DVDs Ελληνικών τηλ. σειρών της ΕΡΤ στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Για την Ντορεμί έχεις εν μέρει δίκιο, διότι όντως τη βρήκα κάπου.

Το θέμα είναι όμως ότι αυτό το κάπου χρειάστηκε κι ένα τάδε ψάξιμο, δεν μιλάμε λοιπόν για "γνωστά" μέρη (υπάρχουν...."μέρη"...υπάρχουν και "γνωστά μέρη" :) ), στα οποία αν ανεβεί, φαντάζομαι θα κάνει μία τάδε θραύση.

(το ίδιο φαντάζομαι ισχύει πχ και με μία σπάνια ταινία του Βέγγου, που ούτε προβάλλεται συχνά όπως προ 10ετίας, και η τελευταία φορά ήταν μάλλον προ 5ετίας, και ανευρέθη πάλι σε...όχι τόσο γνωστή μεριά).

Το ουσιαστικό μου πάντως "ζόρι", είναι το "Χαίρε Τάσο Καρατάσο" και το "Σιγά η Πατρίδα Κοιμάται", σειρές για τις οποίες πραγματικά χτυπιέται ΠΟΛΥΣ κόσμος, καθώς ως φαίνεται μπορεί να τις κατέχουν "αρκετοί" (πόσοι...πεντακόσιοι,χίλιοι να πω; ) - αλλά η αντιμετώπισή τους είναι συλλεκτική, και δεν φαίνεται να έχουν τη διάθεση να τις διαμοιράσουν.

Ε αν είναι έτσι, πώς εγώ να υποστηρίξω αυτούς τους λίγους, που απ' τη μια διατηρούν αυτή τη σπανιότητα εγωιστικά, κι από την άλλη "απαιτούν" από την ΕΡΤ να παίξει/μοιράσει ΑΚΟΜΑ σπανιότερο υλικό;

Το θέμα είναι το ΕΥΡΥ κοινό, και όχι οι λίγοι, που ούτε καν μοιράζουν :p

Επίσης, το "αργά ή γρήγορα θα επαναπροβληθούν", δεν το βασίζομαι...

Τί ακριβώς περιμένουν, καιπότε θα το κάνουν, να ξαναδείξουν δηλαδή σειρές που τις έχουν, αλλά έχουν εξαφανιστεί εδώ και μια 10ετία ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, και τις θέλει ο κόσμος ;....Κι αν δεν το κάνουν πριν το 2020; Κι αν ξαναπιάσουν φωτιές ; :p

Σε γενικές γραμμές, ό,τι δεν έχει εμφανιστεί πχ περίπου εδώ και καμμιά 5ετία κι εντεύθεν,όπου τα pc γίναν αρκετά δυνατά, οι αποθηκευτικοί χώροι μεγαλύτεροι, τα προγράμματα αυγατίσαν, η ευρυζωνικότητα έφτασε και στην Ελλάδα, τα dvd αντιγραφικά είτε pc είτε standalone εμφανίστηκαν και όλ' αυτά σε μία προσιτή σε ΠΟΛΥ κόσμο, είναι νομίζω eligible για επαναπροβολή/διάθεση...

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει δίκιο όσον αφορά τις παμπάλαιες, "εξαφανισμένες" σειρές, ναι σε αυτές θα έπρεπε να δοθεί σχετική προτεραιότητα, αλλά πάνω απ' όλα, το "κακό" νομίζω ότι είναι -όπως ξαναείπα- ότι η διάθεση αυτή γίνεται στάγδην βραδέως, και όχι το ότι μπαίνουν σειρές που τις θέλει ο κόσμος. Και για να ξέρουμε τί λέμε γενικώς, η λογική λέει να έχει δημοσκοπήσεις η Ρ/Τ, με το ποιές σειρές θέλουμε, και να να τις παίρνει πολύ σοβαρά υπ' όψη (πράγμα που δεν έχω καν ιδέα, μήπως και ήδη γίνεται).

...Εκτός......κι αν κάποιος μου πει ότι ΤΖΑΜΠΑ τις βγάζει η Ρ/Τ αυτές που βγάζει, και στέκονται αδιάθετα τα dvd.

Kάτι που δεν "πολυκατάλαβα", ήταν το περί σταματήματος της Ρ/Τ να διαθέτει dvd.

Δηλαδή τώρα που το κάνει, ΧΑΝΕΙ ; Το κόστος παραγωγής/διάθεσης την φέρνει δλδ στο ΜΕΙΟΝ; Δεν ξέρω, ρωτάω. Γιατί ΑΝ είναι έτσι, να το καταλάβω, ότι ενδέχεται να το σταματήσει. Από την άλλη, αν σταματήσει ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ από τα άλλα περιοδικά που λες...ΓΙΑΤΙ να σταματήσει αυτή τα dvd; Τρελλό μου φαίνεται. Ίσα-ίσα που τότε μάλλον θα έχει και περισσότερα έσοδα από τα dvd που θα διαθέτει, χωρίς τον ανταγωνισμό. Θα ΕΙΝΑΙ ένα κίνητρο παραπάνω για τον άλλον να την αγοράσει.
 
washcloud είπε:
Το ουσιαστικό μου πάντως "ζόρι", είναι το "Χαίρε Τάσο Καρατάσο" και το "Σιγά η Πατρίδα Κοιμάται", σειρές για τις οποίες πραγματικά χτυπιέται ΠΟΛΥΣ κόσμος, καθώς ως φαίνεται μπορεί να τις κατέχουν "αρκετοί" (πόσοι...πεντακόσιοι,χίλιοι να πω; ) - αλλά η αντιμετώπισή τους είναι συλλεκτική, και δεν φαίνεται να έχουν τη διάθεση να τις διαμοιράσουν.Ε αν είναι έτσι, πώς εγώ να υποστηρίξω αυτούς τους λίγους, που απ' τη μια διατηρούν αυτή τη σπανιότητα εγωιστικά, κι από την άλλη "απαιτούν" από την ΕΡΤ να παίξει/μοιράσει ΑΚΟΜΑ σπανιότερο υλικό;
Μεγάλη αλήθεια αυτά τα λόγια !

Βέβαια,υπό μια έννοια ειδικά η ΕΡΤ είναι ουσιαστικά υποχρεωμένη να μας δώσει ό,τι έχει στο αρχείο της καθότι το έχουμε πληρώσει όλοι και καθένας μας ! ;)

Ο συλλέκτης φυσικά και δεν είναι,αλλά από την άλλη δε καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ το διαθέτει και σε άλλους,αφού να το πουλήσει (κανονικά) ΔΕΝ μπορεί.... :)
 
manos426f είπε:
Ο συλλέκτης φυσικά και δεν είναι,αλλά από την άλλη δε καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ το διαθέτει και σε άλλους,αφού να το πουλήσει (κανονικά ΔΕΝ μπορεί.... :)
Κανονικά. Καλό το λες Μάνο, γιατί υπάρχει και η άλλη περίπτωση.......αντιλαμβάνεστε νομίζω περί ποίου ομιλώ
 
Εγώ,να πω την αλήθεια,δεν αντιλήφθηκα,αλλά anyway....
 
...μάλλον εννοεί στο στυλ του "ζητάμε ασπιρίνες από τον φαρμακοποιό, κλείνοντας του το μάτι", "κάτω απ' το καλαμπόκι στα πανέρια έχει πολεμοφόδια" "οκ θα συναντηθούμε στο Μετρό στις 5" κτλ..... :p
 
Το θέατρο της Δευτέρας

Να τα να τα τα κακά μαντάτα!!!Σταματάει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ τις σειρές??? Δε ξέρω...Αυτό που ξέρω είναι ότι μετά το "Σαν τα τρελά πουλιά" θα βάζει κάθε εβδομάδα και από ένα "Θέατρο της Δευτέρας" (που σημειωτέον έχουν ήδη προβληθεί αρκετά στις μέρες μας από το ΣΙΝΕ+)!!! Κρίμα κρίμα πραγματικά!...Μάλλον με την όρεξη και το όνειρο θα μείνουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά είχα απογοητευτεί από τις επιλογές της εδώ και πολύ καιρό, οπότε δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αυτό το γεγονός. Αν συνέχιζε (ή αν συνεχίσει στο μέλλον το πιθανότερο είναι να κινηθεί με κάποιες μίνι σειρές ή με σειρές ανάλογες σαν τα τρελλά πουλιά). Προφανώς έίδαν ότι πάτωσαν και προσπαθούν να αλλάξουν λίγο στίλ.

Άλλωστε αρκετοί που έβλεπαν τις παραστάσεις από το ΣΙΝΕ+ (όπως εγώ) δεν είχαν την δυνατότητα να τις γράφουν. Γεγονός είναι ότι έβαλαν και κάποιες πολύ καλές παραστάσεις.

Άντε να δούμε. Πάντως όταν οι άλλοι δίνουν τους Μήτσους σε dvd αυτοί δεν μπορούν να μείνουν με σταυρωμένα χέρια. Θα φανεί αυτό
 
tonytony είπε:
Να τα να τα τα κακά μαντάτα!!!Σταματάει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ τις σειρές???
tonytony, σε ευχαριστούμε για την πληροφορία.

Το φοβόμουν ότι θα γινόταν σύντομα αυτό... Προφανώς οι πρόσφατες επιλογές της ΕΡΤ/Ραδιοτηλεόρασης δεν πουλήσανε... Αν υποψιαστώ ότι οι Μήτσοι και οι Ελληνικές ταινίες τις FINOS FILMS και της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος/Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης πουλάνε περισσότερο από τις σειρές της ΕΡΤ...

Δεν τους φταίει όμως κανείς στη Ραδιοτηλεόραση/ΕΡΤ. Αν έβγαζαν κάτι πραγματικά ρετρο και σχετικά "σπάνιο", τότε να βλέπαμε τις πωλήσεις του περιοδικού. Το μόνο παράδειγμα που "προσεγγίζει" τους χαρακτηρισμούς αυτούς από τις 20 (μέχρι σήμερα) επιλογές σειρών της Ραδιοτηλεόρασης, ήταν η "Λεηλασία μιας ζωής". Διότι καλή η "Λωξάντρα", ο "Χριστός ξανασταυρώνεται" και η "Γαλήνη", αλλά "σπάνιες" δεν θα τις έλεγα με τόσες επαναλήψεις που έχουν γίνει...

Επίσης, οι πωλήσεις του περιοδικού θα μπορούσαν να ενισχυθούν κατά πολύ με τη διάθεση, αν όχι τόσο ρετρο, αλλά πραγματικά αγαπημένων σειρών. Δεν φαντάζομαι ότι δεν πουλούσαν πολλά τεύχη την περίοδο που διέθεταν την "Μαντάμ Σουσού" ή την "Εξαφάνιση του Τζων Αυλακιώτη". Αλλά όταν επιλέγουν τους "Παππούδες", ας μην περιμένουν να πουλήσουν DVDs...

tonytony είπε:
Αυτό που ξέρω είναι ότι μετά το "Σαν τα τρελά πουλιά" θα βάζει κάθε εβδομάδα και από ένα "Θέατρο της Δευτέρας" (που σημειωτέον έχουν ήδη προβληθεί αρκετά στις μέρες μας από το ΣΙΝΕ+)!!! Κρίμα κρίμα πραγματικά!...
Το ότι θα διαθέσουν θεατρικές παραστάσεις από το "Θέατρο της Δευτέρας" δεν είναι άσχημο νέο - καθόλου μάλιστα. Το θέμα είναι τι θα διαθέσουν. Καταρχάς, θέλω να ελπίζω ότι θα είναι μόνο Ελληνικές παραγωγές της ΕΡΤ και όχι ξένες (όπως αυτές που προβάλλονται ενίοτε από το ΣΙΝΕ+...). Επίσης έχει σημασία να δούμε ποια θα είναι αυτά τα θεατρικά έργα. Ας ελπίσουμε ότι θα είναι επιλογές από τα πιο ενδιαφέροντα και (προφανώς) θα είναι κάποια από αυτά που έχουν προβληθεί στο ΣΙΝΕ+. Η μήπως κάποια θεατρικά θα βγουν πρώτα σε DVD με την Ραδιοτηλεόραση και έπειτα θα προβληθούν από το ΣΙΝΕ+?

Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο νέο για αυτούς που έχουν πρόσφατα δει/γράψει τις επαναλήψεις των θεατρικών παραστάσεων του "Θεάτρου της Δευτέρας" από το ΣΙΝΕ+. Αλλά υπάρχουν και κάποιοι που (όπως αναφέρει και ο φίλος tsalk) δεν έχουν καταφέρει να δουν/γράψουν τις παραστάσεις (όπως εγώ που ζω στο εξωτερικό), οπότε για αυτούς είναι ευχάριστο νέο. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να μας έδινε η Ραδιοτηλεόραση την επιλογή σειράς ή θεατρικού έργου κάθε εβδομάδα, όπως δηλαδή κάνει ο Τηλεθεατής με τους "10 Μικρούς Μήτσους" και τις Ελληνικές ταινίες της FF...

tonytony είπε:
Μάλλον με την όρεξη και το όνειρο θα μείνουμε...
Φίλε tonytony, η εμπειρία μου λέει ότι όταν έχεις να κάνεις με την ΕΡΤ, πάντα "μένεις με την όρεξη και το όνειρο" - δυστυχώς...

Θέλαμε κάτι πραγματικά ρετρο και σπάνιο να δούμε, κάποια σειρά από τη δεκαετία του 1970, αν όχι ολόκληρη, έστω το κομμάτι της που διασώζεται στο Αρχείο της ΕΡΤ... Τι γίνεται πια με αυτή την περίφημη ψηφιοποίηση του Αρχείου? Θα μάθουμε ποτέ τι έχει βρεθεί...?

tsalk είπε:
Πάντως όταν οι άλλοι δίνουν τους Μήτσους σε dvd αυτοί δεν μπορούν να μείνουν με σταυρωμένα χέρια.
Η ΕΡΤ όλα τα μπορεί (και καλά και κακά, αναλόγως με την όρεξη και με το μεράκι που έχουν οι άνθρωποι που ασχολούνται με το αντικείμενο στο Ραδιομέγαρο) - το έχει αποδείξει πολλάκις αυτό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Να τα να τα τα κακά μαντάτα!!!Σταματάει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ τις σειρές??? Δε ξέρω...Αυτό που ξέρω είναι ότι μετά το "Σαν τα τρελά πουλιά" θα βάζει κάθε εβδομάδα και από ένα "Θέατρο της Δευτέρας" (που σημειωτέον έχουν ήδη προβληθεί αρκετά στις μέρες μας από το ΣΙΝΕ+)!!! Κρίμα κρίμα πραγματικά!...Μάλλον με την όρεξη και το όνειρο θα μείνουμε...
Εγώ πιστεύω ότι αυτό που διακατέχει Ραδιοτηλεόραση, ΕΡΤ και CINE+ είναι το σύνδρομο του αποτυχημένου. Δεν είναι δυνατόν 40 χρόνα τώρα οι επιλογές αυτών των ανθρώπων που αποφασίζουν για το τι θα προβάλουν, είτε από Τηλεόραση είτε από τα περιοδικά να είναι ως επί τω πλήστον, τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που θέλει να βλέπει και να αγοράζει ο κόσμος. Σαν να θέλουν να είναι συνεχώς ο τραγέλαφος της κοινής γνώμης. Α Ι Σ Χ Ο Σ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητε Μανο,σαμπως η ιδιωτικη ειναι καλυτερη?

Λυθηκα στα γελια εχτες διαβαζοντας οτι τα πρωινα καρτουν (ο Ντρουπυ δηλαδη! :) ) στο Star εχουν μεγαλυτερη ακροαματικοτητα απο τις πολυδιαφημιζομενες πανελιστικες "κοινωνικες" εκπομπες στα υπολοιπα καναλια στην αντιστοιχη ζωνη προγραμματος!!!

Αν κι αυτο δεν δινει την εικονα της τηλεορασης σημερα....
 
manosdark είπε:
Εγώ πιστεύω ότι αυτό που διακατέχει Ραδιοτηλεόραση, ΕΡΤ και CINE+ είναι το σύνδρομο του αποτυχημένου. Δεν είναι δυνατόν 40 χρόνα τώρα οι επιλογές αυτών των ανθρώπων που αποφασίζουν για το τι θα προβάλουν, είτε από Τηλεόραση είτε από τα περιοδικά να είναι ως επί τω πλήστον, τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που θέλει να βλέπει και να αγοράζει ο κόσμος. Σαν να θέλουν να είναι συνεχώς ο τραγέλαφος της κοινής γνώμης. Α Ι Σ Χ Ο Σ.
Πιστευω πως θα αξιζε να τους στειλεις ενα email...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω στείλει και η απάντησή τους ήταν ότι ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στα Θεατρικά και τα ρετρό της ΕΡΤ, ελπίζουμε οι προτάσεις σας να πραγματοποιηθούν. Μας δουλεύουν κι από πάνω δηλαδή.

Εγώ μα το Θεό αν συνεχίσουν το ίδιο νταβαντούρι θα βγάλω τον αποκωδικοποιητή και θα τον πάω να τον πετάξω στην είσοδο της ΕΡΤ με ένα σημείωμα προς τους ιθίνοντες των προγραμμάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή είναι η ΕΡΤ. Και αν σας αρέσει κύριοι. Τι να πω? (το σάλιο μου θα χαλάσω)
 
Και η Ραδιοτηλεόραση έχει δώσει σειρές,από ότι θυμάμαι έχει δώσει "Μαντάμ Σουσού","Λωξάντρα","Διόδια","Καραβάν Σεράι"...Λογικά πρέπει να το γράψετε στην αρχή του thread!
 
thebest20 είπε:
Και η Ραδιοτηλεόραση έχει δώσει σειρές,από ότι θυμάμαι έχει δώσει "Μαντάμ Σουσού","Λωξάντρα","Διόδια","Καραβάν Σεράι"...Λογικά πρέπει να το γράψετε στην αρχή του thread!
Υπάρχει ειδικό θέμα για τις σειρές της Ραδιοτηλεόρασης. Δεν τις εντάσσουμε στην ίδια κατηγορία με τις σειρές της Ιδιωτικής από περιοδικά τύπου tv zapping.
 
thebest20 είπε:
Και η Ραδιοτηλεόραση έχει δώσει σειρές,από ότι θυμάμαι έχει δώσει "Μαντάμ Σουσού","Λωξάντρα","Διόδια","Καραβάν Σεράι"...Λογικά πρέπει να το γράψετε στην αρχή του thread!
sunset89 είπε:
Υπάρχει ειδικό θέμα για τις σειρές της Ραδιοτηλεόρασης. Δεν τις εντάσσουμε στην ίδια κατηγορία με τις σειρές της Ιδιωτικής από περιοδικά τύπου tv zapping.
Μπράβο sunset89! Είπες αυτό ακριβώς που θα απαντούσα κι εγώ!

thebest20, δες εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4397
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kακό αυτό το νέο αν είναι αλήθεια τελικά, αλλά υπάρχει και ένα καλό. Σε σύντομο χρονικό διάστημα και μόλις τελειώσουν τα θεατρικά στην Ραδιοτηλεόραση επανέρχονται και πάλι οι σειρές με μια μεγάλη επιτυχία από τα 80s.
 
tsalk είπε:
Kακό αυτό το νέο αν είναι αλήθεια τελικά, αλλά υπάρχει και ένα καλό. Σε σύντομο χρονικό διάστημα και μόλις τελειώσουν τα θεατρικά στην Ραδιοτηλεόραση επανέρχονται και πάλι οι σειρές με μια μεγάλη επιτυχία από τα 80s.
Το γεγονός ότι ξαναεπιστρέφει το περιοδικό στο μοίρασμα σειρών, μόνο ελπιδοφόρο και ενθαρρυντικό μπορεί να είναι! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
.. αλλά υπάρχει και ένα καλό. Σε σύντομο χρονικό διάστημα και μόλις τελειώσουν τα θεατρικά στην Ραδιοτηλεόραση επανέρχονται και πάλι οι σειρές με μια μεγάλη επιτυχία από τα 80s.
Τι εννοείς "τελειώσουν τα θεατρικά"? Το ρωτάω αυτό διότι οι θεατρικές παραστάσεις του Θεάτρου της Δευτέρας (και όχι μόνο) είναι εκατοντάδες και εμείς έχουμε δει μόνο 41 DVDs προς το παρόν. Εξάλλου, οι επαναλήψεις των θεατρικών παραστάσεων συνεχίζονται στο σινε+ σωστά? Και τα έργα που προβάλλονται στο σινε+ έπειτα βγαίνουν σε DVDs αν δεν απατώμαι...

Για εξήγησέ μας tsalk με περισσότερες λεπτομέρειες! Επίσης, σε ποια "μεγάλη επιτυχία από τα 80s" αναφέρεσαι? ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Για εξήγησέ μας tsalk με περισσότερες λεπτομέρειες! Επίσης, σε ποια "μεγάλη επιτυχία από τα 80s" αναφέρεσαι? ;)
Στον Θάνατο του Τιμόθεου Κώνστα αναφέρομαι κατά 99% όπως μου είπαν.
 
Πίσω
Μπλουζα