[El Greco] Τα Αγρίμια 4Χ4 [Power Machines]

Ευτυχως εχω κρατησει και δουλευει ακομα την μια και μοναδικη...ΑΣΤΡΑΠΗ!!!!!! :D

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θυμίσατε πάλι...Είχα τον Πάνθηρα και τον είχα πετύχει σε αυτή ακριβώς τη διαφήμιση, η οποία ήταν μάλλον το εξώφυλλο απο Μπλέκ....Τον κάτω τροχό τον είχα πετάξει γιατί μου έσπαγε τα νεύρα
 
Tα "Αγρίμια" ήταν ένα καθαρά αγορίστικο-αντρικό παιχνίδι. Πολύ macho καταστάσεις στην γειτονιά. Θυμάμαι το Μαμούθ μπορούσε ν'ανέβει σε πεζοδρόμια ύψους 15 εκατοστών ή και παραπάνω. Όσο για μένα; Μόνο ένας "Κροκοδειλάκος" αλλά & καλός. Τον πήγαινα και στη θάλασσα και το μοτέρ σκούριασε κάποια στιγμή. Τον έχω ακόμα όμως για να μου θυμίζει την υπέροχη αυτή σειρα της El Greco.

Ιδού λοιπόν:animeek:DSC04592.jpg
 
Πραγματικά πανέμορφα παιχνίδια, εδώ είναι μια φωτογραφία του Ρινόκερου με τα αυτοκόλλητά του :flower:

[edit] Dead imageshack img [edit]

Και η ιστορία του Ρινόκερου :D

[edit] Dead imageshack img [edit]
Και η επίσημη άδεια οδήγησης :cool:

[edit] Dead imageshack img [edit]
Και διαφημιστικό του "αδελφού" Ελέφαντα ;)

[edit] Dead imageshack img [edit]

nasospakos είπε:
Τον έχω ακόμα όμως για να μου θυμίζει την υπέροχη αυτή σειρα της El Greco.
Όπως και τα περισσότερα παιχνίδια της Ελ Γκρέκο, τα Αγρίμια δεν φαίνεται να ήταν δικά της (τουλάχιστον όχι όλα), απλώς τα κύκλοφόρησε στην Ελληνική αγορά με καταπληκτικό όνομα και μάρκετιν που έπιασε τον σφυγμό των παιδιών της εποχής!

Ο Ελέφαντας και ο Ρινόκερος ήταν από σειρά 4x4 οχημάτων της Playskool (ο Ρινόκερος που έχω έχει αυτοκόλλητα με το λογότυπο της Playskool). Αν ξέρει κανείς περισσότερα για την προέλευση των Αγριμιών ας μας διαφωτίσει παρακαλώ :flower:
 
Οριστε και το δικο μου αγριμι. Δεν δοκιμασα αν λειτουργει ακομη, Ο διακοπτης παντως που ηταν ο "κοτσαδορος" εχει σπασει.

70564.jpg70565.jpg70566.jpg
 
Η νονά του αδερφου μου του ειχε φέρει τον ελέφαντα... και συνηθως τον χρησιμοποιουσε για να πατάει τα στρατιωτάκια μου... οποτε καταλαβαινετε πως εγω δεν έπαιξα πολυ... παντως ξυλο παιζαμε συχνά... χαχαχα...
 
Ωραία σειρά. Πρόκειται για τα Power Machines της Galoob.


'Εχω τον ελέφαντα.

Δυστυχώς η el greco δεν τα έφτιαχνε στην Ελλάδα (εισαγωγή απ' το Macau), πράγμα που έδειχνε οτι το τέλος ήταν κοντά.

Επίσης, άγνωστο γιατί, η el greco δεν κυκλοφόρησε τα πιο φαντεζί οχήματα (Giant Command, Crossboss, Flex).

X13940479481927391_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο εξάδελφος μου είχε το Πούμα και το ήθελα κι εγώ γιατί μου άρεσε που έβγαζε τα νύχια του. Έμεινα με το απωθημένο.
 
Ωραία πράματα. Στην πρώτη φώτο δείχνει ότι άναβαν και τα φώτα. Ισχύει αυτό;
 
johnny19818 είπε:
Ωραία πράματα. Στην πρώτη φώτο δείχνει ότι άναβαν και τα φώτα. Ισχύει αυτό;
Δεν ξέρω γιατί έχω τον ελέφαντα. :D

Επίσης απ' οτι είδα ο ελέφαντας είναι το bigfoot της playskool. 'Αρα τα αγρίμια είναι ένας ακόμη αχταρμάς της el greco που πηρε κάτι από 'δω και κάτι απο 'κει και έφτιαξε τη δική της σειρά.
 
Jim Slip είπε:
Ωραία σειρά. Πρόκειται για τα Power Machines της Galoob.


'Εχω τον ελέφαντα.

Δυστυχώς η el greco δεν τα έφτιαχνε στην Ελλάδα (εισαγωγή απ' το Macau), πράγμα που έδειχνε οτι το τέλος ήταν κοντά.

Επίσης, άγνωστο γιατί, η el greco δεν κυκλοφόρησε τα πιο φαντεζί οχήματα (Giant Command, Crossboss, Flex).

Προβολή συνημμένου 98220
να προσθεσω αν μου επιτρεπεται οτι η αγαπητη elgreco εδωσε για ακομη μια φορα ρεστα και δεν ειναι μονο τα power machines που στεγασε κατω απο την επωνυμια "αγριμια" αλλα και τα sst muscle machines της Playscool (ελεφαντας - ρινοκερος ειχε και αλλο ενα το war lord αλλα δεν το τιμησαμε ) αλλα και τα stomper της ideal-ertl (πανθηρας-κροκοδειλος) οσο για τα φωτα στα περισσοτερα της elgreco αναβανε κανονικα, και μαλιστα πολυ ενδιαφερον εχει το πως! στην μεση του οχηματος εχει ενα λαμπακι χριστουγενιατικο ναι ναι το κλασικο που αν δεν αναβε ενα παει χαμενη ολη η σειρα λαμπιονι :p και με ενα τελευταιας τεχνολογιας διαφανες πλαστικο "εστελνε" την αντανακλαση του στα μπροστινα και στα πανω φωτα (αυτο για τα αγριμια τιγρης κιτρινο-μαυρο-κοκκινο η αλλιως angry atv,power pickup και attack cab) μεταγενεστερα τα εισηγαγε και μια εταιρια Master λεγοταν στο κανονικο τους κουτι και με κανονικες ονομασιες αλλα στα συγκεκριμενα τα φωτα κοπηκαν στην λογοκρισια :p επισης ειχε και απο αλλες σειρες αυτοκινητα της tomy π.χ ενα που ετρεχε με αερα η νερο κλπ και αυτα αγριμια :)
 
  • Like
Reactions: PT8
johnny19818 είπε:
Ο εξάδελφος μου είχε το Πούμα και το ήθελα κι εγώ γιατί μου άρεσε που έβγαζε τα νύχια του. Έμεινα με το απωθημένο.
Είχα βρει 2 πουμα σε άριστη κατάσταση χωρίς κουτί, παραπεταμένα και σε εξευτελιστικη τιμή! Μην ρωτήσεις γιατί δεν τα πείρα... Δεν ξέρω γιατί...ντροπή μου...
 
  • Like
Reactions: PT8
gremlinakos είπε:
Είχα βρει 2 πουμα σε άριστη κατάσταση χωρίς κουτί, παραπεταμένα και σε εξευτελιστικη τιμή! Μην ρωτήσεις γιατί δεν τα πείρα... Δεν ξέρω γιατί...ντροπή μου...
υπαρχουν ακομα αυτα τα πουμα? :p το μονο που εχω ειναι το χαρτακι με τις οδηγιες του :(
 
οχι δυστυχώς δεν τα ξαναδα απο τοτε, αλλιως θα τα είχα πάρει
 
Το Πάσχα στο χωριό έκανα ανασκαφές, εκτός από το πειρατικό Playmobil βρήκα τον αγαπημένο μου..

20140422_115017.jpg

20140422_114953.jpg

20140422_114941.jpg

''Όργωσε'' τα χιόνια του '87, την άμμο στην παραλία του χωριού, τα χώματα στο χωράφι και βετεράνος πλέον ξεκουράζεται επί 20ετιάς + σε ένα ντουλάπι περιμένοντας την εκτίμηση της επερχόμενης γενιάς, να της χαρίσει τις ίδιες συγκινήσεις που χάρισε και σε εμένα. :)
 
ifqsew.jpg..........................................
 
τι εκπληκτικά παιχνίδια.!!!ειχα τον ελεφαντα τον οπόιο κάποια στιγμή διαλύσαμε με τον αδεφό μου.Τώρα έχω ;) εναν μεσα στο κουτί του που τον αγόρασα πριν λιγο καιρό και έναν ο οποίος είναι μαχιμος και τον τεστάρο αρκετά συχνά.
 
Πίσω
Μπλουζα