Enduro Racer

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
enduroracer1el3.jpg


ΠΑΙΞΤΕ

Προβολή συνημμένου 92727
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To ειχα λιωσει αυτο το παιχνιδι στον amstrad! ωραιος!
 
Aλλο ένα κορυφαίο review απο τον Stan !! :thumbup:

Πράγματι, το καλό gameplay είναι που σώζει το παιχνίδι αυτό, διότι αν και το animation είναι σχετικά προσεγμένο, τα γραφικά με το ζόρι υποφέρονται !! (όπως και σε όλα τα πρόχειρα spectrum ports).

Kρίμα, διότι ο amstrad με το πλεονέκτημα της απουσίας προβλημάτων με τα attributes των χρωμάτων που είχαν οι commodore/spectrum, μπορούσε αποδεδειγμένα να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα στο mode 1 (ένα κλασσικό παράδειγμα είναι το Basket Master που ο Stan έκανε επίσης review, αν και το personal favorite είναι το Head over Heels, η amstrad έκδοση του οποίου είναι μακράν η καλύτερη οκτάμπιτη έκδοση).

Την ίδια τύχη είχε δυστυχώς και το conversion άλλου ενός επιτυχημένου arcade της Sega με μοτοσυκλέτες, του Super Hang-On, το οποίο και πάλι "περάστηκε" πρόχειρα στον amstrad και η "σπεκτρουμίλα" των γραφικών καταστρέφει οπτικά το καλό αυτό παιχνίδι.

Πάντως και μόνο για την εμπειρία του (ψηφιακού) ελέγχου μίας enduro σε off-road περιπέτειες, αξίζει να παίξετε το παιχνίδι. :)
 
Billy να σου θυμισω ποια ειναι η definite version? :D
 
Tο είχα παίξει στο σπέκτρουμ μου (το λάτρεψα!) αλλά και στο cpc. Πιστεύω ότι ήταν ολόιδια! Καμία βελτίωση στον αμστραντ και απορούσα γιατί! Δεν θεωρώ πάντως το super hang on καλύτερο παιχνίδι μηχανών στο cpc αλλά θεωρώ το enduro racer to δεύτερο καλύτερο. Πρώτο ήταν ένα παιχνίδι του 1985-1986 που σου έδινε την δυνατότητα να οδηγείς 125-250-500 κυβικά και το είχε κάνει review και το πίξελ. Θυμάμαι ότι είχε πολύ καλό σχέδιο του πίνακα οργάνων ενώ είχε και καλό ήχο.Δεν θυμάμαι τίτλο και ντρέπομαι...βοηθήστε ρε σεις! :xm:
 
Μηπως το TT-Racer?
 
Aν αυτές οι εικόνες είναι από amstrad τότε μιλάμε για καραμπινάτο import από specturm σε σημείο προπαγάνδας! :D TΡΕΛΟ COLOR CLASH SPECCY ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ! :D
 
Να τολμησω να εικασω (και ταυτοχρονα να εκνευρισω τον Billy) οτι ειναι και πιο αργο στον Amstrad? :biglaugh:
 
Wally είπε:
φυσικά το ΤΤracer!Special review Pixel τεύχος 28. Το αγαπημένο μου στον αμστραντ. Θυμάμαι έπαιρνα τον spencer διότι μου άρεσε το όνομα χωρίς να ξέρω ότι ήταν πρωταθλητής :cool:

(τόση ώρα έψαχνα τα pixel που έχω κατεβάσει από το φόρουμ μας για να το βρω...είχα σκάσει με το αλτσχαιμερ που μ' έπιασε!)

Υ.Γ. ΝΑΙ! Ήταν πιο αργό στον αμστραντ...γιατί όμως;;;
 
απο οσο θυμαμαι στον 64 ειχε πιο πολλα χρωματα.16 ισως?αλλα πιστευω ειναι απο τα παιχνιδια που χανανε πολυ απο την μεταφορα στα home micros σε σχεση με το coin op.απο οσο θυμαμαι στο arcade ειχε ενα τιμονι σαν μηχανης που αν το τραβουσες προς τα εσενα εκανε σουζα.
 
Τα screenshots είναι όντως από Amstrad...το παιχνίδι το είχαν περάσει αυτούσιο από τον Spectrum! Είχα παίξει και το ΤΤ-Racer... θα το βρώ, θα το θυμηθώ... και θα επανέλθω!
 
Wally είπε:
Billy να σου θυμισω ποια ειναι η definite version? :D
...η definitive version τίνος; :D

Wally είπε:
Να τολμησω να εικασω (και ταυτοχρονα να εκνευρισω τον Billy) οτι ειναι και πιο αργο στον Amstrad?
...no comment !! :biglaugh:

(πάει, δεν το γλυτώνουμε το μέτρημα των frames...)

spyros_s είπε:
Δεν θεωρώ πάντως το super hang on καλύτερο παιχνίδι μηχανών στο cpc
Συμφωνώ - ούτε και εγώ νομίζω πως είναι καλύτερο.

Επίσης είμαι 100% σύμφωνος για το TT Racer. Το παιχνίδι είναι πολύ καλό (άποψη που στηρίζω και στα σχόλια του τεύχους 28 ) και το θεωρώ το πιό σοβαρό και αξιοπρεπές simulator μοτοσυκλέτας στον amstrad. :)

Τώρα, επειδή πολύς κόσμος μπορεί να θέλει κάτι πιό "light", με όχι τόσο βάθος, ο amstrad έχει πολλές καλές επιλογές (χωρίς να χρειαστεί να καταφύγουμε σε αρχαιότητες του τύπου "Speed King").

Προσωπικά προτείνω το Grand Prix 500 2, όμως υπάρχουν διάφορες ακόμα αξιόλογες επιλογές, όπως το The Cycles, το Super Cycle, κ.α. , ενώ οι... αντικονφορμιστές που θέλουν να δούν τα πράγματα απο άλλη οπτική γωνία, μπορούν να καταφύγουν σε τίτλους όπως το Super Scramble Simulator και το Grand Prix Master (αυτό με τον Aspar).
 
Το ΤΤ ήταν περισσότερο εξομοιωτής... τα υπόλοιπα παιχνίδια, επειδή και πολλά από αυτά ήταν μεταφορά από τα coinαδικα ήταν καθαρά arcades... εξαρτάται από τί θέλει ο καθένας να παίξει! Λόγω ηλικίας τότε, μου την έσαγαν οι εξομοιωτές... προτιμούσα πιο 'ανάλαφρα΄παιχνίδια!
 
Stanfromgreece είπε:
Το ΤΤ ήταν περισσότερο εξομοιωτής... τα υπόλοιπα παιχνίδια, επειδή και πολλά από αυτά ήταν μεταφορά από τα coinαδικα ήταν καθαρά arcades... εξαρτάται από τί θέλει ο καθένας να παίξει! Λόγω ηλικίας τότε, μου την έσαγαν οι εξομοιωτές... προτιμούσα πιο 'ανάλαφρα΄παιχνίδια!
έλα μωρέ ψιλό arcade ήταν και εκείνο...αν προπονούσουν λίγο έμπαινες με όσα ήθελες στις στροφές και το νικούσες εύκολα...μου είχε κάνει πάντως εντύπωση ο ήχος του τότε. Το τσάκιζα στα κατεβάσματα μόνο και μόνο για να το ακούω... #)
 
χεχε...για τον Amstradako... εξομοιωτής ήταν... πάντως ήταν καλό και έπιανε και σχεδόν όλη την οθόνη θυμάμαι!
 
παιζει να ηταν στην πρωτη δισκετα που εβαλα στον amstrad cpc 6128 το 89....αρε εποχες..! :D :D
 
Stanfromgreece είπε:
το παιχνίδι το είχαν περάσει αυτούσιο από τον Spectrum!
Η κατάρα του Amstrad ...
Καταρα,ξεκαταρα αλλα αν δε επαιζε η φαση αυτη δεν θα ειχε παιχνιδια ο CPC.

Βαλε στο τεφτερι και οτι ολα (ports και μη) στον Amstrad ηταν αααρργγγγααααααααααααα (αλλα ετσι κανατε και ευκολοτερα hi-score :D )...
 
Wally είπε:
Βαλε στο τεφτερι και οτι ολα (ports και μη) στον Amstrad ηταν αααρργγγγααααααααααααα (αλλα ετσι κανατε και ευκολοτερα hi-score :D )...
Δεν ήταν αυτός ο λόγος που κάναμε μεγαλύτερα σκορ οι κάτοχοι Amstrad 664/6128.

Είναι ότι σε σχέση με τους σπεκτρουμάδες , για ίδιο χρονικό διάστημα παιχνιδιού καθημερινά, εμείς παίζαμε διπλάσια ώρα

Π.χ. αν εσύ ήσουν σπεκτρουμάς και είχες καθημερινά 3 ώρες για games και εγώ με τον 6128 είχα επίσης 3 ώρες για games , από τις 3 ώρες , εγώ έπαιζα 179' , ενώ εσύ έπαιζες μετά βίας 90' και τον υπόλοιπο χρόνο ρύθμιζες αζιμούθια , καθάριζες κεφαλές κασετοφώνου και άκουγες το βουητό από το μεγαφωνάκι του κασετοφώνου με τις ώρες ... #)

Μεγάλη υπόθεση το floppy σε σχέση με τα κασετοφωνάκια.

Οι σπεκτρουμάδες και οι κομοντοράδες ξέρατε καλά από κασετόφωνα ...

Όπως έλεγε στην Καζαμπλάνκα

and waiting ... and waiting ... and waiting ...
 
Πίσω
Μπλουζα