[El Greco] Τουρμπομαχίες

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.878
Αντιδράσεις
3.846
To φυσαγατε και γυρναγαν οι σβουρες και οποιος πεταγε τις σβουρες του αλλου εξω ,κερδιζε.

Τοσο απλα μα τοσο μαγικα. :xm:

 

Τουρμπομαχιες.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμάν!!! είχαμε τέτοιο, Πω Πωωώ κόλημα, ήταν κυκλικό με μια ελαφρά καμπήλωση στο κέντρο για να μήν χτυπάνε στα τοιχώματα οι σβούρες, έβαζες το καλαμάκι στην πλαστική εσοχη και μεσα στη σβούρα η οποία ηταν διάφανη χρωματιστή με εσωτερικές γραμμώσεις, φυσούσες δυνατά 2-3 φορές η σβούρα γυρνούσε σαν τρελή, ανασήκωνες το καλαμάκι και γινοταν χαμός απο συγκρούσεις!!! Η τελευταια που παρέμενε σε κίνηση νικούσε. Ευχαριστώ για την ανάμνηση!!!!!
 
Τι μου θύμησες τωρα...Φοβερο...δεν περιμενα οτι θα θυμοταν καποιος ή θα ειχε ακομα τοσο παλια επιτραπεζια..Εγώ μετανιωσα πικρα που πεταξα τα περισσοτερα..Ελαχιστα κρατησα απο τότε και τωρα παιζουμε μαζι με το γιο μου!Αυτο το συγκεκριμενο ήταν ενα απο τ'αγαπημένα μου επιτραπεζια.
 
το εχω παιδια αθικτο θα το ποσταρω συντομα.......
 
Πω πω τι μου θυμήσατε πάλι.... από τα αγαπημένα μου παιχνίδια, το είχαμε λιώσει στο παίξιμο!!

Πάντως είναι εντυπωσιακό το πόσο καταπληκτικά παιχνίδια έβγαιναν τότε, βασισμένα ακόμα και στην πιο απλή ιδέα. Απλά, αλλά άκρως ψυχαγωγικά!

Πιθανόν να υπάρχει ακόμα σε κάποιο πατάρι στο πατρικό μου...
 
Μόλις ανακάλυψα κάτι γι αυτο το παιχνίδι..!! όπως βλέπετε απο το διαφημιστικό, είχε βγει απο την Ελ Γκρεκο...!! Σε γνωστη σελίδα πληστηριασμών βρήκα ότι υπάρχει και απο την ΛΥΡΑ..!! Με άλλο τίτλο..!! Και αν κρινουμε ότι στα επιτραπέζια η ΛΥΡΑ πρωτοπορουσε σε σχέση με την Ελ Γκρεκο (βασικά η Ελ Γκρεκο δεν έβγαζε επιτραπέζια πλην ελαχίστων εξαιρέσεων), τότε το πιο πιθανό είναι να πρωτοκυκλοφόρησε της LYRA...!

IMG_0394.jpg

Mαρκέλλα το θυμάσαι αυτό???? :D
 
Ακόμα ένα από τα λίγα πρωτότυπα παιχνίδια που είχαν κάνει ιδιαίτερο σάλο, όταν εμφανίστηκε κάπου μεταξύ 80-82.

Για να δούμε.. θα αναρτηθεί καμιά φωτογραφία από κάποιον που το είχε, ή που το έχει ακόμα;

Aardvark είπε:
To φυσαγατε και γυρναγαν οι σβουρες και οποιος πεταγε τις σβουρες του αλλου εξω ,κερδιζε.Τοσο απλα μα τοσο μαγικα. :xm:

picture.php
 
Επειδή έχω την εντύπωση ότι πάντα θυμόμουνα πολύ καλά αυτή την ιστορία, θα υποστηρίξω ότι πρώτα βγήκανε οι Τουρμποσβούρες από την Ελ Γκρέκο, τις οποίες και αγόρασα. Αργότερα κυκλοφόρησαν και τα UFO από την Λύρα και μάλιστα θυμάμαι ότι στην διαφήμιση μιλούσαν κάτι παιδιά που έλεγαν "Ήρθανε τα ούφο!".
 
Χριστέ μου!!!!!!!!!!!!

Αυτό το είχα με τον αδερφό μου και παίζαμε και δεν το θυμόμουνα καν.

Είχανε απίστευτα χρώματα, διάφανα.

Μετά απο ένα σημείο μάλιστα είχαμε χάσει αυτά που φυσούσανε και χρησιμοποιούσαμε τα καλαμάκια που πίναμε το γάλα μας.....
 
πολύ καλό! Δυστυχώς δεν το πρόλαβα στα χρόνια μου αυτό! Χμμ..
 
Με το που το ειδα κατάλαβα πόσο πολυ εχω μεγαλωσει τελικά... το 1ο μου επιτραπέζιο... θυμαμαι παιζαμε με τον αδερφο μου με τις ωρες... ποσα καλαμάκια είχαμε χαλάσει για να παίζουμε... ποσο με συγκινησατε ρε παιδιά... μέχρι και η μητέρα μου οταν της ειπα αν θυμάται τις τουρμπομαχίες συγκινηθηκε γιατι έπαιζε και εκεινη μαζι μας...
 
Το συγκεκριμένο επιτραπέζιο το είχε η κόρη της νονάς μου, όπως και πολλά άλλα παιχνίδια.

Μπορεί να μην κατάφερα ποτέ να παίξω με αυτό, αλλά το θυμάμαι για τον εξής λόγο: το είχα μπανίσει στη ντουλάπα και τους είχα ζαλίσει να με αφήσουν να παίξω. Ήμουν γύρω στα 5 χρονών τότε.

Επειδή, όμως, δεν είχαν όρεξη να το κατεβάσουν και να κάτσω να παίξω, μου έλεγαν ότι το παιχνίδι έχει σκόνες, κάτι που το εξέλαβα ως "το παιχνίδι παίζεται με σκόνες", επηρεασμένος από τα φραπεδάκια, μάλλον. Δεν κατάλαβα τότε ο χαζός ότι απλά βαριόντουσαν να το κατεβάσουν και με τη δικαιολογία ότι ήταν σκονισμένο προσπαθούσαν να με ξεγελάσουν.

Θυμάμαι ότι το κουτί ήταν παχύ και στο πλάι του είχε τη φωτογραφία των παιδιών που φύσαγαν με τα καλαμάκια. Με είχε εντυπωσιάσει πολύ αυτό το πλαϊνό μέρος του κουτιού, αλλά δεν κατάφερα να παίξω :(
 
Έχω αρχίσει και αισθάνομαι σαν αρχαιολόγος, καλή ώρα, με κάθε ρετροεύρημα... Σοκ και δέος!

Ειδικά αν το εύρημα είναι μέρος της παιδικής μου ηλικίας, υπάρχει και αρκετή συγκίνηση στη μέση...

Χωρίς περαιτέρω φανφάρες, ιδού:

102831.jpg102832.jpg102830.jpg

Από το κουτί δυστυχώς έλειπαν δύο σβούρες...

Τεσπά, ακόμα κι έτσι, θεωρώ οτι είναι ένα εντυπωσιακό εύρημα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το ειχα....αλλα ειχα παιξει αρκετες φορες.

:thumbup:
 
Για αυτό το παιχνίδι ακόμα παραπονιέμαι στην μάνα μου και της "την λέω" για την άστοχη δικαιολογία που δεν μου το αγόραζε. "Θα κρυώσουν τα λαιμά σου τόσο που θα φυσάς με τα καλαμάκια"

Ok, no comment! Πάει και αυτό στη λίστα με τα αποθυμένα...

Ωραίο εύρημα αρχαιολόγε Dino :D . Φύσα και μια σβούρα στην αρένα και από μένα please.
 
Kambia είπε:
Για αυτό το παιχνίδι ακόμα παραπονιέμαι στην μάνα μου και της "την λέω" για την άστοχη δικαιολογία που δεν μου το αγόραζε. "Θα κρυώσουν τα λαιμά σου τόσο που θα φυσάς με τα καλαμάκια" Ok, no comment! Πάει και αυτό στη λίστα με τα αποθυμένα...
Αυτό ισχύει εν μέρει, όταν κάποιος έχει ήδη πονόλαιμο και φυσήξει, θα τον πονέσει ακόμα πιο πολύ... :)

Ωραίο εύρημα αρχαιολόγε Dino :D . Φύσα και μια σβούρα στην αρένα και από μένα please.
Αυτό έγινε ήδη! Φύσηξε ο γιός μου ο Γεράσιμος... :)
 
DINO είπε:
Αυτό ισχύει εν μέρει, όταν κάποιος έχει ήδη πονόλαιμο και φυσήξει, θα τον πονέσει ακόμα πιο πολύ... :)
Οκ τότε. Θα της το χτυπάω λιγότερο :D

DINO είπε:
Αυτό έγινε ήδη! Φύσηξε ο γιός μου ο Γεράσιμος... :)
Δώστου ένα φιλί από μένα :flower:
 
διαφήμιση

[edit] Δεν είναι διαθέσιμο το video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τουρμπομαχίες El greco

Αναζητώ τη διαφήμιση. Παλιότερα υπήρχε εδώ από άλλο μέλος, αλλά έχει αποσυρθεί. Αναφέρει τη χρονιά 1983. Μήπως είναι δυνατό να βρεθεί;
 
Πίσω
Μπλουζα