DVDs των ταινιών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλέραμα

Πιθανόν γιατί έχουν ελαττωματικό υλικό ή έχουν θέμα με δικαιώματα και κάνουν τις απαραίτητες κινήσεις για να δουν που θα καταλήξουν. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι έχουν σίγουρα πάνω από δύο ταινίες που "παίζουν" για κυκλοφορία, για να τίθεται θέμα επιλογής! Δεν έχει ανακοινωθεί πουθενά, πάντως, οποιαδήποτε άλλη. Σε διαφήμιση, την περασμένη εβδομάδας, της εφημερίδας "Το Θέμα", αναφέρονται οι πρώτες 8 και αναγράφεται απλά ότι θα κυκλοφορήσουν κι άλλες. Υπομονή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως για το αν μείνουν κάποιες απ' έξω 2 είναι οι πιθανοί λόγοι.


1. Δεν ενδιαφέρεται το περιοδικό να τις πάρει και συνεπώς δεν πληρώνει!



2. Δεν τις δίνει η Φίνος Φιλμ λόγω δικαιωμάτων ίσως ή για λόγους που οι ίδιοι ξέρουν...



Αν τελικά δεν βγούνε κάποιες και τις θέλει κάποιος και τις υπόλοιπες ας επικοινωνήσει μαζί μου να του τις δώσω. Τις έχω όλες εκτός των 2 "χαμένων". Έστω κι έτσι από το τίποτα...



 
Θέμα δικαιωμάτων υπάρχει κυρίως με το "Αγάπη μου Ουά-Ουά", που στηρίζεται σε γαλλικό θεατρικό έργο και μάλλον δεν συμφέρει τη Φίνος Φιλμ η ανανέωση των δικαιωμάτων. Οι ταινίες "Η βίλα με τα νούφαρα" και "Παπούτσι από τον τόπο σου" θεωρούνται εδώ και χρόνια χαμένες. Η "Μαρίνα" αποκατάστάθηκε πριν από μερικά χρόνια από την Ταινιοθήκη της Ελλάδας, αλλά παραμένει άπαιχτο στην τηλεόραση. Το "Πρόσωπα λησμονημένα" και το "Ο δρόμος με τις ακακίες" εγώ τουλάχιστον δεν τα έχω δει ποτέ και δεν θυμάμαι να έχουν μεταδοθεί από την τηλεόραση. Τα "Τελευταία αποστολή" και "Γυμνοί στο χιόνι" πιθανότατα δεν ανήκουν πλέον στη Φίνος. Το "Aliki My Love" δεν δίνεται λόγω επιθυμίας του Φίνου να ξεχαστεί η ταινία. Όσο για τις υπόλοιπες ταινίες ("Νεκρή πολιτεία", "Ο γρουσούζης", "Οι ουρανοί είναι δικοί μας", "Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας", "Οι αμαρτωλοί", "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" και "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές") είναι "καθαρές" παραγωγές της Φίνος Φιλμ, όπως έχει επανειλημμένα τονίσει ο φίλος tonytony, διαθέτουν μεγάλα πρωταγωνιστικά ονόματα (Παπά, Λάσκαρη, Φέρτης, Κωνσταντάρας, Μακρής, Βαλάκου, Κατράκης, Αλεξανδράκης, Αντωνόπουλος, Μαυροπούλου, Λιβανού, Φωτόπουλος, Τζόγιας, Φούντας, Αλ. Κατσέλη, Βασιλειάδου, Εξαρχάκος), δεν έχουν τεχνικά προβλήματα (είχαν κυκλοφορήσει σε βίντεο πριν από 25 περίπου χρόνια και τις δεκαετίες ' 80 και '90 είχαν μεταδοθεί αρκετές φορές από την τηλεόραση) και είναι πραγματικά ΚΡΙΜΑ να μη δοθούν!
 
παιδια το σημερινο τευχος δεν κυκλοφορει με ταινιες της φινος οπου εψαξα δεν το βρηκα γνωριζει κανεις κατι?
 
Το πήρα κανονικά! Έχει τη "Χαμένη ευτυχία".
 
ευχαριστω πολυ βγαινω εξω να το ξαναψαξω.
 
Αγαπήτε tonytony το περιοδικο δεν κυκλοφορεί μονο με την ταινία '' Χαμένη ευτυχία '' αλλα και με την πολυ ωραια ταινία '' Ο Θησαυρος του μακαρίτη ''
 
Ναι kossyfa το ξέρω απλά δεν την ανέφερα επειδή κυκλοφορεί για 2η φορά ενώ η άλλη κυκλοφορεί για 1η.
 
Μηπως εχουμε λιστα για τη 2η σειρα ταινιων παντογνωστη τονυ μου; :)
 
Μπαααα το κρατάνε "επτασφράγιστο μυστικό"!!!
 
ΑΛΙΜΟΝΟ!!!ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
 
Όταν λέει "2η σειρά ταινιών" ο Παναγιώτης εννοεί αυτές που βγαίνουν παράλληλα με τις "Άπαιχτες", φαντάζομαι. Δυστυχώς τα στοιχεία τα έχω στο άλλο σπίτι και όχι μαζί μου...
 
Οχι οχι εννοω το Απαιχτες-Αγαπημενες round two. Δηλαδη τονυ δεν βγαλανε λιστα; Ειδα κασετινα ομως, δεν ξεκινανε με αυτο το τευχος; :( μπερδευτηκα.....
 
Πράγματι μπερδεύτηκες. Να στο ξεκαθαρίσω λοιπόν. Μια κασετίνα με "άπαιχτες" έχει ανακοινωθεί και μένουν ακόμα να κυκλοφορήσει στις 16/06 "Ο Μικρός Δραπέτης" και στις 23/06 "Οι Παράνομοι" και μας "χρωστάνε" άλλες 2 ταινίες τις οποίες δεν έχουν αποκαλύψει ακόμα ώστε να συμπληρωθεί η 10πλή κασετίνα. Από κει και πέρα το άγνωστο!...
 
Και από εκεί και πέρα -αν δοθούν οι 2 ταινίες έκπληξη- μένουν 15 σύμφωνα με τον καταλογό σου (το "ναι μεν αλλά" γιατί δεν περιλαμβάνετε ;) . Αφαιρούνται οι 2 χαμένες (νούφαρα- παπούτσι) και μένουν 13 . Θα της βάλουν άραγε ή παίζει θεμα με τα δικαιώματα ; Και μακάρι να είναι στις 2 που υπολοίπονται , οι "Γυμνοί στο χιόνι"
 
Το "Ναι μεν αλλά" δεν το περιλαμβάνω γιατί έχει ήδη κυκλοφορήσει σε dvd παλιότερα από την ARTFREE.Το ίδιο και η "Ηλέκτρα".


 
Η Art free εχει βγαλει και τις άλλες του Τάσιου (Βαπορακια, προστάτες, στιγμα ...);
 
Σε ποιο βαθμό θεωρούνται "ταινίες της Φίνος Φιλμ" οι "Μέρες του '36" του Αγγελόπουλου και "Το ποτάμι" του Κούνδουρου; Επίσης, να προσθέσω ότι η ταινία του Τάκη Κανελλόπουλου "Η τελευταία άνοιξη", που μνημονεύτηκε εδώ, δεν κυκλοφόρησε ποτέ στις κινηματογραφικές αίθουσες ούτε μεταδόθηκε ποτέ από την τηλεόραση.
 
spyrosd είπε:
Η Art free εχει βγαλει και τις άλλες του Τάσιου (Βαπορακια, προστάτες, στιγμα ...);
Ναι. Κυκλοφόρησε τις ταινίες:

Ναι μεν αλλά

Νοκ άουτ

Οι προστάτες

Παραγγελιά

Τα βαποράκια

Το βαρύ πεπόνι

Το στίγμα

Επίσης οι ίδιες ταινίες κυκλοφόρησαν και από την Odeon σε DVD.

Επίσης η Audio Visual είχε βγάλει σε DVD την ταινία του Τάσιου "Οι αντίζηλοι".
 
Πίσω
Μπλουζα