DVDs Θεατρικών παραστάσεων της ΕΡΤ στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

nick είπε:
Το καλύτερο θα ήταν πάντως μαζί με τα θεατρικά να αρχίσουν να βάζουν και καμιά σειρά. Αλλά μάλλον δεν τους συμφέρει..... Τι να πω?
Συμφωνώ, να υπάρχουν δύο εκδόσεις της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ με DVD και να επιλέγει ο κόσμος (εγώ θα αγόραζα και τις δύο πάντως!) ;)

Το λέω και το ξαναλέω: παρά το γεγονός ότι έχουν χαθεί / σβηστεί / καταστραφεί σειρές και εκπομπές ανεκτίμητης πολιτιστικής αξίας από την ΕΡΤ, το Αρχείο που έχει στη διάθεσή της περιέχει ακόμα πολλά διαμάντια από το παρελθόν... Πότε θα τα δούμε επιτέλους??
 
bernard.c είπε:
Το λέω και το ξαναλέω: παρά το γεγονός ότι έχουν χαθεί / σβηστεί / καταστραφεί σειρές και εκπομπές ανεκτίμητης πολιτιστικής αξίας από την ΕΡΤ, το Αρχείο που έχει στη διάθεσή της περιέχει ακόμα πολλά διαμάντια από το παρελθόν... Πότε θα τα δούμε επιτέλους??
Το ίδιο αναρωτιέμαι και εγώ. Τόσο μπουμπούνες είναι πια ή το κάνουν επίτηδες για κάποιο λόγο?
 
"ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΛΟΝΕΛΛΟ" -1979

Πηγή: "Ραδιοτηλεόραση"
 
Καλησπέρα φίλοι μου,

Ήθελα τη βοήθειά σας στο ακόλουθο θέμα:

Προχτές (συγκεκριμένα την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου) η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ διέθεσε σε DVD το 68ο θεατρικό έργο από "Το Θέατρο της Δευτέρας" με τον τίτλο: "Πόθοι κάτω απ' τις λεύκες". Θυμήθηκα όμως ότι περίπου ένα χρόνο πριν (και συγκεκριμένα την Πέμπτη 13 Αυγούστου 2009), η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ είχε διαθέσει σε DVD τη θεατρική παράσταση με τον ίδιο ακριβώς τίτλο: "Πόθοι κάτω απ' τις λεύκες" (με το νούμερο 10 στην αρίθμηση).

Ξέρω ότι μια θεατρική παράσταση με τον τίτλο "Πόθοι κάτω απ' τις λεύκες" προβλήθηκε από την ΕΡΤ στις 21 Απριλίου 1980. Ξέρει κάποιος να επιβεβαιώσει ποιο από τα δύο DVDs της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ (δηλαδή το 10ο του 2009 ή το 68ο του 2010) περιέχει τη συγκεκριμένη παράσταση του 1980; Και επιπλέον, ποια είναι η χρονολογία της δεύτερης παράστασης; (αν πρόκειται για δύο διαφορετικές παραστάσεις και όχι για κάποιο λάθος του περιοδικού...)

Τα έχω και τα δύο DVDs, όχι όμως μαζί μου στο Λονδίνο, αλλά στην Αθήνα, οπότε δεν μπορώ να το επαληθεύσω μόνος μου. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 
Το 10ο είναι αυτό που προβλήθηκε στις 21 Απριλίου 1980. Αυτό που κυκλοφόρησε τώρα δεν το'χουμε ακόμη στην βάση κι επίσης γράφει σε παρένθεση κάτω απ'τον τίτλο "(Νεότερο Έκδοση-Έγχρωμη 1994)". Τώρα αυτό μας λέει πως πρωτοπροβλήθηκε το 1994; Οι παραστάσεις αρχίζουν σιγά σιγά και μαζεύονται μετά το 1992 και θα πρέπει να το κοιτάξουμε... Στις επαναλήψεις του "Σινέ+" θα ελέγξω ξανά τους ηθοποιούς να δω ήταν πράγματι απ'την 1η παράσταση του '80.
 
Mandrake είπε:
Το 10ο είναι αυτό που προβλήθηκε στις 21 Απριλίου 1980. Αυτό που κυκλοφόρησε τώρα δεν το'χουμε ακόμη στην βάση κι επίσης γράφει σε παρένθεση κάτω απ'τον τίτλο "(Νεότερο Έκδοση-Έγχρωμη 1994)". Τώρα αυτό μας λέει πως πρωτοπροβλήθηκε το 1994; Οι παραστάσεις αρχίζουν σιγά σιγά και μαζεύονται μετά το 1992 και θα πρέπει να το κοιτάξουμε... Στις επαναλήψεις του "Σινέ+" θα ελέγξω ξανά τους ηθοποιούς να δω ήταν πράγματι απ'την 1η παράσταση του '80.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου φίλε Mandrake :thanx2:
 
Μην τυχόν και δεν παρει κανεις την Δονα Ροζιτα αυτη την εβδομαδα!!!!
 
johnalepou είπε:
Μην τυχόν και δεν παρει κανεις την Δονα Ροζιτα αυτη την εβδομαδα!!!!
Ακριβώς! Πρόκεται για μία από τις 4 εμφανίσεις της Νόρας Βαλσάμη σε τηλεοπτική θεατρική παράσταση και η συγκεκριμένη είναι του 1985.

Η Δόνα Ροζίτα ήταν μια θεατρική παράσταση που περιμέναμε πώς και πώς από τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ τόσο καιρό!
 
bernard.c είπε:
Ακριβώς! Πρόκεται για μία από τις 4 εμφανίσεις της Νόρας Βαλσάμη σε τηλεοπτική θεατρική παράσταση
Πολύ σωστά...είναι η τέταρτη και τελευταία μάλιστα...μετά έχουμε μόνο μαγνητοσκοπημένες απο τον ΑΝΤ1
 
Αιτία: Ανανέωση της λίστας Θεατρικών παραστάσεων.83 Η ΓΗΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΗΝ 6/1/2011 ΤΟΥ ΝΟΕΛ ΚΑΟΥΑΡΝΤ

84 Ο ΔΕΙΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΟΛΜΗΡΟΣ ΤΗΝ 13/1/2011 ΤΩΝ ΡΟΤΖΕΡ ΜΑΚ ΝΤΟΥΓΚΑΛ ΚΑΙ ΤΕΝΤ ΑΛΑΝ

85 ΕΤΑΙΡΙΑ ΘΑΥΜΑΤΩΝ ΤΗΝ 20/1/5/2011 ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΨΑΘΑ

86 ΤΟ ΛΙΖΑΚΙ ΤΗΝ 27/1/2011 ΤΩΝ ΑΛΚΗ ΠΑΠΠΑ ΚΑΙ ΓΙΑΝΝΗ ΠΟΛΙΤΗ
 
Παρακαλείται ο κάτοχος του DVD Νο 75 ΘΕΛΩ ΔΙΑΖΥΓΙΟ να κοιτάξει τους τίτλους του θεατρικού και να μας πει τον σκηνοθέτη και τους ηθοποιούς που συμμετέχουν.

Αιτία είναι η σύγχυση στην οποία βρισκόμαστε σχετικά με το συγκεκριμένο θεατρικό.

Στη retrodb υπάρχει η καταχώρηση στη σελίδα ΘΕΛΩ ΔΙΑΖΥΓΙΟ με σκηνοθέτη τον Κ.Κατσαρόπουλο και μια πλειάδα ηθοποιών.

Σύμφωνα όμως με το φωτογραφικό αρχείο της ΕΡΤ οι ηθοποιοί δεν είναι αυτοί, και σύμφωνα με τον Αντώνη Σιμιτζή σκηνοθέτης είναι ο Γιάννης Μόρτζος.

Συνεπώς ζητούνται δυο πράγματα.

1. Ποιοί είναι οι πραγματικοί συντελεστές του ΘΕΛΩ ΔΙΑΖΥΓΙΟ

2. Ποιά παράσταση (μη καταχωρημένη στην retrodb) αφορά το cast με σκηνοθεσία Κατσαρόπουλου.

Για να δούμε, θα το βρούμε;
 
«Θέλω διαζύγιο» (Αντώνης Σημιτζής): Ηλιάνα Γαρδεράκη, Γιώργος Λέφας, Κώστας Κοντογιάννης, Δημήτρης Πετράτος (1989, θεατρική σκηνοθεσία Γιάννης Μόρτζος, τηλε-σκηνοθεσία Κώστας Ζωγόπουλος) DVD 75

;; «Θέλω διαζύγιο» (Αντώνης Σημιτζής): Νίκος Γεωργόπουλος, Θανάσης Θεολόγης, Έφη Καλογεροπούλου, Μαίρη Κιντώνη, Γεωργία Κορνελάτου, Γιώργος Κυριακίδης, Σπύρος Κωνσταντινίδης, Κώστας Παγώνης, Δημήτρης Παλαιοχωρίτης, Θωμάς Παλιούρας, Ηλιάνα Παναγιωτούνη, Τίνα Παπαστεργίου, Βάνα Πεφάνη, Τάσος Πολυχρονόπουλος, Αλέκα Τουμαζάτου, Ανδριανή Τουντοπούλου, Σπύρος Κουβαρδάς (1989, σκηνοθεσία Κώστας Κατσαρόπουλος) ;;

Κι εγω το εχω με ερωτηματικο κι αναρωτιομουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο mhmerotategiatipino.

Μας έλυσες έναν μεγάλο γρίφο, γιατί o Mandrake και εγώ, είχαμε ήδη εντοπίσει το πρόβλημα και περιμέναμε ακριβώς αυτήν την "πιστοποίηση".

Το κλειδί της ήταν η σκηνοθεσία. Με βεβαιότητα πια θα κάνω τη διόρθωση στη retrodb.

Όσο για την παράσταση σκηνοθεσίας Κατσαρόπουλου, ψάχνουμε μήπως πρόκειται για παράσταση (με άλλο τίτλο) του 1989, ή μήπως πρόκειται για κάποια παλαιότερη παράσταση 70ς ή αρχή 80ς. Πάντως οι συντελεστές δεν ταυτίζονται με άλλη καταχωρημένη θεατρική παράσταση.
 
Με πάσα επιφύλαξη γιατί και εμένα μου το μετέφεραν(δεν είδα κάποιο τρέιλερ) αυτήν την Πέμπτη κυκλοφορεί η παράσταση ''Πρόσωπο με Πρόσωπο'' με τη Τζένη Καρέζη και τον Κώστα Καζάκο!!!
 
dimitri10b είπε:
Με πάσα επιφύλαξη γιατί και εμένα μου το μετέφεραν(δεν είδα κάποιο τρέιλερ) αυτήν την Πέμπτη κυκλοφορεί η παράσταση ''Πρόσωπο με Πρόσωπο'' με τη Τζένη Καρέζη και τον Κώστα Καζάκο!!!
Ωωωωω μακάρι να συμβεί αυτό!!! Στο περιοδικό της προηγούμενης βδομάδας δε γράφει;;;
 
tony δεν παίρνω τη Ραδιοτηλεόραση, ούτε μαζεύω το ''Θέατρο της Δευτέρας'' και εγώ λόγω του συγκεκριμένου έργου θα το πάρω, οπότε δεν ξέρω αν είχε αναφερθεί κάτι...Αν κάποιος παίρνει το περιοδικό και γνωρίζει ας το σιγουρέψει για να ξέρουμε
 
Θα δοθει, ανακοινωθηκε...
 
Σπουδαίο νέο ότι θα δώσει η "Ραδιοτηλεόραση" την Πέμπτη το "Πρόσωπο με πρόσωπο", με Καρέζη και Καζάκο. Μιλάμε για εξαιρετική παράσταση!
 
πριν απο 3 χρονια το εθνος ειχε προσφερει ενα CD-ROM με την ιστορια της τηλεορασης με επιλογες ειδους,χρονολογιας και αλφαβητικα.τα θεατρικα ηταν περιπου 320 απο το 76 εως το 90.αλλα με μονο χρονολογια προβολης.τωρα [οχι ημερα]ειμαστε καπου στη μεση.-παροτι τον περασμενο σεπτεμβρη ελεγε καποιος αρμοδιος οτι το περιοδικο θα κλεισει[κι ευτυχως δεν εχει γινει αυτο ως τωρα]-δεν εχω χασει κανενα παροτι εχω δει ελαχιστα[αστα να υπαρχουν].-οτι πολλοι ειναι αναρμοδιοι και χωρις αρκετες γνωσεις ειναι δεδομενο. θα πω ενα απλο παραδειγμα.-οταν ντεμπουταρισε ο καπινο με την εθνικη βγαιναν οι φωστηρες και ελεγαν[αναμασαγαν] οτι ειναι ο νεωτερος στην ιστορια της εθνικης.[αντι του ορθου που ειναι ο κωστας γκικας που ηταν νεωτερος και πρωτοπαιξε τον μακρυνο μαρτη του 1930]
 
Οι θεατρικές παραστάσεις που δίνονται κάθε εβδομάδα με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ από το Θέατρο της Δευτέρας (ως επί το πλείστον) είναι πραγματικά διαμάντια!

Το "Πρόσωπο με πρόσωπο" (με πρώτη προβολή στις 24 Οκτωβρίου 1988) είναι η 148η παράσταση που δίνεται από το περιοδικό. Ελπίζω και εύχομαι η "συλλογή" μας των θεατρικών αυτών παραστάσεων να ολοκληρωθεί! Στο σύνολο πρέπει να είναι περισσότερες από 400 θεατρικές παραστάσεις, επομένως υπάρχουν ακόμα περισσότερες από 250 για να κυκλοφορήσουν (περίπου 5 χρόνια ακόμα...) :)

peterpapas είπε:
πριν απο 3 χρονια το εθνος ειχε προσφερει ενα CD-ROM με την ιστορια της τηλεορασης με επιλογες ειδους,χρονολογιας και αλφαβητικα.τα θεατρικα ηταν περιπου 320 απο το 76 εως το 90.αλλα με μονο χρονολογια προβολης.[οχι ημερα]
Περισσότερα από 330 είναι τα θεατρικά έργα από το 1976 έως το 1987 - έως το 1990 είναι πολλά περισσότερα. Με την συνεχώς ανανεούμενη με νέες πληροφορίες και περιεχόμενο RetroDB, εσύ ανατρέχεις σε "στατικές" (ηλεκτρονικές) εκδόσεις; :)
 
Πίσω
Μπλουζα