[El Greco] Σπιρτούλης

attachment.php



Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!


Από την σπιρτουλο οικογένεια!!
 
Μοναδική η φωτογραφία αυτή El Greco Fanatic! :) Να χαίρεστε όλη τη σπιρτουλο-οικογένεια και τους συγγενείς και φίλους τους! :D
 
Ευχαριστούμε πολύ mytiny!!! :)

Πολλές ευχές για την οικογένεια σου και να περάσεις όμορφα Χριστούγεννα :)
 
Παιδιά αυτό που μας συνέβη προχθές δεν έχει ξαναγίνει για αυτό και θα το μοιραστούμε μαζί σας!! :)

Πριν 2 μέρες είχαμε τραπεζώσει μερικούς συγγενείς τελειωνόταν το φαγητό ο θειος της γυναίκας μου αναφέρθηκε ότι έχει μια έκπληξη για εμάς , αλλά δεν ήταν σίγουρος αν θα μας άρεσε anyway μας έδωσε ένα πακετάκι μικρό , και φυσικά όπως πάντα χειρότερος από μικρό παιδί βιαστικά να το ανοίξω #) (Μόνο στα δώρα τις κόρης μου κρατώ χαρακτήρα και δεν τα ανοίγω :p )

Έκπληκτος διαπίστωσα ότι το κουτί περιείχε 4 σπιρτούληδες της El Greco !!!! και λέω έκπληκτος γιατί εδω δεν κυκλοφορούν παιχνίδια της El Greco άντε να εμφανιστή κανένα από σπόντα!!

Συνεχίζω!! ενώ τον ρωτούσαμε πώς και που τα βρήκε, εγώ έφαγα μεγάλο φλάς παρατηρώντας καλύτερα τα σπιρτουλια διαπίστωσα ότι τα συγκεκριμένα τα είχα κερδίσει σε πλειστηριασμό από το βελγικό eBay πριν περίπου 3 χρόνια αλλά δυστυχώς ποτέ δεν τα λάβαμε (θύματα του ταχυδρομείου) περιττό να σας πω ότι πάγωσα και έλεγα συνέχεα από ότι μου είπαν μετά (δεν το πιστεύω αυτό, δεν το πιστεύω!!!) και με την μια έψαξα για τις φωτογραφίες που είχαμε κρατήσει με ότι έχουμε χάσει στο παρελθών και όλοι πείστηκαν ότι ήταν αυτά!!!

Για ένα ολόκληρο χρόνο τους είχα σπάσει τα νεύρα στο ταχυδρομείο για αυτό το πακέτο αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα, όλο μου έλεγαν ότι δεν υπήρχε κανένα πακέτο με αυτό το όνομα βλέπετε το λάθος ήταν ότι δεν το έστειλαν συστημένο!!

Αποδεικνύετε φυσικά ότι είχα δίκαιο που τους φώναζα κλέφτες :rant: .

Γιατί σίγουρα κάποιος τα έκλεψε από αυτός που δουλεύουν μέσα μαζί με αλλά δέματα αυτά δεν τους φάνηκαν χρήσιμα και από κει κατέληξαν στο παζάρι οπού ο θειος της γυναίκας μου τα βρήκε. Από ότι μας είπε στην αρχή δεν ήταν σίγουρος αν είναι αυτά τα μωράκια χωρίς πόδια όπως τα αποκαλεί και δεν τα πήρε αλλά κάτι τον έκανε να αλλάξει γνώμη και γύρισε και τα πήρε και τα 4o_O:D

Φανταστείτε όλο αυτό το διάστημα παρέμειναν μαζί δεν χώρισαν, ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που έγινε!!!!!!

Πόσο εύκολο ήταν να χωριστούν η να πουληθούν σε αλλά άτομα??? επίσης για μένα είναι απίθανο ότι ο μπάρμπας της γυναίκας μου θυμόταν τους σπιρτούληδες και μάλιστα ο συγκεκριμένως δεν είναι και απλοχέρης επίσης δεν φημίζετε για τα δώρα του :p

Πάντως με τον ένα η με τον άλλον τρόπο και με την βοήθεια του ύψιστου στα σίγουρα κατάφεραν και βρήκαν τον δρόμο τους :hurrah:

Κάπως ταλαιπωρημένα αλλά πλέων στο σπίτι τους ποζάρουν εδώ λίγο πριν πάρουν τον δρόμο για τα SPA μας χαχαχαχα έτσι για να χαλαρώσουν από το μακροχροχο και περίεργο ταξίδι τους ;)

attachment.php


Μια ιστορία με αίσιο τέλος!!!! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτη ιστορία!!!

Για να συμβεί αυτό πρέπει να συνέβησαν τόσες πολλές συγκυρίες και συμπτώσεις που φτάνουν στο όριο του μεταφυσικού :)

Μπράβο για την μεγάλη χαρά που πήρατε.
 
Τι λετε βρε παιδια!!!!! :D :D:D

Καλα μιλαμε ειναι φοβερο....

Μα να μεινουν μαζι αυτοι οι 4 μπομπιρες μεχρι να φτασουν στο σπιτι τους????

El Greco Fanatic, αυτο που σας συνεβει θα μπορουσε να γινει το επομενο επεισοδιο του Toy Story, της Pixar!!!! :eek: o_Oo_O:)Μηπως να πουλησεις το σεναριο?

Πολυ συγκινητικη ιστορια, και πιστευω πως αυτοι οι σπιρτουληδες ειναι τρομερα γουρληδες!!!! :flower:
 
Παιδιά ναι είστε καλά!!!!

Πραγματικά δεν φαντάζεστε την χαρά που έχουμε πάρει!!!! :D :D:D:D

donkix2000 το θέμα είναι ότι εγώ έχω σπάσει το κεφάλι μού της τελευταίος 48 ώρες για να καταλάβω πώς μπορεί να συνέβη αυτό αλλά δεν βγάζω άκρη !!!!!!!!!!8) :( o_O8) :)

Αναστασία τώρα που το λες έτσι κάπως δεν ήταν και το Toy Story 3 ναι?

Είναι τα μόνα που δεν θέλω να πειράξω ούτε να τα καθαρίσω δεν έχω το κουράγιο ακόμα :xm:

Τα έχουμε βάλει μπροστά στο γραφείο και τα κοιτάμε συνέχεα πάει χαζέψαμε τελείως!!! :p

Στα σίγουρα γουρλήδες αλλά και τυχερή πολύ :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτη ιστορία! :D Να τους χαίρεστε παιδιά, αυτοί οι σπιρτούληδες ήταν γραφτό να φτάσουν σ'εσάς, γι'αυτό πέρασαν αυτή τη μικρή "οδύσσεια"! :thumbup: Τέλος καλό όλα καλά! Εγώ έλαβα πρόσφατα από το ταχυδρομείο ένα φάκελο με κάτι παπουτσάκια/κοσμήματα για το μπρελόκ που είχα αγοράσει πριν δύο χρόνια περίπου :eek: o_O και είχαν χαθεί στο ταχυδρομείο!!!! :eek: Αλλά αυτό δεν είναι κάτι μεταφυσικό, όπως λέει ο donkix, αλλά καθαρά θέμα οργάνωσης του ταχυδρομείου μας.... :angry: Ποιος ξέρει σε ποια αποθήκη είχαν το φάκελο και καθόταν δυο χρόνια!!8)
 
Σε ευχαριστώ πολύ mytiny:) εγώ προσωπικά δεν τα πάω καλά με τα ταχυδρομεία γιατί ευθύνονται για αρκετές εξαφανίσεις πακέτων :angry: άλλα αυτά ήταν να έρθουν εκεί που ανήκουν :D

Έλαβα πακέτο μετά από ενάμισι χρόνο 8)άλλα μέσω ταχυδρομείου, ενώ αυτό που έγινε ήταν τελείως διαφορετικό :precry: ::)
 
Πω πω!!!! :eek: Τι τύχη ήταν αυτή El greco;;; :cheers: :cheers: Είναι αυτό που λέμε (ο Κοέλο δλδ...) πως όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το αποκτήσεις... :armed:

Kαι είναι πολύ όμορφοι και οι τέσσερις!!! :cool: Να τους χαίρεστε!!! :)
 
Ευχαριστώ πολύ Juanita τύχη και όχι μόνο !!!!! Ο αλχιμιστης είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία, Η δύναμη του θέλω ;)
 
Λοιπόν είχα βρει μια σελίδα παρόμοια με του eBay και πουλούσαν Σπιρτούλιδες και συγκεκριμένα από την Γαλλία, στα κουτιά τους έγραφε Ελ Γκρέκο, ενώ ο τίτλος ήταν στα γαλλικά...Πως γίνετε αυτό ? Ας με διαφωτίσει κάποιος! Ψάχνω να βρω τη σελίδα, αλλά δεν την βρίσκω...Πως να λέγεται στα γαλλικά ο Σπιρτούλης ? :p
 
Η El Greco εξήγαγε τους Σπιρτοούληδες κι άλλα παιχνίδια σε χώρες της Ευρώπης (και όχι μόνο...), όπως την Ιταλία, τη Γερμανία και τη Γαλλία, όπου και είχαν επιτυχία... Γι'αυτό και είδες τους Σπιρτούληδες με γαλλική ονομασία... :)
 
Το σκέφτηκα αυτό, αλλά μετά το ξανασκέφτηκα και λεω αποκλείεται χαχα Δεν το ήξερα αυτό...Ευχαριστώ για την πληροφορία! :D
 
Δεν πίστευα ποτέ ότι θα έχω βρει τόσα πράγματα και θα δυσκολευτώ να βρω έστω και έναν σπιρτούλη στο κουτί του..!Που στο καλό εξαφανίστηκαν?? :(

Oύτε σε πλειστηριασμό έχει τύχει να βρω..!! Τι να πω, μάλλον τα εξήγαγε όλα στο εξωτερικό η Ελ Γκρεκο και δεν άφησε στις επόμενες γενιές..!! :(
 
Περίπου 3 χρόνια πριν κατάφερα να αγοράσω από Ιταλία αυτους τούς 4 σπιρτούληδες κυκλοφόρησαν ακριβώς όπως τους βλέπετε στην φωτογραφία μονό σε αυτά τα 4 χρώματα και με αυτά τα συγκεκριμένα σπιρτόκουτα περίπου το 98!!

attachment.php


Μάλλον ατυχής η προσπάθεια της GIG (θυγατρική της el Greco στην Ιταλία) να επαναφέρει τους σπιρτούληδες και λέω ατυχής γιατί ποιοτικά δεν έχουν καμία σχέση με τον πραγματικό σπιρτουλη του 75 αλλά ως τρελαμένοι σπιρτουλομανιακοι έπρεπε να τούς αποκτήσουμε και αυτούς :p :p

Το ύφασμα είναι πλέων αυτό το φτηνό που βρίσκουμε και σήμερα στα περισσότερα κινεζικά κούκλοφορεματα :xm:

Το πλαστικό κεφάλι του σπιρτουλη δεν έχει την ποιότητα που μας είχε συνηθίσει η El Greco με τα πανέμορφα χαρακτηριστικά που τον έκαναν αγαπητό σε αρκετές χώρες του κόσμου ;)

Ο Τυχερούλης ο Σπιρτούλης και η Παταπουφα άλλωστε ήταν τα πιο διάσημα παιχνίδια της el Greco στο εξωτερικό!!
 
El_Greco_Fanatic είπε:
Μάλλον ατυχής η προσπάθεια της GIG (θυγατρική της el Greco στην Ιταλία) να επαναφέρει τους σπιρτούληδες και λέω ατυχής γιατί ποιοτικά δεν έχουν καμία σχέση με τον πραγματικό σπιρτουλη του 75 αλλά ως τρελαμένοι σπιρτουλομανιακοι έπρεπε να τούς αποκτήσουμε και αυτούς :p :pΤο ύφασμα είναι πλέων αυτό το φτηνό που βρίσκουμε και σήμερα στα περισσότερα κινεζικά κούκλοφορεματα :xm:

Το πλαστικό κεφάλι του σπιρτουλη δεν έχει την ποιότητα που μας είχε συνηθίσει η El Greco με τα πανέμορφα χαρακτηριστικά που τον έκαναν αγαπητό σε αρκετές χώρες του κόσμου ;)

Ο Τυχερούλης ο Σπιρτούλης και η Παταπουφα άλλωστε ήταν τα πιο διάσημα παιχνίδια της el Greco στο εξωτερικό!!
Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά που μας διαφωτίζεις !!!! Να' σαι καλά.
 
caprine σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια :)
 
Οι δικοί μου Σπιρτούληδες είναι αυτοί! Έχω και δύο Κάντυ Σπιρτούλες! :p

HPIM1109.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι πολύ κοολ όλοι τους και περισσότερο ο κλόουν ;)
 
Πίσω
Μπλουζα