Films about Halloween...

Freud

Retro Member
Joined
24 Νοέ 2011
Μηνύματα
207
Αντιδράσεις
137
Κάθε χρόνο το βράδυ της 31ης Οκτωβρίου, παράξενα και «τρομακτικά» πράγματα συμβαίνουν στη Βόρειο Αμερική. Φωτισμένες κολοκύθες, ανθρώπινοι σκελετοί, χαρούμενα φαντάσματα και μάγισσες καβάλα σε σκούπες μεταξύ άλλων κάνουν την εμφάνισή τους στους δρόμους των αμερικανικών πόλεων. Παιδιά γυρίζουν από σπίτι σε σπίτι τραγουδώντας και οι νοικοκύρηδες τους προσφέρουν κέικ ή ζαχαρωτά για την ανάπαυση των ψυχών.


Οι Ηνωμένες Πολιτείες και ο Καναδάς γιορτάζουν το Halloween, την παραμονή των Αγίων Πάντων, μια γιορτή με μαζική συμμετοχή που θυμίζει καρναβάλι και κάλαντα μαζί, όπου ο φόβος δύσκολα ξεχωρίζει από το γέλιο και ο τρόμος από το ξεφάντωμα.





Σε λίγες ώρες έρχεται το Halloween λοιπόν, μια τρομαχτική γιορτή λόγω της μυστικιστικής χροιάς της, που έχει στιγματίσει τον κινηματογραφικό τρόμο με το ομώνυμο φιλμ του 1979 από τον John Carpenter, ένα από τα πρώτα και καλύτερα σλάσερς.Την συγκεκριμένη ταινία λίγο πολύ την έχουμε δει όλοι, όπως και τις πάρα πολλές συνέχειες της, μαζί με τα εκσυγχρονισμένα remakes του Rob Zombie.


 


Ποιες άλλες ταινίες τρόμου όμως υπάρχουν με φόντο την συγκεκριμένη ημέρα;



Προσωπικά ξέρω μερικές, όπως το Hell Night του 1981 ή το Trick 'r Treat του 1986.



Αν έχετε κάποια παρόμοια να προτείνετε, πείτε την εδώ.
:)





[edit] Dead pics [edit]







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο ωραια παρουσιαση για την πιο cool γιορτη των δυτικων,μπορει να μην εβαλα κολοκυθα αλλα ενα Halloween wallpaper λογω της ημερας το χωσα.

 


Ηalloween III απο μενα.





61105187_halloween3seasonofthewitch.jpg
61105187_halloween3seasonofthewitch.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ! :)

Πολύ καλή επιλογή το Halloween 3, δεν ξέρω γιατί πήρε τόσες κακές κριτικές.
 
To halloween 2 (1981). Λατρεμένη ταινία. Tην vhs την είχα λιώσει στις προβολές...
 
Ωραία τα Halloween, αλλά κάποιο άλλο εκτός από το συγκεκριμένο franchise δεν υπάρχει? :D
 
Το Ηalloween III πηρε κακες κρητικες γιατι πολυ απλα δεν ειναι Halloween.Αν κυκλοφορουσε με αλλο ονομα θα επερνε πολυ καλητερες κρητικες.

Θριλερακια με θεμα το Halloween δες καποιο απο τα παρακατω και εισαι οκ.

1.Τhe midnight hour

2.Night of the demons

3.Cemetery of terror

4.Lady in white

5.Clownhouse

Πολυ η λιγο ολες αυτες αναφερονται στο Halloween.Aν θυμηθω καμια αλλη θα επανελθω.
 
Το Sleepy Hollow μετραει με τον τζωνη ντεπ η ειναι καινουργιο και δεν πιανει?
 
ZX_Spectrum είπε:
Το Sleepy Hollow μετραει με τον τζωνη ντεπ η ειναι καινουργιο και δεν πιανει?
Eιναι του 1999!

Πιστευω τα παιδια αναφερονται σε ταινιες

μεχρι και το 1995...που ειναι και το οριο! :)
 
Έλεγα και εγώ να ανοίξω τέτοιο θέμα.

Έχω αρχίσει 3ήμερο και βλέπω τέτοιες ταινίες.

Για ταινίε με φόντο Halloween προτείνω επίσης το Hocus Pocus της Disney!

Το είδα μόλις σήμερα και το διασκέδασα..

επίσης μια λίστα ταινιών που μπορεί να έχουν Halloween μέσα:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_set_around_Halloween

εγώ θα πρότεινα και τη Fantasia, το segment με τη Νύχτα στο Φαλακρό Βουνό!

edit: ουπς, τώρα είδα ότι ζητάς ταινίες τρόμου. οπότε στην παραπάνω λιστα θα βρεις αρκετές..

Εγώ λέω να δω άυριο το Pet Semetary. Αλήθεια, εξελίσσεται στο Halloween αυτό;

(μόλις τώρα τέλειωσα και το Fright Night! Δεν το είχα δει ποτέ! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!)

hocus-pocus.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Το Ηalloween III πηρε κακες κρητικες γιατι πολυ απλα δεν ειναι Halloween.Αν κυκλοφορουσε με αλλο ονομα θα επερνε πολυ καλητερες κρητικες.
Nαι το ίδιο όμως γινόταν και με τα Return of the living dead 3, Army of darkness και την σειρά Guinea Pig.

Από το τρίτο μέρος και μετά άλλαζαν εντελώς θεματολογία.

Άλλωστε ο Κάρπεντερ έλεγε πως ήθελε σε κάθε ταινία να υπάρχει μια διαφορετική ιστορία σχετικά με το Halloween, αλλά η εμπορική αποτυχία του τρίτου του έκοψε την φόρα.

Thanx για τις ταινίες. :)

ZX_Spectrum είπε:
Το Sleepy Hollow μετραει με τον τζωνη ντεπ η ειναι καινουργιο και δεν πιανει?
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, αλλά νομίζω απαγορεύεται από τους κανονισμούς, οπότε ας μείνουμε σε ταινίες πριν το '95 (εκτός αν έχετε κάτι το απίστευτο να προτείνεται :p )

Ταινιάρα πάντως, αγαπάμε Tim Burton.

filmmusic είπε:
Εγώ λέω να δω άυριο το Pet Semetary. Αλήθεια, εξελίσσεται στο Halloween αυτό;
To Pet Semetery δεν θυμάμαι να έχει καμία σχέση με Halloween...μπορεί να κάνω και λάθος...

Αξίζει να το δεις όπως και να χει!
 
Freud είπε:
To Pet Semetery δεν θυμάμαι να έχει καμία σχέση με Halloween...μπορεί να κάνω και λάθος...

Αξίζει να το δεις όπως και να χει!
Απλώς το έχει στην παραπάνω λίστα: List of films set around Halloween
 
filmmusic είπε:
Απλώς το έχει στην παραπάνω λίστα: List of films set around Halloween
Mπορεί να κάνω λάθος, πάνε χρόνια που το είδα.

Πάντως σίγουρα δεν έχει άμεση σχέση, μάλλον η ιστορία θα εξελίσσεται αυτή τη χρονική περίοδο.
 
Εγώ πάντως έχω πάρει ήδη τα γλυκάκια για αύριο και προσπαθώ να κρατηθώ να μην τα φαω πριν της ώρας τους. Ορίστε slasher movie: Εγώ αντιμέτωπος με μια σακούλα σοκολατάκια. Σκηνές φρίκης και επικής καταστροφής ακατάλληλες δι' ανηλίκους.
 
Και φυσικά το Κοράκι του Πρόγιας, με την σκοτεινή στοιχειωμένη ατμόσφαιρα...
 
elephadas είπε:
Εγώ πάντως έχω πάρει ήδη τα γλυκάκια για αύριο και προσπαθώ να κρατηθώ να μην τα φάω πριν της ώρας τους. Ορίστε slasher movie: Εγώ αντιμέτωπος με μια σακούλα σοκολατάκια. Σκηνές φρίκης και επικής καταστροφής ακατάλληλες δι' ανηλίκους.
Χαχαχαχαχα :D

RIO είπε:
Και φυσικά το Κοράκι του Πρόγιας, με την σκοτεινή στοιχειωμένη ατμόσφαιρα...
Classic

Τελικά είναι περισσότερες από όσες θυμόμουν.
 
http://en.followland.com/test/27/

ποια ταινια halloween ειστε;

εγω:

The Amityville Horror

Is your house haunted? We think so.

γνωρίζετε την ταινια;; περλα, ριο κρέμομαι από τα χειλη σας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
http://en.followland.com/test/27/ποια ταινια halloween ειστε;

εγω:

The Amityville Horror

Is your house haunted? We think so.

γνωρίζετε την ταινια;; περλα, ριο κρέμομαι από τα χειλη σας

Nαι είναι κλασσική στο είδος με στοιχειωμένα σπίτια. Είχε και συνέχειες... :)
 
αριαδνη είπε:
ρετρο ε;; ω μια χαρα εσυ δεν εκανες το κουιζ;
Ηalloween (1978). Έπεσε διάνα, είναι η αγαπημένη μου ταινία τρόμου....
 
Μάλλον κάτι δεν πάει πλέον καλά με αυτό το τεστ. Πήγα να το κάνω τώρα και δεν μου βγάζει ερωτήσεις, αλλά αντί αυτού βγάζει κατευθείαν αποτελέσματα, αποφασίζοντας μόνο του κάθε φορά ποιά ταινία είμαι :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα