emulators σε xbox 1 με xbmc

nikosmihalakis

RetroWannaBe
Joined
16 Νοέ 2009
Μηνύματα
57
Αντιδράσεις
0
Μετα απο αρκετο καιρο αποφασισα να δωσω χρηματα για να επισκευασω το παλαιο μου xbox . Αφου το δοκιμασα και δεν λειτουργουσετο drive ....

το εδωσα σε ενα καταστημα και με (120ευρω) το αντιστοιχο ποσο μου το επισκευασαν , αλαξαν drive , αλαξαν τσιπακι (ηταν αποτα πρωτα ...)

βρηκαν καιμου εβαλαν 200αρη σκληρο (sata) και μου περασαν xbmc , και καποιου emulators για snes , sega ,atari , colecovision , .

επιπλεον κατεβασα και καποιους ακομα εγω , ( atari 2600 , atari jaguar , amiga, daphne , atari lynx , pcengine , wonderswan ) βεβαια δεν μου εβαλαν καθολου roms ( για νομικους λογους φανταζομαι )

1) αν καποιος μπορει να βοηθησει με καποια roms θα ειμαι υποχρεος..

2) εχω και εγω καποια για snes , sega κτλ . πως τα περναω στο μηχανημα '?

3) αν συνδεσω pc με xbox με καλωδιο δηκτιου το pc θα δει το xbox και τον σκληρο του αρα απλα θα βαλω τα αρχεια στα roms directories??

αυτα τα ολιγα ευχαριστω ..
 
Atari Jaguar δεν υπαρχει emulator, ποσο μαλλον για xbox. O δισκος ειναι IDE btw...

Για να κανεις οτιδηποτε στο ΧΒΟΧ σου θα πρεπει να συνδεθεις με FTP.

Απλα χρησιμοποιεις ενα καλωδιο δικτυου πανω στο router σου ή crosover αν το συνδεσεις απευθειας πανω στη καρτα δικτυου σου.

Βαλε στον XBMC μια IP που να ανηκει στο τοπικο σου δικτυο και μετα μπορεις με ενα οποιοδηποτε FTP προγραμμα (δοκιμασε TotalCommander που ειναι free) μπορεις να μεταφερεις αρχεια.

User: xbox

Pass: xbox

Port: 21

Για κατεβασμα roms φυσικα δεν μπορουμε να μιλαμε μιας και υπαρχει θεμα πνευματικων δικαιωματων. Παντως τα zip τα ριχνεις μεσα στα αντιστοιχα rom folders των emulators - ασε που ολοι σχεδον, σε αφηνουν να ορισεις που θες να βαλεις τα roms.
 
nikosmihalakis είπε:
Μετα απο αρκετο καιρο αποφασισα να δωσω χρηματα για να επισκευασω το παλαιο μου xbox . Αφου το δοκιμασα και δεν λειτουργουσετο drive .... το εδωσα σε ενα καταστημα και με (120ευρω) το αντιστοιχο ποσο μου το επισκευασαν , αλαξαν drive , αλαξαν τσιπακι (ηταν αποτα πρωτα ...)

βρηκαν καιμου εβαλαν 200αρη σκληρο (sata) και μου περασαν xbmc , και καποιου emulators για snes , sega ,atari , colecovision , .

επιπλεον κατεβασα και καποιους ακομα εγω , ( atari 2600 , atari jaguar , amiga, daphne , atari lynx , pcengine , wonderswan ) βεβαια δεν μου εβαλαν καθολου roms ( για νομικους λογους φανταζομαι )

1) αν καποιος μπορει να βοηθησει με καποια roms θα ειμαι υποχρεος..

2) εχω και εγω καποια για snes , sega κτλ . πως τα περναω στο μηχανημα '?

3) αν συνδεσω pc με xbox με καλωδιο δηκτιου το pc θα δει το xbox και τον σκληρο του αρα απλα θα βαλω τα αρχεια στα roms directories??

αυτα τα ολιγα ευχαριστω ..
120 ευρώ είναι πολλά λεφτά για αυτά που σου έκαναν :p που αμφιβάλλω αν στα έκαναν όλα..είναι γνωστά λαμόγια σε αυτά τα μαγαζιά...

Δεν σου πέρασαν roms όχι για νομικούς λόγους, αλλά επειδή υπάρχει install cd με όλα αυτά, το οποίο όμως δεν περιέχει ρομς....κοινώς όποιος πήρε τα 120 ευρώ θεώρησε ότι ήταν αρκετά χρήματα για να βάλει ένα cd και να πατήσει 2 πλήκτρα, αλλά δεν έφταναν για να σου περάσει και μερικά έξτρα πράγματα μέσα...

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω cd και από το file manager του XBOX να βάλεις ότι θέλεις όπου θέλεις.

Φυσικά μπορεί να γίνει και με καλώδιο δικτύου μέσω του pc, αλλά θέλει διάφορες ρυθμίσεις απ' όσο θυμάμαι...

Όσο για το που θα βρεις ρομς....νομίζω δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει κανείς από εδώ....αλλά αν ψάξεις υπάρχουν παντού....
 
κοίτα να δεις, αν του αλλάξανε το drive, του χώσανε και ένα 200αρι δίσκο (και αν αλλάξανε και το modchip) τότε ΟΚ, 120 δεν είναι και τρομερό ποσό... αναμενόμενο θα έλεγα...
 
keropi είπε:
κοίτα να δεις, αν του αλλάξανε το drive, του χώσανε και ένα 200αρι δίσκο (και αν αλλάξανε και το modchip) τότε ΟΚ, 120 δεν είναι και τρομερό ποσό... αναμενόμενο θα έλεγα...
όχι, έτσι όπως το αναφέρεις δεν είναι τρομερό ποσό...

όμως...του τα κάνανε όντως όλα αυτά; και αν του τα κάνανε πιστεύεις ότι του έβαλαν καινούργια parts ή άλλα καταπονημένα που τα έβγαλαν από μεταχειρισμένο μηχάνημα;

είναι γνωστά λαμόγια οι περισσότεροι τύποι που κάνουν αυτή τη δουλειά, και μετά από χρόνια που ασχολούμε με το άθλημα, διατηρώ τις αμφιβολίες μου...

Με τα ίδια λεφτά θα μπορούσε να είχε πάρει ένα used μηχάνημα έτοιμο κομπλέ σε πολύ καλή κατάσταση και με έξτρας ;)

Αν ο "τεχνικός" που του έκανε τη δουλειά ήταν τίμιος και όχι λαμόγιο, πιθανολογώ ότι θα του είχε προτείνει εξαρχής την αγορά ενός νέου μηχανήματος ;)
 
καλά, το τί έβαλε μόνο ο ίδιος ξέρει... ΛΟΛ

πάντος ναι, με 120ε έπαιρνες πολύ καλό ΧΒΟΧ1 μεταχειρισμένο....

εγώ πριν κάτι μήνες πήρα με 80ε ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ old-stock , και του έχωσα 500αρι δίσκο, xecuter3 και την replacement πρόσοψη με την lcd οθόνη , για τρελή ποσεριά ΛΟΛ

IMG00135-20091122-1407.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα λεφται ειναι με τον δισκο , το dvd rom που αλλαξε και το τσιπακι που εβαλε καινουργιο ( ειχα ενα απο τα πρωτα που ειχε προβλημα )

αρα δεν ειναι τρομερα λεφτα . τωρα τιμες που ειδα για moded μηχανηματα στο internet αγγιζαν τα 200 - 250 ευρω στην καλυτερη ...
 
nikosmihalakis είπε:
αρα δεν ειναι τρομερα λεφτα . τωρα τιμες που ειδα για moded μηχανηματα στο internet αγγιζαν τα 200 - 250 ευρω στην καλυτερη ...
χμμ...αν έχει 200-250 ευρώ πουλάω και το δικό μου χαχαχα
 
κοιτα τα μηχανηματα που ειδα μονο xbox δεν θυμιζαν ...
 
Το παιδί ζητάει συγκεκρημένα πράγματα και βοήθεια,όχι την εκτίμιση του καθένος αν ο τεχνικός έκανε ή δεν έκανε σωστά πράγματα και αν πλήρωσε ακριβα.


1) αν καποιος μπορει να βοηθησει με καποια roms θα ειμαι υποχρεος..


Η πολιτική του retromaniax απαγορευει διακίνηση roms ή παιχνιδιών που

διέπουν πνευματικά δικαιώματα,πέρνα μια βόλτα απο εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content

2) εχω και εγω καποια για snes , sega κτλ . πως τα περναω στο μηχανημα '?

Τα γράφεις σε ένα cd και τα περνάς στο δίσκο σου

3) αν συνδεσω pc με xbox με καλωδιο δηκτιου το pc θα δει το xbox και τον σκληρο του αρα απλα θα βαλω τα αρχεια στα roms directories??




Όπως έιπαν τα παιδιά μεσω ftp αν και για ευκολία δικιά σου γράψε ότι θές σε cd/dvd και απλά πέρασε τα στο σκληρο του xbox
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καλωδιο δικτυου ειναι ο πιο γρηγορος τροπος, το εχω μονιμα συνδεδεμενο με το router και περναω οτι θελω μεσω FTP. Αν περασεις δικτυο μπορεις να κανεις και update το ΧBMC μεσω net (πας Scripts->TECH Updater). Μπορεις και να περασεις και οσα xbox games εχεις στον σκληρο, να τα τρεχεις απευθειας χωρις να ψαχνεσαι με δισκακια.
 
Στο επίπεδο που βρήσκετε δεν νομίζω οτι είναι σωστό να φλασάρει τη rom του

Αν ήταν σε αυτό το level θα είχε βάλει το mod/hdd μόνος του
 
για ποιό φλασάρισμα rom λες;

Εξάλλου η κριτική στην τιμή και όλη η κουβέντα δεν είναι άσχημη, δεν είχαμε τίποτα έκτρωπα, αλίμονο αν δεν γράφαμε και τέτοια. Γιατί ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΠΙΚΑ έπρεπε να γραφτεί μια απάντηση ότι δεν ασχολείται το forum με roms και τίποτα άλλο.
 
σαν πωρωμένος xboxakias , να πω και εγώ την γνώμη μου....

120 ευρώ ναι είναι πολλά λεφτά που σου πήραν (καταρχήν βρίσκεις μεταχειρισμένο xbox τσιπαρισμενο0 σε αριστη κατάσταση το πολύ με 50 euro , τώρα για τον 200ari δίσκο , σωστά είπε ο wally ο δίσκος που σου έβαλαν είναι IDE και όχι sata (το xbox 1 δεν έχει sata) οποτε μπορείς να φανταστείς ότι οι δικός 200gb δεν έχει καμια σχέση στην τιμή με τον sata είναι πολύ πιο φτηνός , επίσης πολύ εύκολα στην ελλάδα

μπορείς να βρείς ανταλλακτικό drive για το xbox με 25 euro......όσο για τα emulators όπως ειπώθηκε ένα dvd είναι το βάζεις κανεις install και τελειωσε......

με ftp μπορείς να περάσεις στο xbox σου ότι τραβάει η ψυχή σου , από games για το xbox 1 , roms για emulators, divx ταινίες , mp3 .......
 
μπορεί να του βάλανε με ide->sata adaptor, μερικοί παίζουν μια χαρά όπως και στο PS2 :p
 
δύσκολο γιατί έτσι όπως είναι το xbox μέσα δεν υπάρχει χώρος για adaptor.......
 
όλα μπαίνουν με λίγη καλή θέληση
 
όσο καλή θέληση και να έχεις , δυστυχώς δεν μπορεί να μπει εκτος άμα κόψεις το πλαστικό σασί.......δεν νομίζω να μπήκαν σε αυτήν την διαδικασία και να έκαναν αυτό για να του βάλουν sata δίσκο :)
 
Πίσω
Μπλουζα