτη την ταινια ειναι τα ρουχα.Σχετικα με το πιο πιστο αντιγραφο:για τον Ροκ ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα(3η φωτο),αλλά για τη Ντορις; :wait2:

Εσενα σου φαινεται να της μοιαζει το καλουπι της κουκλας;

filmmusic σ ευχαριστουμε για τη χριστουγεννιατικη ταινια που προτεινεις :flower:
 
Η κουκλα της Ντορις ειδικα, δε μοιαζει καθολου με την ηθοποιο! Με τον κουκλο του Ροκ κατι παει να γινει....

Ευχαριστω κι εγω, filmmusic, για την ταινια που προτεινεις. Χριστουγεννα με τη Ντορις! Θαυμασια ιδεα!
 
ΒΒ εσυ που εχεις παρα πολλες γνωσεις στα αρωματα ξερεις αν υπαρχει αρωμα αφιερωμενο στη Ντορις ή ποιο ειναι το αγαπημενο της αρωμα;
 
Η Ντορις Ντεϊ, Κaterinak, φοραγε μια διασημη δημιουργια του 1948 απο τη Nina Ricci.

Το δροσερο, αναλαφρο, ρομαντικο και λουλουδενιο L' air du temps. Το φοραγα κι εγω παλαιοτερα και μπορω να πω πως ειναι εξαιρετικο!

nd.1014.jpg
nd_1014.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε πολυ ΒΒ για τις πληροφοριες και τη φωτογραφια του αρωματος :) πολυ ομορφο κι εντυπωσιακο το μπουκαλι!!!ταιριαζει απολυτα με την κομψοτητα και το λεπτο γουστο της Ντορις :)

μας ειπες οτι το φορουσες κι εσυ παλιοτερα αλλά τελικα σε κερδισε το Diorissimo:flower:

θα ψαξω να δω αν φαινεται το αρωμα "L' air du temps" σε καποια απ τις ταινιες που ειδα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ημουν 17 χρονων οταν μια φιλη της μητερας μου, υστερα απο ενα ταξιδι της στην Αμερικη, μου εφερε δωρο το L' air du temps.

Ηταν τοσο φινο και τοσο λεπτο που μπορουσε ανετα να φορεθει απο ενα κοριτσι της ηλικιας μου.

Το αγαπησα, οπως αγαπησα αρκετα αρωματα μεχρι τωρα, αλλα το Diorissimo ειναι για μενα η απολυτη λατρεια!
 
Πίσω
Μπλουζα