Edika, ο μαιτρ του παρανοϊκού χιούμορ

Rakeesh είπε:
Εδωσες ποτε σε κανενα ψυχιατρο να διαβασει τις ιστοριες του;; :)
όχι.. δεν χρειάζομαι ψυχίατρο! (αν έρθουν όμως; χμ.. χμ... ΟΥΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΑΧΧΧΧΑΧΑΧΑ!!! ουπς! ακόμη..)

Προσωπικά τις ιστορίες του Εντικά τις βρίσκω πολύ στρωτές..
 
[edit] dead pics [/edit]

Ποτε δεν καταφερα να ολοκληρωσω το χρωματισμα των υπολοιπων σελιδων της ιστοριας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!!!!! :animeek: :) :) Supacoopa δεν ήξερα ότι αυτή η ιστορία είχε δημοσιευθεί στα Ελληνικά! Από Βαβέλ είναι το απόσπασμα που σκανάρισες ή από Παρά πέντε; Άψογος πάντως, μπράβο! :thumbup: Συνέβαλες πολύ δημιουργικά στον εμπλουτισμό του θρεντ. Είμαι περίεργος να μάθω πώς έχουν μεταφράσει τον "υποσιτισμό", όπως τον αποκαλεί ο γιος στην επόμενη σελίδα της ιστορίας.
 
Sofologiotatos, η ιστορια ειναι απο ενα αρχαιο τευχος του ΠαραΠεντε. Καπου πρεπει να εχω σκαναρισμενες και τις υπολοιπες τεσσερεις σελιδες. Θα το ψαξω...

Starbuck, το χρωματισμα αυτο της ασπρομαυρης ιστοριας ηταν μια απο τις πρωτες μου "ασκησεις" προσπαθωντας να μαθω το Photoshop, πριν απο πολλα πολλα χρονια.
 
@Supacoopa: Ψάξε το σε παρακαλώ γιατί με ενδιαφέρει πολύ, κυρίως για να δω τις διαφορές στη μετάφραση. Σ' ευχαριστώ!
 
supacoopa wow! φοβερη δουλεια!

ο edika ειναι τελειως παρανοικος!

δεν εχω διαβασει πολυ βαβελ (ειμαι πιο πολυ της σχολης του mad), αλλα μου εμεινε το υφος του κ μπηκα κ εγω στο τριπακι να παρω 2-3 συλλογες του.

δεν εχω να συμπληρωσω κατι, τα εχετε πει ηδη ολα εσεις κ συμφωνω, να προσθεσω ομως τον πολυ ανετο τροπο του να παραταει τις ιστοριες οπου να'ναι!
 
Καλά δεν έχω αφήσει τεύχος για τεύχος της Βαβέλ με ιστορία του Edika ή έστω με εξώφυλλο του Edika που να μην το έχω πάρει. Αλήθεια για τη ΒΑΒΕΛ δεν έχουμε ανοίξει θέμα και πρέπει να έχω περίπου 100 τεύχη...
 
Playmolover κι εσύ φανατικός, ε; :) Αν έχεις σκανάρει καμμία ιστορία (που δεν έχω), θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μου τη στείλεις. Συλλέγω κι εγώ με προσήλωση ό,τι ιστορία του Edika πέφτει στα χέρια μου, και μάλιστα έχω αρχίσει να παραγγέλνω όλα τα άλμπουμ του στα Γαλλικά από το . Αλλιώς είναι όμως να τα διαβάζεις μεταφρασμένα στη μητρική σου γλώσσα... Κι ευτυχώς οι ελληνικές μεταφράσεις που έχει δημοσιεύσει η Βαβέλ είναι απόλυτα στο παρανοϊκό πνεύμα του δημιουργού.
 
up 2,5 χρόνια μετά...

ο ediκa είναι εξαιρετικός δημιουργός! το παρανοικό χιούμορ του ήταν η αφορμή για να γίνω τακτικός αναγνώστης της βαβέλ από το ΄89. όποτε διαβάζω βαβέλ (άλλη πονεμένη ιστορία) ή τις συλλογές του πάντα ανακαλύπτω και κάτι νέο στα σκίτσα του :)

 
Γενικά εκτός από τον Αλτάν με τους χιουμοριστικούς δεν τα πήγαινα πολύ καλά αλλά ο Edika ήταν μάστορας στον σουρεαλισμό! Παραδόξως δεν έχω γνωρίσει αγόρι ή κύριο που να μην έχει μαγευτει, οι κυρίες ήταν λιγότερο επιρρεπής στην γοητεία του! Και ωραίο προσεγμένο σχέδιο. Μου είχε δανεισει μια φιλη ολο το αρχείο της από Παρα Πέντε και Βαβέλ στα 80ς και ειχα και εγώ κάμποσα και έτσι έχω διαβάσει αρκετά!
 
Πίσω
Μπλουζα