DVDs των ταινιών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλέραμα

Μια απορία τώρα. Ο τηλεθεατής έδωσε 150 και 25 που απέμεναν σύμφωνα με τον Tony = 175. Σύμφωνα με διάφορα sites οι ταινίες είναι πάνω απο 180. Άρα μένουν κι άλλες ταινίες εκτός απο αυτές που έχει γράψει ο Tony;;; Θα ήθελα μια απάντηση.Ευχαριστώ
 
Σύμφωνα με τα αρχεία μου ΟΛΕΣ οι ταινίες της FINOS FILMS είναι 192 (δικές της παραγωγές και συμπαραγωγές).

ΔΕΝ έχουν δοθεί ακόμη οι ακόλουθες ταινίες παραγωγής ή συμπαραγωγής FINOS FILMS:

1) Το τραγούδι του χωρισμού (Φίνος Φιλοποίμην) (Σκούρας Φιλμ/Ελλ. Κινημ. Στούντιο) 1939

2) Η βίλλα με τα νούφαρα (Ιωαννόπουλος Δημήτρης) (Φίνος Φιλμ / Χατζηνάκος Ν.) 1945

3) Παπούτσι από τον τόπο σου (Σακελλάριος Αλέκος) (Φίνος Φιλμ) 1946

4) Πρόσωπα λησμονημένα (Τζαβέλλας Γιώργος) (Φίνος Φιλμ/Ωρίων Α.Ε.) 1947

5) Μαρίνα (Σακελλάριος Αλέκος) (Φίνος Φιλμ) 1947

6) Τελευταία αποστολή (Τσιφόρος Νίκος) (Φίνος Φιλμ) 1947

7) Νεκρή πολιτεία (Ηλιάδης Φρίξος) (Φίνος Φίλμς) 1951

8] Ο γρουσούζης (Τζαβέλλας Γιώργος) (Φίνος Φιλμ) 1952

9) Οι ουρανοί είναι δικοί μας / Το σπουργιτάκι (Δημόπουλος Ντίνος) (Φίνος Φίλμς) 1953

10) Ο δρόμος με τις ακακίες (Ιωαννόπουλος Δημήτρης) (Φίνος Φιλμς) 1954

11) Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας (Δημόπουλος Ντίνος) (Φίνος Φιλμς / Δρίτσας Α.) 1955

12) Οι παράνομοι (Κούνδουρος Νίκος) (Φίνος Φίλμς / Κούνδουρος Νίκος) 1959

13) Το ποτάμι (Κούνδουρος Νίκος) (Φίνος Φίλμ / NICK & WILSON PRODUCTIONS) 1958

14) Αλίκη (Aliki my love) (Mate Rudolph) (Φίνος Φιλμς) 1962

15) Παράνομοι πόθοι (Τάσιος Παύλος) (Φίνος Φιλμς) 1966

16) Χαμένη ευτυχία (Τάσιος Παύλος) (Φίνος Φιλμς / Τάσιος Π.) 1966

17) Ο μικρός δραπέτης (Τσιώλης Σταύρος) (Φίνος Φιλμς) 1969

18] Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο (Δαλιανίδης Γιάννης) (Φίνος Φιλμς) 1970

19) Οι αμαρτωλοί (Δαλιανίδης Γιάννης) (Φίνος Φιλμς) 1971

20) Εσχάτη προδοσία (Γλυκοφρύδης Πάνος) (Φίνος Φιλμς) 1971

21) Η τελευταία άνοιξη (Κανελλόπουλος Τάκης) (Φίνος Φιλμς / Κανελλόπουλος Τάκης) 1972

22) Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές (Βουγιουκλάκης Τάκης) (Φίνος Φιλμς) 1973

23) Αγάπη μου ουα ουα (Δαλιανίδης Γιάννης) (Φίνος Φιλμς) 1974

Από αυτές αν αφαιρέσουμε αυτές που πρόκειται να δοθούν από το Τηλέραμα, τότε μένουν ακόμα μπόλικες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα η αλήθεια είναι...Από τις 23 που αναφέρεις παραπάνω οι 1 , 2 , 3 , 5 , 6 , 10 , 13 χλωμό εως αδύνατο να δοθούν...Για την 21 "Η τελευταία άνοιξη" δεν είχα ιδέα πως είναι συμπαραγωγή...


Επίσης να πω πως έχω δει αφίσα με την ξένη έγχρωμη ταινία της Έλλης Λαμπέτη και σπανιότατη επίσης , το "Μια μέρα ο πατέρας μου" , στην οποία αφίσα υπάρχει το λογότυπο της Φίνος Φιλμ!!! Τρέχα γύρευε δηλαδή...



 
Εγώ πάντως από όλες τις ταινίες που απομένουν μια θα ήθελα να δωθεί οπωσδήποτε αν και την είδα στο youtube. Ο "γρουσούζης"
 
Σύμφωνα με το site http://www.tainiothiki.gr η ταινία "Μια μέρα ο πατέρας μου" είναι παραγωγή Άρτεμις Φιλμ

Η ταινία "Οι ουρανοί είναι δικοί μας" είναι κωμωδία??? Την έχει δεί κανείς?? Τι υπόθεση έχει??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το ηλεκτρονικό αρχείο που κρατάω σε excel, από το βιβλίο του Ντίνου Δημόπουλου, του Μάρκου Ζέρβα, από το λεύκωμα του Τριανταφυλλίδη για την FINOS FILMS, καθώς και από άλλα βιβλία, βγάζω σαν αποτέλεσμα ότι οι ταινίες που ήταν παραγωγή ή συμπαραγωγή της FINOS FILMS, είναι σύνολικά εκατόν ενενήντα δύο (192).

Από αυτές, οι ακόλουθες είναι συμπαραγωγές:

Πέντε με τον Θανάση Βέγγο:

Δόκτωρ Ζιβέγγος 1968,

Ένα ασύλληπτο κορόϊδο 1969,

Θ-Β φαλακρός πράκτωρ επιχείρησις γης μαδιάμ 1969,

Ποιος Θανάσης 1969,

Ο Θανάσης στη χώρα της σφαλιάρας 1976

Μία με την Σκούρας Φίλμ:

Το τραγούδι του χωρισμού 1939

Μία με τον Καβουκίδη:

Η φωνή της καρδιάς 1943

Μία με τον Χατζηνάκο:

Η βίλλα με τα νούφαρα 1945

Μία με την ΩΡΙΩΝ ΑΕ:

Πρόσωπα λησμονησμένα 1946

Μία με την Ένωση Συνεργαζομένων Καλλιτεχνών:

Οι Γερμανοί ξανάρχονται 1948

Μία με τον Α. Δρίτσα:

Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας 1955

Δύο με τον Νίκο Κούνδουρο:

Οι παράνομοι 1958

Τα τραγούδια της φωτιάς 1975

Τέσσερεις με τον Κλέαρχο Κονιτσιώτη:

Αστέρω 1959

Είμαι αθώος 1960

Ζητείται ψεύτης 1961

Ο απίθανος 1970

Μία με την Justin Nick & Wilson Chelly Productions:

Το ποτάμι 1958

Έξι με την Θ. Δαμασκηνός - Β. Μιχαηλίδης Α.Ε.:

Τα κίτρινα γάντια 1960

Η Αλίκη στο ναυτικό 1961

Χαμένα όνειρα 1961

Τέντυ μπόυ αγάπη μου 1965

Υπάρχει και φιλότιμο 1965

Το χώμα βάφτηκε κόκκινο 1965

Μία με τον Τατασόπουλο και τον Μανέλλη:

Δουλειές του ποδαριού 1962

Μία με την Τζένη Φιλμ (Τζένη Καρέζη):

Η νύφη το'σκασε 1962

Μία με τον Παύλο Τάσιο:

Χαμένη ευτυχία 1966

Μία με τον Γεράσιμο Κανδύλη:

Ο Αστραπόγιαννος 1970

Μία με την Γενική Κινηματογραφικών Επιχειρήσεων & τον James Paris:

Παπαφλέσσας 1971

Μία με τον Τάκη Κανελλόπουλο:

Η τελευταία άνοιξη 1972

Σύνολο: 29 ταινίες.

Σημείωση: To "Aliki my love" ήταν παραγωγή μόνο της FINOS.
 
πιστευω πως οι ταινιες που θα δωσουν ειναι οι εξης


1.οι γενναιοι πεθαινουν δυο φορες



2.οι αμαρτωλοι



3.ο γρουσουζης



4.αυτοι που μιλησαν με το θανατο



5.προσωπα λησμονημενα



6.νεκρη πολιτεια



7.ο αγαπητικος της βοσκοπουλας



8.ο δρομος με τις ακακιες



9.οι ουρανοι ειναι δικοι μας



10. αγαπη μου ουα ουα



η τελευταια με μεγαλη επιφυλαξη



εγω με αυτες θα ημουν ευχαριστιμενος ,για τις υπολοιπες χλωμο το βλεπω



αντε γραψτε ολοι ,αυτες που νομιζετε οτι θα δωσουν , το λεω μηπως τις δουν και τις θυμηθουν......



το τελευταιο να θεωρηθει για αστειο......................



 
ΑΣΧΕΤΟ!!! ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΑΙΖΕΙ Ο ΒΕΓΓΟΣ "ΤΟ ΤΥΧΕΡΟ ΠΑΝΤΑΛΟΝΙ", "ΟΙ ΚΑΥΓΑΤΖΗΔΕΣ", "ΔΟΥΛΕΨΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΤΕ 'Η ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ" ΚΑΙ "ΤΟ ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑΚΙ" ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΠΟΤΕ ΣΕ DVD??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν γραφουμε με κεφαλαια.
 
Οκ. Τώρα που έγραψα με μικρά θα απαντήσετε??χαχα
 
Οι συμπαραγωγές με τους Δαμασκκηνο-Μιχαηλιδη είναι 7. Είναι και το Ραντεβού στον αέρα.

Ο απίθανος είναι παραγωγή του Κονιτσιώτη μόνο. Η Φίνος Φιλμ έχει ή είχε την εκμετάλλευση της ταινίας.

PDVD_009.jpg

PDVD_005.jpg
 
johnnie24 είπε:
Η ταινία "Οι ουρανοί είναι δικοί μας" είναι κωμωδία??? Την έχει δεί κανείς?? Τι υπόθεση έχει??
Το έχω δει εγώ . Δε θυμάμαι να είναι κωμωδία . Στο λευκωμα/βιογραφία του Αλέκου λέει:

"Από τις ωραιότερες ταινίες του μεγάλου μας ηθοποιού, που εκφράζει κυρίως τα χρόνια της αθωώτητας. Πρόκειται για αισθηματική κομεντί, όπου μια μικρή αλήτισσα καταφεύγει μετά από μια κλοπή στο σπίτι ενός απότακτου αεροπόρου, όπου και ερωτεύονται."
 
Σε ευχαριστώ Μαρία για τις πληροφορίες
 
Καλησπέρα. 1ο Το "οι ουρανοί είναι δικοί μας" είναι κατοχικο δράμα.

2ο Το "τυχερό πανταλόνι" είχε κυκλοφορήσει σε dvd προ τριετίας με την "Βραδυνή"

3ο Όσο αφορά τις ταινίες της finos film στο "Τηλέραμα", η θήκη που δώσανε για τις άπαιχτες , χωράει 10 dvd. Άρα υπάρχει ακόμα ελπίδα.
 
Σε ευχαριστώ Σπύρο. Για το τυχερο παντελόνι το πληροφορήθηκα ότι βγήκε με την Βραδυνή. Αλλά σιγά μην υπάρχει ακόμη στα αρχεία της εφημερίδας.

Εγώ από όλες τις ταινίες της Finos Films που μένουν να κυκλοφορήσουν θέλω τον Γρουσούζη!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινια Οι ουρανοι ειναι δικοι μας, δεν ειναι κατοχικο δραμα. Μονο μια μικρη σκηνη υπαρχει απο την Κατοχη, τη στιγμη που η ηρωιδα αποχωριζεται τη μητερα της.
 
Ρε παιδια περιμένω πως και πως να βάλει το '' Τηλέραμα '' τα εξής

1. Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο

2. Οι γενναίοι πεθαίνουν 2 φορές
 
Ξαναείδα σήμερα την "Εσχάτη προδοσία" μετά από αρκετά χρόνια, στο DVD που έδωσε το "Τηλέραμα" αυτής της εβδομάδας. Φροντισμένη παραγωγή της Φίνος Φιλμ, με πολλά εξωτερικά γυρίσματα και ενδιαφέρον σενάριο του Φώσκολου (χωρίς να λείπουν οι υπερβολές, κυρίως στη σεκάνς του τραυματισμού της μικρής κόρης του Πρέκα). Ωραία νυχτερινά πλάνα (του σπουδαίου Γιώργου Αρβανίτη), ατμοσφαιρική σκηνοθεσία του Πάνου Γλυκοφρύδη και υποβλητική μουσική του Χατζηνάσιου. Ο Πρέκας σε έναν από τους καλύτερους ρόλους του, υποστηρίζεται από τον Καλογήρου, τον Τζώρτζη, τη Ρουσσέα και τον Μούτσιο. Η ποιότητα της εικόνας είναι εξαιρετική (μπράβο στη Φίνος και στην Γκράαλ για την ψηφιακή αποκατάσταση των ταινιών!).
 
Οντως η "Εσχάτη προδοσία" ήταν πολύ καλύτερη από όσο την θυμόμουν, εν αντιθέση με τον "Πανικό" που κυκλοφόρησε δυο εβδομάδες πριν. Δυστυχώς ο Σταυρός Τσιώλης, πέρα από κάτι γαλλικουριές στα πλάνα, δεν είχε κάνει τίποτα άλλο. Το δε σενάριο ήταν γεμάτο τρύπες. Όσο για τον Πρέκα, δυστυχώς για εκείνον δεν ήταν κακός ηθοποιός, αλλά με όλα αυτά που κάνει και λέει τα τελευταία χρόνια, το έχει πάει αλλού το θέμα.
 
Πίσω
Μπλουζα