Fur Elise - A (not really) fan fic.

Καλα Χρηστο,

ΤΟ γελιο!

:D

Χαρα στην υπομονη σου, μιλαμε φοβερος! Τυφλα να'χει η Μιζουκι!
 
Θέλω να σσς ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια. Υπάρχουν αρκετές ιδέες για το πως θα μπορούσε να συνεχιστεί το στόρυ. Για παράδειγμα μπορούμε να έχουμε συνάντηση της Άννυ με την Κάντι και την Ελίζα στον προορισμό του πλοίου και την δυναμική που θα αναπτυχθεί εκεί (και η οποία θα χαροποιήσει αρκετές φίλες). Να συνεχίσουμε το στόρυ του Άλμπερτ παίρνοντας μια κατεύθυνση αρκετά σκοτεινή που θα θυμίζει Ιαπωνικό Manga και Αμερικάνικο Comic σε έναν παράξενο συνδυασμό με τελικό αποτέλεσμα την λήξη του πρώτου παγκοσμίου και την άνοδο του Χίτλερ στην εξουσία ο οποίος με τη σειρά του θα διαμαρτυρηθεί για την επόμενη συνάντηση των retromaniax...
 
Ναι ναι ναι!!!! :D

Τύφλα να ΄χει ο Φώσκολος... :p
 
Παιδιά έχετε ξεφύγει μακράν σε σημείο αηδίας.

 

 


Εμένα συγγνώμη που θα το πω, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου….



Λυπάμαι Χρήστο, αλλά έχεις ξεφύγει μακράν…



Απεχθάνομαι τα αστειάκια και γενικά τα φαν φικ που σατιρίζουν και γελοιοποιούν τους χαρακτήρες που λατρέψαμε.



Αν αγαπήσαμε κάτι στην Κάντυ, ήταν τα μηνύματα αγάπης, πίστης και φιλίας που δίνει στα παιδιά και στους μεγάλους.



Τους χαρακτήρες που ο καθένας ήταν ξεχωριστός και είχε να δώσει κάποιο μήνυμα.


 


Τώρα, να γελάσω με την Κάντυ που ερωτεύεται έναν ασθενή της και παρατάει δουλειά και γίνεται και προδότρα, ή στο τέλος να ανταλλάζει το πρώτο της φιλί με την Ελίζα… ε συγγνώμη, αλλά αυτό δεν μου προκαλεί γέλιο, μάλλον αηδία.


 

 


Λυπάμαι που μετά από τόσο καιρό που είχα λείψει, μπήκα με τόση λαχτάρα να διαβάσω κάτι καλό και έπεσα μέσα σε αυτό το θρεντ, το οποίο απέχει μακράν από το ρετρό που είχα στο μυαλό μου τόσο καιρό….
 
akaliakoukou είπε:
Παιδιά έχετε ξεφύγει μακράν σε σημείο αηδίας.

Εμένα συγγνώμη που θα το πω, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου….

Λυπάμαι Χρήστο, αλλά έχεις ξεφύγει μακράν…

Απεχθάνομαι τα αστειάκια και γενικά τα φαν φικ που σατιρίζουν και γελοιοποιούν τους χαρακτήρες που λατρέψαμε.

Αν αγαπήσαμε κάτι στην Κάντυ, ήταν τα μηνύματα αγάπης, πίστης και φιλίας που δίνει στα παιδιά και στους μεγάλους.

Τους χαρακτήρες που ο καθένας ήταν ξεχωριστός και είχε να δώσει κάποιο μήνυμα.

Τώρα, να γελάσω με την Κάντυ που ερωτεύεται έναν ασθενή της και παρατάει δουλειά και γίνεται και προδότρα, ή στο τέλος να ανταλλάζει το πρώτο της φιλί με την Ελίζα… ε συγγνώμη, αλλά αυτό δεν μου προκαλεί γέλιο, μάλλον αηδία.….


Ακαλιακούκου, γειά!

Το φικ του Χρήστου είναι μιά παρωδία της ιστορίας, όπως δηλώνει και ο ίδιος (...not really...) και ως έτσι το εξέλαβαν όσοι το διάβασαν.

Αν θυμάσαι, στα σενάρια φαντασίας είχαμε όλοι γράψει πως θα φανταζόμασταν μιά -"τρελή" αν θέλεις- εξέλιξη της ιστορίας.

Κάτι ανάλογο έκανε και ο Χρήστος με όλη την καλή διάθεση και το χιούμορ που διαθέτει...

Τώρα, δεν περιμένεις ούτε εσύ ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος να διαμορφώσει γνώμη για την Κάντυ και τους άλλους ήρωες από ένα φικ / προσωπική άποψη κάποιου φαν. Γιατί με αυτή τη λογική, όλα τα φικ απέχουν παρασάγγας από τις βουλές της Μιζούκι...

akaliakoukou είπε:
Λυπάμαι που μετά από τόσο καιρό που είχα λείψει, μπήκα με τόση λαχτάρα να διαβάσω κάτι καλό και έπεσα μέσα σε αυτό το θρεντ, το οποίο απέχει μακράν από το ρετρό που είχα στο μυαλό μου τόσο καιρό….
 


Δυστυχώς, αυτά συμβαίνουν... Αν έμπαινες πιό συχνά, θα καταλάβαινες το στυλ του Χρήστου έτσι όπως διατυπώθηκε αρχικά στο κουτί και αργότερα στο θρεντ.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά σοβαρά μιλάς τώρα?

Σίγουρα έχω λείψει αρκετό καιρό και δεν ξέρω πολλά μέλη, αλλά έπαθα σοκ πραγματικά μόλις μπήκα και διάβασα αυτά που διάβασα….

(εμότικον ακαλιακούκου που τραβάει τα μαλλιά της)

Γενικά δεν μου αρέσει η σάτυρα. Ξενερώνω.

Και στο μυαλό μου το φαν φικ είναι μια ιστορία ενός φαν, που όμως κρατάει τα κύρια χαρακτηριστικά των ηρώων όπως τους έχει εμπνευστεί η/ο δημιουργός τους.

Σίγουρα έχουμε ξεφύγει στα φαν φικ μας αρκετά, αλλά αυτό πια ξεπερνάει τα όρια…

Και δεν καταλαβαίνω γιατί για να γελάσουμε πρέπει να γελοιοποιήσουμε τόσο πολύ συγκεκριμένα την Κάντυ !!!

Με τα δικά μου τα δεδομένα και πιστεύω αυτό είναι ιεροσυλία!

Συγγνώμη που είμαι απόλυτη αλλά χτυπήσατε ευαίσθητο σημείο μου!

Με την Κάντυ έχω ένα θέμα. Για μένα δεν είναι απλά «ένα παιδικό»

Πριν από πολύ καιρό, πριν ακόμα γίνω μέλος στο ρετρό, είχα πέσει τυχαία ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με την Κάντυ εδώ:

http://folkefiende.blogspot.com/2006/06/blog-post_02.html

Το σοκ που έπαθα τότε ήταν μεγάλο.

Κάτι ανάλογο ένιωσα και σήμερα!

Σημείωση:

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι γράφει “a not really fan fic”

Αν το είχα προσέξει νωρίτερα, μάλλον δε θα το διάβαζα!
 
1. Ναι, μιλάω σοβαρά.

2. Είναι δικαίωμά σου να μη σου αρέσει η σάτυρα, ή ό,τι άλλο, αλλά επέτρεψε και σ΄εμάς το δικαίωμα να μας αρέσει και να γελάμε με αυτήν.

Να πω την αλήθεια μου και εμένα δε μου αρέσει όταν ο Πανούσης κάνει σάτυρα με τον Νταλάρα αλλά τί να κάνω, δέχομαι και αυτόν.

Ενα φαν/φικ λοιπόν μπορεί να είναι οτιδήποτε φανεί του Λωλοστεφανή...

Είναι έκφραση, είναι άποψη... Δεν είναι κοσμοθεωρία και στάση ζωής και δε σου ζητά κανείς να ταυτιστείς με αυτήν.

Εσένα μπορεί να σου αρέσουν μόνο τα ρομαντικά, σε κάποιον άλλον μόνο τα ερωτικά, σε ένα τρίτο η σάτυρα, σε άλλον τα δακρύβρεχτα, σε άλλον ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω.

Θα μπορούσες απλά να γράψεις πως δε σου αρέσει σα φικ, γιατί ξεφεύγει από την εικόνα που έχεις για την Κάντυ. Το να μας λες όμως πως έχουμε ξεφύγει μακράν και σε βαθμό αηδίας, δε νομίζω πως έχεις το δικαίωμα.
 
Τη στιγμή που έχουμε δημοκρατία και ο καθένας εκφράζεται ελεύθερα, όσο δικαίωμα έχει κάποιος να γράφει μια ιστορία στην οποία η Κάντυ και η Ελίζα καταλήγουν λεσβίες, άλλο τόσο έχει και κάποιος άλλος το δικαίωμα να λέει ότι αυτό του προκαλεί αηδία.

Δεν θέλω να συνεχιστεί σε καυγά όλο αυτό γιατί δεν αξίζει τον κόπο.

Γιʼαυτό το σταματάω εδώ τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά είπα αυτά που νιώθω, δεν έχω να πω κάτι άλλο.
 
Επειδή είμαι απο τους ανθρώπους που δεν αποποιούνται των ευθυνών τους, θα ήθελα να πω τα εξής.

Το φικ του Χρήστου, δεν είχε σκοπό να προσβάλει την αιαθητική κανενός. Γράφτηκε σαν συνέχεια μιας κουβέντας που είχαμε, με πολύ εύθυμη διάθεση. Μάλιστα, είχε ενδιασμούς για το αν θα το δημοσιεύσει και δεν θα το έκανε , αν δεν έβρισκε πρόσφορο έδαφος απο μέρους μου.

Λυπάμαι ειλικρινά που προκάλεσα αναστάτωση και ζητάω συγγνώμη, στον Χρήστο, που τον έφερα σε αυτή την θέση, σε όλα τα μέλη που ένιωσαν οποιοδήποτε αρνητικό συναίσθημα, διαβάζοντας το συγκεκριμένο κείμενο, και στους διαχειρηστές του forum, που τους έφερα σε δύσκολη θέση, έστω και αν δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χριστινάκι, δεν υπάρχει λόγος να απολογείσαι ή να αισθάνεσαι άσχημα... :D

Άλλωστε, ο ορισμός της παρωδίας είναι γνωστός στους πάντες. :)
 
Καταρχην - Χριστινα δεν χρειαζεται να ζητησεις απο κανεναν μας συγνωμη. Το οτι ειχες μια συζητηση με εναν ενηλικα στο chatbox και στη συνεχεια ο ιδιος αποφασισε να γραψει μια ιστορια δεν σε εμπλεκει πουθενα ουτε πρακτικα ουτε ηθικα. Το οτι εθελοντικα αναλαμβανεις την "ευθυνη" σε τιμα ιδιαιτερα αλλα προς θεου δεν υπαρχει ουτε μια πιθανοτητα στο εκατομμυριο να σε "συνδεσει" κανεις με το ζητημα που προεκυψε :)

Αγαπητη Ακαλιακουκου εννοειται οτι εχεις καθε δικαιωμα να μην συμφωνεις με το οτιδηποτε αναρταται σε αυτον το χωρο. Αλλα απο την αλλη δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να εκφρασεις την διαφωνια σου μιλωντας για "αηδια". Αν σε καθε post που γραφεται στο retromaniax και δεν συμφωνω εγραφα και ενα αηδιασμενο σχολιο - δεν θα εκανα αλλη δουλεια ολη μερα απο το να κυκλοφορω σαν το ζομπι εδω μεσα. Αν δεν σου αρεσει κατι, εχεις καθε δικαιωμα να το πεις ή να μην το διαβασεις αλλα ας μην ξεφευγουμε με σχολια προς προσωπα και συνφορουμητες μας.

Σαφως και εχουμε Δημοκρατια ως πολιτευμα - αλλα σε εναν χωρο οπως ο δικος μας τα δικαιωματα και οι υποχρεωσεις περιοριζονται στους Κανονες Λειτουργιας του και στους Διαχειριστες του. Αν κρινεις οτι ενα post οπως αυτο εδω δεν ειναι πρεπον να αναρτηθει τοτε η επικοινωνια μεσω pm με τη διαχειριστικη ομαδα ειναι η μονη διαθεσιμη επιλογη.

Απο τη στιγμη λοιπον που το περι ου ο λογος κειμενο βρισκεται αναρτημενο εδω με την συγκαταθεση των διαχειριστων θα σας παρακαλουσα να ηρεμησουμε και να μη δωσουμε συνεχεια με τετοιου ειδους σχολια.
 
@Χριστίνα, το να το γράψω και να το δημοσιεύσω ήταν καθαρά δικιά μου απόφαση. Κατα δεύτερον δεν υπέστην τίποτα, αυτό ούτε καν σπίθα δεν λέγεται σε σχέση με τους flamewars που έχω συμμετάσχει :D .

@akaliakoukou

1. Είναι αναφέρετο δικαίωμα σου να μην σου αρέσει ή και να σου προκαλεί αηδία ή οτιδήποτε άλλο, καθώς και να το εκφράζεις.

2. Είναι επίσης αναφέρετο δικαίωμα μου να κάνω πλάκα με τον οποιονδήποτε φανταστικό χαρακτήρα, ακόμα και η Μιζούκι να προσβληθεί δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Αν και είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα έδινε ιδιαίτερη σημασία.

3. ......

4. Profit
 
Αμα δεν το κανει ζητημα η ιδια η Βασιλισσα Ελισαβετ ΙΙ της Αγγλιας (που ειναι και πραγματικοτατο και αξιοσεβαστο προσωπο) να την παρωδουν οι Dead Ringers ετσι και να το εχει το κλιπ το ιδιο το BBC στο YouTube

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FXrbw4y9BYc]YouTube - Funny spoof! The Queen's speech out-takes - Dead Ringers - BBC

η Μιζουκι θα το κανει ζητημα να παρωδουν την Καντυ;

;) :flower:
 
Ρε παιδια,

ας μην τα μεγαλοποιουμε τα πραματα.

Σιγα τα λαχανα, ο Χρηστος ειχε κεφια και εγραψε μια χαριτωμενη (η χαζοχαρουμενη) συνεχεια στο γνωστο μανγκα, μερικοι γελασαμε, μερικοι φρουμαξαμε, ε και τι εγινε.

Αλλιμονο αν καθε φορα που ο καθενας ειχε μια διαφορετικη αποψη, αμεσως τον βγαζαμε ιεροσυλο. Απο κατι τετοια αρχιζουν οι φανατισμοι, ε, απο την αδυναμια μας να αποδεχτουμε και κατι διαφορετικο. Λεω αποδεχτουμε και οχι απαραιτητα συμφωνησουμε. Αλλο το'να αλλο τ'αλλο.

Προσωπικα χαρηκα πολυ που βρεθηκε ενας αντρας να ασχοληθει "σοβαρα" με αυτο το θεμα και να ξοδεψει τον προσωπικο του χρονο ωστε να μας πειραξει - και γιατι οχι; - να μας διασκεδασει.

Αυτα...
 
Βρε παιδιά για σταθείτε μισό λεπτό γιατί το χάνω…


Το πρόβλημα ήταν όχι αυτό που είπα αλλά οι λέξεις που χρησιμοποίησα?



Ή ότι μάλλον έχω διαφορετική αίσθηση του χιούμορ?



Πώς είναι δυνατόν να μη σας ενοχλεί μια τέτοιου τύπου ιστορία, ή μάλλον παρωδία, και να σας ενοχλεί η λέξη αηδία που χρησιμοποίησα?


 


Τόσο καιρό, και αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στα ποστ μου, πάντα προσέχω πώς εκφράζομαι και τι θέματα θίγω.



Το ρετρό για μένα είναι πολύ ψηλά, έχει γίνει πολύ σοβαρή και καλή και αξιέπαινη δουλειά εδώ μέσα από όλους, και τους αντμίν και τους μοντ αλλά και από τα μέλη!


 


Η αλήθεια είναι ότι εδώ μέσα κατά κύριο λόγο η Κάντυ με τράβηξε και δεν έχω δει πολύ αναλυτικά τις υπόλοιπες ενότητες, εκτός από κάποια θέματα που με ενδιαφέρουν, όμως έχω μια γενική ιδέα για το φόρουμ και είχα την εντύπωση ότι συγκεκριμένα στο ρετρό κρατάμε ένα επίπεδο.


 


Δεν είμαι η Μιζούκι ούτε πρόκειται για υπαρκτά πρόσωπα, αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα. Αναρωτιέμαι, τι έγινε?



Απλώς έχουμε εξαντλήσει όλα τα θέματα, από το τι αυτοκίνητο κυκλοφορούσε ο Άλμπερτ, μέχρι το τι μάρκα ήταν το πουλόβερ του Άρτσι, έτσι ώστε να συνεχίσουμε με σάτιρες και να γράφουμε ελεύθερα ότι μας κατέβει στο κεφάλι προκειμένου κουβέντα να γίνεται και γέλιο να κάνουμε?


 


Χρήστο, δεν είναι προσωπική επίθεση σε σένα αυτό και δεν έχω κανένα μα κανένα θέμα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Παρόλα αυτά επειδή απευθύνεσαι σε μένα θα ήθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις το 3 και το 4 γιατί δεν πιάνω τι εννοείς.


 


Επίσης, αγαπητέ Paspartoo , ουδέποτε έχω χρησιμοποιήσει άσεμνες λέξεις στα ποστ μου, και προσέχω πολύ καλά τι γράφω. Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Δεν είμαι άνθρωπος που πετάω μπηχτές, συνηθίζω να μιλάω ξεκάθαρα.



Το πρωί τα πήρα κρανίο και απλά ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου πρώτον και δεύτερον να βαρέσω ένα καμπανάκι.


 


Νομίζω ότι θα ήταν καλό να κρατηθεί κάποιο επίπεδο εδώ μέσα και να μιλάμε με προσοχή όσο αναφορά τα παιδικά. Έχω μαθητές του δημοτικού για παράδειγμα που λατρεύουν την Κάντυ μετά από τα DVD που τους έδωσα και είδανε. Ας μην το ξεφτιλίζουμε λοιπόν! Είναι από τις λίγες σειρές που έχουν να πουν κάτι στα παιδιά.


 


Ίσως αν βρισκόμασταν σε κάποιον άλλο χώρο να μην έδινα σημασία και να μη με πείραζε κάτι από όλο αυτό. Όμως στο ρετρό μου χτύπησε πολύ άσκημα.


 


Δεν ξέρω αν έχω απουσιάσει τόσο πολύ καιρό και έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα δεδομένα που είχα μέσα στο μυαλό μου. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, παρακαλώ ενημερώστε με!
 
Ο ChrisTOS απλώς έγραψε μια εναλλακτική ιστορία για μία manga ηρωίδα,so what?Το ότι έχουμε δημοκρατία δεν σημαίνει ότι μπορούμε να προσβάλλουμε ανθρώπους με διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις και ακριβώς αυτό έκανες akaliakoukou χρησιμοποιώντας το χαρακτηρισμό "αηδία" εκτός αν νομίζεις ότι δεν υπάρχουν ομοφυλόφιλες γυναίκες μέλη του forum (πράγμα στατιστικά αδύνατο).
 
Και για να συμπληρώσω το thread εγώ έτσι φαντάζομαι την Candy ενήλικη αν ζούσε σήμερα(με τη μορφή της Carmen Electra):

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yVlcAJFTPRo]YouTube - A.C.D.C. - Joan Jett & The Blackhearts
 
Τωρα καταλαβαινω πως πρεπει να αισθανεται ο Richard Dawkins οταν εχει να κανει με τους παπαδες...

Συγγνωμη, αλλα το οτι καποια πραγματα αλλαζουν στο φορουμ ειναι προς τιμην του κατα την ταπεινη μου γνωμη.

Νεα ατομα, νεες ιδεες, αποψεις, εκφρασεις κλπ κοινως evolution.

Το σημαντικο ειναι να συμπεριφερομαστε κοσμια και με σεβασμο ο ενας για τον αλλον. Απο κει και περα τα αλλα ειναι γουστα. Γιατι να τα μετατρεψουμε σε "πρεπει";

Βρε καλη μου, αμα δε σου αρεσει ι ιστορια του μην τη διαβαζεις. Κι αν σου φαινεται τοσο απαισια πια, ακομα περισσοτερο μην τη διαβαζεις. Πες "εμενα δε μου αρεσε". Δε χρειαζεται να το φτασουμε το θεμα ως το τι εστι ιεροσυλια και ολα αυτα τα περι παιδιων που τους αρεσει η Καντυ (το οποιο ειναι και ελαφρως "μανουβρα" ωστε να δημιουργηθει η εντυπωση πως ορισμενοι πια δε σεβονται τιποτα για τιποτα - και το οποιο βεβαια ειναι ανοησια, αλλα λεμε).

...

Ο Βολταιρος ηταν που ελεγε πως δε συμφωνω με αυτα που λες αλλα θα παλεψω με ολη μου τη δυναμη ωστε να εχεις την ελευθερια να τα εκφραζεις;; Δε θυμαμαι...

:xm:
 
Πίσω
Μπλουζα