[El Greco] Σπιρτούλης

Σ' ευχαριστώ πολύ, το προώθησα!
 
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ.Αυτοί είναι οι δύο Ελληνικοί σπιρτούληδες της συλλογής μου και είπα να τους μοιραστώ..... :)

IMG_20141014_200845.jpg
 
cranky είπε:
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ.Αυτοί είναι οι δύο Ελληνικοί σπιρτούληδες της συλλογής μου και είπα να τους μοιραστώ..... :)
Προβολή συνημμένου 116489
ωραιοι οι σπιρτουληδες cranky:)

αυτο που βλεπουμε αναμεσα στους δυο σπιρτουληδες τι ειναι; μπλοκακι ή μικρος καταλογος;τι γραφει;
 
Καλησπέρα ξανά.Απαντώ καθυστερημένα διότι δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.Αυτό λοιπόν είναι ένα μικρό ένθετο βιβλιαράκι και περιλαμβάνει τέσσερις φωτογραφίες με τους σπιρτούληδες και τέσσερα ποιηματάκια.Συγνώμη για την ανάλυση των φωτογραφιών,είναι από κινητό με όχι και τόσο καλή ανάλυση...

IMG_20141020_200031.jpg

IMG_20141020_195843.jpg

IMG_20141020_195934.jpg

IMG_20141020_195943.jpg

IMG_20141020_200020.jpg

IMG_20141020_200026.jpg
 
Σπιρτούλης που βρίσκεται στο Μουσείο Παιχνιδιών στη Νυρεμβέργη:

rm-nm-SPIRTOULIS.JPG
 
Νιόβη φοβερή ανακάλυψη :thumbup: :thumbup: :thumbup: Ο σπιρτουλης είναι το μικρότερο πάνινο κουκλάκι τις El Greco αλλά από τα πιο γνωστά σε όλο τον κόσμο. Πολλοι τον αντέγραψαν αλλά ο αυθεντικός είναι μόνο ένας ;)
 
Εl Greco Fanatic, πες στην κοπέλα και τί άλλο έκανε ο Σπιρτούλης.... Έλα, μην ντρέπεσαι πες πες...!! :p :p Μην τον καλύπτεις... :p
 
Δεν φταίει αυτός, η φιλεναδίτσα φταίει που τον άναψε :supergrin:
 
Να κάνω μία εγκυκλοπαιδική ερώτηση, η el greco είχε κυκλοφορήσει και κουκλίτσες στο στυλ του Σπιρτούλη που όμως φορούσαν και μπότες?
 
Ναι είχε εκτος βέβαια από το τρελλοκοτσιδουλι είχε κυκλοφορήσει και κάποια ακόμα, επίσης είχε έτοιμο να κυκλοφορήσει ένα ακόμα μοντέλο, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε ποτέ να δει το φώς τις δημοσιότητας. Ο λόγος πλέον γνωστός τι άλλο πυρκαγιές :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic και Makisimos είστε απολαυστικοί με τα πειράγματά σας! Makisimos, διάβασα την εξαιρετική συνέντευξη που πήρες από την κα Πουπαλίδου (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29562-%C1%F0%EF%EA%EB%E5%E9%F3%F4%E9%EA%DE-%F3%F5%ED%DD%ED%F4%E5%F5%EE%E7-%F4%E7%F2-%C5%E9%F1%DE%ED%E7%F2-%D0%EF%F5%F0%E1%EB%DF%E4%EF%F5-modelist-%F4%E7%F2-ElGreco-%F3%F4%EF-Retromaniax) και έμαθα τι έκανε ο Σπιρτούλης! Πάντα ήταν άτακτος και έπαιζε με τη φωτιά! Ιδού τα πειστήρια:

spirtoulis-ad.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIOBH είπε:
El_Greco_Fanatic και Makisimos είστε απολαυστικοί με τα πειράγματά σας! Makisimos, διάβασα την εξαιρετική συνέντευξη που πήρες από την κα Πουπαλίδου (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29562-%C1%F0%EF%EA%EB%E5%E9%F3%F4%E9%EA%DE-%F3%F5%ED%DD%ED%F4%E5%F5%EE%E7-%F4%E7%F2-%C5%E9%F1%DE%ED%E7%F2-%D0%EF%F5%F0%E1%EB%DF%E4%EF%F5-modelist-%F4%E7%F2-ElGreco-%F3%F4%EF-Retromaniax) και έμαθα τι έκανε ο Σπιρτούλης! Πάντα ήταν άτακτος και έπαιζε με τη φωτιά! Ιδού τα πειστήρια:
Προβολή συνημμένου 126223
Nτάξει, ΝΙΟΒΗ με έκανες και γέλασα τόσο πολύ...!!! :D Μα που πήγες και βρήκες αυτό το ντοκουμέντο.. :eek:

Tώρα είναι εμφανές τί έγινε εκείνο το βράδυ στο εργοστάσιο της Ελ Γκρεκο... :diablotin: :diablotin:
 
Σπιρτούλης... Προφητικό όνομα. Όνομα και πράγμα! Λες όσοι έχουμε να βάλουμε δίπλα τους και καμιά πυροσβεστική φωλιά;
 
Και αυτα απο τα μπουντρουμια μου προσφατη ανακαλυψη ,δυο σπιρτα απο τα παιδιατα μου.




attachment.php
 
Ξερει κανεις αν αυτος ο μικρούλης ειναι της el greco η οχι?Με προβληματίζει το προσωπακι του.Ευχαριστω εκ των προτερων...



7.JPG
 


Αυτά σώθηκαν από τα χρόνια. Η φωτό δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά κάτι γίνεται...

SPIRTOULIA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tzelaso κάνε έναν κόπο σε παρακαλώ και πάτα επεξεργασία στο ποστ σου και ανέβασε εκ νέου την εικόνα γιατί δε φαίνεται.
 
Πίσω
Μπλουζα