Enduro Racer

Karnov είπε:
Δεν ήταν αυτός ο λόγος που κάναμε μεγαλύτερα σκορ οι κάτοχοι Amstrad 664/6128.
Είναι ότι σε σχέση με τους σπεκτρουμάδες , για ίδιο χρονικό διάστημα παιχνιδιού καθημερινά, εμείς παίζαμε διπλάσια ώρα

Π.χ. αν εσύ ήσουν σπεκτρουμάς και είχες καθημερινά 3 ώρες για games και εγώ με τον 6128 είχα επίσης 3 ώρες για games , από τις 3 ώρες , εγώ έπαιζα 179' , ενώ εσύ έπαιζες μετά βίας 90' και τον υπόλοιπο χρόνο ρύθμιζες αζιμούθια , καθάριζες κεφαλές κασετοφώνου και άκουγες το βουητό από το μεγαφωνάκι του κασετοφώνου με τις ώρες ... #)

Μεγάλη υπόθεση το floppy σε σχέση με τα κασετοφωνάκια.

Οι σπεκτρουμάδες και οι κομοντοράδες ξέρατε καλά από κασετόφωνα ...

Όπως έλεγε στην Καζαμπλάνκα

and waiting ... and waiting ... and waiting ...
πάντως πέρα από οποιαδήποτε διάθεση για πλάκα... η ταχύτητα που πρόσφερε η δισκέτα μας επέτρεπε να παίζουμε περισσότερο. Αυτό το αναγνωρίζετε φαντάζομαι, φίλοι και πολέμιοι του αμστραντάκου. #)
 
Kάποτε ένας φίλος είχε τον +2. Όταν κανονίζαμε να παίξουμε κανένα παιχνίδι στον +2, έβαζε ο φίλος το παιχνίδι να φωρτώνει και παίζαμε μπάλα στον δρόμο μέχρι να φωρτώσει το παιχνίδι. Χωρίς πλάκα, δεν μας πείραζε καθόλου και ειλικρινά αναπολώ εκείνες τις στιγμές.
 
Το ίδιο κάναμε φίλε Telonio με έναν συμμαθητή μου που είχε 464... δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου... αλλά νομίζω πως το φόρτωμα στον 464 ήταν ακόμα πιο αργό... Ο 6128 όμως ήταν χλιδή! Θυμάμαι όταν πάτησα για πρώτη φορά την εντολή RUN''ARKANOID ... με το που πάτησα το ENTER ήμουν κιόλας στο μενού του παιχνιδιού!!!
 
Κοιτα,το 1986 που ουσιαστικα ηρθε ο 6128 στην Ελλαδα εμεις μαζευαμε λεφτα για Amiga 500 (1987).

Mε λιγα λογια το 1986 οσοι ειχαν 6128 οντως φορτωναν γρηγοροτερα απο τους Spectrum. :)
 
Wally είπε:
Κοιτα,το 1986 που ουσιαστικα ηρθε ο 6128 στην Ελλαδα εμεις μαζευαμε λεφτα για Amiga 500 (1987).Mε λιγα λογια το 1986 οσοι ειχαν 6128 οντως φορτωναν γρηγοροτερα απο τους Spectrum. :)
O 6128 ήρθε σχεδόν στα μέσ της χρονιάς...αμίγκα άρχισαν να κοιτάνε οι πρώτοι τυχεροί από το 88...οι πολλοί μαζί και με μένα την πήραν το 90-91.

Ήταν μεγάλο πράγμα να έχεις μόνιτορ, υπολογιστή και ντραιβ σε ένα σετ...αναγνωρίστε το επιτέλους... #)
 
Βρε παιδιά...τα reviews τα γράφω, είτε για να αναπολούμε στιγμές που ζήσαμε παίζοντας αυτά τα παιχνίδια, είτε για να δούν κάποια παιδιά τί παιχνίδια έχασαν που δεν τα έπαιξαν τότε... δεν υπάρχει λόγος πάλι να κάνουμε συγκρίσεις ανάμεσα στα μηχανήματα! Λογικό είναι ο καθένας να αγαπάει και να υποστηρίζει όποιο μηχάνημα είχε...και δεν υπάρχει ούτε τρόπος ούτε λόγος για να αλλάξει την αντίληψή του περί αυτού! Αράξτε λοιπόν αναπαυτικά, διαβάστε και χαλαρώστε...μέσα από την ανάμνηση μιας εποχής που πέρασε...
 
picture.php


:D
 
Νομίζεις! χεχε...σε πολλές περιοχές της Ιαπωνίας, όπου κυριαρχεί ακόμα ο ''παλαιός τρόπος '' ζωής των Ιαπώνων...είναι τιμή για αυτόν που σε φιλοξενεί, το να δεχτείς να κοιμηθείς με την γυναίκα του! Αρα...μπορεί και να μην έχει κακό φινάλε η ιστορία! :)

Βγήκαμε όμως off topic! :)
 
Wally είπε:
Κοιτα,το 1986 που ουσιαστικα ηρθε ο 6128 στην Ελλαδα εμεις μαζευαμε λεφτα για Amiga 500 (1987).Mε λιγα λογια το 1986 οσοι ειχαν 6128 οντως φορτωναν γρηγοροτερα απο τους Spectrum. :)
Ομολογώ ότι όσοι μάζευαν λεφτά από το 1986 , για να αγοράσουν την Α500 ου βγήκε το 1987 , ήταν πολύ μπροστά για την εποχή τους.

Φαντάζομαι ότι πιο μπροστά ακόμη θα ήταν το 1986 όσοι μάζευαν λεφτά για να αγοράσουν Ρentium και Monster που βγήκαν ... 10 χρόνια αργότερα!

Προσωπικά δεν γνώριζα τότε κανέναν που να είχε πάρει A500 το 1987.

Η πρώτη αμίγκα θυμάμαι ότι το 1986 όταν ο 6128 με έγχρωμη κόστιζε 100.000δρχ εκείνη κόστιζε 350.000δρχ.

Σίγουρα πολλά παιδιά καρδιοχειρουργών , πλαστικών χειρουργών ή εφοπλιστών θα την είχα, αλλά εγώ δεν γνώριζα τέτοια.

Προσωπικά θυμάμαι μετά το 1989 να αρχίζει να κινείται η αμίγκα και να έχει γίνει επιδημία από το 1990 και μετά, αλλά εγώ τότε είχα εγκαταλείψει το gaming λόγω προετοιμασίας για πανελλαδικές ...
 
Karnov είπε:
Σίγουρα πολλά παιδιά καρδιοχειρουργών , πλαστικών χειρουργών ή εφοπλιστών θα την είχα, αλλά εγώ δεν γνώριζα τέτοια.
Χαχαχα!!! Στη γειτονιά μου, ο μόνος που είχε amiga ήταν γιός καρδιοχειρούργου, χωρίς πλάκα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα