Fan-made Sonic [Sonic fan Remix]

ενα μεγαλο μπραβο στους δημιουργους του παιχνιδιου!!!μακαρι να δουμε και αλλα τετοια παιχνιδια στο μελλον!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

με το που γυρισα στην Ελλαδα ολο καλα νεα πραγματα βρισκω!!!! SONIC FOR EVER και τα μυαλα στα καγκελα!!! :acoustic: :acoustic: :acoustic: :headbangdude: :headbangdude: :acoustic: :acoustic: :2beers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιος να μου το έλεγε ότι το Sonic που περίμενα μια δεκαετία θα ήταν φτιαγμένο από συμπατριώτη και οχι από την ίδια την Sega.

Τι να πω. Μετά από αυτό, δεν έχω πια όρεξη να συνεχίσω το Sonic 4. To fanmade Remix είναι απλά πολύ ανώτερο. Προτιμώ να παιξω αυτό 100 φορες και να ψαχνω για νεα bugs.
 
:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

pelikan οι fan του sonic υποκλινονται.Μαζι και εγω.Δειξτω στην sonic team και τριφτω στα μουτρα τους.Τοσα χρονια χαλανε το franchise του sonic οι :rant:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SEGAA ακούς; Βλέπεις;

Μην το κυνηγήσεις το project. Αγόρασε τη dev team αστους να δουλεύουν χωρίς να τους βάζεις χέρι και χέστους στο τάλιρο!!!

Αυτό θα ήταν το πραγματικό evolution που 16 έτη μετά θα έπρεπε να σηκώνει το όνομά sonic 4.

Το πραγματικό πάντως sonic 4 άσχημο δεν είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα και δεν ειναι ασχημο το S4. Διαθετει φρεσκα στοιχεια (πχ homing attack) αλλα τα γραφικα ειναι πιο "flash" και τα physics ξενιζουν λιγο (ενω εδω ειναι πολυ κοντα στο original).
 
αλλα τα γραφικα ειναι πιο "flash"
Aυτο το "επιασα" και συμφωνω ,τα γουαλικα μου βελτιωνονται με τον καιρο.

Πληγη τα "flash" γραφικα,too mush gloss.
 
Δεν είχα πάρει πρέφα οτι υπάρχει κάτι τέτοιο στα 'σχαριά'!!!

Πραγματικά φίλε pelikan13 'έγραψες'! Υπέροχη δουλειά...

έχω μείνει άφωνος,ανυπομονώ να το δοκιμάσω.........
 
Και να ρωτήσω ρε παιδιά; Η SEGA επιτρέπει σε οποιονδήποτε να κυκλοφορήσει ένα Sonic games, έστω και για μη κερδοσκοπικούς λόγους;;;

Έχει καταπληκτικά γραφικά όπως και να το κάνουμε πάντως!!
 
Η Sega διελυσε ολα τα studio. Eιχε τους καλυτερους προγραμματιστες, μαγους του "μεταλλου". Εγκλημα. Εχουμε να παιξουμε αξιοπρεπες Sonic απο το 2001.

Τι προβλημα να εχει με παιδια που για μη κερδοσκοπικους λογους κανουν ενα τεραστιο (απο ολες τις αποψεις) tribute στο franchise? Αλλωστε ολο το παραδοσιακο Sega fan base στηριζει το project 100%
 
Wally είπε:
Φυσικα και δεν ειναι ασχημο το S4. Διαθετει φρεσκα στοιχεια (πχ homing attack)...
χμ..εδώ θα διαφωνήσω. Το λεγόμενο homing attack το πρωτοείδα όταν έπαιξα το "Sonic Heroes" και θυμάμαι είπα μέσα μου "τι αηδία είναι αυτό"; Στην όλη "επιληπτική" κίνηση που είχε ο σκαντζόχοιρος, ήρθαν και πρόσθεσαν αυτή την αηδία (γνώμη μου πάντα).
Και για να κάνω πιο συγκεκριμένη την άποψή μου:

Άν ήμουν υπεύθυνος για το francise, θα φρόντιζα κατ αρχάς να μειωθεί αυτή η εξωφρενική ταχύτητα που δεν αρέσει σε κανέναν! Ειδικά στα 3D παιχνίδια το κεφάλι σου εβλεπε άστρα μέρα μεσημέρι. Δεν εξυπηρετούν στο gameplay, δεν απολαμβάνεις τίποτα! Και σε όλα αυτά, έρχεται και αυτη η αηδία το homing attack για να το κάνει ακόμα πιο "εξωπραγματικό". EDIT: Είναι που είναι χαμηλής δυσκολίας (γενικά) τα sonic games..ε με αυτό το homing attack, η πρόκληση μειωνεται σχεδόν οριστικά. Ένα κουμπί στον αέρα πατάς, και ο sonic απο μόνος του έχει "στοχεύσει" ήδη τον αντίπαλο. Μηδενική τελείως πρόκληση. Όσο αφορά τα περί κίνησης/ταχύτητας για μένα έπρεπε να ήταν στο βαθμό που είχε το Sonic 3D/Sonic R/Sonic Jam (η 3D πίστα προφανώς). Απλά πράγματα..Να τρέχεις αλλά να βλέπεις τι έχεις γύρω σου.

Προσπάθησαν το όλο στυλ του Sonic να το κάνουν πιό..."ενήλικο" ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το πώ. Αλήθεια θυμάται κανείς τις πρώτες (σχεδιαστικά) μορφές του sonic; Πολύ απλές, "γλυκές" και όμορφες. Έτσι όπως άρεσαν σε όλους. Μετά όμως του έδωσαν ύφος "μάγκα" με τα πονηρά χαμόγελα και την γνωστή american teen φωνή που χαρακτηρίζεται απο άκρα έπαρση :Ρ. Σχεδιαστικά λοιπόν στα S4 και SFR, δεν μπορώ να πώ πως τρελένομαι. Αλλά ίσως κάποιοι το πούν λεπτομέρειες. Κάπως έτσι πιστεύω βοήθησε και η υπεροχή του αιωνίου αντιπάλου του "Mario". O Mario κράτησε αυτή την "παιδικότητά" του σε οποιοδήποτε τομέα (είτε σχεδιαστικά είτε σε επίπεδο gameplay, είτε παντού)! Έτσι όπως τον γνώρισαν παιδιά και τον αγάπησαν, έχει παραμείνει ο ίδιος. Κάτι που δεν συνέβει επουδενοί με τον μπλέ σκαντζόχοιρο.

Είδα βιντεάκια για το Sonic Fanmade Remix και όντως ήταν όμορφο αποτέλεσμα (απ όσο μπόρεσα να διακρίνω δηλαδή). Μου έδωσε όμως την αίσθηση πως πήραν το Originall Sonic the Hedgehog 2" και το "έντυσαν" με επιπλέον γραφικά/εφέ καθώς και βελτιωμένη (της ήδη υπάρχων) μουσικής. Κατα πόσο πραγματικά θεωρείται "καινούργιο sonic game" ένα remix του all time classics Sonic 2, με κάνει και αμφιβάλλω ακόμα.

Btw που υπάρχει ρε παιδιά link για να κατεβάσω το demo;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεωρώ ότι τα πιο καινουρια Sonic μονο πιο "ενήλικα" δεν ειναι. Προσθετουν συνεχεια ηλιθιους random χαριτωμενους χαρακτήρες και το voice acting ειναι πιο "cheesy" και από παιδικό cartoon Β διαλογής. Μαλλον πιο παιδικά ειναι. Τα παλιοτερα Sonic δεν ήταν τοσο χαζοχαρούμενα.

Το Sonic 4 ειναι καλουτσικο αλλά εχει πολλά προβλήματα. Τα physics ειναι προβληματικά. Για παράδειγμα οταν εισαι στον αερα και "πετας" με μεγαλη ταχύτητα, αν αφήσεις το D-Pad ο Sonic σταματαει στον αερα λες και χτυπαει καποιο αόρατο τοιχο. Επεισης ανεβαινει απότομες ανηφόρες, ακόμα και τοιχους 90 μοιρών χωρις να εχει αρκετό "momentum". Μερικές φορές επιταχυνει σε σημεια που κανονικά δεν θα μπορουσε ουτε καν να περπατήσει. Στα κλασσικά Sonic τα physics ήταν τοσο ... εχμ... φυσικά που θύμιζαν pinball. Τέλος, τα γραφικά του δεν ειναι ιδιαιτερα καλά. Ακόμα και για Wii 2D παιχνίδι θα μπορουσαν να ειναι πολύ καλυτερα για να μην μιλησω για τις PS3/360 versions που ειναι ίδιες, απλά σε HD. Γενικά, μου θυμίζει flash game (και εχω δει πιο εντυπωσιακά flash games).

Οσο για το Sonic Fan Remix, πραγματικά δεν εχω πρόβλημα ακομα και αν ειναι απλό remake με καλύτερα graphics. Το βρίσκω πιο ενδιαφέρον από το να παιξω ένα μέτριο καινουριο παιχνίδι. Ακόμα και αν το Sonic 4 ήταν καλύτερο και πάλι θα με ενδιέφερε ένα καλό remix σαν αυτό. Και μόνο η ιδέα οτι θα μπορουσα να παιξω την Metropolis Zone ή την Chamical Plant με παρόμοια γραφικά και εφέ είναι αρκετή.
 
Δεν θα έλεγα πως είναι πιό παιδικά βλέποντας τη μία να τον έχουν με ένα σπαθί και απο την άλλη να μεταμορφώνεται σκαντζοχοιρο-λυκάνθρωπος. Αλλά είναι και γούστα αυτά. Προσωπικά πάντως στο προσωπικό μου top, βρίσκονται 5-6 sonic games και αυτό δεν νομίζω να αλλάξει. Θα δοκιμάσω και τα καινούργια βέβαια και είδωμεν.
 
Dimitrios είπε:
Δεν θα έλεγα πως είναι πιό παιδικά βλέποντας τη μία να τον έχουν με ένα σπαθί...
Γι αυτόν τον λόγο τα βρίσκω παιδικά, για να μην πω μωρουδίστικα. Η ιδεα του να κραταει ο Sonic σπαθι ειναι τόσο χαζή που μόνο ένα μικρό παιδι θα ενθουσιαζόταν με αυτήν, σαν να ειναι ο Action Man που τον βαζουν να κραταει διάφορα οπλα. Ο Sonic δεν ειναι action figure για να του βαζεις αξεσουάρ και οτι ναναι στα χερια του.
 
Kλασσικος αμερικανικος ηρωας που κανει τα παντα..
 
Πωπω μην αναλύουμε και σε αυτό το thread γιατί ο Sonic σήμερα είναι χάλια.

Ευχαριστηθείτε αυτά που έχετε και ετοιμαστείτε την επόμενη βδομάδα να παίξετε το fangame του Pelikan!
 
@Dimitrios

Το homing attack ειναι πιο παλιο απο το Sonic heroes. Aπλα ειναι η πρωτη φορα που η Sega το χρησιμοποιει σε 2.5D game του franchise.

Το παρων παιχνιδι οπως λεει και το ονομα του ειναι ενα remix, εξαιρετικα επιτυχημενο μαλιστα.
 
η κυκλοφορία της επόμενης εβδομάδας θα περιλαμβάνει τα 3 πρώτα act?
 
Να ευχαριστήσω και εγώ τον Pelikan για την πάρα πολύ καλή προσπάθεια του και τα 'έξυπνα' , χρησιμοποιημένα στο παιχνίδι, χαρακτηριστικά (γραφικά , soundtrack, physics). Όσο για τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν, χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που τον ξενίζει αυτή η 'ανετίλα' του Sonic στα καινούργια παιχνίδια. Είμαστε ρετρό και το δείχνουμε!!!
 
Δεν μπορώ να θυμηθώ πως το λέγανε , αλλά υπάρχει ένα ακόμα φοβερό παιχνίδι Sonic στα σκαριά . Το μόνο που θυμάμαι είναι πως διατηρεί το ύφος του Mega Drive και οι νέες ιδέες είναι αρμονικές με αυτό . Η μόνη πίστα που είχα δει ήταν με εντελώς νέα γραφικά (βουνά , καταράκτες κτλ) . Ένα ωραίο εφέ που έχει είναι πως ενώ προχωράς , σε κάποια φάση γίνεται κάποια έκρηξη ή κάτι τέτοιο , και το βουνό αρχίζει να κατρακυλάει ! Όλη η υπόλοιπη πίστα διεξάγεται σε αυτό το σκηνικό με το περιβάλλον να καταρρέι διαρκώς γύρω σου ! Μιλάμε για φοβερό προγραμματισμό ! Μήπως ξέρει κανείς πώς λεγόταν ; θα ήθελα πολύ να το ξαναδώ !
 
Iliekater πρεπει να λες αυτο εδω


Τπ συγκεκριμενο ο προγραματιστης του ειχε πει οτι θα το κανει Port και στο dreamcast
 
Πίσω
Μπλουζα