Enya VS Loreena McKennitt

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Εξαιρετικές και οι δύο. Άρχισαν να γίνονται γνωστές στην Ελλάδα, στα τέλη της δεκαετίας του '80. Θυμάμαι την πρώτη να παίρνει το βραβείο της στο MTV με απαράμιλλη σεμνότητα. Το Οrinoco flow που ήταν η πρώτη της μεγάλη επιτυχία, χρησιμοποιήθηκε στη χώρα μας από κάποιον ....... ως μουσικό θέμα για τη διαφήμιση της zewasoft (χαρτί υγείας με εικόνα έναν κύκνο), κάτι που θεώρησα τουλάχιστον απρεπές. Η δεύτερη έγινε γνωστή παίζοντας άρπα και τραγουδώντας στους δρόμους μιας και οι δισκογραφικές εταιρείες δεν της έδωσαν στην αρχή καμία σημασία. Η μουσική τους μας ταξιδεύει σε παράξενους κόσμους, ειδικά τα πρώτα αργά κομμάτια της Εnya δίνουν την αίσθηση ενός ''γλυκού θανάτου'' (ξέρω πως θα σχολιαστεί, δεν εννοώ κάτι άσχημο). Ιρλανδικά και κέλτικα τα ακούσματα, πρωτόγνωρα για μας. Η Loreena McKennitt ερχόμενη στην Ελλάδα πριν μερικά χρόνια είχε δηλώσει ότι δεν θα ξανατραγουδήσει λόγω του ότι είχε πεθάνει ο σύζυγός της. Ευτυχώς δεν το τήρησε. Διασκευή τραγουδιού της αποτυχημένη κατά τη γνώμη μου είναι το τραγούδι: ''η μικρή Νεφέλη''.

Έμαθα επίσης πως στην Αγγλία, για να ηρεμούν τα παιδιά στα κέντρα που ασχολούνται με τον αυτισμό, τους βάζουν τη μουσική της Enya και συγκεκριμένα τον δίσκο ''Watermark''.

Δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω όμως έχω μια μικρή αδυναμία στην Enya. Εσείς ποιά προτιμάτε;

Δισκογραφία της Εnya

Αlbums

Singles

"I Want Tomorrow" • "Orinoco Flow" • "Storms in Africa" • " Exile" • "Caribbean Blue" • "How Can I Keep from Singing?" • "Book of Days" • "The Celts" • "Anywhere Is" • "On My Way Home" • "Only Time" • "Wild Child" • "May It Be" • "I Don't Wanna Know" • "Amarantine" • "It's in the Rain" • "Trains and Winter Rains" • "White Is in the Winter Night" • "My! My! Time Flies!"

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kZ8KK8u9dN8]YouTube - Enya - Orinoco Flow

Η δισκογραφία της Loreena McKennitt

Albums

Singles

"The Lady of Shalott" (1991)

"All Souls Night" (1991)

"Courtyard Lullaby" (1991)

"Greensleeves" (1993)

"The Bonny Swans" (1994)

"Santiago" (1994)

"The Dark Night of the Soul" (1994)

"The Mystic's Dreams" (1995)

"God Rest Ye Merry, Gentlemen" (1995)

"The Mummers' Dance" (1997)

"Marco Polo"

"Caravanserai" (2006)

"Penelope's Song" (2007)

"The Seven Rejoices of Mary"

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JsNJuhBfbPg]YouTube - Loreena McKennitt - The Bonny Swans (HQ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο θέμα.

Δύναμη και η Enya, αλλά θα "ψηφίσω" Loreena McKennitt.
 
Loreena, ειναι πιο παραμυθενια
 
Πολυ ενδιαφερον ποστ!!!

Και εγω εχω αδυναμια στην Enya.
 
Εγώ προτιμώ Enya Mckennitt.
 
^Καλό! ;)

Αν και μου αρέσουν και οι 2 πολύ, προτιμώ λίγo περισσότερo την Loreena...
 
Πολύ ενδιαφέρον τόπικ Κριέ!

Προτιμώ όμως την Loreena McKennitt λόγω της ιδιαιτερότητας της μουσικής της! Αφήστε που σε κάποιο άλμπουμ της διασκεύασε το παραδοσιακό "Από ξένο τόπο" με καταπληκτική ενορχήστρωση! Δεν αμφισβητώ το τάλαντο της Enya, μα όπως και να έχει, η άλλη διαφέρει κατά την ταπεινή μου άποψη!
 
Loreena γιατί το "the visit" μπορεί να συγκριθεί μόνο με το "parallel dreams" που είναι επίσης δικό της...
 
Οουαου, απο τωρα εισαι φιλη μου μονο και μονο που ανοιξες αυτο το ποστ :D

Τωρα, απο τοτε που τις ξερω αυτες τις δυο, βλεπω συνεχεια να τις συγκρινουν, και να τις θεωρουν "αντιπαλο δεος". Δεν καταλαβαινω γιατί, αφου μου φαίνονται εντελώς διαφορετικές σε στυλ μουσικής, και φωνής... επισης Λορίνα παίζει πιάνο και άρπα, ενω η Ενυα μονο τραγουδάει. Δηλαδη δεν εχουμε να κανουμε με μια θεμιτη συγκριση του στυλ Βανδη εναντιον Βισση :)

Η Λορίνα πάντως είναι πιο κοντά στο στυλ μου. Η Ενυα ηταν η πρωτη την υπαρξη της οποιας εμαθα, αλλα τα περισσότερα κομματια της ειναι λιγο "διαστημικά" και δε με συγκινουν. Η Λορινα μου προκαλει πιο καθαρες εικονες

Σημειωση: Η Λορινα ξαναηρθε φετος το καλοκαιρι στην Ελλαδα και ειχα την ευτυχια να τη δω στο Θεατρο Βραχων
 
Και για μένα ένα κλικ πιο πάνω η Loreena Mckennit και θα συμφωνήσω με τον Rakeesh στο

Τωρα, απο τοτε που τις ξερω αυτες τις δυο, βλεπω συνεχεια να τις συγκρινουν, και να τις θεωρουν "αντιπαλο δεος". Δεν καταλαβαινω γιατί, αφου μου φαίνονται εντελώς διαφορετικές σε στυλ μουσικής, και φωνής... επισης Λορίνα παίζει πιάνο και άρπα, ενω η Ενυα μονο τραγουδάει. Δηλαδη δεν εχουμε να κανουμε με μια θεμιτη συγκριση του στυλ Βανδη εναντιον Βισση
 
επισης Λορίνα παίζει πιάνο και άρπα, ενω η Ενυα μονο τραγουδάει
Αυτο δεν ειναι αληθες. Η Enya οχι μονο τραγουδαει αλλα συνθετει η ιδια τα τραγουδια της, γραφει τους στιχους σε ολα τα gaelic κομματια και παιζει σχεδον ολα τα οργανα που ακουγονται στα album της. (reference)
 
Ευχαριστω για την ενημερωση, ειναι κατι που δεν ηξερα. (Παντως εξακολουθω να εχω την εντυπωση οτι ενω η Λορινα παιζει οργανο και τραγουδαει στη σκηνη, η Ενυα δεν εχει την ιδιοτητα της live performer οργάνων. Δεν το λεω αυτο βεβαια για να τη ριξω σε σχεση με τη Λορινα, αλλωστε και τις δυο μονο σαν τραγουδιστριες τις κρινω και οχι ως μουσικους.)

Εξακολουθω να πιστευω οτι εχουν διαφορετικο και μη συγκρισιμο στυλ και μπαινουμε στον πειρασμο της συγκρισης μονο και μονο επειδη ανηκουν στην New Age μουσικη και λογω Κελτικου background. Ως εκει ομως.

Ειναι σα να συγκρινεις τη μουσικη του Dig με τη μουσικη του JM Jarre. Και οι δυο "ambient" λεγονται αλλα τελειώνει εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Ενυα δεν εχει την ιδιοτητα της live performer οργάνων; Μάλλον δεν παρακολουθείς καθόλου την πορεία της Enya. Δεν πειράζει, δεν είναι δυνατόν να τα ξέρεις όooλα.
 
Βασικα ουτε την πορεια της Λορινα εχω παρακολουθησει :points: για καποιο λογο ομως την ξερω καλυτερα απο ο,τι την Ενυα :confused:
 
@ Alucard

Πόσο θα ήθελα αγαπητέ μου να μου δανείσεις λίγες από τις τελίτσες σου...
 
(Που εγραψε ο Alucard τελιτσες ?)
 
Έγραψε σε άλλο πόστ, αλλά τις χρειάζομαι. Μόνο εκείνος έχει τόσες πολλές τελίτσες. Και που θέλουν να πουν πολλά αγαπητέ μου Paspartoo. Γιατί τα λόγια καμμιά φορά είναι περιττά :)
 
Τον Waldorf και τον Statler, τους θυμασαι ?....προς τα εκει παμε..
 
Μπράβο krios!!! Υπέροχο θέμα :) !

λατρεύω και τις δύο,...όμως θα μου επιτρέψετε να κάνω μία μικρή διάκριση, κυρίως επί της λογοτεχνίας!

Αν και οι δύο υπέροχες μουσουργοί/καλλιτέχνες έχουν έναν ονειρικό/φαντασιακό/νεραϊδο- ήχο,...ωστόσο η Loreena είθισται να αντλεί τη θεματολογία της από την Αγγλική Λογοτεχνία, ή έστω την έμπνευσή της. Και οι δύο έχουν κέλτικους ήχους...και "New Age", αλλά η Loreena είναι πιο "λογοτεχνικά προσανατολισμένη",...θεματολογικά πάντα!

Αυτό φαίνεται και από την ενορχήστρωση της Βικτωριανής "Lady of Shalott" του Alfred Tennyson (από τα πολύ αγαπημένα μου ποιήματα), αλλά και από την πρώτη της κιόλας δουλειά στο Elemental...Αν ακούσει κανείς το CD ταξιδεύει αυτόματα σε άλλους χρόνους...λογοτεχνικούς...σε μία Αγγλία που πια δεν υφίσταται...

Και η Enya σε ταξιδεύει στον χωροχρόνο,...αλλά τα θέματά της είναι πιο ελεύθερα,...πιο προσωπικά και ιδιωτικά!



JWW_TheLadyOfShallot_1888.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα