[El Greco] Κλούβιος και Σουβλίτσα

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Έχουμε κάνει κάποια αναφορά για το κουκλοθέατρο της δεκαετίας του '70 (μέρες τηλεόρασης, παιδικά, puppets) με πρωταγωνιστές τον Μπάρμπα-Μυτούση, τον Κλούβιο και τη Σουβλίτσα. Η καλή μας η el greco λοιπόν τα έκανε κουκλάκια και ορίστε, να τα δούμε, να τα θυμηθούμε. Αφιερώνεται στα παιδιά του φόρουμ από 40 και άνω καθώς και στην ομάδα που ασχολείται με τα παιχνίδια. ;) :D :flower:

Εύχομαι να σας αρέσουν.

Υ.Γ. Ο καημένος ο Κλούβιος που ήταν αγαθούλης, έχει ένα παράπονο στα ματάκια του... Η Σουβλίτσα παμπόνηρη φάτσα (δεν τη συμπαθούσα καθόλου από μικρή). Η El Greco πέτυχε τα πρόσωπά τους απόλυτα!!!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις πρωτες μου παιδικες αναμνησεις. Ομορφες και αγνες....
 
Μάλιστα,βλέπω ότι όλο και νέα πράγματα έρχονται στο site.Δεν γνώριζα για τη σειρά κουκλοθεάτρου,αλλά ούτε και για αυτά τα κουκλάκια.Φαίνονται χαριτωμένα!
 
Πολύ όμορφα Κριέ!!! Σουβλίτσα έχω δει αλλά Κλούβιο πρώτη φορά!!!
 
Σαν ονόματα τα ήξερα αλλά δεν γνωριζα καθόλου την ιστορία τους..!!!

Μπραβο Κριος, είναι πολυ ενδιαφέρουσες κούκλες..!!

Και πάντα από την Ελ Γκρεκο..! ;)
 
Ο Κλουβιος είναι πραγματικά συμπαθεστατος! :) Ωραια κουκλακια Κριος!
 
Τον έχω και εγώ τον Κλούβιο! Προίκα από την μεγαλύτερη αδερφή μου. Νόμιζα ότι αυτή τον είχε βγάλει έτσι... ( και ότι αυτή του είχε κατσιάσει τα μαλλιά!) Πολύ γλυκός κούκλος!
 
Χρόνια ακούω για τον Κλούβιο και τη Σουβλίτσα αλλά πρώτη φορά βλέπω πως πραγματικά έμοιαζαν! Να 'σαι καλά! :)
 
Έχω μια σουβλίτσα της αδελφής μου στο πατρικό μου (ακριβώς όπως στη FOTO του krios). Tώρα παίζει η κόρη μου μαζί της.
 
Έχω και τις δύο κούκλες (νομίζω ότι είναι πιο κόκκινο το χρώμα των ρούχων τους)
 
Εμένα αυτή η παμπόνηρη φάτσα της Σουβλίτσας με τρελαίνει, θα ήθελα να την έχω στη συλλογή μου.:dribble:

Ποιότητα που είχαν τα παιχνίδια τότε, τα μαλλιά της Σουβλίτσας και το make up της φαίνονται σαν καινούργια.
 
Ωραίεςς κουκλίτσες!

Δεν γνώριζα την ύπαρξή τους!
 
Ορίστε και τα δικά μου κουκλάκια κλούβιος και σουβλίτσα.Απο τα αγαπημενα μου...



ΞšΞ‘Ξ™ ΣΟΞ?ΒΛΙΞ?ΣΑ.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα