DVDs Ελληνικών τηλ. σειρών της ΕΡΤ στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Nαι, ας μπει το Πάρκιγκ που μου λείπει και ένα επεισόδιο κιόλας. 13 ήταν όλα για να σας προβάλω την ερώτηση. Πάντως μια σπάνια σειρά την έχουμε βρε παιδιά ανάγκη μέσα σε όλες τις αηδίες που βάλουν τελευταία.

για τον Χρήστο και όχι μόνο

ο Καραβάν της Μαντάμ Σουσού ήταν ένα σκυλάκι όπως είχαν και έχουν όλες οι κυρίες της καλής κοινωνίας , άσχετα αν της έτυχε ένα μεγαλόσωμο κοσπρόσκυλο. (χα χα)
 
Πιθανόν. Την εν λόγω περίοδο η ΕΡΤ είχε προβάλει αρκετές σειρές σε επανάληψη (ίσως και πρώτη και τελευτάια φορά). Έτσι τότε είχαν παίξει τον Ταξιτζή, το Χριστιανικό παρθεναγωγείο, τους Αξιόπιστους, Το Μυστικό του Ασπρου Βράχου, την Βεντέτα και άλλες που δεν θυμάμαι. Από τότε δεν ξαναπαίχτηκαν ποτέ (προφανώς υπάρχουν) αλλά είναι άγνωστο σε τι κατάσταση και αν υπάρχει περίπτωση να ξαναπροβληθούν.

Ίσως να τις δούμε και στην Ραδιοτηλεόραση (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)
 
tsalk είπε:
Πιθανόν. Την εν λόγω περίοδο η ΕΡΤ είχε προβάλει αρκετές σειρές σε επανάληψη (ίσως και πρώτη και τελευτάια φορά). Έτσι τότε είχαν παίξει τον Ταξιτζή, το Χριστιανικό παρθεναγωγείο, τους Αξιόπιστους, Το Μυστικό του Ασπρου Βράχου, την Βεντέτα και άλλες που δεν θυμάμαι. Από τότε δεν ξαναπαίχτηκαν ποτέ (προφανώς υπάρχουν) αλλά είναι άγνωστο σε τι κατάσταση και αν υπάρχει περίπτωση να ξαναπροβληθούν.Ίσως να τις δούμε και στην Ραδιοτηλεόραση (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)
Ναι καλα. Μας εχει δειξει καθαρα πια τι βαζει η Ραδιοτηλεοραση.........
 
Μου άρεσε η διαφήμηση του περιοδικού όταν δίναν τους παππούδες.

"Και η προσφορά της Ραδιοτηλεόρασης για αυτή την εβδομάδα η Αξέχαστη τηλεοπτική σειρά Παππούδες εν δράσει.¨

Άξεχαστη σίγουρα, όπως και όλοι εσείς κύριοι της Ραδιοτηλεόρασης και της ΕΡΤ γενικότερα.

ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΜΕΙΝΕΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΞΕΧΑΣΤΟΙ!!!!!!!
 
tsalk είπε:
Μου άρεσε η διαφήμηση του περιοδικού όταν δίναν τους παππούδες."Και η προσφορά της Ραδιοτηλεόρασης για αυτή την εβδομάδα η Αξέχαστη τηλεοπτική σειρά Παππούδες εν δράσει.¨

Άξεχαστη σίγουρα, όπως και όλοι εσείς κύριοι της Ραδιοτηλεόρασης και της ΕΡΤ γενικότερα.

ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΜΕΙΝΕΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΞΕΧΑΣΤΟΙ!!!!!!!
χα χα....σωστος!
 
Καραβάν σαράι

Δεν έχουν το Θεό τους ρε παιδιά στη "Ραδιοτηλεόραση". Πήρα σήμερα το περιοδικό κι έχει ένα DVD καραόκε όπως τα Χριστούγεννα και το CD με το θεατρικό. Την άλλη εβδομάδα, λέει μέσα, ξεκινάει η προσφορά για το "Καραβάν Σεράϊ" σε τρία DVD. Άντε να δούμε μέχρι πότε θα παίζουν με τα νεύρα μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω εχω σταματησει να την αγοραζω, ως ελαχιστη αντιδραση στις βλακειες που βαζει πια. Οταν και αν αποφασισουν να βαλουν καποια πραγματικα αξιολογη σειρα, απο αυτες που το τηλεοπτικο κοινο αγαπησε πολυ, τοτε θα τα αγοραζω ολα τα τευχη εις διπλουν. Μεχρι τοτε ομως "μποικοταζ".
 
Τα διόδια

ΕΧΩ ΝΕΑ!!!Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ "ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ"!!!4 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΕ 4 DVD!!! :( ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΠΙΑ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα διόδια

Σαν σειρά καλούτσικη

Σαν σπανιότητα σειράς αντε μην πω καμιά βαριά κουβέντα

ευτυχώς είναι μόνο 4 45λεπτα επεισόδια οπότε σύντομα σχετικά θα αρχίσουμε να αναρωτιώμαστε για την επόμενη. Θα μου επιτρέψεται να κάνω και μια πρόβλεψη.

Ένας φιλήσυχος Ανθρωπος όχι ότι μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το στύλ τους εκεί στην Ραδιοτηλεόραση και στην ΕΡΤ γενικότερα. Μακάρι να μην βγω αληθινός
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα διόδια

tonytony είπε:
ΕΧΩ ΝΕΑ!!!Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ "ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ"!!!4 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΕ 4 DVD!!! :( ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΠΙΑ???
Σοβαρα? Καλα ειναι εντελως κρετινοι. Προσωπικα συνεχιζω το μποικοταζ ακαθεκτος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε αφου το ξεφτιλιζουν που το ξεφτιλιζουν με 1 επεισόδιο / ντιβιντί δε βγαζουν το λουνα-παρκ σε 555 ντιβιντι να ησυχασουνε; :)
 
mhmerotategiatipino είπε:
Ε αφου το ξεφτιλιζουν που το ξεφτιλιζουν με 1 επεισόδιο / ντιβιντί δε βγαζουν το λουνα-παρκ σε 555 ντιβιντι να ησυχασουνε; :)
Αχ ας το ειχαν και ας το εβαζαν και 10 ευρω το επεισοδιο...
 
Τα διόδια

Δεν έχει τελειωμό ο κατήφορος της ΕΡΤ! Μέχρι που θα βγει αυτή η κατάσταση με την αξιοποίηση του αρχείου της και της σειρές που προβάλλουν στη Ραδιοτηλεόραση; Πέρα από το γεγονός ότι είναι κλέφτες από τη στιγμή που προβάλλουν ένα επεισόδιο κάθε εβδομάδα, ενώ θα μπορούσαν κάλλιστα να προβάλλουν 2. Η ξεφτίλα ομως έγκειται στην επιλογή των σειρών που προβάλλουν. Αρχίζω να πιστεύω ότι έχουν εξαντληθεί από πλευράς ΕΡΤ οι δυνατότητες διάθεσης παλαιότερων σειρών ιδίως από μέσα δεκαετίας '70 και αρχές δεκαετίας '80 που ενδιαφέρει τους περισσότερους από εμάς. Εξαντλήθηκε όμως και η δική μας υπομονή! Το εμπράγκο συνεχίζεται...μέχρι νεωτέρας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sportbilly79 είπε:
... Αρχίζω να πιστεύω ότι έχουν εξαντληθεί από πλευράς ΕΡΤ οι δυνατότητες διάθεσης παλαιότερων σειρών ιδίως από μέσα δεκαετίας '70 και αρχές δεκαετίας '80 που ενδιαφέρει τους περισσότερους από εμάς...
Είναι γνωστό πως οι περισσότερες σειρές εκείνης της περιόδους, κυρίως της δεκαετίας του '70, δεν έχουν διασωθεί. Απ΄ό,τι λέγεται δεν υπάρχουν σε κανένα αρχείο.

Εγώ προσωπικά παίρνω τη Ραδιοτηλεόραση για τη σειρά CD με το ραδιοφωνικό θέατρο (195?-198?), την οποία βρίσκω ιδιαίτερα αξιόλογη. ... Κυριακή βράδυ, λίγο πριν τη "θλιβερή" αρχή άλλης μιας βδομάδας, με το ακουστικό στο αυτί να βυθίζομαι στους ήχους γνωστών και άγνωστων τόπων, φωνές, διάλογοι, οχλοβοή, δράματα, ατάκες έξυπνες, κωμικές καταστάσεις... άλλες εποχές... όχι χωρίς κάποια μελαγχολία... ωσότου έρθει ο Μορφέας. (Αλλά αυτά είναι αντικείμενο κάποιου άλλου "θέματος".)
 
Τα διόδια

tonytony είπε:
ΕΧΩ ΝΕΑ!!!Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ "ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ"!!!4 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΕ 4 DVD!!! :( ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΠΙΑ???
Προφανώς καθόλου...

tsalk είπε:
Σαν σειρά καλούτσικηΣαν σπανιότητα σειράς αντε μην πω καμιά βαριά κουβέντα
χαχα, tsalk είσαι θεός!

ChristosM είπε:
Σοβαρα? Καλα ειναι εντελως κρετινοι. Προσωπικα συνεχιζω το μποικοταζ ακαθεκτος!
Μαζί σου ChristosM!

sportbilly79 είπε:
Δεν έχει τελειωμό ο κατήφορος της ΕΡΤ! Μέχρι που θα βγει αυτή η κατάσταση με την αξιοποίηση του αρχείου της και της σειρές που προβάλλουν στη Ραδιοτηλεόραση;... Εξαντλήθηκε όμως και η δική μας υπομονή! Το εμπράγκο συνεχίζεται...μέχρι νεωτέρας.
Μήπως να περιμένουμε το επόμενο σήριαλ με τη Ραδιοτηλεόραση να είναι η Κάθοδος? ;)

Χαχαχα, μου φαίνεται ότι πολύ λίγοι θα πληρώσουν "διόδια" στην ΕΡΤ για 4 εβδομάδες! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sportbilly79 είπε:
... Αρχίζω να πιστεύω ότι έχουν εξαντληθεί από πλευράς ΕΡΤ οι δυνατότητες διάθεσης παλαιότερων σειρών ιδίως από μέσα δεκαετίας '70 και αρχές δεκαετίας '80 που ενδιαφέρει τους περισσότερους από εμάς...
Είναι γνωστό πως οι περισσότερες σειρές εκείνης της περιόδους, κυρίως της δεκαετίας του '70, δεν έχουν διασωθεί. Απ΄ό,τι λέγεται δεν υπάρχουν σε κανένα αρχείο.

Εγώ προσωπικά παίρνω τη Ραδιοτηλεόραση για τη σειρά CD με το ραδιοφωνικό θέατρο (195?-198?), την οποία βρίσκω ιδιαίτερα αξιόλογη.

...Κυριακή βράδυ, λίγο πριν τη "θλιβερή" αρχή άλλης μιας βδομάδας, με το ακουστικό στο αυτί να βυθίζομαι στους ήχους γνωστών και άγνωστων τόπων, φωνές, διάλογοι, οχλοβοή, δράματα, ατάκες έξυπνες, κωμικές καταστάσεις... άλλες εποχές... όχι χωρίς κάποια μελαγχολία... ωσότου έρθει ο Μορφέας (...αλλά αυτά μάλλον θα ήταν αντικείμενο κάποιου άλλου "θέματος".)
 
ChristosM είπε:
Την "Ντορεμι" την φοβαμαι και εγω (βασικα ανατριχιλα με πιανει που το σκεφτομαι, μια και ειναι απο τις σειρες που εχουν παιχτει σε επαναληψη πανω απο 15 φορες!).

tsalk είπε:
Εγώ υποψιάζομαι το Χαίρε Τάσο Καρατάσο. ΆΛΛη μια σειρά που έχει παιχτεί αρκετές φορές σε επανάληψη.

ChristosM είπε:
Οντως παρα πολλες φορες. Ας εβαζαν επιτελους κατι που να μην εχει ξαναπαιχτει 10 φορες σε επαναληψη...
...πού ρε παιδιά ; Και πότε ;

Εκτός κι αν εννοείτε πριν καμμιά δεκαετία και βάλε, στα 2 κρατικά κανάλια

(δεν διαφωνώ ότι ΠΟΛΥ παλαιότερα όντως παίζανε αυτά σωρηδόν σε επανάληψη).

ΕΙΔΙΚΑ "ο Καρατάσος", δε νομίζω να έχει ξαναπαιχτεί απ' τη 10ετία του '90 και μετά....

ΠΟΛΥΣ κόσμος την αποζητά, ιντερνετικά (και νομίζω ΚΑΙ "η Ντορεμί" θα είχε σχετικά μεγάλη απήχηση), οπότε, απ' τη στιγμή που υπάρχει ζήτηση σε κάτι, μάλλον θα υπάρχει και...έλλειψη του.

Στα...."γνωστά μέρη" πάντως δεν υπάρχει. Ε και δε νομίζω να "κυκλοφόρησε" τόσο μια σειρά, και να μη βρέθηκε ούτε ένας να τη γράψει και να την διαθέσει, αν αυτή παίχτηκε τα τελευταία 5 χρόνια (διότι η...ευρεία ευρυζωνικότητα, και οι λοιπές κομπιουτερο-τεχνολογικές "διευκολύνσεις", τόσα περίπου χρόνια έχουν εν Ελλάδι....).

Μιλάω ΠΑΝΤΑ για τις συγκεκριμένες σειρές, γιατί κατά τ' άλλα, όντως το να περιμένεις από την αρτηριοσκληρωτικογραφειοκρατικοστατετοιαμαςτική ΕΡΤ - και κατ' επέκταση τη Ραδιοτηλεόραση, να διαθέσει σειρές, ΕΙΝΑΙ ψυχοβγάλσιμο (άκου να θέλουν ένα μήνα για να διαθέσουν 4 επεισόδια...) (...αναρωτιέμαι πόσοι θα...ζήσουν για να προλάβουν παλιές σειρές που επιζητούν...σοβαρολογώ τώρα, σκεφτείτε ότι πολλοί νέοι, και κατέχοντες την...τεχνολογία, θέλουν να "δώσουν ζωή" σε παλαιότερούς τους συγγενείς, παίζοντάς τους αυτές τις σειρές....)

Οπότε ναι, στάνταρ ο ρυθμός χελώνας που ακολουθούν, δεν τους τιμά ιδιαίτερα...

Τί να πεις βέβαια, αν θέλουν να έχουν "να κόβουν εισιτήρια" στο μέλλον, δίνοντας στάγδην βραδέως τις σειρές, ε, έχει τη "λογική" του το πράγμα... (...μια απαίσια όμως λογική του μάρκετινγκ, διότι κάποια πράγματα δεν θα έπρεπε να πηγαίνουν με τη λογική των "δικαιωμάτων", αλλά με την λογική του ότι αποτελούν "εθνική κληρονομιά όλων".........Τεσπα.)

...Όσον πάντως αφορά τις όποιες επαναλήψεις, μην ξεχνάτε κάποιοι ότι τα ψηφιακά κανάλια που αναφέρθηκαν, και ίσως εννοείτε αυτά, ΔΕΝ τα έχουν όλοι, και ακόμα περισσότερο δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα της καταγραφής.

Κι ας μην επίσης ξεχνάμε ότι ο μέσος όρος του πληθυσμού δεν είναι η νεολαία, οπότε στην καλύτερη περίπτωση ο μέσος Έλληνας το μόνο που μπορεί να κάνει στην πράξη, είναι να έχει πάρει ένα dvd player, και με το ζόρι να έχει μάθει να βάζει ένα δισκάκι μέσα για να παίξει... (αυτό το λέω για την διάθεση των συγκεκριμένων σειρών από την Ρ/Τ...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
washcloud είπε:

Στα...."γνωστά μέρη" πάντως δεν υπάρχει. Ε και δε νομίζω να "κυκλοφόρησε" τόσο μια σειρά, και να μη βρέθηκε ούτε ένας να τη γράψει και να την διαθέσει, αν αυτή παίχτηκε τα τελευταία 5 χρόνια (διότι η...ευρεία ευρυζωνικότητα, και οι λοιπές κομπιουτερο-τεχνολογικές "διευκολύνσεις", τόσα περίπου χρόνια έχουν εν Ελλάδι....).



 


Οι σειρές που ψάχνουν πολλοί είτε προβλήθηκαν κατά κόρον σε επανάληψη την δεκαετία του 90 (πχ Καρατάσος, Πάρκιγκ, Βεντέτα, Τιμόθεος Κώστας κλτ), είτε προβλήθηκαν μία άντε το πολύ 2 φορές (πχ Αξιόπιστοι, Τρίτο χριστιανικό παρθεναγωγείο, Μυστικό του Ασπρου βράχου κλτ) είτε είχαν μια και
μοναδική προβολή (πχ καθημερινά, Λιονταράκια κλτ).


Όλο και κάποιοι θα τις έχουν στο αρχείο τους (τα κανάλια γνωρίζουν αυτά τα άτομα, γιατί έχουν προβληθεί από εκεί σπανιότητα αποσπάσματα σειρών) απλά αυτά τα άτομα είτε δεν θέλουν να τις ανεβάσουν στο internet, είτε και δεν γνωρίζουν πως να το κάνουν. βέβαια όσο περνάν τα χρόνια και κάποιοι εξ αυτών χάνονται, χάνεται και το σπάνιο αυτό υλικό (όπως πχ τα 15 τελευταία επεισόδια του Λούνα πάρκ που είχε η Ρένα Παγκράτη ουδείς γνωρίζει τι έχουν απογίνει)



Τα επεισόδια αυτά της τα είχε δώσει άγνωστος θαυμαστής της - προφανώς συλλέκτης του οποίου δεν είναι γνωστή η ταυτότητα (σε εμάς τουλάχιστον)
 
...ακριβώς αυτό λέω και 'γω : Δε νομίζω ότι το "κακό" της Ρ/Τ (και κατ' επέκταση γενικά της ΕΡΤ : προβολές, ανέβασμα στο διαδικτυακό αρχείο της) είναι ότι δεν προωθεί υλικό που δεν έχει καν επανα-προβληθεί ανά τις δεκαετίες......

Το "ουσιαστικό" κακό είναι να βγαίνει ένα επεισόδιο τη βδομάδα (όπως πολλοί ήδη τονίσατε), και να είναι και ακριβοπληρωμένο.

Από 'κει και πέρα, αν κάποιοι "έχουν τον τρόπο τους", κι έχουν κάνει τα κουμάντα τους επί VHS, και κυκλοφοράει κάποιο υλικό σε "περιορισμένο" κύκλωμα....τί να πω. Κακώς - κάκιστα.

Το να μην κυκλοφοράει ευρέως πχ "ο Καρατάσος", το θεωρώ ανοσιούργημα...

Τί κι αν το χαρήκαμε πολλάκις μέσα στα '90ies....TΩΡΑ τί γίνεται.

Όσο για το ότι ΣΤΑΝΤΑΡ θα υπάρχουν κασσέτες "απ' τα παλιά", είτε χαμένες σε μπαούλα, είτε σε μαγαζιά, είτε σε προσωπικά αρχεία, είτε-είτε-είτε (...και είτε διάθεση δεν υπάρχει, είτε επαφή με τεχνολογίες του σήμερα, για να προωθηθεί τέτοιο πιθανό υλικό), είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος κι εγώ........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Οι σειρές που ψάχνουν πολλοί είτε προβλήθηκαν κατά κόρον σε επανάληψη την δεκαετία του 90 (πχ Καρατάσος, Πάρκιγκ, Βεντέτα, Τιμόθεος Κώστας κλτ), είτε προβλήθηκαν μία άντε το πολύ 2 φορές (πχ Αξιόπιστοι, Τρίτο χριστιανικό παρθεναγωγείο, Μυστικό του Ασπρου βράχου κλτ) είτε είχαν μια και μοναδική προβολή (πχ καθημερινά, Λιονταράκια κλτ).
Ακριβως εκει ειναι ολο το θεμα. Οσοι αγαπουσαν απο παλια και ενδιαφεροντουσαν για τις παλιες σειρες ειχαν πολλες ευκαιριες να γραψουν σηριαλ οπως το Παρκινγκ, ο Καρατασος, η Ντο ρε μι, Γιαννης και Μαρια και αρκετες ακομα, σε μια απο τις πολλες επαναληψεις τους. Η ΕΡΤ ολη την δεκαετια του 90 τις ειχε "ξεσκισει". Αντιθετα καποια σηριαλ που ειχαν τεραστια επιτυχια δεν προβληθηκαν ποτέ σε επαναληψη (ή επαναληφθηκαν μονο μια φορα) και αυτο σε εποχες που ελαχιστοι Ελληνες ειχαν βιντεο. Δεν ειναι λογικο, λοιπον, να θελουμε να δουμε σε dvd αυτες τις σειρες που κανεις δεν εχει ξαναδει εδω και 25-30 χρονια?
 
Πίσω
Μπλουζα