[El Greco] Φλου-Φλου (Jumbo Love)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Αντιδράσεις
174
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού, αλλά με μιά πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι. Αν υπάρχει, ας μεταφερθεί... :)

Τους "Jumbo Love" της El Greco, τους θυμάται κανείς;;; ::)

Αναφέρομαι σε μιά σειρά από 6 μεγάλους κούκλους, υφασμάτινους, (νομίζω πως υπήρχαν σε ροζ και κίτρινο) που είχαν μορφές ζώων: σκύλος, ελέφαντας, ρινόκερος κλπ.

Λέγονταν και "Μεγάλες αγάπες" αν θυμάμαι καλά βέβαια... #)

Στο σπίτι της μαμάς μου διασώζονται 2 σε άριστη κατάσταση που τους είχε κάνει δώρο ο μπαμπάς μου στην αδερφή μου... (Και μετά μου λες πως δε γίνονται διακρίσεις μεταξύ αδερφών... :angry: )

Mόλις καταστεί εφικτό (δλδ, πάω από το πατρικό με τη φωτογραφική μου μηχανή... :p ) θα ανεβάσω και τις φωτό...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

mytinyworld

RetroNuts!
Αντιδράσεις
53
Ναι juanita! :D Εγώ τους θυμάμαι, νομίζω βγαίναν σε διάφορα μεγέθη. Είχα ένα μοβ ιπποπόταμο σε μεγάλο μέγεθος, αλλά η μαμά μου το χάρισε στον ανιψιό μου μια μέρα χωρίς να με ρωτήσει... :angry: Να'ναι καλά το παιδάκι #) , να θυμηθώ τώρα που μεγάλωσε να πάω να το πάρω πίσω! :diablotin: Ευτυχώς ζει ακόμη, γιατί πρόσφατα τον είδα να ξαπλώνει σε μια σοφίτα/αποθήκη που έχουν... :tsktsk:

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
37
mytinyworld είπε:
Να'ναι καλά το παιδάκι #) , να θυμηθώ τώρα μου μεγάλωσε να πάω να το πάρω πίσω! :diablotin: Ευτυχώς ζει ακόμη, γιατί πρόσφατα τον είδα να ξαπλώνει σε μια σοφίτα/αποθήκη που έχουν... :tsktsk:
Απιθανη!!!!! :D :D:D:D:D

Να τον ξαναπαρεις πισω και να μας ποσταρεις φωτογραφιες Μytinyworld μου!!!! Ακους εκει...στην σοφιτα να καθεται μονος του και να κλαιει... :( και εδω να ψαχνει φωτογραφιες του η Juanita! :eek:

rapunjel

RetroNuts!
Αντιδράσεις
9
Jumbo love (Μεγάλη αγάπη;;;; )

Κοντά σου πολυαγαπημένη mytinyworld ο ιπποπόταμος θα είναι καλύτερα γιατί θα έχει αγάπη.Να πας να τον πάρεις!Ούτως ή άλλως κανείς δε σε ρώτησε για να τον χαρίσει.

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Αντιδράσεις
174
Nα και οι φωτό από το πατρικό!!! ::)

18553.jpg18554.jpg18567.jpg

rapunjel

RetroNuts!
Αντιδράσεις
9
Jumbo love (Μεγάλη αγάπη;;;; )

Juanita να τους χαίρεσαι! Είναι μοναδικοί και τεράστιοι.Δεν τους έχω δει ποτέ.Ο σκύλος είναι πάνγλυκος!

Aggalitsas

Retro Member
Αντιδράσεις
12
Ωραία τα jumbo love-ειδικώς ο σκυλάκος είναι τέλειος...ό,τι πρέπει γι'αγκαλιές!!!

Μήπως όμως τα jumbo love μοιάζουν κάπως με τα puffalumps της fisher price? Εμφανίστηκαν τη δεκαετία του ΄80 και επανεκδόθηκαν στη δεκαετία του ΄90-υπάρχει και σχετικό θέμα ανοιγμένο.

Όσο για τις αδικές, Juanita, συμβαίνουν σε όλα τα σπίτια!! :(

Τώρα, που μεγάλωσες, βάλε τα πράγματα στη θέση τους: Οικειοποιήσου τον σκυλάκο δίχως άδεια!! ;)

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
2.052
τι γλυκουλια που ειναι και το ελεφαντακι και το σκυλακι :) Ποσα εκατοστα ειναι;

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
2.052
παρατηρωντας προσεκτικοτερα τη διαφημιση με το ΝΟΥΝΟΥ,ειδα ενα μεγαλο μπλε jumbo love σκυλακι στα 00:03 (κατω δεξια)

Aggalitsas

Retro Member
Αντιδράσεις
12
Μπράβο katerinak, είσαι πολύ παρατηρητική! Εκείνη την εποχή είχα δει αμέτρητες φορές αυτή τη διαφήμιση κι ούτε καν είχα προσέξει το jumbo love σκυλάκι!

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
2.052
τελικα λεγονται Φλου - Φλου της el greco συμφωνα με την εντυπη διαφημιση που βρεθηκε στο ιντερνετ (περιοδικο "Κατερινα" ) periodikokaterin.jpg

ΥΓ: οι φωτογραφιες που ηταν στα ποστς χαθηκαν για παντα;

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.445

BETTY BOOP

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
2.017
Πώς μου ξεφυγε το θεμα;

Τετοια μεγαλα κουκλιά εβλεπα σε παιδικα δωματια οπως ειναι φυσικο...

Να κοιμασαι με το ''φλου-φλου'' στο κρεβατι και δεν θελεις τιποτε αλλο... :D

οσες φορες ειχα δει τη διαφημιση, δεν ειχα προσεξει το ''φλου-φλου'', ακομα και αν το ειχα δει δεν θα ηξερα το όνομά του

[edit] Δεν χρειαζεται ξανα η διαφημιση, εχει μπει ηδη στο post #10! [edit]

ηταν ακριβα τα ''φλου-φλου'';

Μπλουζα