Dreamcast - The beginning and The End

Η Nintendo ειχε (και εχει) 3 πρωτιες μια 2η και μια 3η θεση ... τωρα αμα ειναι να σε στεναχωρησουμε να τις κανουμε 2 να γελασει λιγο το χειλακι σου....

(1)

NES 62.000.000

Master System 13.000.000

(2)

SNES 50.000.000

Mega Drive 29.000.000

(3)

Playstation 102.000.000

N64 33.000.000

Saturn 17.000.000

(4)

Playstation2 127.000.000

XBOX1 25.000.000

GameCube 22.000.000

Dreamcast 10.500.000

(5)

Wii 25.000.000

XBOX360 19.000.000

PS3 12.800.000

Φτιαξε τωρα ενα καφε της παρηγοριας και ερχομαι να τσακισουμε τα βουτηματα.

*Αναφερομαι στο post του Wally

** Μιλησα για επιτραπεζιες κονσολες - γιατι αν εβαζα και τις φορητες θα γελαγαν και τα τραινα....
 
Μα δεν μιλησαμε για πωλησεις...μιλησαμε για σοβαρες κονσολες.

Τι σχεση εχει με το παραπανω λοιπον το Cube και το Wii?

Παντως και για τις πωλησεις οσο αφορα NES και SNES θυμησου ποσο καιρο τα πουλαγε η Ν
 
Μιλησες για επιτυχημενες κονσολες....βλεποντας λοιπον οτι το (ασοβαρο κατ'εσε) Gamecube εχει τις διπλες πωλησεις απο το (σοβαρο) DC και οτι το (επισης ασοβαρο κατ'εσε) Wii εχει ξεφυγει τελειως και κανει αυτο που δεν κανει το σαπιο360, δηλαδη διασκεδαζει τον κοσμο...αναρωτησου τι ακριβως ειναι το videogaming και γιατι σε ενοχλει τοσο πολυ το γεγονος οτι βασικα θες να υπαρχουν μονο τα παιχνιδια που αρεσουν σε σενα.
 
Αφού κατ' εσάς κ. Telamonas οι αριθμοί και το πόσοι διασκεδάζουν με το καθετί είναι το παν:

H μεγάλη μάζα σήμερον ακούει Καλομοίρα (τυχαίο παράδειγμα ένεκα της ημέρας...), εσύ ακούς Django Rheinhardt (μαζί με άλλους 2-3 παλαβούς).

Άρα βάσει αυτών ακριβώς που γράφεις κ. Telamonas απαιτώ να αρχίσεις να ακούς Καλομοίρα άμεσα! Κάνει αυτό που δεν κάνει ο Django, δηλαδή διασκεδάζει τον κόσμο.

(το ξέρω ότι το τράβηξα, αλλά σου άξιζε...)
 
Τραβηγμενο οντως (μιας και δεν ειπα ποτε οτι ειναι το παν) - αλλα πότε με ακουσες να αποκαλω σαπια την Καλομοιρα ? απλα δεν θελω να τη βλεπω ουτε ζωγραφιστη.

Και κατι αλλο που ειναι σχετικα αγνωστο - την εποχη του Django (1920κατι) μεχρι και λιγο πριν τον Β Παγκοσμιο, ηταν ο πιο ακριβοπληρωμενος μουσικος (και διασκεδαστης) στην Ευρωπη και τον παρακαλουσαν καμια δεκαετια να παει στην Αμερικη. Δεν ηταν καμια φωτοβολιδα - ηταν μουσικος με την εννοια που σπανια συνανταμε πια - και διασκεδασε γενιες ανθρωπων. Το foxtrot και το swing ειναι "δικες" του μουσικες τουλαχιστον για την Ευρωπη.
 
Και το Dreamcast στην αρχή της κυκλοφορίας του έσπασε όλα τα ρεκόρ πωλήσεων (κάτι σαν τον Django το 1920κάτι δηλαδή...)

Αυτό που θέλω να δείξω είναι ότι όλη η κουβέντα εκτροχιάστηκε σε λάθος βάση. :)
 
Η λαθος βαση ξεκινησε απο τις δηλωσεις Wally οτι καμια εταιρεια δεν ξεπερασε τον αριθμο 2 (δυο) σε "επιτυχημενες" κονσολες. Τα υπολοιπα ειναι λογικες και ανθρωπινες απαντησεις.
 
Εμ, δηλαδής ρε μαγκάκια τι άλλη απάντηση θα περιμένατε από το Wally; :D

20 του μηνός σήμερα και από αύριο θα έχω το Wii για να χορεύω στο Wiifit. Είμαι casualας τι να κάνουμε! :flower:
 
Telamonas.stokos είπε:
Τραβηγμενο οντως (μιας και δεν ειπα ποτε οτι ειναι το παν) - αλλα πότε με ακουσες να αποκαλω σαπια την Καλομοιρα ? απλα δεν θελω να τη βλεπω ουτε ζωγραφιστη.
Για ζωγραφιστη δεν ξερω,αλλα για χειροπιαστη θα το εκανες το ψυχικο,ε? :D
 
Μπαααα δεν εχει πιασιματα... ;)
 
EEEEΠ!!! Αυτό το θέμα είναι για να εκθειάζουμε την μοναδικότητα του θεϊκού Dreamcast... οι κ.κ. M$άκηδες - Sonάκηδες (αν και δεν είδα κανέναν) και Nintendάκηδες να πάτε στην διπλανή παραλία να παίξετε... :D

τί λέγαμε; Α!! ναι...
dcpallu4.gif
alovets5.gif
 
Ε μα κυριε Αμπου μου αυτος ο Γουολης δεν τρωγεται με τιποτα
 
εγω απλα θα πω ενα μεγαλω ΓΙΑΤΙ :sad::precry2::sweat::nervous::animeek::augenrollen:
 
Γεια σας φιλοι μου και απο εμενα,ειμαι φανατικος τις ονειροκονσολας...δυστιχως ομως μου αφησε χρονους...την πηγα σε ενα μαγαζι και χαλασε η πλακετα και κανει 80 ευρο και το σκεφτομαι σοβαρα να την φτιαξω εκτος απο ατελειωτες ωρες ειναι και συλλεκτικη πια...
 
Για τσέκαρε τις αγγελίες εδώ. 80 ευρώ για πλακέτα; Έλεος. Σε αγιογδύτες να πήγαινες λιγότερα θα ζητούσαν.
 
δυστιχως ενας φιλος το εφτιαξε βεβαια του ειχε χαλασει εδω και 4 χρονια..γενικα απο οτι καταλαβα ειχε αρκετα προβληματα ειδικα τα πρωτα πρωτα,80 ευρο ειναι πολλα και το σκεφτομαι πολυ...
 
Με λιγότερα από 80 βρίσκεις ολόκληρο DC, όχι μόνο την πλακέτα...
 
Προς θεού μην αφήσεις να σε γδύσουν έτσι!Σε βρήκανε αρχάριο σε αυτά και πάνε να σε ληστέψουν!Όπως είπε ο Maddog με 80 ευρώ παίρνεις κανονικό dreamcast με χειριστήριο και μνήμη.Βρες ένα καινούργιο καλύτερα που θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει θέμα με τίποτα άλλο και κράτα το παλιό για ανταλλακτικά,εαν ας πούμε σου χαλάσει το GD-ROM drive.
 
Επίσης σίγουρα είναι πλακέτα ή μήπως έχει χαλάσει κάνα "μάτι"; Πήγαινε το να στο κοιτάξει και κάνας άλλος γνωστός "γιατρός" γιατί εδώ μου μυρίζει τιρινίνι.

Όπως είπανε και οι άλλοι πάντως μη δώσεις 80 για φτιάξιμο...
 
Πίσω
Μπλουζα