DVDs Θεατρικών παραστάσεων της ΕΡΤ στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

-ο δισκος δεν εγραφε για μετα το 1990.αλλα και παλι δεν νομιζω να βαλουν τα πιο καινουργια.οσο για την ιστοσελιδα ,θελει καποιος πολλους μηνες για να διαβασει ολα τα γραφομενα,και αλλους τασους αφου ανανεωνεται.παντως και οι ηλεκτρονικες εκδοσεις ειναι ενα ζωντανο κειμηλιο.
 
Σήμερα λόγω του dvd ''Πρόσωπο με Πρόσωπο'' αγόρασα μετά από πολύ-πολύ καιρό Ραδιοτηλεόραση...Είμαι εντυπωσιασμένος από τις αλλαγές στο περιοδικό!!!Καμία σχέση με το πως το θυμάμαι εγώ, το βρίσκω πολύ βελτιωμένο όπως επίσης και την αισθητική των εξωφύλλων των dvd!!!
 
Λοιποοοοον.........Πηρα σημερα τη Ραδιοτηλεοραση. Ειχε το ντουβουντου Κουραμπιεδες. Ποιος ειναι πολυ δυνατος στο Θεατρο της Δευτερας; Το dvd γραφει οπισθεν 26/12/1977 ως ημερομηνια προβολής. Εγω στη λιστα μου (που στηριζεται εστω και εκ του προχειρου στο περιοδικο Επικαιρα) εχω γραψει στις 26/12/1977 προβληθηκε το εργο "Ο επισκεπτης που δεν κτυπησε το κουδουνι". Λεω ΟΚ ισως πρβληθηκε κατι αλλο. Στο τελος του εργου Οι κουραμπιεδες ομως γραφει κοπυραιτ 1983!!! Και οντως 26/12/1983 ειχαμε Δευτερα, ομως τοτε προβληθηκε (ΜΑΛΛΟΝ) Ο Ρομπεν των συνοικιων. Εγω τι κανω τωρα; :(
 
mhmerotategiatipino είπε:
Λοιποοοοον.........Πηρα σημερα τη Ραδιοτηλεοραση. Ειχε το ντουβουντου Κουραμπιεδες. Ποιος ειναι πολυ δυνατος στο Θεατρο της Δευτερας; Το dvd γραφει οπισθεν 26/12/1977 ως ημερομηνια προβολής. Εγω στη λιστα μου (που στηριζεται εστω και εκ του προχειρου στο περιοδικο Επικαιρα) εχω γραψει στις 26/12/1977 προβληθηκε το εργο "Ο επισκεπτης που δεν κτυπησε το κουδουνι". Λεω ΟΚ ισως πρβληθηκε κατι αλλο. Στο τελος του εργου Οι κουραμπιεδες ομως γραφει κοπυραιτ 1983!!! Και οντως 26/12/1983 ειχαμε Δευτερα, ομως τοτε προβληθηκε (ΜΑΛΛΟΝ) Ο Ρομπεν των συνοικιων. Εγω τι κανω τωρα; :(
Φίλε mhmerotategiatipino, σου προτείνω να κάνεις τα ακόλουθα:

1) Δυστυχώς, να μην εμπιστεύεσαι (πάντα) τις πληροφορίες που αναγράφονται πάνω στα (κατά το περιεχόμενο πολύ καλά) DVDs της Ραδιοτηλεόρασης, διότι (όπως και αυτή την εβδομάδα), περιέχουν λάθη... Η ημερομηνία που αναφέρει το DVD, 26/12/1977, είναι πέρα για πέρα λανθασμένη - επιβεβαιώνω ότι εκείνη την ημέρα προβλήθηκε το θεατρικό έργο "Ο επισκέπτης που δεν κτύπησε το κουδούνι" (το οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχει ακόμα διατεθεί με το περιοδικό και το οποίο είναι ασπρόμαυρο). Η σωστή ημερομηνία του θεατρικού "Κουραμπιέδες" δεν είναι ούτε 26/12/1983 (όπως σωστά αναγράφεις, εκείνη την ημέρα προβλήθηκε "Ο Ρομπέν των συνοικιών"), αλλά η 12/12/1983!

Και για του λόγου το αληθές:

attachment.php


2) Να εμπιστεύεσαι την μεγάλη πηγή πληροφοριών RetroDB. Αν δεις το λήμμα για το συγκεκριμένο θεατρικό έχει την σωστή ημερομηνία:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%9A%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%AD%CE%B4%CE%B5%CF%82

Αυτό συμβαίνει, διότι όλοι όσοι ασχολούνται με την καταχώρηση των πληροφοριών στη RetroDB κάνουν πολύ προσεκτική δουλειά, διασταυρώνοντας στοιχεία, πληροροφορίες και πηγές ("αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει"!!) :) Είναι πράγματι αλήθεια όμως. Ο πλούτος των πληροφοριών στην RetroDB είναι τεράστιος.
 
Παλι λαθη εχει το dvd. Στην παρασταση Το ζαμπελακι της προηγουμενης εβδομαδας αναγραφει ως ημερομηνια 15/3/1982. Γκαραντι ομως απο τη λιστα μου προβληθηκε στις 23/4/1979, αλλωστε στις 15/3/1982 επαιξε το Διπλο παιχνιδι, που το μοιρασε η Ραδιοτηλεοραση παλαιοτερα!!!!!!
 
Σημερα με πληροφορησαν απο την " Ραδιοτηλεοραση " οτι η προσφορα των DVD με το " Θεατρο της Δευτερας " ηταν και η τελευταια ( Νο 200 ) . Εαν παρατηρησετε στο φυλλο της παρουσιασης του εργου δεν υπαρχει κατω αριστερα καμια αναφορα για το επομενο θεατρικο , ουτε και στην 2η σελιδα . Επισης , δεν γνωριζουν ακομα ποια θα ειναι η επομενη προσφορα ( και αν θα υπαρξει ) του περιοδικου . Κριμα !!
 
MrRetromemories είπε:
Σημερα με πληροφορησαν απο την " Ραδιοτηλεοραση " οτι η προσφορα των DVD με το " Θεατρο της Δευτερας " ηταν και η τελευταια ( Νο 200 ) . Εαν παρατηρησετε στο φυλλο της παρουσιασης του εργου δεν υπαρχει κατω αριστερα καμια αναφορα για το επομενο θεατρικο , ουτε και στην 2η σελιδα . Επισης , δεν γνωριζουν ακομα ποια θα ειναι η επομενη προσφορα ( και αν θα υπαρξει ) του περιοδικου . Κριμα !!
Πράγματι πολύ κρίμα. Υπάρχουν (τουλάχιστον) άλλα 200 θεατρικά στο Αρχείο της ΕΡΤ που θα μπορούσαν να διατεθούν μέσω του περιοδικού. Ας ελπίσουμε ότι η απόφαση αυτή για την διακοπή της διανομής των παραστάσεων μέσω του περιοδικού θα είναι προσωρινή... (εκτός και η ΕΡΤ κάνει την έκπληξη και αρχίσει να διανείμει πραγματικά ρετρό τηλεοπτικές σειρές - και μετά ξύπνησα... :) )
 
bernard.c είπε:
(εκτός και η ΕΡΤ κάνει την έκπληξη και αρχίσει να διανείμει πραγματικά ρετρό τηλεοπτικές σειρές - και μετά ξύπνησα... :) )
Λές Bernard να συμβεί το θαύμα και να αρχίσουν να βάζουν εκπλήξεις; Αλλα ακόμα και τα θεατρικά να συνεχίσουν νομίζω πάλι κέρδος θα έχουμε.... Ας το ελπίσουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nick είπε:
Λές Bernard να συμβεί το θαύμα και να αρχίσουν να βάζουν εκπλήξεις;
Χαχα, λες; :)

nick είπε:
Αλλα και ακόμα και τα θεατρικά να συνεχίσουν νομίζω πάλι κέρδος θα έχουμε.... Ας το ελπίσουμε...
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι κρίμα αυτή η προσφορά να σταματάει έτσι απότομα πριν ολοκληρωθεί. Είναι τόσα πολλά σημαντικά έργα που δεν είδαμε ακόμα, σπουδαίων συγγραφέων (Ελλήνων και ξένων), με σπουδαίους πρωταγωνιστές...
 
Ωχ Παναΐα μου, μαυρα τα μαντατα για τη Σερενατα, ευτυχως που δεν αγορασα τη βιβλιοθηκη που ειχα βαλει στο ματι, υπολογιζοντας κενο χωρο για τα επομενα ντιβιντι του περιοδικου. Και γιατι να σταμταησουν στα 200 κι οχι στα 100 ας πουμε; Η στα 300; Δε θα το αντεξω.......Αντε τωρα να ψαχνουμε στα παρανομα για επεισοδια που εδειξε η τηλεοραση και δε μοιρασε το περιοδικο. Αμαν......
 
Παντως το περιοδικο το τελευταιο διαστημα ειχε μειωσει σε μεγαλο βαθμο την παραγωγη εντυπων και στους πρακτορες διενυμε λιγα τευχη προς διασπορα σε περιπτερα , ψιλικατζιδικα κτλ . Σε πολλα σημεια ειχε παρατηρηθει ελλειψη του περιοδικου στα περιπτερα απο την πρωτη ημερα κυκλοφοριας του νεου τευχους . Το ειχα αναφερει ως παρατηρηση στην διευθυνση της " Ραδιοτηλεορασης " και μου ειπαν οτι πλεον τα εντυπα εχουν περιοριστει σε μεγαλο βαθμο . Υποθετω οτι οι πωλησεις ειχαν πεσει κατακορυφα και ειχαν μεγαλη ζημια . Ας ελπισουμε οτι θα επανελθουν τα Θεατρικα διοτι ειναι κριμα να μην τα μοιρασουν ολα . Αφου το ξεκινησαν πρεπει να το τελειωσουν . Ας το κανουν με συνδρομη .
 
Τώρα που ολοκληρώθηκε η κυκλοφορία των θεατρικών, γνωρίζετε αν τελικά διατέθηκε το έργο "Η κρουαζιέρα" (ή κάπως έτσι) με το Βασίλη Τσιβιλίκα; Ήταν ένα πολύ παράξενο έργο το οποίο είχα δει πολύ μικρός και με είχε συνεπάρει (και λίγο τρομάξει).
 
drspiros είπε:
Τώρα που ολοκληρώθηκε η κυκλοφορία των θεατρικών, γνωρίζετε αν τελικά διατέθηκε το έργο "Η κρουαζιέρα" (ή κάπως έτσι) με το Βασίλη Τσιβιλίκα; Ήταν ένα πολύ παράξενο έργο το οποίο είχα δει πολύ μικρός και με είχε συνεπάρει (και λίγο τρομάξει).
Δυστυχώς απο οτι γνωρίζω Σπύρο το θεατρικό αυτό δεν διατέθηκε απο την Ραδιοτηλεόραση. Ήταν του 1976 και προβλήθηκε σε επανάληψη το 1982. Πιθανόν σώζεται στο αρχείο της ΕΡΤ. Ελπίζω η Ραδιοτηλεόραση να συνεχίσει κάποια στιγμή την προσπάθεια για τα θεατρικά και όχι μόνο....
 
Απο ο,τι καταλαβαινω, η "Κρουαζιερα" μαλλον θα ειχε μυστηριο, πραγμα πολυ ενδιαφερον για εμενα! ;)

Ακομα κι αν δεν διατεθει απο το περιοδικο, παντα υπαρχει η ελπιδα να ανεβει στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ.
 
nick είπε:
Δυστυχώς απο οτι γνωρίζω Σπύρο το θεατρικό αυτό δεν διατέθηκε απο την Ραδιοτηλεόραση. Ήταν του 1976 και προβλήθηκε σε επανάληψη το 1982. Πιθανόν σώζεται στο αρχείο της ΕΡΤ. Ελπίζω η Ραδιοτηλεόραση να συνεχίσει κάποια στιγμή την προσπάθεια για τα θεατρικά και όχι μόνο....
Άρα το είδα σε ηλικία 3 ή 9 ετών! Μάλλον το δεύτερο... Ήταν όντως ένα μυστήριο έργο, ο Τσιβιλίκας - θυμάμαι αμυδρά - έπαιζε μόνος του και έκανε τον καπετάνιο σε ένα πλοίο που είχε βουλιάξει και βρισκόταν στο βυθό της θάλασσας, αλλά αυτό αποκαλυπτόταν προς το τέλος του έργου. Βέβαια, έχοντας περάσει 30 χρόνια από τότε, μπορεί και να μην ισχύουν αυτά που θυμάμαι.
 
Έχω δύο ερωτήσεις αγαπημένοι συμφορουμίτες...Τα dvd που δίνονται τώρα από το περιοδικό (και μάλιστα με τη τιμή των 1,50!!!) είναι καινούργια ή έχουν ήδη δοθεί; Επίσης, όσοι είσαστε πιστοί στην αγορά των ραδιοφωνικών παραστάσεων μήπως μπορείτε να με πληροφορήσετε αν έχει δοθεί ποτέ η "Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ" του Άγγελου Τερζάκη; Τέλος, να πω πως η νέα της εμφάνιση μου αρέσει πολύ..Νομίζω ότι ήταν καιρός να εκσυγχρονιστεί..
 
Κάθε βδομάδα κυκλοφορεί και μια καινούργια θεατρική παράσταση. Δεν είναι επανακυκλοφορίες! Δεν τα έχω καταχωρήσει όλα αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν έχει δοθεί τέτοια θεατρική παράσταση. Είσαι σίγουρος ότι έχει προβληθεί από την τηλεοπτική σειρά "Το Θέατρο Της Δευτέρας" ('76-'94) (ή ότι έχει προβληθεί στην τηλεόραση γενικότερα; ); Γιατί κυρίως απ' αυτή την σειρά είναι οι θεατρικές παραστάσεις που έχουν δοθεί απ' την "Ραδιοτηλεόραση"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα