DVDs των ταινιών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλέραμα

atanasio είπε:
Σε ποιο βαθμό θεωρούνται "ταινίες της Φίνος Φιλμ" οι "Μέρες του '36" του Αγγελόπουλου και "Το ποτάμι" του Κούνδουρου;
Οι μέρες του '36 είναι παραγωγή του Γιώργου Παπαλιού. Ίσως η Φίνος Φιλμ έκανε το post production της ταινίας.

Το ποτάμι είναι συμπαραγωγή της Φίνος Φιλμ με την Justin Wilson Productions.
 
Σήμερα δημιουργήθηκε πρόβλημα με τη κυκλοφορία του περιοδικού και νομίζω πως δεν κυκλοφόρησε πουθενά! Ας ενημερώσουν και άλλοι που το αγοράζουν και είναι εκτός Αττικής...
 
Η ταινία "Ο Μικρός Δραπέτης" είναι στα χέρια μου. Στο Ηράκλειο κυκλοφόρησε κανονικά.
 
Ο Μικρος Δραπετης ειναι εξαιρετικη ταινια απο καθε αποψη. Πραγματικο αποκτημα που δε σκοπευω να το χασω.

Καλοκαιρι του 1968 και ο Σταυρος Τσιωλης γυριζει την ταινια Ο Μικρος Δραπετης. Η σεναριακη πρωτοτυπια ειναι οτι στο εργο πρωταγωνιστουν παιδια.
0 13χρονος Αλεξης αποδρα απο το αναμορφωτηριο και βρισκει καταφυγιο στο εξοχικο σπιτι της μικρης Μαριας. Εκεινη με συμμαχους τον αδελφο της κι αλλα παιδια - φιλους της, τον περιθαλπει. Ο Αλεξης της διηγειται την ασχημη ζωη με τη γιαγια του και της μιλα για τους εν διαστασει γονεις του.
Μετα απο πολλες περιπετειες το τελος ειναι χαρουμενο αφου ο μικρος Αλεξης γλιτωνει απο τον επανεγκλεισμο του στο αναμορφωτηριο και πηγαινει να ζησει με τους γονεις του που κανουν μια νεα αρχη μαζι. Κι ολα αυτα βεβαια, με τη βοηθεια της Μαριας.
Ο Τσιωλης πρεπει να ειχε μια ιδιαιτερη προτιμηση στα παιδια ως πρωταγωνιστες μια που λιγο αργοτερα γυριζει την ταινια Πανικος με ενα μικρο παιδι στον πρωτο ρολο.
Στον Μικρο Δραπετη αφηνεται να εννοηθει οτι τα δυο παιδια τα συνδεει κατι παραπανω απο μια απλη φιλια. Ενα πρωιμο παιδικο αισθημα, ας πουμε, που ομως περιγραφεται πολυ διακριτικα και ομορφα απο τον σκηνοθετη.
Πολλες οι συγκινητικες στιγμες του εργου, με κυριοτερη την τελευταια σκηνη οπου η Μαρια τρεχει κλαιγοντας πισω απο το αυτοκινητο που εχει μεσα τον Αλεξη με τους γονεις του, καθως αυτος φευγει πια και της φωναζει "θα ξαναρθω".
Χαρακτηριστικο της ταινιας η αξιαγαπητη προσφωνηση "
Αλιεξη
" απο τη Μαρια.

Στο εργο παιζουν - και οχι πρωταγωνιστουν, γιατι πρωταγωνιστουν μονο παιδια - οι Αγγελος Αντωνοπουλος, Μαρια Φωκα, Σπυρος Κωνσταντοπουλος, Θεανω Ιωαννιδου, Αινα Μαουερ. Η Ποπη Αστεριαδη τραγουδα στους τιτλους τη Μαρια του Καλοκαιριου, του Κωστα Καπνιση.
 
Ναι το βρήκα και γω τελικά με λίγο παραπάνω ψάξιμο...Μου είπαν , δε ξέρω αν αληθεύει , πως έχουν μειώσει το τιράζ , βγάζουνε δηλαδή πολύ λίγα κομμάτια...Αν ισχύει αυτό είναι πραγματικά λυπηρό γιατί σημαίνει πως δυστυχώς οι ταινίες δεν πουλάνε πια οπότε δύσκολο να δούμε και τις υπόλοιπες...Ελπίζω πραγματικά να μην ισχύει κάτι τέτοιο...Πάντως αναφέρει μόνο για την επόμενη βδομάδα την τελευταία "γνωστή" ταινία , τους "Παράνομους" και συνεχίζει να γράφει πως "ακολουθούν κι άλλες ταινίες"! Την άλλη Πέμπτη όπως και να' χει θα μάθουμε τουλάχιστον την 9η...
 
Όταν "μπουκώνουν" κάθε βδομάδα τα περίπτερα με 50 DVDs τι περιμένουν να κάνει ο κόσμος εν καιρώ κρίσης; Στα υπόψιν ότι το "Μια Μέλισσα Τον Αύγουστο" από την σειρά ταινιών εδώ δεν το βρήκα την περασμένη βδομάδα σε 3 περίπτερα και παράτησα τις προσπάθειες. Διαμοιράστηκε κι αυτή την βδομάδα όμως και το βρήκα. Αν υπολόγισαν την περασμένη βδομάδα, ίσως να διάλεξε πολύς κόσμος την πιο καινούργια ταινία. Αν είναι έτσι, όμως, τότε δεν είναι σωστό το σκεπτικό για τις πωλήσεις τους. Πάντως εγώ το βλέπω σταθερά ανά 3 τεύχη σε 2 περίπτερα που συνήθως περνάω και δεν είναι κεντρικά, μάλιστα.
 
Αχ και έλεγε μήπως δεν το έπαιρνα αυτή τη βδομάδα αλλά μιας κ λέτε οτι είναι καλή ο Μικρός Δραπέτης , θα σας εμπιστευτώ :)
 
Μακάρι να είναι τόσο καλή όσο λες. Έχω να την δω αιώνες και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μια μικρή αποστροφή στον Τσιώλη. Μετά τον fino -που εμέσως πλήν σαφως στις συνεντεύξεις του, την είχε αποκυρήξει αυτή την περίοδο- μόνο δυο τρεις ταινίες του άξιζαν. Το "μια τόσο μακρινή απουσία", "ερωτας στην χουρμαδιά" και "παρακαλώ γυναίκες μην κλαίτε"΄. Τα υπόλοιπα ήταν εντελώς flat. Ούτε σενάριο είχαν, ούτε ηθοποιούς καθοδηγούσε, τίποτα. Και τώρα που είδα ξανά τον "Πανικό", εντόπισα πάλι αυτά τα ελατώματα του.
 
Ετσι την πατησα εγω την προηγουμενη εβδομαδα μεχρι που τελικα το βρηκα.Αυτο το τευχος το χθεσινο υπηρχε παντου αρα δεν νομιζω να ισχυει οτι μειωσανε τα κομματια μαλλον εγινε κακη διανομη.
 
Τελικά ήταν πολύ γλυκιά ταινία, ο "Μικρός δραπέτης". Τα δε παιδάκια, εκπληκτικά. Άραγε τι να γίνονται σήμερα ; Πρέπει να είναι κοντά στα 55
 
η ταινια οι παρανομοι, ειναι η μονη απο της 8 που δωσανε μεχρι τωρα, που δεν εχω δει ποτε


ειναι η ταινια που εκοψε τα λιγοτερα εισιτηρια στην φινος φιλμ,ατομα που την εχουν δει μου λενε



πως ειναι καλη ταινια και οτι θα ταν καλυτερη εαν δεν ειχαν κοπει πολλες σκηνες



παντως το γεγονος οτι ανηκει στην φινος σημαινει πως πολλες ταινιες που δεν ανηκαν παλιοτερα στην εταιρεια



τωρα ανηκουν



αρα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να δουμε περισσοτερες απο οτι περιμενουμε


 


 
Την ειχα δει στο σινεμα, πριν λίγο καιρό, μονταρισμένη όπως το επιθυμούσε ο Κούνδουρος. Δεν μπορω να πω ότι με πέταξε και στα ουράνια, πάντως ήταν πολύ καλύτερη από άλλα του φιλμ ("Μπορντέλο", "Φωτογράφοι"). Μένει να δούμε σε ποια βερσιόν θα κυκλοφορήσει με το Τηλέραμα. Και φυσικά ποιες θα είναι οι επόμενες που θα δώσουν (Αν και εφόσον)
 
Ο "Μικρός δραπέτης" είναι, ίσως, η καλύτερη ταινία του Σταύρου Τσιώλη. Είχα πάρα πολλά χρόνια να τη δω και ενθουσιάστηκα. Είναι μια από τις ελάχιστες ελληνικές ταινίες όπου τα παιδιά παίζουν τόσο φυσικά. Ωραία ατμόσφαιρα, αυθεντική συγκίνηση και καλές ερμηνείες από μικρούς (είναι κρίμα ότι χάθηκαν μετά ο Νίκος Οικονομίδης και η Μαρία Παπαϊωάννου) και μεγάλους (Άγγελος Αντωνόπουλος, Αϊνα Μάουερ, Θεανώ Ιωαννίδου, Σπύρος Κωνσταντόπουλος, Μαρία Φωκά).
 
Έχω άσχημα μαντάτα να σας μεταφέρω! Οι άνθρωποι καλά..."δεν παίζονται"!!! Οι 2 τελευταίες ταινίες που θα κυκλοφορήσουν είναι (άκουσον άκουσον!) "Η 'Αγνωστος" και το "Αντίο Ζωή" τις οποίες τις πλασάρουν ως "άπαικτες" ενώ έχουν βγει ήδη από τον "Τηλεθεατή"!!! Μόλις μου το είπανε αυτό ΑΠΑΙΤΗΣΑ να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο γιατί τα πήρα στο κρανίο! Μίλησα και μου είπανε τα εξής: Δεν θα κυκλοφορήσουνε άλλες άπαικτες ταινίες της Φίνος Φιλμ γιατί είναι "κατεστραμμένες" , έχουν χαθεί κτλ κτλ και η Φίνος Φιλμ θεωρεί αυτές τις 2 σπάνιες και θα δώσουν αυτές για να συμπληρωθεί η 10αδα...Τι να πω από κει και πέρα άλλο όταν μιλάω με άσχετους ή με ανθρώπους που υποτιμούν την νοημοσύνη μου...Κατεστραμμένη το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο"??? "Οι Αμαρτωλοί" , "Οι Γενναίοι πεθαίνουν 2 φορές" , "Ο Γρουσούζης" και όλες οι άλλες που απέμειναν??? Πως γίνεται π.χ. εγώ ένας απλός συλλέκτης να τις έχω πεντακάθαρες όλες αυτές που απέμειναν και η Φίνος Φιλμ να μην τις έχει??? Οπότε της έκλεισα το τηλέφωνο και τέρμα πια η κοροιδία!
 
tonytony είπε:
Έχω άσχημα μαντάτα να σας μεταφέρω! Οι άνθρωποι καλά..."δεν παίζονται"!!! Οι 2 τελευταίες ταινίες που θα κυκλοφορήσουν είναι (άκουσον άκουσον!) "Η 'Αγνωστος" και το "Αντίο Ζωή" τις οποίες τις πλασάρουν ως "άπαικτες" ενώ έχουν βγει ήδη από τον "Τηλεθεατή"!!! Μόλις μου το είπανε αυτό ΑΠΑΙΤΗΣΑ να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο γιατί τα πήρα στο κρανίο! Μίλησα και μου είπανε τα εξής: Δεν θα κυκλοφορήσουνε άλλες άπαικτες ταινίες της Φίνος Φιλμ γιατί είναι "κατεστραμμένες" , έχουν χαθεί κτλ κτλ και η Φίνος Φιλμ θεωρεί αυτές τις 2 σπάνιες και θα δώσουν αυτές για να συμπληρωθεί η 10αδα...Τι να πω από κει και πέρα άλλο όταν μιλάω με άσχετους ή με ανθρώπους που υποτιμούν την νοημοσύνη μου...Κατεστραμμένη το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο"??? "Οι Αμαρτωλοί" , "Οι Γενναίοι πεθαίνουν 2 φορές" , "Ο Γρουσούζης" και όλες οι άλλες που απέμειναν??? Πως γίνεται π.χ. εγώ ένας απλός συλλέκτης να τις έχω πεντακάθαρες όλες αυτές που απέμειναν και η Φίνος Φιλμ να μην τις έχει??? Οπότε της έκλεισα το τηλέφωνο και τέρμα πια η κοροιδία!
Φίλε, έχεις δίκιο που τα "παίρνεις" αλλά νομίζω ότι δε φταίνε τα περιοδικά. Κατά τη γνώμη μου φταίνε οι εταιρίες διανομής και κάτοχοι των δικαιωμάτων, που δε ξέρουν τι τους γίνεται. Δυστυχώς διοικούνται οι περισσότερες σήμερα από ανθρώπους που δεν έχουν καμμία σχέση με το αντικείμενο.
 
κριμα βρε, κριμα και τα σεναρια που καναμε για το ποιες ταινιες

θα μπορουσαν να μας δωσουν ,να λεμε και του στραβου το δικιο τα περιοδικα

δεν πιστευω να φταινε για αυτο

αλλα το θεμα ειναι αυτο που ανεφερε και ο φιλος πριν λαθος ατομα σε λαθος θεσεις

ετσι γινεται ομως παντα κι αυτο το ξερει καλα ο καθενας απο μας

οσο για το κατεστραμενες εγω αυτο δεν το πιστευω με τιποτα

ΕΛΕΟΣ
 
Εγώ έχω να πω πως από την αρχή ήταν προμελετημένο το..."εγκλημα"!!!! Δεν είναι δυνατόν να βγάζεις κασετίνα 10 ταινιών και ανακοινώνεις τις 8 και τις άλλες 2 να τις κρατάς κρυφές...Το είχανε σχεδιασμένο έτσι στάνταρ!Τι να πω...Ας τις κρατήσει η Φίνος Φιλμ στις αποθήκες της να αραχνιάσουν...
 
Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω πώς σκέφτονται οι υπεύθυνοι της Φίνος Φιλμ... Εκτός αν περιμένουν να περάσουν ακόμα δύο χρόνια και να αναγγείλουν στο "Τηλέραμα", στον "Τηλεθεατή", στο "Πρώτο θέμα" ή... στον "Κόσμο του ψαροντούφεκου" νέο πακέτο "άπαιχτων" ταινιών. Έλεος!!!
 
Πίσω
Μπλουζα