Flash Cart

Νεο flashcard για το Jaguar!

Προβολή συνημμένου 197484Προβολή συνημμένου 197485Προβολή συνημμένου 197486


Description


The RetroHQ Jaguar SD cartridge allows you to play the full back catalogue of Atari Jaguar games and homebrew directly from a micro SD card.

The Jaguar SD has full support for all games and sizes of EEPROM (used to save game progress). The EEPROM contents are saved directly to the micro SD card along with your game, so everything is stored in one place.

You will need to provide a micro SD card (FAT16 or FAT32 formatted, SD HC or lower, upto 32GB) and your own ROM images (JAG, J64, ROM, BIN, ABS) to play. A selection of freeware games are linked in the resources section below.

What's Included


The cased Jaguar SD cartridge with glossy label sealed in an antistatic bag with printed instruction leaflet detailing how to use the cartridge.


Hardware Compatability


Atari Jaguar without Jaguar CD installed
EEPROM support for 128, 512 and 2048 byte EEPROMs
FAT16 or FAT32 formatted microSD cards
JagLink currently not supported




Software Compatability


All retail games and homebrew working



Κοστιζει £140.00 και δεν υποστηριζει το Jaguar CD ουτε και τα παιχνιδια του.

Για περισσοτερες πληροφοριες και προπαραγγελιες:

https://new.retrohq.co.uk/shop/atari-jaguar-sd-flash-cartridge
Καλη φαση το Flashcart αυτο και αν ηταν πιο φθηνο θα αγοραζα ενα γιατι καποιες φορες στηνω το jaguar να παιξω κανενα απο τα ελαχιστα καλα παιχνιδια του που σε γενικες γραμμες ολοι οι κατοχοι jaguar τα εχουμε.Πως να το κανουμε ομως καποιες φορες θα γουσταρα να παιξω καποιο απο τα υπολοιπα σαβουροπαιχνιδα που εχει στο original hardware και οχι σε καποιον emulator αν και δεν εχω ιδεα αν υπαρχει emulator της προκοπης για το jaguar.
 
Καλά αυτό το τζάγκουαρ ηταν μεγάλη φυρα. 200€ για να παιξεις ενα απο τα 10 καλά παιχνίδια που έχει. Που στο κάτω κάτω τα πιο πολλά τα βρίσκεις και σε αλλά συστήματα. Πχ tempest πρεπει να είχε βγει και σε dos, cannon fodder και σε amiga megadrive και τα λοιπά. Δεν ξέρω αν βγαλανε τίποτα homebrew και βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση για τους κατόχους του τζάγκουαρ.
 
Πως να το κανουμε ομως καποιες φορες θα γουσταρα να παιξω καποιο απο τα υπολοιπα σαβουροπαιχνιδα που εχει στο original hardware και οχι σε καποιον emulator αν και δεν εχω ιδεα αν υπαρχει emulator της προκοπης για το jaguar.
Υπάρχει ένας πολύ καλός multi-system emulator στα Ρώσικα (Phoenix emulator) που τρέχει 3DO, colecovision και κάποια άλλα λίγα συστήματα μαζί με το Jaguar. Το emulation του Jaguar είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από ότι στο Virtual Jaguar, σχεδόν τέλειο θα έλεγα. Το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος και δεν συνάντησα κανένα bug σε κανένα παιχνίδι (αν και δεν τα δοκίμασα και όλα) αλλά δυστηχώς είναι closed source οπότε δεν γίνεται core στο RetroArch πχ.
 
Καλη φαση το Flashcart αυτο και αν ηταν πιο φθηνο θα αγοραζα ενα γιατι καποιες φορες στηνω το jaguar να παιξω κανενα απο τα ελαχιστα καλα παιχνιδια του που σε γενικες γραμμες ολοι οι κατοχοι jaguar τα εχουμε.Πως να το κανουμε ομως καποιες φορες θα γουσταρα να παιξω καποιο απο τα υπολοιπα σαβουροπαιχνιδα που εχει στο original hardware και οχι σε καποιον emulator αν και δεν εχω ιδεα αν υπαρχει emulator της προκοπης για το jaguar.
Ναι τα καλα του παιχνιδια στο μεταξυ εχουν ξεφυγει ακραια. Πχ Atari Carts γεματο τριψηφιο ποσο για να το παρει κανεις. Με τον παλαιοτερο εξομοιωτη ειχα προβλημα στο να βαλω χειριστηρια, καπου σκαλωνε. Θα δοκιμασω τον προσφατο που προτεινε ο φιλτατος Imgema, ελπιζω να βελτιωθηκε.

Καλά αυτό το τζάγκουαρ ηταν μεγάλη φυρα. 200€ για να παιξεις ενα απο τα 10 καλά παιχνίδια που έχει. Που στο κάτω κάτω τα πιο πολλά τα βρίσκεις και σε αλλά συστήματα. Πχ tempest πρεπει να είχε βγει και σε dos, cannon fodder και σε amiga megadrive και τα λοιπά. Δεν ξέρω αν βγαλανε τίποτα homebrew και βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση για τους κατόχους του τζάγκουαρ.
Τα καλα του παιχνιδια ειναι αρκετα περισσοτερα απο 10, και επισης ειναι αποκλειστικα για το μηχανημα. Το Tempest ειναι πχ μαλλον η καλυτερη εκδοση και εχει διαφορες απο τις υπολοιπες.

Κανεις δεν ηξερε οταν πηρε το μηχανημα που θα κατελληγε, εχει ομως καλους αποκλειστικους τιτλους για να δει κανεις.
 
Τα καλα του παιχνιδια ειναι αρκετα περισσοτερα απο 10, και επισης ειναι αποκλειστικα για το μηχανημα. Το Tempest ειναι πχ μαλλον η καλυτερη εκδοση και εχει διαφορες απο τις υπολοιπες.
Θα με ενδιέφερε μία λίστα με τα καλά παιχνίδια. Το μόνο exclusive που μπορώ να πω πως είναι απλά καλό (όχι κατι το σπουδαίο) είναι το Alien VS Predator. Aντε πες και το Tempest 2000 εφόσον είναι η καλύτερη έκδοση. Και έχω ακούσει καλά λόγια για το Iron Soldier 2.

Μετά έχουμε μία καλούτσικη έκδοση του DOOM (το οποίο είναι πολύ ανώτερο από το AvP), μία πολύ καλή εκδοση του Wolfenstein 3D και ένα καλό Rayman. Υπάρχει και άλλο ένα παιχνιδάκι που μου άρεσε, το Power Drive Rally αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι exclusive ή αν θεωρείται καλό παιχνίδι.

Αυτά μόνο από όσα έχω δει εγώ. Δηλαδή 3-4 καλά exclusives και άλλα τόσα καλά ports. Αλλά παραπάνω από 10 καλά exclusives ενώ όλα και όλα τα παιχνίδια στην βιβλιοθήκη είναι καμιά 80αριά μου φαίνεται τραβηγμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περισσοτερα απο 10 καλά exclusives για το jaguar??ποια ειναι αυτα??

Με το το ζορι θυμαμαι να ελεγαν καλα exclusives 2-3 παιχνιδια το πολυ για το jaguar στην εποχη του 3do-saturn-ps1.Alien vs predator και iron soldier.
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα με ενδιέφερε μία λίστα με τα καλά παιχνίδια. Το μόνο exclusive που μπορώ να πω πως είναι απλά καλό (όχι κατι το σπουδαίο) είναι το Alien VS Predator. Aντε πες και το Tempest 2000 εφόσον είναι η καλύτερη έκδοση. Και έχω ακούσει καλά λόγια για το Iron Soldier 2.

Μετά έχουμε μία καλούτσικη έκδοση του DOOM (το οποίο είναι πολύ ανώτερο από το AvP), μία πολύ καλή εκδοση του Wolfenstein 3D και ένα καλό Rayman. Υπάρχει και άλλο ένα παιχνιδάκι που μου άρεσε, το Power Drive Rally αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι exclusive ή αν θεωρείται καλό παιχνίδι.

Αυτά μόνο από όσα έχω δει εγώ. Δηλαδή 3-4 καλά exclusives και άλλα τόσα καλά ports. Αλλά παραπάνω από 10 καλά exclusives ενώ όλα και όλα τα παιχνίδια στην βιβλιοθήκη είναι καμιά 80αριά μου φαίνεται τραβηγμένο.
Πολυ ευχαριστως.

1) Alien Vs Predator

2) Tempest 2000

3) & 4) Iron Soldier 1&2

5) Towers 2: Plight of the stargazer

6) Atari Karts

7) Breakout 2000

? Val d'isere skiing and snowboarding

9) Defender 2000

10) Hover Strike

11) Super burnout

12) Ruiner pinball

13) Power drive rally

14) Battlesphere

15) Missile command 3D

Τα περισσοτερα απο αυτα κοστιζουν πολλα χρηματα εδω και χρονια, και η εξομοιωση / flashcards ειναι μονοδρομος.

Απο εκει και περα, υπαρχουν και αρκετα αλλα που ειναι μεταφορες η υπαρχουν μεταφορες αλλου. Το Rayman πχ σχεδιαστηκε για το Jaguar! αλλα κυκλοφορησαν μεταφορες για τα υπολοιπα συστηματα της εποχης.
Δεν βαζω το Jaguar CD μεσα μιας και ειναι διαφορετικο συστημα.

Τελος, υπαρχουν μπολικα ακυκλοφορητα παιχνιδια που δεν εχουν διαρρευσει, πχ το Konan οπου υποτιθεται πως το εχουν ολοκληρωμενο συλλεκτες.
 
Φάγανε πακέτο αυτοί που πήραν τότε jaguar. Αντε τώρα να την βγάζεις με defender, tempest, missile command Και breakout. Χίλιες φορές να έμενε κάποιος με Amiga μην πω και Atari ST.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω για τα αλλα παντως το Atari Karts ειναι λίγο για πέταμα.

Πρεπει να βαλω τον phoenix να δοκιμασω και καποια απο τα υπολοιπα.
 
Πολυ ευχαριστως.

1) Alien Vs Predator

2) Tempest 2000

3) & 4) Iron Soldier 1&2

5) Towers 2: Plight of the stargazer

6) Atari Karts

7) Breakout 2000

? Val d'isere skiing and snowboarding

9) Defender 2000

10) Hover Strike

11) Super burnout

12) Ruiner pinball

13) Power drive rally

14) Battlesphere

15) Missile command 3D
Eιναι ολα αυτα τα παιχνιδια στην κατηγορια των καλων παιχνιδιων??Η ειναι μια επιλογη τυπου βαλε 2-3 καλα και μερικα γνωστα και ονομασετα ολα καλα?

Μηπως αν ελεγες και μερικα μετρια παιχνιδια θα ηταν πιο σωστη η λιστα.Δηλαδη μεταξυ κακου - μετριου - καλου

Τεσπα ο καθενας μπορει να τα βαφτισει οπως θελει.

Το Towers 2: Plight of the stargazer ειχε βγει και στα pc

Eδω και οι βαθμολογιες των παραπανω παιχνιδιων απο το gamepro και δεν τα θυμαμαι να τα εχω δει πουθενα καπου αλλου ως καλα στην βαθμολογηση εκτος 2-3 της λιστας.Καποια σαν μετρια ναι αλλα οχι καλα.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Το iron soldier πηρε πολυ καλη βαθμολογια

6.JPG

7.JPG

8.JPG

7.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνωμη μου παραθετεις παρουσιαση του 1995 απο το μεταφρασμενο Gamepro και για καποιο λογο ειναι βασιμο επιχειρημα;
 
Φάγανε πακέτο αυτοί που πήραν τότε jaguar. Αντε τώρα να την βγάζεις με defender, tempest, missile command Και breakout. Χίλιες φορές να έμενε κάποιος με Amiga μην πω και Atari ST.
Καλά η Atari έκανε πάντα τα ίδια λάθη με όλες τις κονσόλες της. Βγάζει το 5200. έχει Pac Man, Donkey Kong, Defender, Missile Command, Pole Position και ένα σωρό άλλα arcade ports που τα φάγαμε στην μούρη στο Atari 2600. Οκ πες το 5200 ήταν η πρώτη κονσόλα της Atari που μπορούσες να παίξεις με γραφικά κοντά στα arcades (αν και τους πρόλαβε η Coleco). Οπότε όλα καλά.

Μετά βγάζει το 7800. Πάλι τα ίδια arcade ports, αυτήν την φορά με ελάχιστα καλύτερα γραφικά από το 5200. Βγάζει το Atari Jaguar και πάλι από την αρχή. Απλά αυτήν την φορά το Jaguar είναι τόσο μπροστά στην τεχνολογία που τα κάνανε σαν remaster με καλύτερα γραφικά από τα αρχαία πλέον arcades. Αλλά αυτό είναι το θέμα. Οι άλλοι είχανε arcade ports από πιο καινούρια παιχνίδια όπως Street Fighter, Mortal Kombat, Virtua Racing κλπ και η Atari ακόμα με το Defender και το Missile Command ασχολούνταν.

Μόνο στο Lynx είδαμε κάτι λίγο πιο ενδιαφέρον από την Atari πιστεύω.
 
Τα προβληματα ειναι γνωστα και πιστοποιημενα, εαν και εφοσων μεταξυ αλλων ηταν σε θεση εστω να επενδυσουν σε παιχνιδια που αρχικως σχεδιαζαν τα πραγματα, ισως τα πραγματα να ηταν διαφορετικα. Το Tomb Raider μεταξυ πολλων αλλων ξεκινησε για το Jaguar. Αλλα η ιδια η Atari δεν ηταν σε θεση να αξιοποιησει το ονομα και δυνατοτητες του μηχανηματος της.. που να πανε μακρυα;
 
Δεν μετρανε οι βαθμολογιες του gamepro??Περιοδικο για videogames ηταν και οχι μαγειρικης.

Δηλαδη στα συγκεκριμενα παιχνιδια του jaguar που εχει μετρια βαθμολογια επρεπε να παρουν 4.5-5.0 στο gamepro οπως επαιρναν τα πραγματικα τα τοπ παιχνιδια της εποχης για saturn-ps1-3do?Οπως εγραψα δεν εχω δει και πουθενα αλλου εκτος 2-3 της λιστας καπου να γραφουν τοτε οτι ειναι πραγματικα καλα παιχνιδια και αξιζουν αριστη βαθμολογια.

Δεν θα το ξεραμε και απο τοτε πως ολα τα παιχνιδια που εβαλες στην λιστα εναι καλα??Η το κρατουσαν ολοι οι gamers μυστικο??Το λεω γιατι διαβαζα περιοδικα για videogames και θυμαμαι οι gamers του jaguar που εγραφαν σε περιοδικα εκτος απο 2-3 παιχνιδια που ηταν οντως καλα για ολα τα υπολοιπα δεν εγραφαν καλες εντυπωσεις εκτος αν ελεγαν ψεματα.

Δεν ξερω αν καποιο αλλο μελος συμφωνει οτι ολα τα παιχνιδια της συγκεκριμενης λιστας ειναι οντως καλα.Αν τα εχει παιξει και διαφωνει με τις βαθμολογιες του gamepro και οτι επρεπε να παρουν καλη βαθμολογια ας μας το γραψει εδω.
 
Ειναι συζητησιμο το κατα ποσο ευσταθουν οι βαθμολογιες του τοτε στο σημερα. Υπηρχαν αλλα κριτηρια, αλλες συνθηκες και διαφορετικα δεδομενα, τοσο οικονομικα οσο και κοινωνικα.

Το πιο ευκολο και γρηγορο παραδειγμα ειναι η θετικοτητα που υπηρχε σε παρα πολλες περιπτωσεις με τα FMV και τρισδιαστατα παιχνιδια. Οι αρθογραφοι επι το πλειστον ηταν ενθουσιωδεις στη νεα τεχνολογια / τεχνοτροπια, και οι βαθμολογιες πολυ συχνα ηταν γενναιοδωρες. Δεν υπηρξαν και καλα παιχνιδια της συγκεκριμενης σχολης και λογικς; Φυσικα, μπολικα κιολας. Οχι ομως ολα οσα προωθουσαν.

Το Gamepro λοιπον σε εκεινη την εποχη ηταν μεταφραση του παρειστικου και σατυρικου αμερικανικου Gamepro, πνευματικη συνεχεια του User/ Gamer μιας και ηταν απο τον ιδιο ομιλο.
Για το επιπεδο και αξια των δυο παραπανω υπαρχουν αλλα θεματα στη κοινοτητα, ωστοσο τωρα για το Gamepro μιλαμε και για κακη μεταφραση σε παρα πολλα επιπεδα, και για λαθος προσεγγιση απο το ιδιο το αμερικανικο περιοδικο σε επισης πολλους τομεις. Παρουσιαση σε τετραγωνακια; Των 50 μετα βιας λεξεων; Οσο αθλιο και να ειναι ενα θεωρητικα ενα παιχνιδι, οχι, δεν το κανεις αυτο για να ενθαρυνεις η να αποτρεψεις καποιον για ενα παιχνιδι. Οποτε ναι, καλυτερα ας μενανε στη μαγειρικη καλη ωρα.
Και πραγματι καποτε μου αρεσε το περιοδικο και ηταν η κοινη επιλογη που θα εβρισκε κανεις κοινα στα περιπτερα για βιντεοπαιχνιδια. Δεν ηταν ομως ουτε πραγματικα αξιολογο περιοδικο, ουτε και φυσικα σημειο-σταθμος για το σημερα. Οχι σιγουρα οι παρουσιασεις του.
Τουλαχιστον τοτε ημουν 13, και θεωρουσαμε πως οι ψαγμενοι ενηλικοι αρθρογραφοι και συντακτες, σιγουρα ξερουν καλυτερα. Αλλα μεγαλωσα και ειδα τι μπουρδες διαβαζα και πιστευα μικρος.

Δεν ξερω το ποσο θα επρεπε να βαθμολογουν, δεν σκεφτομαι βαση αριθμων. Αλλα προσεξε: Ειπα πως ειναι καλα παιχνιδια. Οχι αξεπεραστα/φοβερα/διαχρονικα/ανυπερβλητα, ουτε και φυσικα σκουπιδια. Και επειδη τα επαιξα τα περισσοτερα τοτε στο Jaguar μου, και τα υπολοιπα σε εξομοιωση, ναι τα βρισκω ενδιαφεροντα για καποιον που εχει το μηχανημα, αλλα και για καποιον που θελει να δει τα καλα παιχνιδια που κυκλοφορησαν εκει γενικοτερα.
Το Power drive rally που βγαζει μετριο τωρα το τετραγωνακι του Gamepro, εχει απο τα αγαπημενα μου pixelart γραφικα και φοβερη αισθητικη, και ειναι διασκεδαστικος τιτλος. Δεν ειναι το καλυτερο που εχω δει, ουτε ομως και ανουσιος τιτλος ωστε να περιγραφει με 40-50 λεξεις οπως το κουτακι που παραθεσες.

Και οπως ισως εχεις διαπιστωσει, ναι πολλες φορες οι αρθογραφοι εκθιαζαν η και κατακεραυνωναν παιχνιδια. Καποιες φορες για αγνωστο (€$¥)λογο, καποιες αλλες απο απεχθια και ερασιτεχνισμο. Στην Ελλαδα και στα 3 εντυπα τοτε ηταν πολυ κοινο αυτο, οχι φυσικα πως δεν γινοταν και στο εξωτερικο. Πλεον υπαρχει ομως διαχυτη πληροφορηση και ενημερωση, και τα πραγματα σε μεγαλο βαθμο ειναι καλυτερα. Καλυτερα τουλαχιστον σε αυτο το ζητημα με αυτα που υπηρχαν τοτε.

Δεν ξερω αν επαιζες βιντεοπαιχνιδια η βασιζοσουν στα περιοδικα για να σχηματισεις αποψη και γνωμη για την ποιοτητα και ενδιαφερον τους, το ξεπερασα ευτυχως πολλα χρονια πριν αυτο. Και ακομα καλυτερα που πολλα παιχνιδια ειναι προσβασιμα και δεν βασιζομαστε στη παραπληροφορηση και κατευθυνομενη αποψη των περιοδικων. Οπως εκανε για δεκαετιες το gamepro.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα συμφωνήσω ότι τα περιοδικά δεν είναι οι οδηγοί για να βρούμε ποια είναι τα καλά παιχνίδια και ποια όχι. Ο καθένας έγραφε ότι ήθελε. Την έχω πατήσει κι εγώ από παραπληροφόρηση και μάλιστα από Αγγλικό περιοδικό με καλή φήμη και όχι κάποιο μεταφρασμένο. Και τώρα διαβάζω παλιά περιοδικά που έχω κατεβάσει σε PDF να περάσει η ώρα και πραγματικά καμιά φορά γελάω με το τι διαβάζαμε, ειδικά στην Ελλάδα.
 
Συμφωνω οτι θα υπηρχαν και περιπτωσεις που ισως οι βαθμολογιες απο τους  αρθρογραφους αδικουσαν καποιο παιχνιδι.Δεν σημαινει ομως πως ολες οι βαθμολογιες ηταν λαθος.Πχ σε αρκετα και πολυ καλα παιχνιδια ειχαν και καλες βαθμολογιες στα review οπως πχ στα resident evil,mario 64,wipeout,need for speed,panzer dragoon κλπ αλλα και σε παιχνιδια που οντως δεν αξιζαν ειχαν χαμηλη βαθμολογια.Τωρα στους περισσοτερους αρεσαν αυτα τα παιχνιδια αλλα σιγουρα οχι σε ολους.

Πολλα παιχνιδια θα αξιζαν μεγαλυτερη προσοχη απο τους αρθρογραφους αλλα υπηρχαν και ξενα περιοδικα για να σχηματισουμε μια καλυτερη αποψη την περιοδο 1995-2000.Eγω επαιρνα και το games master.Θυμαμαι διαφορετικες γνωμες με το gamepro αλλα σε μια περιπτωση που προτιμησα την βαθμολογια του gamepro ηταν για μενα καλη επιλογη και μου αρεσε το παιχνιδι.Στο game master το ecco the dolphin για το dreamcast δεν ειχε καλη βαθμολογια ενω στο gamepro ειχε παρει αριστα.

Δεν ξερω το ποσο θα επρεπε να βαθμολογουν, δεν σκεφτομαι βαση αριθμων. Αλλα προσεξε: Ειπα πως ειναι καλα παιχνιδια. Οχι αξεπεραστα/φοβερα/διαχρονικα/ανυπερβλητα, ουτε και φυσικα σκουπιδια. Και επειδη τα επαιξα τα περισσοτερα τοτε στο Jaguar μου, και τα υπολοιπα σε εξομοιωση, ναι τα βρισκω ενδιαφεροντα για καποιον που εχει το μηχανημα, αλλα και για καποιον που θελει να δει τα καλα παιχνιδια που κυκλοφορησαν εκει γενικοτερα.
Tωρα στα παιχνιδια του jaguar οπως εγραψα και παραπανω θυμαμαι παντου μονο αρνητικα σχολια εκτος απο 2-3 περιπτωσεις παιχνιδιων.
Το alien vs predator προσωπικα δεν μου αρεσε ας πηρε καλη βαθμολογια.Το ειχα παιξει το 1995.Με τα υπολοιπα δεν ασχοληθηκα για να σου πω και την δικη μου γνωμη.

Δεν ξερω αν επαιζες βιντεοπαιχνιδια η βασιζοσουν στα περιοδικα για να σχηματισεις αποψη και γνωμη για την ποιοτητα και ενδιαφερον τους
Φυσικα και επαιζα το παιχνιδι και σχηματιζα αποψη για αυτο σε ολους τους τομεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω οτι θα υπηρχαν και περιπτωσεις που ισως οι βαθμολογιες απο τους  αρθρογραφους αδικουσαν καποιο παιχνιδι.Δεν σημαινει ομως πως ολες οι βαθμολογιες ηταν λαθος.Πχ σε αρκετα και πολυ καλα παιχνιδια ειχαν και καλες βαθμολογιες στα review οπως πχ στα resident evil,mario 64,wipeout,need for speed,panzer dragoon κλπ αλλα και σε παιχνιδια που οντως δεν αξιζαν ειχαν χαμηλη βαθμολογια.Τωρα στους περισσοτερους αρεσαν αυτα τα παιχνιδια αλλα σιγουρα οχι σε ολους.
Δεν ειναι ζητημα βαθμολογιων, αλλα της ιδιας της αναλυσης και τεκμηριωσης για ενα παιχνιδι. Δεν ειναι σοβαρα πραγματα να εισαι -υποτιθεται- επαγγελματικη κυκλοφορια και να ξεπετας παρουσιαση σε 40-50 λεξεις. Οπως και εκανε για χρονια, ειδικα σε συστηματα που προωθουσε ως υποδιεστερα, πχ το Jaguar και το Gameboy.
Αν εθαβε οτιδηποτε θεωρουταν καλο, θα ειχε την εξελιξη και κοινο του σκουπιδιου Games. Και οχι δεν ειχε αυτη την πορεια.
Δεν ισχυει επισης πως ηταν αμεροληπτο εντυπο για πολλους λογους. Και για τις παρουσιασεις, και για την σταση που ειχε για την 16bit αγορα, και για θαψιματα και για πολλους ακομα λογους.

Πολλα παιχνιδια θα αξιζαν μεγαλυτερη προσοχη απο τους αρθρογραφους αλλα υπηρχαν και ξενα περιοδικα για να σχηματισουμε μια καλυτερη αποψη την περιοδο 1995-2000.Eγω επαιρνα και το games master.Θυμαμαι διαφορετικες γνωμες με το gamepro αλλα σε μια περιπτωση που προτιμησα την βαθμολογια του gamepro ηταν για μενα καλη επιλογη και μου αρεσε το παιχνιδι.Στο game master το ecco the dolphin για το dreamcast δεν ειχε καλη βαθμολογια ενω στο gamepro ειχε παρει αριστα.
Ξενα περιοδικα ειχαμε στην Ελλαδα απο πρατηρια τυπου και μεγαλα περιπτερα, ευτυχως ομως ειχαμε κατα πολυ περισσοτερα διαφορα κονσολαδικα με ενοικιαση, ανταλλαγη και χρονοχρεωση να δουμε παιχνιδια οι ιδιοι.
Θυμαμαι αντιστοιχως διαφορα θαψιματα απο το περιοδικο, υπερπολλαπλασια απο τις καλες παρουσιασεις των καλων παιχνιδιων που παρουσιαζαν. Δεν λεει κατι το Ecco απο μονο του.

Tωρα στα παιχνιδια του jaguar οπως εγραψα και παραπανω θυμαμαι παντου μονο αρνητικα σχολια εκτος απο 2-3 περιπτωσεις παιχνιδιων.
Το alien vs predator προσωπικα δεν μου αρεσε ας πηρε καλη βαθμολογια.Το ειχα παιξει το 1995.Με τα υπολοιπα δεν ασχοληθηκα για να σου πω και την δικη μου γνωμη.
Το θαψιμο του Jaguar δεν ηταν αποκλειστικοτητα του Gamepro, αλλα σε παγκοσμιο επιπεδο. Οχι αδικο σε πολλες περιπτωσεις, υπηρξε και μπολικη σαβουρα.

Γνωρισε ομως τεραστιο πολεμο γενικοτερα. Οπως τις απαραδεκτες -και καλα- παρουσιασεις παραπανω. Αφου δεν εχεις ασχοληθει με τα υπολοιπα, μπορεις να τα δεις, αντι να πιστευεις πως στο Gamepro πχ ξερανε τι κανανε.

Φυσικα και επαιζα το παιχνιδι και σχηματιζα αποψη για αυτο σε ολους τους τομεις.
Οποτε επαιζες παιχνιδια και σχηματιζες αποψη για αυτα σε ολους τους τομεις, με εξαιρεση το Jaguar που εμπιστευεσαι εν ετη 2019 ενα κακομεταφρασμενο εντυπο που παρουσιαζε τα παιχνιδια σε κουτακια των 40-50-60 λεξεων, γιατι πχ το θεωρεις εμπιστο αφου ειδες καλες βαθμολογιες σε παιχνιδια που σου αρεσαν;
Αλλα σχηματιζες επαιζες και ειχες αποψη σε ολους τους τομεις;

Καλως.
 
Οποτε επαιζες παιχνιδια και σχηματιζες αποψη για αυτα σε ολους τους τομεις, με εξαιρεση το Jaguar που εμπιστευεσαι εν ετη 2019 ενα κακομεταφρασμενο εντυπο που παρουσιαζε τα παιχνιδια σε κουτακια των 40-50-60 λεξεων, γιατι πχ το θεωρεις εμπιστο αφου ειδες καλες βαθμολογιες σε παιχνιδια που σου αρεσαν;
Αλλα σχηματιζες επαιζες και ειχες αποψη σε ολους τους τομεις;

Καλως.
Εχω γραψει οτι θα υπηρχαν και περιπτωσεις που ισως οι βαθμολογιες απο τους  αρθρογραφους αδικουσαν καποιο παιχνιδι και δεν γινοταν να παιζω ολα τα παιχνιδια που παρουσιαζε το gamepro για να πω κατι για το ποσοστο αξιοποιστιας και για αυτο τον λογο επαιρνα και δευτερο περιοδικο.

Στα παιχνιδια πρωτα εβλεπα τις βαθμολογιες και μετα αγοραζα το παιχνιδι και στα περισσοτερα ετυχε να συμφωνω με τις βαθμολογιες.
Τωρα μπορει να ετυχε με τα συγκεκριμενα αλλα μπορει σε αλλα μπορει να ειχα διαφορετικη αποψη.Λεω την αποψη μου με βαση τα παιχνιδια που εχω παιξει.

Οσον αφορα τις βαθμολογιες του jaguar στο gamepro βλεπουμε τις καλυτερες βαθμολογιες σε παιχνιδια οπως το iron soldier-alien vs predator και το εγραφαν οτι ειναι καλα παιχνιδια και μην ξεχνας τοτε το jaguar το βλεπαμε σαν μια πανισχυρη κονσολα στα 64 bit και σε παιχνιδια οπως το Missile command 3D βλεπουμε το ιδιο gamepley με το atari 2600 μετα το power drive rally που ειναι σαν το παιχνιδι power drive στο snes,to atari karts παλι σε στυλ fx snes παιχνιδι μετα κατι Defender 2000 κλπ.
 

Εμενα μου φαινονται σωστες οι βαθμολογιες του gamepro για την τοτε 64-bit κονσολα
 
Εχω γραψει οτι θα υπηρχαν και περιπτωσεις που ισως οι βαθμολογιες απο τους  αρθρογραφους αδικουσαν καποιο παιχνιδι και δεν γινοταν να παιζω ολα τα παιχνιδια που παρουσιαζε το gamepro για να πω κατι για το ποσοστο αξιοποιστιας και για αυτο τον λογο επαιρνα και δευτερο περιοδικο.

Στα παιχνιδια πρωτα εβλεπα τις βαθμολογιες και μετα αγοραζα το παιχνιδι και στα περισσοτερα ετυχε να συμφωνω με τις βαθμολογιες.
Τωρα μπορει να ετυχε με τα συγκεκριμενα αλλα μπορει σε αλλα μπορει να ειχα διαφορετικη αποψη.Λεω την αποψη μου με βαση τα παιχνιδια που εχω παιξει.

Οσον αφορα τις βαθμολογιες του jaguar στο gamepro βλεπουμε τις καλυτερες βαθμολογιες σε παιχνιδια οπως το iron soldier-alien vs predator και το εγραφαν οτι ειναι καλα παιχνιδια και μην ξεχνας τοτε το jaguar το βλεπαμε σαν μια πανισχυρη κονσολα στα 64 bit και σε παιχνιδια οπως το Missile command 3D βλεπουμε το ιδιο gamepley με το atari 2600 μετα το power drive rally που ειναι σαν το παιχνιδι power drive στο snes,to atari karts παλι σε στυλ fx snes παιχνιδι μετα κατι Defender 2000 κλπ.
 

Εμενα μου φαινονται σωστες οι βαθμολογιες του gamepro για την τοτε 64-bit κονσολα
Συνεχιζεις να μιλας για βαθμολογια, αναφερομαι σε αναλυση και αναπτυξη κειμενου για την παρουσιαση. Με 40-50-60 γραμμες ΔΕΝ κανεις παρουσιαση και ΔΕΝ ειναι σοβαρα πραγματα. Ξεχωρα ολα τα αλλα. Και τριτο περιοδικο να επαιρνες δεν αλλαζει το γεγονος πως υπηρχε κατευθυνομενη αποψη σε πολυ μεγαλο βαθμο. Η πραγματικη αμεροληψια ναι ειναι κατι παρα πολυ σπανιο, η κατεθυνομενη αποψη ομως ειναι απο την αλλη πολυ κοινη. Οπως εκανε το Gamepro.

Και εγω την ειχα πατησει με βαθμολογιες και οικτρες παρουσιασεις, ανα τα χρονια ομως και την εμπειρια που αποκτουσα καταλαβα τι γινοταν. Και το ξαπεστειλα ως εντυπο και την ολη ιδεολογια του. Για παιχνιδια που με διαφορους τροπους αγνοησαν η και εθαψαν ειναι πολλες γραμμες κειμενου, και το παρελθον δεν αλλαζει δυστυχως.

Πραγματι τα Iron Soldier και AVP ηταν πολυ καλα για την εποχη τους και εξακολουθουν να εχουν ενδιαφερον σημερα. Αυτο περι γραφικων/δυνατοτητων κτλ ηταν μια ασχημη ταση που υπηρχε και το γραφω παραπανω. Αν ενα παιχνιδι ηταν εντυπωσιακο, πχ με το να ειναι FMV η τρισδιαστατο, ειχε πολυ καλυτερες πιθανοτητες να το προωθησουν ως καλο γενικοτερα παιχνιδι.
Παραπανω ομως, απλα και λαικα βαθμολογησαν βαση της θεωρητικης ιπποδυναμης του μηχανηματος και του τελικου αποτελεσματος και τα θαψανε. Δεν ισχυουν αυτα ομως, και υπαρχουν εστω τωρα αλλες σοβαρες παρουσιασεις με σοβαρα κριτηρια.

Για τα παιχνιδια της λιστας, σου φαινονται σωστες οι βαθμολογιες του Gamepro επειδη το εγραψαν, επειδη επαληθευονται και απο αλλο περιοδικο της τοτε εποχης η  επειδη οπως γραφεις, δεν τα εχεις δει;
Ειναι πολλες οι αντιφασεις στα γραφομενα σου παντως.
 
Πίσω
Μπλουζα