Emulation News - Νέες κυκλοφορίες

Τον ετοιμο εχω απο παλια και αφου επαιζα κομπλε σε αυτον με το gamepad του xbox 360 δεν ηθελα κατι αλλο.Τωρα ομως μετα απο 15 χρονια παιχνιδιου μου χαλασε το αυθεντικο gamepad του xbox 360 και δεν μου παιζει με αλλα gamepads.

Επισης ο yabause παιζει μια χαρα και στα windows xp που εχω cpu intel core i5-3470 / gpu hd 4350 / 4gb ram με vga to scart rgb για την αυθεντικη αναλυση του saturn.

Ο Mednafen η ο SSF θελουν ποιο ισχυρο hardware απο αυτο που εχω στα xp?

O Mednafen θέλει i5 σαν τον δικό σου οπότε είσαι οριακά. Αν και το έχω δει να τρέχει καλά και σε i3 της ίδιας γενιάς οπότε δεν θα έχεις θέμα πιστεύω. Ο SSF θα τρέχει νερό.

Δεν ξέρω πόσα games σε ενδιαφέρουν να παίξεις αλλά όπως και να έχει ο Yabause δεν ξέρω αν παίζει καν τα μισα στην βιβλιοθήκη του Saturn. Mε SSF ή Mednafen είσαι καλυμμένος στο 99%.
 
Με τα gamepads τωρα μετα απο διαβασμα πολλων αξιολογησεων και απο αποτυχιες με τα gamepads για το pc που ειχα στο παρελθον πιστευω οτι βρηκα οτι καλυτερο υπαρχει σε οικονομικο gamepad στα 25€ - 30€ με το μονο μειονεκτημα τα επιπεδα πιεσης στις σκανδαλες που δεν υπαρχουν.

Παντως νομιζω πως ειναι η κορυφη των κορυφων σε αυτη την τιμη για gamepad σε pc και switch.Το αγορασα και ειναι αυτο που περιμενα.Αψογο.

Λαθος review εβαλα.Γερασα πριν την ωρα μου.:fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Εγω πηρα το Spartan Gear Mora 2

Εχει γινει το αγαπημενο μου χειριστηριο το συγκεκριμενο Spartan Gear Mora 2 και πηρα να εχω και για καβατζα.

Μπορω να πω πως μου αρεσει περισσοτερο ακομα και απο το αυθεντικο gamepad του xbox 360 μιας και εχω ενα ασυρματο σε αριστη κατασταση για το xbox 360.

Παιζει τα παντα στο pc οπως και το αυθεντικο ενσυρματο gamepad του 360 χωρις καμια ρυθμιση στα συγχρονα παιχνιδια.Και ο yabause επισης παιζει τελεια με αυτο.Στο pc παιζει μονο ενσυρματα και ειναι στα θετικα που εχει θυρα συνδεσης με το αποσπωμενο καλωδιο.

Στο switch παιζει και ασυρματα αλλα δεν εχω switch να το δοκιμασω.

Το εχω λιωσει σε συγχρονα παιχνιδια και emulators mame - nes κλπ και η ακριβεια που εχω στα 3d ειναι αψογη οπως στα ρετρο.

Στιβαρη κατασκευη και με εξαιρετικη αισθηση των αναλογικων μοχλων των κουμπιων και του σταυρου που κανει το gaming απολαυση.

Για 25 € με δωρεαν παραλαβη στο καταστημα ηταν η καλυτερη επιλογη που μπορουσα να κανω.


xlarge_20210630131157_spartan_gear_mora_2.jpeg
 
Καποια παιχνιδια τα εχω απωθημενο να τα δω να γινονται emulated.
Ενα απο αυτα ειναι το Wreckless στο OG XBOX.
Οποτε βαζω νεο XEMU, το δοκιμαζω μηπως και...στη νεα εκδοση, παιζει!
Την ιδια στιγμη ανακαλυπτω οτι μου χαλασε το wired XBOX360 controller στο PC και δεν εχω wireless adapter να χωσω καποιο απο τα πολλα wireless 360 controlers που εχω.
Γκαντεμια
 
Λοιπον...βασικα δεν παιζει παντα...ειναι hit and miss
Οσες φορες καταφερα να παιξω, το αφησα στο Start screen να ξεκινησει το Demo.
Αφηνω να τρεξει για λιγο και παταω Start.
Εκει ειτε θα κολλησει μετα το New Game ειτε τελικα θα παει μεχρι τελους και θα παιξει.
Δεν εχω καταλαβει την ακριβη αλληλουχια ενεργειων...αρα μπορει να επαιζε απο πιο παλια και απλα δεν ετυχε σε κανεναν να αφησει το Demo να ξεκινησει
 
Δεν αναβουν τα λαμπακια του συγχρονισμου...βασικα αναβουν για 10 milisecond. Εικαζω καλωδιακο προβλημα. Αλλαξη την αποληξη αλλα δεν ειδα βελτιωση οποτε φοβαμαι οτι το θεμα ειναι στο κυριως καλωδιο.
 
To δικο μου αυθεντικο ενσυρματο gamepad του xbox 360 2 φορες το εχω κολλησει σε διαφορετικα σημεια με (ενα φθηνο κολλητηρη που πηρα για πρωτη μου φορα για εξασκηση) γιατι εκανε επανασυνδεσεις.Στο εσωτερικο ηταν ενταξει οι κολλησεις αλλα στην εξοδο εκει που βγαινει το καλωδιο ειχε θεμα οποτε ηθελε κολληση.Χαμηλη ποιοτητα παντως εκει η microsoft.Τωρα μου δουλευει κοπλε και η κολληση ηταν πανευκολη αλλα με τα χρονια μου παρουσιασε προβλημα ο αριστερος μοχλος και δεν μενει σταθερος.

Πριν χρονια σε καινουργιο gamepad logitech των 30 - 35 € μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα μεσα 15 μερες απο την αγορα του.Το ειχα ανοιξει τελικα πριν λιγο καιρο μιας και ειχα κολλησει του 360 αλλα απ οτι ειδα στο εσωτερικο του logitech εκει που αρχιζει το προβλημα με το καλωδιο ρευματος φροντισαν να το τυλιξουν με πολυ σκληρο πλαστικο ωστε να δυσκολεψουν οποιον θελει να το κολλησει.Δεν σπαει με τιποτα το πλαστικο που εβαλαν.

Ειναι παντως ενας εξυπνος τροπος αποτροπης κολλησης για οποιον νομιζει πως μπορει να κολλησει ευκολα ενα καλωδιο.

Ευτυχως με το ενσυρματο usb Spartan Gear Mora 2 των 25 € που εχω τωρα εχει αποσπωμενο καλωδιο και δεν τραβιουνται τα εσωτερικα καλωδια.Πολυ καλυτερο απο το logitech σαν gamepad.
 
To δικο μου αυθεντικο ενσυρματο gamepad του xbox 360 2 φορες το εχω κολλησει σε διαφορετικα σημεια με (ενα φθηνο κολλητηρη που πηρα για πρωτη μου φορα για εξασκηση) γιατι εκανε επανασυνδεσεις.Στο εσωτερικο ηταν ενταξει οι κολλησεις αλλα στην εξοδο εκει που βγαινει το καλωδιο ειχε θεμα οποτε ηθελε κολληση.Χαμηλη ποιοτητα παντως εκει η microsoft.Τωρα μου δουλευει κοπλε και η κολληση ηταν πανευκολη αλλα με τα χρονια μου παρουσιασε προβλημα ο αριστερος μοχλος και δεν μενει σταθερος.

Ε ειναι τουλαχιστον 15 ετων και εσυ του βαζεις και πολλες ωρες χρησης! Ποσο θες να κρατησει; Οσο για το μοχλο, αν εννοεις stick drift, απ' αυτο πασχουν πρακτικα ολα τα analog sticks της αγορας...
 
Ε ειναι τουλαχιστον 15 ετων και εσυ του βαζεις και πολλες ωρες χρησης! Ποσο θες να κρατησει; Οσο για το μοχλο, αν εννοεις stick drift, απ' αυτο πασχουν πρακτικα ολα τα analog sticks της αγορας...
Ναι για το stick drift λεω που και εγω απορω πως αντεξε τοσο πολυ.Απο αντοχη παντως στο αυθεντικο gamepad του xbox 360 παιρνει 10/10
 
Ναι για το stick drift λεω που και εγω απορω πως αντεξε τοσο πολυ.Απο αντοχη παντως στο αυθεντικο gamepad του xbox 360 παιρνει 10/10
Ειναι κατι που επισκευαζεται, αν πιανουν τα χερια σου απο κολλητηρια κλπ.

 
Μην ξεχασεις να μας κανεις και μια παρουσιαση!
 
Μην ξεχασεις να μας κανεις και μια παρουσιαση!
Δεν εχω ακομα καποια καλη πειρα με τις καλλησεις μιας και ειμαι στην εξασκηση.Εσυ οπως και ο telonio μας εχετε συνηθισει εδω σε ενα υψηλο επιπεδο επισκευης ηλεκτρονικων οποτε η δικια μου παρουσιαση θα ειναι πιο χαμηλου επιπεδου και το τελικο αποτελεσμα δεν ξερω ποσο ποιοτικο θα βγει μιας και θα ειναι η πρωτη προσπαθεια επισκευης του stick drift.Ειναι ακομα νωρις για εμενα ωστε να ετοιμασω μια παρουσιαση επισκευης που θα αξιζε να βαλω στο retromaniax.
 
Ο καθενας κανει οτι καλυτερο μπορει.

Δεν ειναι εδω μονο για τα "υψηλα επιπεδα". Εδω ειναι για να μοιραζομαστε τα κοινα μας ενδιαφεροντα, τις επιτυχιες και τις αποτυχιες μας και να αντλούμε έμπνευση απο τα πραγματα που κανουν οι αλλοι.

Εξαλλου σιγα το επιπεδο των επισκευών μου... αμα ειναι αυτα υψηλο επιπεδο, τοτε το επιπεδο των πραγματικων μαστορων πρεπει να ειναι τα ανεμοδαρμένα υψη! :fafoutis::diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εξαλλου σιγα το επιπεδο των επισκευών μου... αμα ειναι αυτα υψηλο επιπεδο, τοτε το επιπεδο των πραγματικων μαστορων πρεπει να ειναι σε ανεμοδαρμενα υψη! :fafoutis::diablotin:

Δεν ξέρω τι λες, εμένα για πραγματικός μάστορας μου φαίνεσαι από τα post σου.

Αλλά δεν έχει να κάνει με το skill ή την επιδεξιότητα ή το αν έχεις χαρτί από το πανεπιστήμιο. Εχει να κάνει με αυτό που είπες: "Ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί". Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει για πολλούς μάστορες που το κάνουν σαν δουλειά αυτό. Αν ο άλλος δεν έχει όρεξη ή βαριέται να κάνει το καλύτερο που μπορεί, δεν πα να είναι χειρούργος και απόφοιτος του Harvard...

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να δώσω την συσκευή μου να την φτιάξει κάποιος που γουστάρει τόσο την διαδικασία που κάθεται και την ποστάρει σε forums με πολλές φωτογραφίες και λεπτομερή περιγραφή.
 
Κυκλοφόρησε ο Ares v.133.

Ιστορικό release για όσους ενδιαφέρονται για το N64. Πολλά προβλήματα που έχουν να κάνουν με την σωστή ταχύτητα και frame rate διορθώθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία του N64 emulation. Αρχίζουμε δηλαδή να βλέπουμε πως έτρεχαν τα παιχνίδια στην πραγματική κονσόλα και όχι λίγο πιο γρήγορα ή πιο αργά, οπως γινοταν με ένα σημαντικό ποσοστό παιχνιδιών
 
Κυκλοφόρησε ο Ares v.133.

Ιστορικό release για όσους ενδιαφέρονται για το N64. Πολλά προβλήματα που έχουν να κάνουν με την σωστή ταχύτητα και frame rate διορθώθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία του N64 emulation. Αρχίζουμε δηλαδή να βλέπουμε πως έτρεχαν τα παιχνίδια στην πραγματική κονσόλα και όχι λίγο πιο γρήγορα ή πιο αργά, οπως γινοταν με ένα σημαντικό ποσοστό παιχνιδιών
Άρα τον προτείνεις πλέον έναντι του Mupen64plus+Parallel plugin; Μήπως κυμαίνεται χαμηλότερα η συμβατότητα ρωτάω. Ας πούμε για το Xeno Crisis του N64, που είναι και καινούριο και λίγο «δύστροπο» στον τελευταίο mupen64plus λύθηκε το θέμα...
 
Άρα τον προτείνεις πλέον έναντι του Mupen64plus+Parallel plugin; Μήπως κυμαίνεται χαμηλότερα η συμβατότητα ρωτάω. Ας πούμε για το Xeno Crisis του N64, που είναι και καινούριο και λίγο «δύστροπο» στον τελευταίο mupen64plus λύθηκε το θέμα...
Οχι δεν θα τον πρότεινα για "main emulator" ακόμα. Είναι accurate αλλά incomplete. Υπάρχουν δηλαδή αρκετά games που δεν φορτώνουν καν (90% compatibility με επιφύλαξη) ενώ πχ στον Mupen64plus-Next του RetroArch είμαι σίγουρος πως φορτώνουν όλα τα games, άσχετα με το αν η ταχύτητα δεν είναι σωστή σε κάποια. Και αν κάποιο δεν φορτώνει είναι θέμα core settings.

Επίσης είναι και πιο αργός emulator, στον i5 4670 μου παίζει οριακά κάποια games ακόμα και στην native ανάλυση.

Σε κανα χρόνο από τώρα πιστεύω να είναι αρκετά ώριμος και με καλύτερο performance. Ελπίζω βέβαια να βάλουν και καποιο overclocking option ώστε κάποια games να μπορούν να τρέχουν με καλύτερο frame rate (αλλά σωστό game speed). Στον Mupen πχ, μπορεις να παίξεις πολλά games με καλύτερο frame rate αν πειραματιστείς με τα count per Op options (χώρια από το ότι ήδη είναι λάθος το frame rate έτσι κι αλλιώς σε πολλά). Ο PJ64 έχει το καλύτερο overclocking option και μπορείς να παίξεις Goldeneye στα 60fps σταθερά σε όλες τις σκηνές.

Οπότε ακόμα και αν είναι τέλειος ο Ares, χωρίς overclocking θα πρέπει πάλι να έχεις έναν Mupen η PJ64 καβάντζα για καλύτερα frame rates στο N64. Συν το ότι δεν έχει βγει καποιο RetroArch core ακόμα.
 
Άσχετο αλλά τί δηθενια και αυτή να λέει ή retro arch τους emulator cores.
Διώχνει κόσμο έτσι .
 
  • Haha
Reactions: Ace
μαύρες μέρες για το emulation, τουλάχιστον αυτό του 3ds&Switch μιας και η Nintendo ανάγκασε την ομάδα του yuzu&citra να της καταβάλει ουσιαστικά αποζημίωση 2.4 εκ. δολάρια, να πάψει την ανάπτυξη των 2 εξομοιωτων και οι προγράμματιστες να μην ανακατευτούν σε τίποτα παρόμοιο που να αφορά τη Nintendo.
Για το Switch υπάρχει και ο καλύτερος Ryujinx που προς το παρόν τον άφησε ήσυχο. Το μεγαλύτερο πλήγμα ήταν το citra μιας και οι εναλλακτικές ειναι πολύ πίσω.
Βέβαια του Yuzu με τα τερτίπια τους και την ανωριμη συμπεριφορά τους τα θελαν και τα πάθαν.
Αλλά δείχνει πως αν οι κολοσσοί αυτοί όντως το θέλουν μπορούν να κλείσουν τα πάντα, νόμιμα και μη.
Ευτυχώς οι Sony & Microsoft δεν ασχολούνται πλέον
ZWoSZSt.png
 
Πίσω
Μπλουζα