First Edition PlayStation 1 Unboxing!

Μπράβο - πολύ ωραίο θεματάκι! :)

(προσωπικά, έχω ένα "σκάλωμα" με το unboxing! Θέλω να μοιράζομαι τη χαρά μου με τους άλλους, όταν ανοίγω ένα καινούριο παιχνίδι/gadget - να το βλέπουν μέσα από τα μάτια μου! :) )

Εδώ βέβαια (ως γνωστή ντεμί-ξανθιά!) μπερδεύτηκα λίγο!... Είναι καινούριο που απλά το ξεπακετάρεις (long shot, αλλά ρωτάω!) ή το έχεις ήδη ανοίξει, έχεις κρατήσει τις συσκευασίες και στο θέμα έχουμε την "αναπαράσταση" του unboxing (πιο πιθανό σενάριο)?

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι μαζί μας! Προσωπικά, περιμένω πώς και πώς να κάνεις το ίδιο και για το PS2! :flower:
 
Μόλις είδα το γκρίζο κουτί εξεπλάγην διότι νόμισα αυτό ήταν όντως το πρώτο PSX που κυκλοφόρησε στη χώρα μας και δε μου θύμιζε τίποτε. Μετά είδα βέβαια ότι είναι η Ιαπωνική έκδοση. Πάντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση!
 
D@redevil είπε:
Μπράβο - πολύ ωραίο θεματάκι! :)
(προσωπικά, έχω ένα "σκάλωμα" με το unboxing! Θέλω να μοιράζομαι τη χαρά μου με τους άλλους, όταν ανοίγω ένα καινούριο παιχνίδι/gadget - να το βλέπουν μέσα από τα μάτια μου! :) )

Εδώ βέβαια (ως γνωστή ντεμί-ξανθιά!) μπερδεύτηκα λίγο!... Είναι καινούριο που απλά το ξεπακετάρεις (long shot, αλλά ρωτάω!) ή το έχεις ήδη ανοίξει, έχεις κρατήσει τις συσκευασίες και στο θέμα έχουμε την "αναπαράσταση" του unboxing (πιο πιθανό σενάριο)?

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι μαζί μας! Προσωπικά, περιμένω πώς και πώς να κάνεις το ίδιο και για το PS2! :flower:
Την κουρτίνα 2! Δεν κρατάω πλεον sealed τίποτα. Και 14 χρονών που είμουνα το 1994 σιγά μην έμενε sealed :D

Θα κάνω το ίδιο για το PlayStation 2 αυτό το ΣΚ. Γιαπωνέζικη εκδοση πάλι, την πρώτη-πρώτη
 
Aν και ειναι αναπαρασταση του unboxing αν δεν το ελεγες δεν θα το καταλαβαινα...ασε που ειναι και το πρωτο μοντελλο με τα RCA outputs γνωστο και ως audiophile playstation (oι γνωμες βεβαια ειναι αντικρουομενες στο web)
 
Πολυ ωραια παρουσιαση και καλοδιατηρημενο το μηχανημα.

Αυτα τα ps1 ειχαν τον καλυτερο ηχο, επειδη ειχαν το ποιοτικοτερο cd player.

Και εγω αυτο εχω, αλλα την ευρωπαικη εκδοση.

Αν και ειχα ακουσει οτι η συγκεκριμενη εκδοση δεν αποδιδει καλα στα full motion video λογω hardware, αλλα ποιος ενδιαφερεται τωρα πια.

Ειναι πια αναμνησεις, τωρα ολοι εχουν 3-4 ps1.
 
πολύ ωραίο unboxing! μου αρέσει πολύ η οπίσθια όψη του αρχικού μοντέλου με τις παραπάνω υποδοχές :biglaugh:
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις boys & girls!

mike έχεις ακόμα τα πράγματα μου?! LOL! Κράτα τα, κάποια στιγμή τον επόμενο μήνα θα κατέβω να πιούμε και κανα καφέ.

Ναι αυτά είναι τα λεγόμενα audiophile ... λένε οτι το cd player τους παίζει σαν ένα cd των 1500 δολλαρίων. Μέχρι την σειρά SCPH-5000 (ή 5500) έχουν όλα καλό DAC (digital to analog) converter ... αυτό τα κάνει καλά σαν audiophile συστήματα, όχι ο μηχανισμός του cd ο οποίος ειναι τραζικ.

Έχω κάνει mod κάποια SCPH-1000 με καλύτερους πυκνωτές για να παίζουνε καλά cd audio. Μολις τα ξεπακετάρω θα τα δείξω και αυτά :)
 
Aν και δεν γνωριζω σχετικα ,

δηλαδη εχει καλυτερο ηχο και απο τo Ps1 Dev Kit Net Yaroseο PS1 Dev Kit, Net Yaroze το οποιο ειχε digital out εξοδο ????
 
Το συγκεκριμενο playstation το ειχα και εγω αλλα απεβιωσε με μια μπουνια που εφαγε πριν μερικα χρονια.Μπορω να πω οτι οντως ειχε προβλημα με τα FMV ειδικα με το Final Fantasy IX με ειχε τρελανει σε καθε βιντεο κολουσε και μερικες φορες κολουσε εντελως.To 7502 που το εχω εδω και 10 και χρονια ειναι σκυλι και δεν το αλαζω με τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Daytime Dreamer είπε:
[...]Δεν κρατάω πλεον sealed τίποτα. Και 14 χρονών που είμουνα το 1994 σιγά μην έμενε sealed :D
Εκτός από το φίλο Geo2004z, δεν έχω γνωρίσει άλλον που να τα κρατάει sealed! ;)

Εσύ πάλι καλά, κράτησες και τις συσκευασίες! Εγώ στη λύσσα μου θα τα είχα κάνει κομματάκια όλα μέχρι να το ανοίξω και φυσικά μετά, θα τα είχα πετάξει!...

Daytime Dreamer είπε:
Θα κάνω το ίδιο για το PlayStation 2 αυτό το ΣΚ. Γιαπωνέζικη εκδοση πάλι, την πρώτη-πρώτη
Ναι. Αυτό θέλω & πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να το δω! Πώς και πώς περιμένω (μην τάξεις σε παιδί και άγιο! :flower: )
 
Καλα το πηρες της μετρητης αυτο που εγραψα.

Απλα ξερω οτι εχει καλυτερο ηχο οταν παιζει audio CD, τωρα που ωφειλεται, δεν το εχω ψαξει.

Τα περισσοτερα cd player της εποχης (τα πρωτα που βγηκαν) εχουν πολυ καλο ηχο, ειδικα κατι μαρκες οπως Luxman και thorens.

Στα FMV ομως ειχε θεμα.

Εγω τυχαινει να εχω με την συσκευασια τους, αθικτα, ενα 1002, ενα 5502, ενα 5552 (νομιζω) ενα 7502 και ενα 9000.
 
D@redevil είπε:
Εκτός από το φίλο Geo2004z, δεν έχω γνωρίσει άλλον που να τα κρατάει sealed! ;)
Μα τι λες, τα Nintendo και εγώ sealed τα κρατάω. Δεν έχω τι να τα κάνω. :p
 
Eτσι τους αξιζει στα νιντεντο, να τα κρατανε κλειστα και μετα να τα δινουν στους τρελαμενους νιντεντακιδες σε τιμες-φωτια.

Αυτη η αηδια με τις τιμες στα νιντεντο, πραγματικα εχει ξεπερασει καθε οριο.

Σε λιγο θα συμπαθω πιο πολυ την σονυ απο την νιντεντο!
 
Maddog είπε:
Μα τι λες, τα Nintendo και εγώ sealed τα κρατάω. Δεν έχω τι να τα κάνω. :p
LOL!!! Γνωρίζω ότι κατά βάθος είσαι ένας κρυφός φαν της Nintendo! :D

mike είπε:
Αυτη η αηδια με τις τιμες στα νιντεντο, πραγματικα εχει ξεπερασει καθε οριο.
Έχεις δίκαιο Mike.....έχω αηδιάσει τον τελευταίο καιρό με τις τιμές που βλέπω. Νομίζω το hobby μας πάει κατά διαόλου.

Famicom game for $50,000.00

Genesis games for $22,500.00

Genesis game for $19,999.00

DS game for $6,995.00

GB game for $12,500.00

Nes game for $6,050.00

Mario Bros 3 for $19,999.99

Mario Bros 1 for $50,000.00
 
Nemo είπε:
Aν και δεν γνωριζω σχετικα ,δηλαδη εχει καλυτερο ηχο και απο τo Ps1 Dev Kit Net Yaroseο PS1 Dev Kit, Net Yaroze το οποιο ειχε digital out εξοδο ????
H θύρα digital out δεν επεξεργάζεται τον ήχο. Εγώ μίλησα για τον DAC επεξεργαστή που έχουν οι πρώτες σειρές

Και όπως και να χει το PlayStation 1 Dev Kit δεν είναι μοντέλο παραγωγής, εγώ μίλησα για παραγωγής μοντέλα :)
 
Πολύ ωραίο το unboxing του PS1. Του παππού πλέον της σειράς! Άραγε το NTSC-J έτρεχε στις τηλεοράσεις μας τότε;
 
metalcandyman είπε:
Το συγκεκριμενο playstation το ειχα και εγω αλλα απεβιωσε με μια μπουνια που εφαγε πριν μερικα χρονια.Μπορω να πω οτι οντως ειχε προβλημα με τα FMV ειδικα με το Final Fantasy IX με ειχε τρελανει σε καθε βιντεο κολουσε και μερικες φορες κολουσε εντελως.To 7502 που το εχω εδω και 10 και χρονια ειναι σκυλι και δεν το αλαζω με τιποτα.
Είχες αγοράσει την Ιαπωνική έκδοση τότε με 300.000 δρχ? Ποιος την πουλούσε ελλάδα εκείνη την εποχή? Την είχαν όντως στα 300 ή και παραπάνω χιλιάρικα? Σε CRT PAL δούλευε κανονικά? Με τα PAL παιγνίδια δεν είχες κανέναν πρόβλημα?? Απσρόμαυρη οθόνη κτλ.....
 
Φυσικα και δεν εδωσα 300 χιλιαρικα για να το αγορασω.Απο κολητο το πηρα ο οποιος ειχε και αυτος ενα ιδιο και το πως τα απεκτησε κλπ δεν εχουν καμια σημασια.Το ενα απο τα δυο ειχε πουληθει και μας ειχε μεινει μονο το ενα που το καναμε τραμπα μια ο ενας μια ο αλλος αν και γω δεν ασχολιομουνα μαυτο γιατι δεν επαιζα ουτε παιζω racing παιχνιδια εκτος απο το mario kart και το μονο παιχνιδι που ειχαμε ηταν το Ridge Racer και παιζαμε κανονικα στης τηλεορασεις μας με αλλο scart ομως που ειχε παραληλα και βυσματα ηχου.Αν παιζαμε κανονικα το παιχνιδι ηταν ασπρομαυρο.Αργοτερα με τα λεφτα που πηραμε απο το πρωτο αγορασαμε 2 PAL τα οποα τσιπαραμε αμεσως οπως και αυτο το πρωτο το οποιο κρατησε για πολλα χρονια μεχρι που με ενα μπουνιδι κατεστρεψα την κεφαλη.Τελικα παλι χαμενος δεν βγηκα γιατι το πουλησα σε εναν συλεκτη που δεν τον ενδιεφερε που ηταν χαλασμενο γιατι ειπε οτι θα το φτιαξει.Αυτο που εχω μεχρι και σημερα σε τελεια κατασταση ειναι το 7502.
 
Πίσω
Μπλουζα