Game Boy (Original) ή Game Gear και γιατί?

geo2004z είπε:
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Εγώ έτυχε να έχω και τις δύο κονσόλες, μάλιστα πρώτος αγόρασα το GG αλλά δε θυμάμαι να εντυπωσιάζονταν οι φίλοι μου που κατείχα GG.....αντιθέτως ζήλευα το GB έως ότου το αποκτήσω.
Mαλλον ή παραξενους φιλους ειχες ή nintendo fanboys ηταν..γιατι λιγο dυσκολο εκεινη την εποχη να μην εντυπωσιατει καποιος απο το gg..
 
Εγώ πάντως που το πρωτοείδα στην Αμερική το καλοκαίρι του 1991, φρέσκο-φρέσκο καθώς είχε κυκλοφορήσει λίγους μήνες πριν εκεί, είχα πάθει ζημιά. Δεν είχα(-με; ) δει τίποτα παρόμοιο μέχρι τότε, καθώς το Lynx και το PC Engine GT δεν τα είχε ακούσει κανείς στην Ευρώπη.
 
Maddog είπε:
Εγώ πάντως που το πρωτοείδα στην Αμερική το καλοκαίρι του 1991, φρέσκο-φρέσκο καθώς είχε κυκλοφορήσει λίγους μήνες πριν εκεί, είχα πάθει ζημιά. Δεν είχα(-με; ) δει τίποτα παρόμοιο μέχρι τότε, καθώς το Lynx και το PC Engine GT δεν τα είχε ακούσει κανείς στην Ευρώπη.
Ετσι ακριβως ειναι το σωστο να λεγεται ασχετα αν ειναι καποιος NINTENDO FANBOY οπως εγω.Οταν το πρωτοειδα σε φιλο εκ γερμανιας που ηρθε στο χωριο να δει τους παππουδες του ειχα μηνει κλαρινο.Ειχα παθει πλακα με την οθονη και τα χρωματα και μετα οταν πηγα και επαιξα με το game boy μου ειχα τρελα νευρα επειδη σκεφτομουν γιατι και η NINTENDO να μην βγαλει κατι τετοιο.Τελικα στην πορεια τα παρα πολλα και πολυ καλα παιχνιδια του game boy κερδισαν της εντυπωσεις και η εγχρωμη οθονη του game gear αρχισε σιγα σιγα να ξεφτιζει.
 
Εγω το ειδα σε φιλο μου και την πρωτη φορα που το ειδα μου φανηκε καλυτερο και απο το master system, σε επιπεδο megadrive μου φαινοταν.

Φυσικα ηταν η μικρη οθονη που εκριβε τις ατελειες του 8μπιτ και ετσι μου φαινοταν "ουαααουυυ".

Αλλα φορητο ΔΕΝ ηταν. Επαιζα (δανεικο) μονο στο σπιτι με μετασχηματιστη για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω απροοπτα.
 
angel_grig είπε:
Mαλλον ή παραξενους φιλους ειχες ή nintendo fanboys ηταν..γιατι λιγο dυσκολο εκεινη την εποχη να μην εντυπωσιατει καποιος απο το gg..
Ίσα ίσα...τα παιδιά μόνο nintendo fan δεν ήταν. Κι όμως το game gear δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό. Ο μοναδικός λόγος που το αγόρασα ήταν η οθόνη του...
 
geo2004z είπε:
Ίσα ίσα...τα παιδιά μόνο nintendo fan δεν ήταν. Κι όμως το game gear δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό. Ο μοναδικός λόγος που το αγόρασα ήταν η οθόνη του...
Eμ..αυτη η ατιμη η οθονη ηταν που εκανε την διαφορά! :p
 
Είχα το Game Gear ενός φίλου μου για ένα μικρό χρονικό διάστημα, και δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε και ιδιαίτερα (Και δεν ρίσκαρα ποτέ να πάρω μπαταρίες.).. Και αν και Game Boy δεν είχα ποτέ, θα το προτιμήσω...

Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω, το Game Gear ήταν ένα Master System με οθόνη, ενώ το Game Boy ήταν αυτό που έλεγε πως ήταν.. Μία 100% φορητή κονσόλα!
 
cloud είπε:
...Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω, το Game Gear ήταν ένα Master System με οθόνη, ενώ το Game Boy ήταν αυτό που έλεγε πως ήταν.. Μία 100% φορητή κονσόλα!
+10 από εμενα για το Game Boy,του βρίσκω περισσότερα θετικά στοιχεια.

 


Αυτονομία.



Ποικιλία σε games.



Λιγότερα προβλήματα με ήχο/εικόνα.



Αναγνωρίσιμο.



Οικονομικό.



Ανθεκτικό.
 
game boy

το φορητο του ...φτωχου...!

παιχνιδαρες τετρισ ,μαριο wario doncy cong κ παρα πολλα αλλα...

δεν σπαιε δεν χαλαει..

δεν ειναι λεμαργο σε μπαταριες...

λιγο φως ..που ειναι ο ηλιος να βλεπω καλυτερα....

μπαινει στην κολοτσεπη..με πολυ δυσκολια...χα.χα

εχει κ φωτογραφικη...me polla pixel....!!!

μας απεδειξε οτι η μαγεια στα video games δεν εξαρταται απο το χρωμα...

οι αποχρωσεισ του γκρι εμοιαζαν σαν παρασεισος εκεινη την εποχη (ακομα κ σημερα)

20 χρονια μετα κ δεν μπορω να παιζω το τετρισ στο εγχρωμο sp...

οι παιχνιδαρες του παιζονταν με τον ανταπτορα στο s.nes!!!!

ειμαι ευτυχισμενος που μεγαλωσα κ με το γκειμ μποι την εποχη τησ παιδικησ μου ηλικιας

κ δεν ειχαμε τοτε facebook k twiter κ να αποβλακονομαι με [edit]....

game gear...

πο πο ρε φιλε ειναι εγχρωμο!!τι γραφηκα ειναι αυτα???

sonic -shinobi k αρκετες μεταφορες απο την βασιλισα των arcade στο μικρο τεχνολογικο θαυνα τησ εποχης..

γινετεαι κ τηλεοραση!!τι λες τωρα......(βλεπαμε κ μενεγακη στο γυμνασιο το 96..!!

ευαλωτο σε ..αρρωστιες οπωσ ηχοσ κ θολη εικονα...χαλαλι του ομως

φτου... παλι επεσαν οι μπαταριες..

λιγο σκοταδι ρε μαγκες να απολαυσω τα απιστευτα γραφικα!!

το μουσικο segaaaa οταν ξεκινα ο σκατζοχειροσ θα μεινει για παντα στη καρδια μου!!

παιζει κ τα παιχνιδια οτ master system!!!

ανταπτορασ για το master & η φορητη μπαταρια στο πισω μερος(πατεντα για παραπανω αυτονομια)

συνολο2 κιλα!!!αυτ ο που λεμε με ''ονομα βαρυ σαν ιστορια...''

το σεγκακι χρειαζετε m pek4 για να πιανει ψυφιακο σημα???

με τα λεφτσ που ξοδεψαμε σε μπαταριες εκεινη την εποχη σιγουρα θα ειχαμε αγορασει στρογγυλοφαναρο. η εστω ενα atala cross..!

sto δειλιμα ποιο απο τα δυο απαντω..οποιοσ gamer γενημενοσ το 80 που σεβεται τον εαυτο του πρεπει να τα εχει κ τα δυο ..

δεν υπαρχει καλυτερο κ χειροτερο αν δεν υπηρχε το gboy δεν θα εβγαινε το gg κ αν δεν υπηρχε το gg δεν θα εξελισοταν το gb..

θεωρω οτι κ τα δυο ειναι καλυτερα απο το psp...βεβαια ο οροσ ''καλυτερο'' ειναι υποκειμενικο....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε βάζεις και μια ψηφοφορία τώρα που γίναμε πολλοί στη Nintendo μήπως κερδίσουμε ποτέ σε αυτό το φόρουμ..... :D
 
Τα είχα και τα 2 αλλά σαφώς η προτίμησή μου γέρνει υπέρ του game-boy έστω κι αν το Sega ήταν έγχρωμο

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
 
τυγχάνει να είχα και να έχω ακόμη και τα δύο. το καθένα έχει τα δυνατά του σημεία. δεν θα ξεχάσω το ανοιχτό στόμα των φίλων μου όμως όταν είδαν το gg για πρώτη φορά με το sonic φορτωμένο. το χρώμα , η ταχύτητα και ο ήχος ήταν τέλεια για hand held κονσόλα. Τώρα βέβαια παίρνεις ένα psp και φορτώνεις emulators και games και τα δύο και δεν ανησυχείς ούτε για μπαταρίες ούτε για φως ούτε για την πληθώρα των παιχνιδιών. Η αίσθηση με το gg είναι πολύ κοντά με την αυθεντική κονσόλα ενώ το gb αναβαθμίζεται αισθητά στο psp
 
Πίσω
Μπλουζα