[El Greco] Τα Ζαβολάκια

πω πω...τωρα ανακαλυπτω το σχετικο θρεντ!! να σαι καλα κατερινακ μου!! σ ευχαριστω πολυ!!! :)
 
Δεν ξέρω αν μπορώ να αναρτήσω τη φωτογραφία αυτή, είναι από το http://www.xe.gr από κάποια αγγελία.

Βλέπουμε δύο ζαβολάκια, στο πρόσωπο μοιάζουν πολύ με το δικό μου!

182517_485606_x.jpg
 
Λοιπόν... Αυτό είναι το δικό μου Ζαβολάκι!!! Μου το έκαναν δώρο οι γονείς μου, πριν από -περίπου- 25 και κάτι χρόνια!!! :p

Μη με κρίνετε άσχημα για την εξωτερική του εμφάνιση. Ο καημένος έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου!!!

Τσίτα-Ξωτικό.jpg

Σήμερα, γνωρίζετε αν μπορούμε να βρούμε πουθενά τα Ζαβολάκια; Πωλούνται πουθενά; Ίσως σε κάποιο μαγαζί με συλλεκτικά παιχνίδια;

Θα ήθελα να βρω ένα καινούριο, γιατί το καημένο το παλιό είναι σε αποσύνθεση!!! Βαστά γερά, όμως! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OnceUpon είπε:
Σήμερα, γνωρίζετε αν μπορούμε να βρούμε πουθενά τα Ζαβολάκια; Πωλούνται πουθενά;
1) Αν εισαι Αθηνα,πας στο Κυριακατικο παζαρι στο Μοναστηρακι και ψαχνεις.

2) Αν εισαι Θεσσαλονικη,πας Μπιτ Μπαζαρ και ριχνεις μια ματια

3) Αν δεν κατσει τιποτα απο τα παραπανω...ψαχνεσαι στο e-bay.

Αυτα το ολιγα. ;)
 
Ευχαριστώ πολύ Σταύρο!!! :D

Θα ξεκινήσω με μία βόλτα στο Μοναστηράκι! ;)
 
Τα Ζαν-Πολ σκιά που είχα πάρει στην κόρη μου το 1981 ήταν 7 και τα ονόματα τους ήταν ..Προυτσης Τσιτσης Τσιλης Τσιλιμπιλης Τσιλγβιθρα Τσουτσετα και Φιογκος.Υπεροχα και τα 7 δυστυχώς κανένα δεν σώθηκε
 
Ένα ακόμα ζαβολάκι, μεσαίου μεγέθους που μου χάρισε η νονά μου :) Προβολή συνημμένου 101204
Απίστευτο! Είναι περίπου το ίδιο με το δικό μου μαϊμουδάκι που μου έκανε δώρο η θεία μου όταν γεννήθηκα το 1979 και ήτανε της El Greco :)! Μόνο που το δικό μου δεν έχει φακίδες. Δεν το έχω αποχωριστεί εδώ και 43 χρόνια, το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού και είναι το μόνο παιχνίδι που διασώζεται από εκείνη την εποχή μαζί με το Subbuteo βέβαια :) καθώς και ένα αυτοκίνητο με μπαταρίες του Μister P. To μαϊμουδάκι μοιάζει πολύ με τα monchichi που ήτανε της μόδας τότε τη δεκαετία του 70. Είχα και ένα δεύτερο σε σκυλάκι άσπρου χρώματος που φαίνεται στη δεύτερη φωτό, αλλά το έχασα νωρίς. Στη τρίτη φωτό φαίνεται πάλι το μαϊμουδάκι πίσω από μένα με το φιογκάκι που είχε τότε στο κεφάλι και το έχασα. Αριστερά μου στη φωτό ο Μπουμπούνας άλλη μια κούκλα της εποχής που είχε βγεί τότε.
 

Συνημμένα

  • μαϊμουδακι chichi.jpg
    μαϊμουδακι chichi.jpg
    82,5 KB · Προβολές: 10
  • chichi σκυλακι.jpg
    chichi σκυλακι.jpg
    36,6 KB · Προβολές: 10
  • Xristougenna '82.jpg
    Xristougenna '82.jpg
    294,3 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω και εγώ Ζαβολακι. Μου το είχε κάνει δώρο η θεία μου το 1980. Ενα κίτρινο σκυλάκι και το όνομα του είναι Τσουτσέτα. Δεν το έχω αποχωριστεί ποτέ... το εχω πάνω στο κομοδίνο μου. Θυμαμαι ότι το 1981 στον μεγαλο σεισμό της Αθηνας μεσα στον πανικό το αφησα στο κρεβάτι μου. Και οταν καταλαβα οτι δεν το κρατάω επέμενα να ανέβουμε στο σπιτι να το παρω... Η μαμά μου ελεγε οχι και τότε της είπα.... "Εσυ θα άφηνες πανω το παιδι σου???" Και ετσι πήγαμε και το πήρα.
 
Εχω και εγώ Ζαβολακι. Μου το είχε κάνει δώρο η θεία μου το 1980. Ενα κίτρινο σκυλάκι και το όνομα του είναι Τσουτσέτα. Δεν το έχω αποχωριστεί ποτέ... το εχω πάνω στο κομοδίνο μου. Θυμαμαι ότι το 1981 στον μεγαλο σεισμό της Αθηνας μεσα στον πανικό το αφησα στο κρεβάτι μου. Και οταν καταλαβα οτι δεν το κρατάω επέμενα να ανέβουμε στο σπιτι να το παρω... Η μαμά μου ελεγε οχι και τότε της είπα.... "Εσυ θα άφηνες πανω το παιδι σου???" Και ετσι πήγαμε και το πήρα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Στο σεισμό ήμουνα κι εγώ Αθήνα με τους γονείς και φυσικά υπήρχε και το μαϊμουδάκι μου. Είχαμε κοιμηθεί σε ένα πάρκο που υπάρχει απέναντί μέσα στο αμάξι, αλλά δεν θυμάμαι αν το πήρα μαζί μου. Πάντως έχει επιζήσει από τότε μέχρι σήμερα πολλών μετακομίσεων! Θυμάμαι από 3 ετών ότι αν δεν το είχα δίπλα μου δεν μπορούσα να κοιμηθώ! :) Η ειρωνεία είναι έτσι που τα έφερε η ζωή ότι ξαναγύρισα και εγώ κι αυτό μαζί μετά από 41 χρόνια στο ίδιο σπίτι που γεννήθηκα!
 
Πίσω
Μπλουζα