ESXDOS [DivIDE]

Καιρός να ξεσκονίσω το Divide μου!
 
Nα ρωτησω τι παιζει με αυτο? Ειναι απλα ενα νεο "os" για το Divide ή προσφερει κανα νεο κολπο? (πχ να φορτωνουμε TRDOS αρχεια στον ψυκτρα)
 
www.esxdos.org :p

Firmware ειναι.Και μαλιστα μεσα στο readme της νεας εκδοσης αναφέρει ότι κάνει πολύ περισσότερα απ'αυτά που αναφέρονται στην πιο πανω σελίδα.
 
Μπηκα εκει. ΑΠλα δεν καταλαβαινω τα πλεονεκτηματα για να κανω shift σε ESXDOS
 
ESXDOS v8.0

* Supports HDD/CDROM/ZIP/LS120 devices* Device and filesystem abstraction layer

* Full FAT16/FAT32 read/write support (no 64K clusters, no extended partitions, no LFN).

* Provides extended BASIC commands

* BASIC files integration using +3DOS headers for FAT filesystems

* Support for seamless IM2 loading/saving, from BASIC and machine code

* System commands loaded from /BIN dir of system drive

* TAPE emulator supports reading/writing from/to TAP files. TAP attaching functions are available to external programs.

* POSIX-based API usable by .commands, external programs and NMI.SYS. Functions available on rst $08:

open, read, write, close, opendir, readdir, seek, sync, fstat, getcwd, chdir, unlink...

* Possibility of getting absolute LBA sector and device on an opened file (for direct I/O)

* Kernel loads modules (.KO files) on demand

* NMI.SYS support (NMI system is independent, ESXDOS kernel just provides services)
Ή με λιγα λογια...γραφουμε πλεον σε FAT16/32!!!

Πολυ κατατοπιστικο gif απο τον Velesoft

esxdos080_video1.gif


Δουλευει μονο για τα κλασικα DivIDE. Κατεβαστε το απο εδω

Θα το δοκιμασω μολις καταφερω να βρω λιγο χρονο
 
Κυκλοφορησε το 0.85 με support για TRDOS!
 
Η εκδοση 0.86 εχει κυκλοφορησει εδω και καιρο.

Ημουν σε μερακια αυτες τις μερες και ειχα αποφασισει να παω το DivIDE μου σε ESXDOS

Ειχα μεινει σε ενα ποστ στο επισημο φορουμ του ESXDOS πτιν 3 χρονια οτι τα longfilenames ειναι κοντα.

Απ πως.

Ευτυχως δεν φλασαρα.

Αλλο ενα καλο project που παει με ρυθμο χελωνας...
 
Πίσω
Μπλουζα