Facebook προφιλ με εικόνες από το φόρουμ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

QueenofHearts

RetroActive
Joined
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
809
Αντιδράσεις
836
Μόλις είδα ένα προφίλ στο facebook που έχει μέσα φωτογραφίες από παιχνίδια της δεκαετίας του 80, πολλές απ'τις οποίες έχουν "κλαπεί" από το forum. Κάποιες απ'αυτές είναι και δικές μου και γι'αυτό είμαι σίγουρη από που ήρθαν αφού δεν τις έχω δημοσιεύσει πουθενά αλλού. Απ'όσο βλέπω δεν σχετίζεται άμεσα ή εμφανώς με το forum οπότε θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω επ'αυτού.

Το εν λόγω προφίλ

http://www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=1530244783&v=info
 
Το έχει κλειστό αγαπητή queenofhearts για να τις δούμε πρέπει να γίνουμε φίλοι του. Καλό θα είναι πάντως όταν ανεβάζουμε φωτογραφίες να βάζουμε το υδατογράφημα του φόρουμ ή έστω το όνομά μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά έχω μια απορία :

Υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το "ανεβάσει" κάποιος κάτι και να αρέσει τόσο, ώστε να του το "κλέψουν" και να το κυκλοφορούν και να το επαναδημοσιεύουν αλλού ;

Μακάρι π.χ. τις συνεντεύξεις που έχω (στην πραγματικότητα "έχουμε") πάρει, να τις "κλέβανε" και να τις αντιγράφαβε παντού.

Το ίδιο ισχύει και για ποστ, φωτογραφίες, άρθρα ή οτιδήποτε.

Εφόσον κανείς ( ; ) από εμάς δεν ανεβάζει το υλικό για κέρδος, αλλά για διασκέδαση, ειλικρινά δε βρίσκω κάτι κακό με τις "κλοπές".
 
Κάποιες φωτογραφίες στο φόρουμ είχαν ανέβει πολύ πριν φτιαχτεί το υδατογράφημα, και η τάση τρίτων να κλέβουν από εδώ ήταν που οδήγησε στο να φτιαχτεί άλλωστε. Απλά θεώρησα πως πρέπει να ενημερώσω για όσους ενδιαφέρονται για το θέμα.
 
Χμμμ..... μπορεί να είναι κάποιος από το φόρουμ μας ή κάποια. Αν οι φωτό είναι δικές του/ της, έχει καλώς, αν όμως έχει φωτό που δημοσίευσαν άλλα παιδιά, νομίζω ότι ένα λινκ στο φόρουμ θα έπρεπε τουλάχιστον να μπει έστω ως σχόλιο στις φωτό του Φέισμπουκ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως και αν εχει, οι πηγες (στη προκειμενη περιπτωση τα nicks των παιδιων που τα σκαναρανε) θα πρεπει να αναφερονται

Ομοιως και εμεις απο τη μερια μας, ειμαστε παρα πολυ αυστηροι με δημοσιευσεις μελων μας που δεν συμπεριλαμβανουν προελευσεις κειμενων. Ειναι γνωστο ποσες παρατηρησεις/διορθωσεις/εγκλησεις εχουμε κανει οταν βλεπουμε οτι ποσταρεται υλικο ανευ πηγης (απειρες αναζητησεις σε google για να βρουμε που "ανηκουν" διαφορα "υποπτα" κειμενα και να επιδωσουμε τα του Καισαρος τω Καισαρι)...
 
Καλησπερα ειδα φως και μπηκα..!! Το συγκεκριμενο γκρουπ ειναι δικο μου, το εχω φτιαξει εδω και πολυ καιρο, και κατα βασην τα παιχνιδια που εχω μεσα ειναι δικα μου αλλα και φωτογραφιες απο πωλησεις του ΕΒΑΥ..!!!! Τωρα αν εχει ξεφυγει καποια απο εδω μεσα δεν εχω προβλημα να μου πειτε, γιατι πραγματικα δεν ειχα σκοπο να κλεψω , αλλα να φτιαξω ενα ομορφο γκρουπ με τα παιχνιδια που ασχολουμαι εδω και καιρο..!!

Τωρα αυτο το θεμα της "κλοπης" μας εχει απασχολησει κατα καιρους και με αλλα γκρουπ που εχουν γινει απο αλλα ατομα, αλλα στο δικο μου αν μη τι αλλο, ειναι οφθαλμοφανες οτι δεν εχει χρησιμοποιηθει για πωλησεις..!! Αντιθετως αν το προσεξει καποιος καλυτερα θα δει οτι ανα καιρουσ παρουσιαζονται ατομα τα οποια μου ζητανε παταπουφες , φασουλευους. κι εχω μπει προσωπικα σε διαδικασια να τουσ τα ψαξω και μαλιστα να τους τα δωριζω,..πραγμα που θα μπορουσε να επιβεβαιαωθει ακι απο μελη του ρετρο..!

Επισης να κοιταξει κανεις θα δει οτι πολλες φορες στο γκρουπ εχο αναφερει το ρετρομανιαξ μιας και πολα ατομα ψαχνουν να βρουν καποια παιδικα τοτυς παιχνιδια και τους εχω παραπεμψει στην σελιδα του ρετρομανιαξ..!!

Τελος οποιος νομιζει οτι εχω παιχνιδια του εκει μεσα, να μου στειλει πριβε μηνυμα κι ευχαριστως να το διαγραψω, γιατι πραγματικα τοτε που το ειχα φτιαξει και πριν γινει ολος αυτος ο σαλος που πριν λιγο καιρο ειχε γινει, δεν μπορουσα να διανοηθω οτι υπαρχουν ατομα που θα μπορουν να θιχτουν που καποιες φωτογραφιες παιχνιδιων θα μπορουσαν να κινηθουν μεσα στο ιντερνετ..!!

Και δεν το λεω καθολου ειρωνικα , καθε αλλο, συζητησα με μια φιλη απο εδω μεσα και μου εξηγησε τους λογους για τους οποιους εχει ενστασεις και εγιναν κατανοητοι..!!

Οπως επισης εγω παλι ανηκω στην φιλοσοφια του exetlaioy, χαιρομαι να βλεπω τις φωτογραφιες μου-οπως και με χαρα τις εχω δει- να διαδιδονται παντου, πριοκειται για παιχνιδια που ειναι πλεον ιστορικα, και οπως ειδα φωτογραφιες εγω πριν καποια χρονια και συγκινηθηκα, χαιρομαι να ξερω οτι κι εγω δειχνω μεσω του facebook φωτογραφιες σε αλλους και τους κανω να νιωθουν παρομοιως..!

Και για να ληξει εδω το ζητημα να μου πει οποιος επιθυμει, ποες ειναι οι φωτο που επιθυμουν να σβηστουν...!! Κανενα απολυτως προβλημα..!

Και να πω κατι τελευταιαο..!! Πλεον επειδη οι περισσοτεροι δεν βαζουν υδατογραφηματα, οι φωτο κυκλοφορουν παντου, μπορω να αναφερω 100 λινκσ, που σημαινει οτι δεν παιρνονται οι φωτο απο το ρετρο, αλλα απο παντου μεσα στο διαδικτυο ετσι?? Ελπιζω να ειναι κατανοητο αυτο..!!

Δειτε το γκρουπ και οποιο εχετε ενστασεις ειπαμε μπορειτε να στειλετε μηνυμα αν και οπως ειπα κατα βασην ειναι δικες μου και απο ΕΒΑΥ,..!!

http://www.facebook.com/profile.php?id=1530244783#!/group.php?gid=76537317552
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τη μια συμφωνώ με τον exetlaio, από την αλλη πιστεύω ότι αυτός που ανεβάζει φωτογραφίες/κείμενα/βίντεο από καπου αλλού, είναι δεοντολογικό να αναφέρει από πού προήλθαν ;) , και τέλος και κυριότερο, δεν έχω τίποτα μα τίποτα να χωρίσω με τον makisimos και δεν αναφέρομαι καν σ'αυτόν με αυτό το ποστ, αφού είναι πολύ γνωστό μελος και έχει προσφέρει πολλά στην κοινότητά μας. Με κάτι μπλόγκερς όμως τα΄χω που κανουν τον κινεζο! :(

Αφτα...

exetlaios είπε:
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά έχω μια απορία :
Υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το "ανεβάσει" κάποιος κάτι και να αρέσει τόσο, ώστε να του το "κλέψουν" και να το κυκλοφορούν και να το επαναδημοσιεύουν αλλού ;

Μακάρι π.χ. τις συνεντεύξεις που έχω (στην πραγματικότητα "έχουμε") πάρει, να τις "κλέβανε" και να τις αντιγράφαβε παντού.

Το ίδιο ισχύει και για ποστ, φωτογραφίες, άρθρα ή οτιδήποτε.

Εφόσον κανείς ( ; ) από εμάς δεν ανεβάζει το υλικό για κέρδος, αλλά για διασκέδαση, ειλικρινά δε βρίσκω κάτι κακό με τις "κλοπές".
Πώς θα ένιωθες εάν εκείνες τις ωραίες φωτό που τράβηξες πρόσφατα (ξέρεις ;) ) τις έβλεπες ανεβασμένες καπου αλλού χωρίς καν αναφορά στην αρχική πηγή, δηλαδή εσένα; Εγώ προσωπικά θα θύμωνα πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχα το περιμενα :D Ολα οκ Makisimos - αν υπαρχει κατι που πρεπει να κανονιστει - μεταξυ μας ειμαστε ;)
 
Paspartoo μπες στο γκρουπ, δες και πες μου..!!!
 
Βρε παιδάκι μου κι εσύ, χάθηκε να κάνεις μια ενημέρωση και εδώ να ξέρει ο κόσμος πως υπάρχει τέτοιο γκρουπ; Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα απ'τη στιγμή που δεν χρησιμοποιούνται οι εικόνες μου για κάποιο κέρδος, ούτε και παρατήρησα να γίνονται κανενός είδους τρελοί ισχυρισμοί αλλιώς θα σου είχα στείλει και pm/αφήσει μήνυμα στις εικόνες στο facebook. Δεν σε ξέρω προσωπικά αλλά ούτε και από το φόρουμ μιας και έρχομαι σπάνια, απλά όπως είπα και πριν και λένε και άλλοι, έχει συμβεί πολλές φορές το φαινόμενο της κλοπής και δεν μπορούσα να αφήσω τους ενδιαφερόμενους ανενημέρωτους.

Πάω να μπω και στην ομάδα να βλέπω..
 
Paspartoo μπες στο γκρουπ, δες και πες μου..!!!
Makisimos - δεν μπορω να το κανω αυτο - δεν συμμετεχω σε proprietary licensed networks - αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα. Οπως θα ειδες και η Queenofhearts πολυ λογικα μιλησε - και αν στο μελλον δημιουργηθει (λεμε τωρα) το οποιο προβλημα απο μελος μας, ειμαι σιγουρος οτι θα το λυσουμε σε φιλικο κλιμα, οπως παντα :)
 
exetlaios είπε:
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά έχω μια απορία :
Υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το "ανεβάσει" κάποιος κάτι και να αρέσει τόσο, ώστε να του το "κλέψουν" και να το κυκλοφορούν και να το επαναδημοσιεύουν αλλού ;

Μακάρι π.χ. τις συνεντεύξεις που έχω (στην πραγματικότητα "έχουμε") πάρει, να τις "κλέβανε" και να τις αντιγράφαβε παντού.

Το ίδιο ισχύει και για ποστ, φωτογραφίες, άρθρα ή οτιδήποτε.

Εφόσον κανείς ( ; ) από εμάς δεν ανεβάζει το υλικό για κέρδος, αλλά για διασκέδαση, ειλικρινά δε βρίσκω κάτι κακό με τις "κλοπές".
Exetlaios, όποιος όμως γράφει κάτι ή ανεβάζει φωτογραφίες του ή έχει μια οποιαδήποτε δραστηριότητα σε κάποιον ιστοχώρο που εκείνος επέλεξε, σημαίνει ότι επέλεξε το συγκεκριμένο ιστοχώρο για το κάνει αυτό. Οταν κάποιος όμως το αναπαράγει χωρίς να σε ρωτήσει και επιλέγει εκείνος έναν άλλο ιστοχώρο που θα φιλοξενήσει το όποιο αποτέλεσμα της όποιας εργασίας σου, δεν είναι λίγο... κάπως? Μήπως μόνο ο "κλέψας" έχει την ικανότητα να το κάνει αυτό? Ο δημιουργός δεν μπορεί πχ να φτιάξει γκρουπ ή να ανεβάσει στο youtube? Πρέπει να περιμένει κάποιον άλλον να το κάνει εν αγνοία του μάλιστα? ;)

Φιλικά και εκτός θέματος του παρόντος τα λέω αυτά και φυσικά ασχέτως του γκρουπ του μακισιμου, απλά μου έκανε εντύπωση αυτή η άποψή σου, που τυγχάνει να είναι εκ διαμέτρου αντίθετη από τη δική μου :)
 
Makisime έπρεπε να το είχαμε καταλάβει πως ήσουν ΕΣΥ! Αγαπάμε δεκαετία 80 αγαπάμε παιχνίδια αγαπάμε makisimos:)
 
ΜΥΤΙΝΥ υπαρχει καποια φωτογραφια σου στο γκρουπ μου???

Αν υπαρχει πες μου και θα λυθει το προβλημα..!! Απο εκει και περα ειπαμε και ξαναειπαμε οι αποψεις διυστανται..!!!!!!

Αλλοι το θεωρουν κλεψια, κι αλλοι το θεωρουν οτι πιο αθωο και ρομαντικο να διαδιδονται φωτογραφιες αντικειμενων ιστορικης αξιας..!!

Εσυ μπορει να με θεωρεις κλεφτη, κι εγω μπορω να θεωρω ανθρωπο που κανει ολοκληρη ιστορια για φωτογραφια ενος παιχνιδου τουλαχιστον μικροψυχο και εγωιστη..!!!!

Ειναι θεμα του πως σκεφτεια ο καθενας, τα ξαναειπαμε αυτα, εχουμε διαφορετικες αποψεις και δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο να ξανααρχιζουμε αυτην την συζητηση και μαλιστα απο την στιγμη που ειπαμε να σταματησει αυτη η συζητηση γιατι δεν βγαζει πουθενα, ποσο μαλλον οταν αυτο γινεται σε μια συζητηση που αρχισε γυρω απο το ονομα μου..!!

Τελος αν πραγματικα ο οποπιοσδηποτε θελει να μενουν οι φωτο δικες του και να μπορει μετα να κινηθει και νομικα, υπαρχει η κατοχυρωση πνευματικων δικαιοματων με την καταβολη σχετικων παραβολων..!!!

Μεχρι ομως να γινει κατι τετοιο, ο οποιοσδηποτε θα μπορει να ισχυριστει οτι η εκαστοτε φωτογραφια ειναι δικη του..!

Τελος δεν εχω καμια διαθεση να μεινω σε ενα φορουμ που αντιμετωπιζομαι ως "κλεψας" οποτε και ευχομαι στους αθεραπευτα ρομαντικους καλη συνεχεια..!!!

Οποιος εχει κατοχυρωσει την παραμικρη φωτογραφια δεχομαι μηνυσεις..!!!

Εξαλλου οι περισσοτεροι εχουν την διευθυνση μου, γιατι σε πολους εχω στειλει πραγματα..!!!!

Καλη συνεχεια..!
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίρνεις προσωπικά κάτι που θα έπρεπε άλλος να παίρνει προσωπικά... Αλλουνού σχόλιο σχολίασα, άλλος θίγεται... Και να πω ότι αυτό που έγραψα δεν δήλωσα ότι είναι άσχετο με το δικό σου γκρουπ... Από κει και πέρα, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει.

Και πληροφοριακά, γιατί το έχω ξανακούσει, δεν απαιτείται καμία είδους κατοχύρωση για την πνευματική ιδιοκτησία. Και κανένα παράβολο φυσικά.
 
Makisimos , ψυχραιμια φιλε μου ! Δεν αναφεροταν σε εσενα η mytinyworld !!

Αν ξαναδουμε λιγο τα γεγονοτα οπως γραφτηκαν - δεν κατηγορηθηκες για τιποτα :)
 
Τις δικές μου, πάντως, φωτό με τα αυτοκινητάκια χρησιμοποιήστε τες ελεύθερα. Καθώς και οτιδήποτε άλλο δικό μου αναρτηθεί εδώ στο μέλλον (αν λέμε γίνει ποτέ κάτι τέτοιο) .

Makisimos, respect για τη θεϊκή σου τρέλα και την απίστευτη προσφορά σου!!!
 
Επ!!! makisimos!!! Παρεξήγηση!!!

Είναι αυτές οι στιγμές, που λέμε οτι ο γραπτός λόγος υστερεί σε σχέση με την face 2 face συζήτηση...

Πολλά μπορούν να παρεξηγηθούν και έχει συμβεί άπειρες φορές στο παρελθόν...

Τώρα, μετά από τις απαραίτητες διευκρινήσεις (κάποιες δόθησαν ήδη), θεωρώ οτι το συμβάν θα λήξει εδώ...

Δεν είναι δυνατό να χάσουμε ένα τόσο χαρισματικό μέλος, από μια παρεξήγηση... Ξανασκέψου το αρχηγέ... Είμαι σίγουρος οτι θα πράξεις το σωστό! :)

Ντίνος
 
mytinyworld είπε:
Φιλικά και εκτός θέματος του παρόντος τα λέω αυτά και φυσικά ασχέτως του γκρουπ του μακισιμου :)
Ελα ρε Μακισιμακο τωρα...τι λεει εδω το κοριτσι: Φυσικα ασχετως του γκρουπ του μακισιμου, λεει. Να στεναχωριεσαι τσαμπα δηλαδη? :flower: :flower: :flower:

Μακισιμακο μου ποτε δεν εγιναν κατηγοριες προς το ατομο σου και ποτέ δεν θιχτηκε το προσωπο σου, απο καμια και απο κανεναν. Οσον αφορα εμενα και ολα τα ατομα με τα οποια συζητω, και ξερεις γιατι μπορω να στο λεω εγω αυτο, ποτέ μα ποτέ και στο παραμικρο δεν εγινε λογος για το προσωπο σου. Αυτο στο υπογραφω και σου δινω και τον λογο της τιμης μου. Αν αυτο μετραει κατι και αν με εμαθες πια ξερεις οτι δεν λεω λογια του αερα. Οταν λεμε ποτέ εννοουμε ποτέ και σε καμια περιπτωση.




Ελα ρε Μακισιμακο τωρα που θα μας αφησεις και ορφανους στο φορουμ στα καλα καθουμενα!!! :flower: Δεν εχεις καμια σχεση με ολα αυτα, ουτε κανεις ποτε σε κατηγορησε για κατι. Γενικα μιλανε τα παιδια. Εννοειται οτι το συγκεκριμενο γκρουπ στο φεισμπουκ υπαρχει για να διαφημιζει την αγαπη για τα παιχνιδια μας, και δεν εχει γινει για εμπορικους λογους!!!

Αν δεν ησουνα εσυ να μου χαρισεις την πρωτη μου bibi-bo εγω θα ημουν ακομα να κλαιω εκεινη την αγαπημενη που μου εχασε η μανα μου. Ξερεις τι σημαινει για μενα η παρουσια σου σε αυτο το φορουμ και η φιλια σου.

Αν φυγεις απο το φορουμ εγω θα κανω απεργια. Να το ξερεις. :( :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα