[Firefox] Επιασε και την Ελληνικη κορυφη

Σίγουρα δεν είναι flash έτσι? λολΘέλω να πω έχεις ενεργοποιήσει τη Beta από το menu του youtube.
Ελεος...ειχε επανελθει σε flash mode..ενω δεν το ειχα πειραξει. Sorry Αντωνη, false alarm :(
 
όντως, το YT εφαγε reset.

Μου έσβησε τη επιλογή να μήν δειχνει τα annoyances εεεε annotations.
 
Συνεχιζοντας τα κουφα που μου συμβαινουν τις τελευταιες μερες - σημερα με την εκδοση του FF 3.7 που εβγαλαν το πρωι οι devs, τα video του youtube παιζουν κανονικα. Αυτο σημαινει ειτε οτι τελικα αποδεχτηκαν οτι στο μελλον θα εχουν τον h264 στο youtube και το δουλευουν προς τα εκει - ή απλα παιζουν με τον πονο μας και δεν θα το συμπεριλαβουν στον FF 4 αλλα δοκιμαζουν πως θα ηταν αν επαιζε..

Παντως προς στιγμην ο FF 3.7 παιζει youtube με html5 (και ειναι και αρκετα σταθερος)



και για τον φοβο των Ιουδαιων...

 
Απλά οι devs του Firefox έχει πολλάκις αποδειχθεί κατά το παρελθόν ότι έχουν βιαστεί να βγάλουν εκδόσεις/updates του FF,που δεν ήταν έτοιμες.

Κι εδώ που τα λέμε,δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο ο FF δε μπορεί να έχει πιο αραιές εκδόσεις,που να είναι 100% λειτουργικές.

Σαν browser όμως (Ο.Κ,μιλώντας από C2D μηχάνημα πλέον),είναι καλός...
 
Δεν υπαρχει διαφορα Μανο και εξηγουμαι.

Οι devs του Firefox βρισκονται διασκορπισμενοι σε ολο τον κοσμο - δουλευουν απο το σπιτι τους πανω σε συγκεκριμενα κομματια και οι ομαδα των releases βγαζει καθε λιγο και λιγακι μια νεα εκδοση που μπαλωνει τρυπες και προσθετει νεα χαρακτηριστικα.

Αυτο εχει φυσικα και το μειον οτι υπαρχουν καμποσες περιπτωσεις που χαθηκε η σταθεροτητα και τα αποτελεσματα ηταν φανερα (φανεροτατα).

Απο την αλλη πλευρα - μιλωντας για τον ΙΕ - εχουμε σχεδον καθημερινα Ενημερωσεις Ασφαλειας απο την m$ , που αφορουν κατα κυριο λογο τις τρυπες του ΙΕ. Μπορει η εκδοση να μενει η ιδια πχ η 8 αλλα αν δεις τον αριθμο της build ακριβως διπλα θα δεις οτι τελικα οι εκδοσεις του IE ειναι περισσοτερες :)

Οσο για την 3.7 του firefox που ανεφερα πριν - εχει ηδη καταργηθει ως εκδοση - δηλαδη δεν θα κυκλοφορησει - και παμε ολοταχως για την 4.0. Απλα οι devs (που εχουν τρελλο μερακι στη περιπτωση μας) δεν σταματουν να γραφουν κωδικα και να τεσταρουν νεα χαρακτηριστικα.
 
Το πρόβλημα όπως λές είναι οι τρύπες. Και επειδή ως γνωστόν η Micro$oft είναι γεμάτη με τέτοιες :p , στην ουσία χρησιμοποιώντας τον IE 8, πιο πολλά είναι τα updates λόγω τρύπας από άλλα διάφορα τύπου update, plugins, fixes κτλ.

Πάντως και εγώ τόσα χρόνια FireFox χρησιμοποιώ, είμαι ευχαριστημένος, γιατί να τον αλλάξω;

Και εδώ στην Ελλάδα ίσως αργήσαμε κιόλας να το φέρουμε στην κορυφή. Πάντως αφού έγινε, τότε δύσκολα βλέπω να χάνει θέση στις προτιμήσεις μας. Εκτός αν αρχίσουν και αυτοί και Micro$oftοφέρνουνε. :p
 
Εμείς λέμε για Ελλάδα. Παγκοσμίως ναι ο IE είναι πολύ μπροστά.
 
Σύντομα θα κυκλοφορήσει το Firefox 4.0 με νέες δυνατότητες και μεγαλύτερη ταχύτητα από πλευράς επιδόσεων και λειτουργικότητας.

firefox4.jpg


Προς το παρόν διατείθεται σε beta.

Phantom είπε:
Το πρόβλημα όπως λές είναι οι τρύπες. Και επειδή ως γνωστόν η Micro$oft είναι γεμάτη με τέτοιες :p , στην ουσία χρησιμοποιώντας τον IE 8, πιο πολλά είναι τα updates λόγω τρύπας από άλλα διάφορα τύπου update, plugins, fixes κτλ.
Πάντως και εγώ τόσα χρόνια FireFox χρησιμοποιώ, είμαι ευχαριστημένος, γιατί να τον αλλάξω;

Και εδώ στην Ελλάδα ίσως αργήσαμε κιόλας να το φέρουμε στην κορυφή. Πάντως αφού έγινε, τότε δύσκολα βλέπω να χάνει θέση στις προτιμήσεις μας. Εκτός αν αρχίσουν και αυτοί και Micro$oftοφέρνουνε. :p
Προς το παρόν, dear. ;)

Όταν θα κυκλοφορήσει ο IE9 τα προβλήματα του IE8 θα είναι πλέον παρελθόν (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα λείψουν τα bugs που προκαλούν τα ενοχλητικά κρασαρίσματα όταν επισκεπτόμαστε μια οποιαδήποτε ιστοσελίδα στο Internet).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sparklingeagle είπε:
Σύντομα θα κυκλοφορήσει το Firefox 4.0 με νέες δυνατότητες και μεγαλύτερη ταχύτητα από πλευράς επιδόσεων και λειτουργικότητας.
firefox4.jpg


Προς το παρόν διατείθεται σε beta.

Προς το παρόν, dear. ;)

Όταν θα κυκλοφορήσει ο IE9 τα προβλήματα του IE8 θα είναι πλέον παρελθόν (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα λείψουν τα bugs που προκαλούν τα ενοχλητικά κρασαρίσματα όταν επισκεπτόμαστε μια οποιαδήποτε ιστοσελίδα στο Internet).
Βλέποντας την beta4 εξακολουθώ να μένω στον Chrome.

Ο FF από την 3~ έκδοση μόνο memory leaks έχει να προσφέρει.
 
statusgr είπε:
Βλέποντας την beta4 εξακολουθώ να μένω στον Chrome.
Ακόμα με την beta4 είσαι κολλημένος, χαζούλη; #)

Κυκλοφόρησαν ακόμα 2 beta εκδόσεις, beta5 & beta6 (η δεύτερη ίσως να είναι και η τελευταία... άντε να κυκλοφορήσουν κανά 2-3 release candidates και μετά βλέπουμε για την final version!).
 
Τελικά γύρισα ολοκληρωτικά σε Chrome στα pcs μου.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως passwords, online banking και οτιδήποτε απαιτεί κωδικούς για εργασία που χαρακτηρίζονται critical διαχειρίζονται μόνο από το Safari και πουθενά αλλού, μια και ο Mac μπαίνει μόνο σε sites που σχετίζονται με το επάγγελμά μου.

Χαρακτηριστικά αναφέρω πως ουδέποτε έχω μπει στο retromaniax από το mac, ή σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ ή torrent-site που απαιτεί κάποιο κωδικό σύνδεσης.
 
Εγώ τον δοκίμασα τον chrome. Καλό το sandbox του για προστασία αλλά μου λείπουν τα άπειρα extensions του firefox. Οπότε επέστρεψα πάλι στον δοκιμασμένο Firefox!!
 
sparklingeagle είπε:
Προς το παρόν, dear. ;)

Όταν θα κυκλοφορήσει ο IE9 τα προβλήματα του IE8 θα είναι πλέον παρελθόν (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα λείψουν τα bugs που προκαλούν τα ενοχλητικά κρασαρίσματα όταν επισκεπτόμαστε μια οποιαδήποτε ιστοσελίδα στο Internet).
Βεβαια αυτα ισχυουν για οσους δεν χρησιμοποιουν XP, καθως ο ΙΕ9 δεν θα κυκλοφορησει εκει.

Οσο καλα και να ειναι τα 7 (και ειναι), αρκετοι χρηστες ακομα αρνουνται να εγκαταλειψουν τα XP
 
Κι εγώ αρνούμαι να εγκαταλείψω τα XP. Τουλάχιστον σε 2 μηχανήματα ξήλωσα τα "7" και γύρισα πίσω.

ΙΕ9; Τι είναι αυτό; Ποιος το χρειάζεται;
 
opera for life

Για να γίνει ο firefox σαν την Opera θέλει τόσα addons, που μετά ΚΟΛΑΕΙ.

Opera, fast, beautiful, cool, outstanding.
 
κανένα πρόβλημα ρε παιδιά με firefox 3.6

δε ξέρω πόσο καιρό έχω την 3.6 αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα να βλέπω youtube videos στο PC μου μέσω firefox 3.6. windows XP έχω έτσι, μήπως κάτι παίζει στα άλλα OS (vista or 7 ) ??

αλλά όταν θέλω να σώσω ένα youtube video δουλέυω real player και τέλος
 
Linkmastersword είπε:
opera for life
Για να γίνει ο firefox σαν την Opera θέλει τόσα addons, που μετά ΚΟΛΛΑΕΙ.

Opera, fast, beautiful, cool, outstanding.
Ευτυχώς υπάρχει ένας crash reporter στις τελευταίες εκδόσεις του FF3.6 ο οποίος σώζει την κατάσταση. :)

mozilla-firefox-crash-reporter.png
 
sparklingeagle είπε:
Ευτυχώς υπάρχει ένας crash reporter στις τελευταίες εκδόσεις του FF3.6 ο οποίος σώζει την κατάσταση. :)
mozilla-firefox-crash-reporter.png
Ακολουθεί συνταγή για να δουλέψει καλά ο Mozilla(ς).

Κάνουμε uninstall τον Firefox..

και βάζουμε οποιονδήποτε άλλο φιλομετριτή, ακόμα και εξπλόρερ, μπορεί να έχει worms αλλά δεν έχει, ΠΛΕΟΝ, τα memory leaks του Firefox.
 
statusgr είπε:
Ακολουθεί συνταγή για να δουλέψει καλά ο Mozilla(ς).
Κάνουμε uninstall τον Firefox..

και βάζουμε οποιονδήποτε άλλο φιλομετριτή, ακόμα και εξπλόρερ, μπορεί να έχει worms αλλά δεν έχει, ΠΛΕΟΝ, τα memory leaks του Firefox.
...και στην περίπτωση που το πρόβλημα επιμένει, κάνουμε format, re-install & activation και ξενοιάζουμε.

Βέβαια αυτή είναι η έσχατη λύση, εκτός εαν είμαστε τυχεροί και κάνουμε τακτικά backup τα αρχεία μας στον εξωτερικό σκληρό προτού εκδηλωθεί κάποιο ανεπανόρθωτο κρασάρισμα στο pc το οποίο μπορεί να μας προκαλέσει νευρικό κλονισμό.
 
Πίσω
Μπλουζα