Falcon030 στο E-bay....

Nai, einai boxed kai stis USA. Kai ta dyo arketa asxhma pragmatakia gia thn timh tou. Alla etsi einai, an thes to kalytero prepei na ta stakseis ;)

Edit: To megisto pou mporei na ftasei einai ta $800.
 
Παιδιά πάντα είχα την απορία τι γίνεται με τα αμερικάνικα μηχανήματα!Αν αγόραζα κάποτε έναν usa Falcon ή St μαζί με usa monitor θα είχα πρόβλημα συμβατότητας με το ευρωπαϊκό software ; Έχω την εντύπωση ότι με τα περισσότερα παιχνίδια και εφαρμογές δεν θα υπάρξει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα ευρωπαικά demos που που παίζουν λίγο με τη συχνότητα σάρωσης για να προβάλουν overscan raster effects και γενικά πιο εξειδικευμένες τεχνικές όπως SYNC scroll. To έχει ψάξει κανείς να μου απαντήσει;
 
Turrican είπε:
Παιδιά πάντα είχα την απορία τι γίνεται με τα αμερικάνικα μηχανήματα!Αν αγόραζα κάποτε έναν usa Falcon ή St μαζί με usa monitor θα είχα πρόβλημα συμβατότητας με το ευρωπαϊκό software ; Έχω την εντύπωση ότι με τα περισσότερα παιχνίδια και εφαρμογές δεν θα υπάρξει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα ευρωπαικά demos που που παίζουν λίγο με τη συχνότητα σάρωσης για να προβάλουν overscan raster effects και γενικά πιο εξειδικευμένες τεχνικές όπως SYNC scroll. To έχει ψάξει κανείς να μου απαντήσει;
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Το Falcon είναι πλήρως configurable μέσω της NVRam. Αλλάζεις PAL/NTSC, Keybοard/Desktop Language. Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι αν δουλεύει στα 110 Volt μόνο και δεν είναι switchable 110/220. Αλλά και πάλι διορθώνεται αν το βάλεις στο ρεύμα με κάποιον μετασχηματιστή 220--> 110. Και το 2ο πρόβλημα είναι πως θα πρέπει να αλλάξεις το Dallas chip (NVRam) γιατί δεν θα σου κρατάει τις παραπάνω αλλαγές στις ρυθμίσεις ,ούτε το real-time clock....

ChrisTOS, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα PAL/NTSC, έτσι δεν είναι? :)
 
falcon030gr είπε:
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Το Falcon είναι πλήρως configurable μέσω της NVRam. Αλλάζεις PAL/NTSC, Keybοard/Desktop Language. Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι αν δουλεύει στα 110 Volt μόνο και δεν είναι switchable 110/220. Αλλά και πάλι διορθώνεται αν το βάλεις στο ρεύμα με κάποιον μετασχηματιστή 220--> 110. Και το 2ο πρόβλημα είναι πως θα πρέπει να αλλάξεις το Dallas chip (NVRam) γιατί δεν θα σου κρατάει τις παραπάνω αλλαγές στις ρυθμίσεις ,ούτε το real-time clock....ChrisTOS, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα PAL/NTSC, έτσι δεν είναι? :)
Gia to falcon einai kapws sxetiko.. exw thn aisthish pws kanonika den prepei mias kai o videl einai plhrws configurable. Alla sto galliko falcon pou exw diapistwsa oti to ntsc NVRAM setting antistoixei perissotero sto PAL 60 para sto NTSC. Vevaia yparxei ena provlhma se ayto... oti xrhsimopoihsa mia fthnh TV card kai oti sthn pragmatikothta den ekana oles tis rythmiseis swsta. Epipleon variemai na to ksanakanw. Tha eprepe pantws na to dokimasw se NTSC TV gia na exw apopsh. Twra o ST einai mia entelws diaforetikh katastash apo ton falcon. Genika pantws an to monitor mporei na dextei 50Hz tote den yparxei zhthma, an oxi...
 
Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει χοντρό πρόβλημα....τι να πω!

Ευχαριστώ παιδιά! ;)
 
Εδώ ο geoanas θα τρίβει τα χέρια του...Τον δικό του τον falcon τον βρήκε στα σκουπίδια τσίλικο αμεταχείριστο..Αναρωτιέμαι με τι καρδιά το πέταξαν.Εδώ η τιμή του είναι αρκετά υψηλή δεν θα τα έδινα με τίποτα.
 
Χε!χε!χε!

Φαντάσου ο δικός μου πόσα θα έπιανε...

68882 math copro installed, brand new internal DALLAS clock,14 MB RAM, external SCSI II 4.5 gigs hard disk and PLEXTOR 12/20 CD ROM

CUBASE (Original with hasp key)

VGA adapter, Joypad, mouse
 
ΜΗ συνεχίζεις άλλο!!!!!! :D
 
geoanas είπε:
Χε!χε!χε!Φαντάσου ο δικός μου πόσα θα έπιανε...

68882 math copro installed, brand new internal DALLAS clock,14 MB RAM, external SCSI II 4.5 gigs hard disk and PLEXTOR 12/20 CD ROM

CUBASE (Original with hasp key)

VGA adapter, Joypad, mouse
Δεν είμαστε καλά.......:animeek::animeek::animeek: Τι λες τώρα ??????

Αρε, παταρές που θέλει αυτός που το πέταξε.....:mad:

Ευτυχως έπεσε σε χέρια retroμανιακού. :)
 
Όχι...χμμμ... ο Falcon βρέθηκε γυμνός :biglaugh:

Τα extra προστέθηκαν από μένα :cool:
 
geoanas, ο δικός σου δεν θα έπιανε μία γιατί είναι unboxed!

Στο Ebay τα πολλά λεφτά τα πληρώνουν για τα κουτιά, όχι για τα μηχανήματα! :p

(είναι τρελλοί αυτοί οι συλλέκτες...)
 
Tου geoanas δεν είναι μεν boxed, είναι όμως trashed. Ξέρεις πόσα πιάνει με τον κάδο απορριμάτων; Αρκεί να τον έχει κρατήσει. :biglaugh: :biglaugh:
 
Άραγε ΠΟΣΟ να βάλω το boxed falcon μου???

Μουμπλε, μουμπλε......Και αν έχει ακόμη και το ταμπελάκι της

εγγύησης ανέπαφο???? Λέω 'γω τώρα...
 
Έκλεισε στα 660 $.....Και ένα TT030 απο τον ίδιο seller, έκλεισε στα 1500 $ !!!
 
@Wally

δεν ανοίγουμε νέο thread να "πλακωθουμε" με την ησυχία μας???
 
Πίσω
Μπλουζα