[EXIN] Επιτραπέζιο ποδόσφαιρο και μπάσκετ με πλήκτρα

boomer

RetroActive
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
459
Αντιδράσεις
78
Εριξα αρκετό ψάξιμο και τελικά κάτι βρήκα!

Σίγουρα πολλοί θα το θυμάστε και ίσως και να το είχατε! Πρόκειται για επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι αλλά και μπασκετάκι, που ήταν κλεισμένα σε ''κλουβί'' και έπαιζες χρησιμοποιώντας πλήκτρα για το κοντρόλ της μπάλας!

Το παιχνίδι αν και υπάρχει στο εξωτερικό απ' το 70, μπορούσες να το βρεις σε μικροκαταστήματα και ίσως και στα πανηγύρια καθ όλη τη διάρκεια των 80ς.

Το ποδόσφαιρο δε ''φτούρισε'' και ιδιαίτερα, μιας και αυτό με τα ελατήρια ή το ξύλινο ήταν καλύτερη επιλογή!! Το μπάσκετ όμως ήταν όλα τα λεφτά! Ιστορικές αναμετρήσεις όπου πέφταν κορμιά στον αγωνιστικό χώρο. Κάποια στιγμή θυμάμαι είχα αφαιρέσει το πλαστικό κουβούκλιο για πιο real παίξιμο αλλά βαρέθηκα να κυνηγώ τις μπαλίτσες οπότε και το ξανάβαλα στη θέση του!! Δυστυχώς δεν άντεξαν και πολύ τα πλήκτρα λόγο του ''βρόμικου και σκληρού'' παιξίματος!!

Δε θυμάμαι να υπήρξε κάποιος ελληνικός τίτλος αλλά και εγχειρίδιο (τι χρειάζονταν άλλωστε ;) . Απλά το έβγαζες απ' το κουτί και η συνέχεια εντός του παρκέ.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλη πόρωση το μπασκετάκι! Το πούλαγαν και στα πανηγύρια... :)
 
Ποδοσφαιράκια υπήρξαν τότε πολλά και διάφορα!! Μπασκετάκι όμως μόνο αυτό!! Πάντως σίγουρα μετά την επιτυχία του 87 (που αναβαθμίστηκε γενικός το ελληνικό μπάσκετ), ο,τι παιχνίδι ή αυτοκόλλητα χαρτάκια ή περιοδικό ή οτιδήποτε με θέμα το μπάσκετ, πουλούσε σαν τρελό!!
 
Ένα αποθυμένο που είχα (δεν μου το πήρανε τότε γιατί ήταν τεράστιο) και απέκτησα πέρσι από την Ισπανία ήταν το Exin Basket που υπάρχει και στο avatar μου. Παιζόταν με φισούνες και το gameplay του είναι ανώτερο από οποιοδήποτε video game ή άλλο μέσο εκτός του πραγματικού μπάσκετ.
 
Το μπασκετάκι ήταν θρυλικό... Το ποδοσφαιράκι μάλλον δεν το συνάντησα ποτέ μου, σε αντίθεση βέβαια αυτού με τα ελατήρια, που το ματώναμε στο παίξιμο...
 
Το ειχα και εγω το μπασκετακι! Ολη την ωρα το παταγα αλλα ποτε δεν εμπαινε καλαθι μονο αν το αναποδογυριζα....!!!

Θυμαμαι το ειχα παρει απο μαγαζι με ψιλικα καπου στο Νεο Φαληρο. Και παντα ηθελα να το ανοιξω,αλλα δεν ηθελα να σπασω το διαφανες πλαστικο περιβλημα!
 
Ηταν πολύ εύκολο να αφαιρέσεις το διαφανές περίβλημα, δεν είχες παρά να ξεβιδώσεις τις 2 βίδες που είχε το κάθε πλαίσιο των πλήκτρων! ;)
 
Το ποδοσφαιράκι το θυμάμαι σε κάποια παιχνιδάδικα, αλλά δεν έτυχε να παίξω ποτέ...

Αντίθετα, το μπασκετάκι ήταν σαφώς πιο δημοφιλές και παρόλο που δεν το είχα ο ίδιος, το είχαν αρκετοί φίλοι μου και γινόντουσαν ομηρικές μάχες...

//Μάλιστα αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να ξεκινήσω να φτιάχνω 1-2 μικρά παιχνιδάκια για εξάσκηση και για να τα έχω και στο portfolio μου και το εν λόγω μπασκετάκι ήταν μια από τις ιδέες που είχα. Το μόνο μου πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βρω τρόπο για το πώς μπορεί να γίνει κάπως απρόβλεπτο (π.χ. αν είναι η μπάλα στη Χ θέση και πατήσεις εγκαίρως το σχετικό κουμπί, πώς θα το εξασφαλίσεις ότι δεν θα έχει πάντα την ίδια πορεία ;) . Οπότε μάλλον λέω να πάω στο ποδοσφαιράκι με τα ελατήρια, αν και η αλήθεια είναι πως έχω ήδη δει 2-3 υλοποιήσεις του, κυρίως σε smartphones...
 
attachment.php


Καταχώρηση από Μεγάλο Μίκυ #256 / Δεκέμβριος 1988
 
το θυμαμαι και εγω αυτο ηταν για 2 παικτες συνηθως αλλα εχει τυχει αρκετες φορες να παιζω και μονος μου βεβαια η μπαλα τις περισοτερες φορες δεν εμπαινε καθολου ευκολα οντως επρεπε να πατησεις πολυ γερα το κουμπι για να σηκωθει αρκετα και να μπει στην μπασκετα ουτε εγω θυμαμαι να υπηρχε ελληνικος τιτλος για αυτο ηταν πολυ δημοφιλες στα πανηγυρια αλλα δεν νομιζω να κυκλοφορει τωρα πια
 
Exin μπάσκετ σταθερή αξία. Επίσης υπήρχε ένα μεταγενέστερο που ήταν μόνο για βολές. Και είχε ηλεκτρονικό καντράν μέτρησης πόντων και καλαθιών. Μαζί και τον κλασικό ηλεκτρονικό ήχο αλα nba. Το θυμάται κανείς;
 
Εκείνο ήταν της MB, μάλλον λες για το Hot Shot Basketball!
 
Ναι γεια σου. Αυτό ήταν
 
Πωπω τι μου θυμίσατε τώρα με το μπασκετάκι πονούσαν τα δάχτυλα μου για να τα πατάω.Αυτά ήταν παιχνίδια αλλη αίσθηση.
 
Το μπασκετάκι ήταν πόρωση! Το είδα πριν μερικά χρόνια στο σπίτι του κουμπάρου μου και έπαθα πλάκα με το ρετρό σοκ. Πραγματικά διασκεδαστικό. Το ποδόσφαιρο δεν το έχω παίξει.
 
Βρηκα ενα και ενα αλλα απο την εταιρια ΒΒ. Βεβαια δεν γραφει τι σημαινει το ΒΒ, ουτε καποια αλλα στοιχεια.

Ουτε καν χρονολογια, οπως οι περισσοτερες Ελληνικες εταιριες.

basket.jpg

footb.jpg
 
λατρεμενο παιχνιδι,πραγματικα..

φοβερες κοντρες..
 
Olorin είπε:
Αντίθετα, το μπασκετάκι ήταν σαφώς πιο δημοφιλές και παρόλο που δεν το είχα ο ίδιος, το είχαν αρκετοί φίλοι μου και γινόντουσαν ομηρικές μάχες...

//Μάλιστα αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να ξεκινήσω να φτιάχνω 1-2 μικρά παιχνιδάκια για εξάσκηση και για να τα έχω και στο portfolio μου και το εν λόγω μπασκετάκι ήταν μια από τις ιδέες που είχα. Το μόνο μου πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βρω τρόπο για το πώς μπορεί να γίνει κάπως απρόβλεπτο (π.χ. αν είναι η μπάλα στη Χ θέση και πατήσεις εγκαίρως το σχετικό κουμπί, πώς θα το εξασφαλίσεις ότι δεν θα έχει πάντα την ίδια πορεία ;) Οπότε μάλλον λέω να πάω στο ποδοσφαιράκι με τα ελατήρια, αν και η αλήθεια είναι πως έχω ήδη δει 2-3 υλοποιήσεις του, κυρίως. σε smartphones...




http://vrbytes.eu/BasketballDuel/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer είπε:
Εριξα αρκετό ψάξιμο και τελικά κάτι βρήκα!Σίγουρα πολλοί θα το θυμάστε και ίσως και να το είχατε! Πρόκειται για επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι αλλά και μπασκετάκι, που ήταν κλεισμένα σε ''κλουβί'' και έπαιζες χρησιμοποιώντας πλήκτρα για το κοντρόλ της μπάλας!

Το παιχνίδι αν και υπάρχει στο εξωτερικό απ' το 70, μπορούσες να το βρεις σε μικροκαταστήματα και ίσως και στα πανηγύρια καθ όλη τη διάρκεια των 80ς.

Το ποδόσφαιρο δε ''φτούρισε'' και ιδιαίτερα, μιας και αυτό με τα ελατήρια ή το ξύλινο ήταν καλύτερη επιλογή!! Το μπάσκετ όμως ήταν όλα τα λεφτά! Ιστορικές αναμετρήσεις όπου πέφταν κορμιά στον αγωνιστικό χώρο. Κάποια στιγμή θυμάμαι είχα αφαιρέσει το πλαστικό κουβούκλιο για πιο real παίξιμο αλλά βαρέθηκα να κυνηγώ τις μπαλίτσες οπότε και το ξανάβαλα στη θέση του!! Δυστυχώς δεν άντεξαν και πολύ τα πλήκτρα λόγο του ''βρόμικου και σκληρού'' παιξίματος!!

Δε θυμάμαι να υπήρξε κάποιος ελληνικός τίτλος αλλά και εγχειρίδιο (τι χρειάζονταν άλλωστε ;) . Απλά το έβγαζες απ' το κουτί και η συνέχεια εντός του παρκέ.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
σε φιλικό σπίτι έχω παίξει μπασκετάκι με πλήκτρα...τέτοια παιχνίδια πωλούνταν και στα πανηγύρια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ασφαλώς πωλούνταν στα πανηγύρια αλλά και σε συνοικιακά ψιλικατζίδικα, βιβλιοπωλεία κτλ.Τα βλέπαμε δίπλα από επιτραπέζια και μηχανοκίνητα της εποχής, τα οποία ήταν χαμηλότερης ποιότητας από τα επώνυμα!! Είναι ακριβώς αυτά στις φωτογραφίες που ανέβασε το parladotzatziki.
 
Πίσω
Μπλουζα