[El Greco] Φασουλέτος

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
και οι φασουλετοι... ¨)

13933.jpg13934.jpgimage_1637.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα και τον δικό μου Φασουλέτο ξεχασμένο σε ένα συρτάρι και τις επόμενες μέρες θα υπάρξει φωτό...

Η ιστορία του είναι πολύ όμορφη. Είναι κατασκαυασμένος στην Ζάκυνθο. Από τις γυναίκες που δούλευαν τότε στα σπίτια τους και παρέδιδαν τα έτοιμα κομμάτια στο εργοστάσιο όπου και πληρώνονταν...

Είχαμε πάει επίσκεψη σε ένα σπίτι και θυμάμαι μια κυρία, συγγενή της μητέρας μου, να έχει κάτι πολύχρωμα κομματάκια υφάσματος και ένα κουτί με κάτι άλλα πλαστικά κομμάτια μέσα.

Με την παιδική μου αφέλεια ρώτησα τι είναι αυτά. Και τότε η καλή εκείνη κυρία πήρε μερικά κομμάτια, τα έραψε, τα γέμισε, συναρμολόγησε τα πλαστικά μέρη και έβαλε μετά τα ρουχαλάκια και μπροστά στα μάτια μου, δημιουργήθηκε από το μηδέν ο φασουλέτος!

Βέβαια επειδή τον πήρα έτσι, δεν έραξε ούτε το σήμα της el greco ούτε και κουτί είχε...

Αλλά... υπάρχει ακόμα και είναι σε άψογη κατάσταση!
 
Απιστευτη ιστορια!!! Και πολυ συγκινητικη! Αυτος κι αν ειναι οριτζιναλ Φασουλετος κι ας δεν εχει το σημα el greco! Περιμενουμε φωτογραφιες Playmolover!
 
Wow Playmolover πραγματικά είναι πολύ καλή η ιστορία και σίγουρα κάνει τον Φασουλετο σου μοναδικό ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παταπούφα - Φασουλέτος

Playmolover υπέροχη η ιστορία του Φασουλέτου σου!

El_Greco_Fanatic το μόνο παιχνίδι που μπορώ να το ξανασυναρμολογήσω με ευκολία είναι η bibi-bo.Ίσως γιατί το έχω κάνει πολλές φορές!

Χαίρομαι πολύ όταν άνθρωποι που αγαπάνε τα παιχνίδια,τα φροντίζουν,τα επισκευάζουν και τα κάνουν μοναδικά! Μου δείχνει όλο αυτό ότι υπάρχει ακόμα ένας διαφορετικός κόσμος από τον συνηθισμένο που είναι μαγικός! Σας ευχαριστώ!
 
Rapunjel μου ίσως είναι και αυτός ένας λόγος που δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή στα παιχνίδια γιατί μας δίνουν έστω και λίγα λεπτά της μέρας χαρά και μας απομακρύνουν από αυτόν τον πλέων απρόσιτο και ακαταλαβίστικο κόσμο :(
 
Φίλε Playmolover, πολύ όμορφη και συγκινητική η ιστορία του φασουλέτου σου! Τι να το κάνεις το κουτί και την καρδούλα, όταν αυτή η μία και μοναδική κούκλα έχει αυτή την απίστευτη ιστορία! Περιμένουμε φωτογραφία! :)

El greco fanatic, θα προσπαθήσω με τον αγκαλίτσα που έχει βγει το κεφάλι του και θα σας πω! Αναλόγως θα δω τι θα κάνω με τις άλλες κούκλες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλει ένα καλό πλυσιματάκι δεν λέω, και τα πλαστικά του χέρια έχουν σκουρύνει λίγο από την πολυκαιρία

18798.jpg

Σε διαφορετικό φόντο....

18797.jpg

Αφήστε το ότι με το που μπήκε σπίτι έπιασε κολλητηλίκια με τον Φρου-Φρου...

Μάλλον εξαιτίας του ίδιου ύψους!!!

18799.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παταπούφα - Φασουλέτος

Playmolover υπέροχος ο Φασουλέτος και πάνγλυκος ο Φρου Φρου! Να τους χαίρεσαι!
 
Ο Φρου - Φρου είναι ολοκαίνουργιο μοντέλο. Το πήρα από μαγαζί που φέρνει διάφορα τέτοια, στο ταμπελάκι έχει το όνομα του δημιουργού και της εταιρείας που τον κατασκεύασε φυσικά. Είναι γερμανάκι, και στοίχισε 35 ευρώ...
 
ο πρωτος μου Φασουλετος!

Κι ομως εχω κι εγω Φασουλετο παιδια! :)

Τον οποιον και απεκτησα προσφατα απο τον αγαπημενο μου φιλο Μακισιμο, που ο,τι λογια να πω για να τον ευχαριστησω θα ηταν λιγο. :flower:

Σημειωνω οτι ο κουκλος ηταν πεντακαθαρος οταν μου τον εστειλε, απλα επειδη ολα μου τα παιχνιδια μυριζουν σαπουνι μασσαλιας ειπα να τον περιποιηθω και αυτον λιγο να μη ζηλευει που βλεπει ολες αυτες τις γυμνες Μπαρμπι στο μπανιο! :D

Να τονε λοιπον που δοκιμαζει το νερο πριν ριξει βουτια στην χλιαρη θερμοκρασια με απορρυπαντικο για ρουχα.

Ακολουθω την απλη μεθοδο, κι οχι την επαγγελματικη και σωστοτερη οπου αδειαζουμε το σωμα του, το πλενουμε και το ξαναγεμιζουμε.

Εκανε κρυο εδω και ο Φασουλετος μου ηθελε να του ξαναβαλω τα ρουχαλακια του το γρηγοροτερο! #)

19293.jpg

Στο πλυσιμο του ξεκολλησε λιγο το μαλλακι αλλα δεν πειραζει, η Παταπουφα ηταν σε αλλο δωματιο και δεν τον ειδε! :D

19294.jpg

Τον απλωσα εξω να στεγνωσει και εκεινος περιμενε υπομονετικα χωρις να βγαλει μιλια. Τον λυπηθηκα ετσι κρεμασμενο αλλα του υποσχεθηκα οτι δεν θα ξανασυμβει! :)

19295.jpg

Οταν επιτελους στεγνωσε, του κολλησα με σιλικονη και του χτενισα τα μαλλακια. Ο ιταλος μου, του προσφερε με χαρα τα μωρουδιστικα καλτσακια που φοραγε μικρουλης. Ο Φασουλετος μου τωρα ειναι τρισευτυχισμενος! Μακισιμακο σε ευχαριστω για ολα! :flower:

19296.jpg

19297.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παταπούφα - Φασουλέτος

Να τον χαίρεσαι λατρεμένη!Πολύ γλυκός! Τέλεια και τα μωρουδίστικα καλτσάκια! :D
 
Eγινε ΤΕΛΕΙΟΣ..!!! Το χρειαζοταν το πλυσιμο του, να ερθει να ισιωσει και να ..αρωματιστει, ετοιμος για υπνο..!!!!! Τωρα ομως λειπει να του βρουμε σκουφακι..!!!

Παντως κι εμενα μου αρεσε πολυ, νομιζω, και το πιστευω, ηταν το ωραιοτερο χρωμα που εχω δει σε φασουλετο..!! Κουκλος ο ατοιμος..!! Νομιζω θα σε διεκδικησει απο το αμορε..!! ;) :D :)
 
Rapunjel μου γλυκεια σε ευχαριστω πολυ! :flower:

Τα καλτσακια τον κανανε πολυ τρυφερο, στην φωτογραφια φαινονται τεραστια λογω προοπτικης!

Στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο μικρα, τωρα στην φωτο μοιαζει με τον παπουτσωμενο γατο! :D

Μακισιμακο το αμορε ειχε βαλει τον Φασουλετο και τον Αγκαλιτσα στο μαξιλαρι μου και οταν επεστρεψα τους βρηκα εκει να με περιμενουνε!

Δεν ξερω αν κοιμηθηκανε και οι 3 αντρες στο ιδιο κρεββατι οσο ελειπα :xm:

Αλλα καλυτερα γιατι τουλαχιστον πιασανε ολο τον χωρο και δεν εμεινε για κανενα θηλυκο!!! Εκτος βεβαια απο κατι Bibi-bo, Sindy κτλ.
 
Παταπούφα - Φασουλέτος

Πολύ γλυκό λατρεμένη αυτό που έκανε ο καλός σου! Σε περιμένανε και οι τρεις με πολύ αγάπη.Τις bibi-bo και τις Sindy μην τις φοβάσαι.Είναι κορίτσια από σπίτι! ;)
 
Ετσι ειναι Rapunjel μου!!! O Φασουλετος παντως εχει ματια μονο για την Πατατουφα!!! :)
 
Παταπούφα - Φασουλέτος

Λατρεμένη και λόγω μεγέθους μόνο αυτή του ταιριάζει! ;)
 
makisimos είπε:
Τα πιο κουκλίστικα κουκλιά της αγαπημένης δεκαετίας 80...! Και φυσικα από την EL GRECO...!!! Νομίζω ότι κάθε κορίτσι είχε μια παταπούφα καθώς και αγορια και κορίτσια ειχαν φασουλετοσ σε μπλε και ροζ χρώματα αντίστοιχα,,,!!!!!Επισυνάπτω μερικες φωτο τους για να τα θυμηθείτε ξανά..!!
Συγχαρητήρια παιδιά, όλα πολύ νοσταλγικά!Με γυρίσατε 20 χρόνια πίσω!!!!!!!!!!!!
 
O φασουλέτος μου!Φανατικός Ρετρομανιακός!! ;) ;)

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παταπούφα - Φασουλέτος

Penny είναι υπέροχος!Να τον χαίρεσαι!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα